Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

10 podivných věcí, které dělá vaše kočka. Víte proč?

Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.

14. 07. 2020

Proč začne vaše kočka z ničeho nic zběsile pobíhat po celém bytě nebo ji najdete spát v prázdné krabici, přestože má svůj vlastní pelíšek? Jak uvidíte, vysvětlení není v mnoha případech až tak složité.

1. Oddechuje v malých prostorech

Jakmile kočka spatří prázdnou krabici, tašku nebo skleněnou mísu (čím menší, tím lepší), s velkou pravděpodobností se do ní pokusí nacpat a uložit ke spánku. Přitom se opodál nachází její luxusní pelíšek a vedle něj gauč. Vysvětlení je prosté – v menších prostorách se kočka cítí bezpečněji než na „otevřeném prostranství“. Její kočičí předkové si totiž pro spánek vybírali právě stísněná zákoutí, aby unikli zrakům predátorů.   

2. Masíruje vás tlapkami

Koťata „přešlapováním“ stimulují mléčné žlázy matky během kojení a toto chování jim zřejmě vydrží až do dospělosti. Když vám tedy kočka vyskočí na břicho a začne vás usilovně „hníst“ tlapkami, znamená to, že je spokojená a cítí se v bezpečí. Zároveň si tak „načechrává“ místečko, na kterém se chystá uvelebit.

3. Vrní

Kolem vrnění se vznáší spousta otazníků. Kočka podle všeho nejčastěji vrní, protože je spokojená, například když ji hladíte nebo krmíte. Předením ale může vyjadřovat i negativní pocity jako strach či zlost. Podle vědců by frekvence vrnění, která se nachází v rozsahu 25-150 Hz, údajně mohla kočkám pomáhat hojit jejich tkáně.    

4. Nosí vám nevhodné dárky

Vaši kočku krmíte třikrát denně, a přesto vás někdy přede dveřmi překvapí mrtvá myš nebo pták? Ve skutečnosti byste neměli být znechucení, ale poctění. Kočky se totiž v divočině dělí o přebytečnou kořist pouze se členy své rodiny. Když vám přinesou mrtvé zvíře, vlastně vám tím naznačují, že patříte do jejich klanu. Proto je důležité, abyste ovládli emoce a malého lovce pochválili.  

K TÉMATU  Tréninkové video napoví, jak na sklapovačky. Tahle kočka vám předvede, že se nemusíte ani tolik nadřít!

5. Má nenadálý výbuch energie

Když kočka začne z ničeho nic tryskem pobíhat po bytě (a někdy i po stěnách), nepokouší se vás tím přivést k šílenství. Jenom chce vybít nahromaděnou energii, které má zejména jako kotě nadbytek. K tomuto „bláznění“ také často dochází v noci. Kočičí předci totiž den obvykle trávili odpočinkem a na lov vyráželi až po setmění.

 6. Otírá se o vás hlavičkou

Tímto roztomilým gestem si vás ve skutečnosti značkuje jako svůj „majetek“. Kočky totiž mají na obličeji žlázy, kterými zanechávají pachové stopy na všem, o co se otřou. Hlavičkováním se kočka rovněž snaží upevňovat pouta důvěry mezi ní a vámi. Nebo si chce jednoduše vydobýt vaši pozornost.

7. Usadí se na čemkoliv, co zrovna používáte

Proč si kočka umíní, že ze všech míst v bytě je nejpohodlnější zrovna váš notebook nebo rozečtená kniha? Dobře totiž ví, že okamžitě odtrhnete oči od obrazovky a začnete se jí věnovat. Notebook ji navíc může lákat k posezení tím, že vydává příjemné teplo.

8. Pije tekoucí vodu z kohoutku

Málokterá kočka odolá otevřenému vodovodnímu kohoutku (a to i za cenu možného pádu do vany plné vody). Kočky totiž mají z přírody zafixované, že tekoucí voda obsahuje méně bakterií než stojatá, a je tedy bezpečnější.

9. Přežvykuje rostliny

Kočky okusují trávu či jiné rostliny, protože jsou přirozeným kartáčem pro trávicí trakt. Někdy mohou přežvykovat rostliny čistě ze zvědavosti nebo proto, abyste si jich začali všímat.

10. Má panickou hrůzu z okurek

Videí koček vyskakujících metr nad zem, sotva za sebou spatří okurku, je plný internet. Proč ale kočky takto přehnaně reagují zrovna na neškodný kus zeleniny? Podle některých vědců může být důvodem podlouhlý tvar okurky, který připomíná hada. Kočičí instinkt jim proto velí držet se od možného nebezpečí co nejdál. Jiní tvrdí, že kočku vystraší jakýkoliv neobvyklý předmět, který se náhle objeví v její blízkosti.

K TÉMATU  Domácí mazlíčci tropí lumpárny, a jsou u toho děsně roztomilí. Kočky a psi jsou zdrojem nekonečné zábavy!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

V hlavní roli kočky! Domácí mazlíčci jsou zdrojem radosti a dokáží nás také pěkně pobavit. Podívejte se na vtipné kočičí momenty!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Nošení dioptrických brýlí neznamená, že byste měli automaticky zanevřít na make-up. Naopak. Dokonce existují i speciální návody, jak se nalíčit tak, aby make-up dokonale ladil s vašimi brýlemi. Ať už nosíte brýle na blízko nebo na dálku, s obroučkami nebo bez, ideální make-up můžete vykouzlit každé ráno.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek