Čtvrtek , 25. 04. 2024

Marek

Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování je ve sněmovně
zdroj: 123RF.com

21. 11. 2019

Kde je očkování dětí povinné

V minulých letech zavedlo povinné očkování Francie a Itálie. Tam je předmětem očkování 10 chorob, tedy více než u nás. V letošním roce je zavedlo Řecko a stejný krok zvažuje Irsko a Velké Británie. V Německu se připravuje povinné očkování od roku 2020. V této souvislosti prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Span, že „…podmínkou svobody je také jistota, že mě můj protějšek zbytečně neohrožuje a nenakazí…

Zákon o náhradě újmy způsobené očkováním je připraven

Sněmovní zdravotnický výbor schválil 29. října návrh zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Odsouhlasil také pozměňovací návrh umožňující vznik odborné komise, která by měla posuzovat složité případy. Odškodnění by se mělo vztahovat jen na případy, kdy došlo k trvalému poškození. Tím se myslí trvalá škoda na zdraví s nepříznivým vlivem na uplatnění poškozeného v dalším soukromém i společenském životě.

Rozhodovat bude komise

Zda může očkování za trvalé poškození dítěte, by měla rozhodnout nezávislá odborná komise. Jejím předsedou má být zástupce ministerstva, členy by byli nejméně dva zdravotničtí pracovníci z příslušného oboru a právník. Komise by na základě zdravotnické dokumentace a dalších zjištěných skutečností rozhodla, zda újma na zdraví je či není následkem povinného očkování.  

Méně případů, než při užívání acylpyrinu

Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Odborníci mluví o jednom případu na milión vakcín. Podle odborných studií mohou být důsledkem reakce organismu na podání očkovací látky alergická reakce, ztráta pohyblivosti paže či ramene, postižení mozku či zánětlivé onemocnění kloubů, vyskytnou-li se ovšem v určitém čase po očkování. Problémy nevyvolává samotná vakcína, ale nešťastná souhra několika dalších nepříznivých okolností. Špatná imunitní reakce je pouze jednou z nich.

K TÉMATU  Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

Přitom například užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin, anopyrin apod.) může někdy způsobit vážné krvácení z trávicího ústrojí a skončit až smrtí pacienta. Podle odborných studií se tato komplikace objevuje až v 3,64 případech na 1000 pacientů léčených po dobu 1 roku. Tedy podstatně častěji, než reakce související s povinnými vakcínami u dětí. Na druhou stranu, podávání kyseliny acetylsalicylové zabrání až u pětiny léčených pacientů vzniku infarktu myokardu.
Prostě dosud nebyl vynalezen žádný lék, který by neměl nežádoucí účinky a všem pacientům přinesl pouze kladný efekt. Ovšem úkolem státu je chránit většinu společnosti, a to se také v případě povinného očkování děje.

Za zdraví dítěte odpovídá zákonný zástupce. Uhradí jeho léčbu?

Nad problematikou povinného očkování se ministerstvo zdravotnictví zamýšlí i z opačného úhlu pohledu. Tedy nad odpovědností rodičů, kteří dítě očkovat nedají. V zákoně o ochraně veřejného zdraví je sice již nyní za odmítnutí očkování pokuta 10 000 Kč. Ministerstvo zdravotnictví však zvažuje, že pokud dítě onemocní v souvislosti se zanedbáním očkování, musel by zákonný zástupce uhradit část nákladů na léčbu.

Problematika je řešena v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nyní čeká na první čtení ve sněmovně. Podle ní by neočkované děti neměly být přijímány nejen do mateřských škol, ale ani do dětských skupin a podobných zařízení, které pobírají příspěvek od státu. Dotknout se to může i táborů či škol v přírodě.

Podle nedávného Eurobarometru, který organizuje Evropská komise, považuje sice 88 % Evropanů očkování za důležité k ochraně vlastního zdraví, avšak současně 48 % respondentů věří nepravdivým informacím o vakcinaci. Odpověď odborníka na webu České vakcinologické společnosti hovoří za vše:

Rodič: „Kde je moje právo se rozhodnout neočkovat, když mi dítě nevezmou do školky, pokud tak učiním?“
Vakcinolog: „Kde je právo dětí na zdravé dětství?“

Podrobné informace o mýtech a faktech o očkování najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a webu České vakcinologické společnosti.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
To, že je snídaně základ, už jste slyšela mockrát. Jenže jakou si dát, abyste se konečně zbavila toho břicha či celkově zhubla? Víme a prozradíme!
Věříte v budoucnost sociálních sítí? Podnikáte a chcete se se svojí značkou prosadit v online prostředí? Skvělým zdrojem informací pro vás mohou být knihy na téma sociální sítě. Dozvíte se, jaké sítě jsou pro vás nejvhodnější, jaký mají potenciál a jak na nich vybudovat své jméno. Pojďme se podívat na ty nejlepší!
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!

Výběr článků

Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.

Nepřehlédněte

Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek