Středa , 29. 03. 2023

Taťána

10 podivných věcí, které dělá vaše kočka. Víte proč?

Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.

14. 07. 2020

Proč začne vaše kočka z ničeho nic zběsile pobíhat po celém bytě nebo ji najdete spát v prázdné krabici, přestože má svůj vlastní pelíšek? Jak uvidíte, vysvětlení není v mnoha případech až tak složité.

1. Oddechuje v malých prostorech

Jakmile kočka spatří prázdnou krabici, tašku nebo skleněnou mísu (čím menší, tím lepší), s velkou pravděpodobností se do ní pokusí nacpat a uložit ke spánku. Přitom se opodál nachází její luxusní pelíšek a vedle něj gauč. Vysvětlení je prosté – v menších prostorách se kočka cítí bezpečněji než na „otevřeném prostranství“. Její kočičí předkové si totiž pro spánek vybírali právě stísněná zákoutí, aby unikli zrakům predátorů.   

2. Masíruje vás tlapkami

Koťata „přešlapováním“ stimulují mléčné žlázy matky během kojení a toto chování jim zřejmě vydrží až do dospělosti. Když vám tedy kočka vyskočí na břicho a začne vás usilovně „hníst“ tlapkami, znamená to, že je spokojená a cítí se v bezpečí. Zároveň si tak „načechrává“ místečko, na kterém se chystá uvelebit.

3. Vrní

Kolem vrnění se vznáší spousta otazníků. Kočka podle všeho nejčastěji vrní, protože je spokojená, například když ji hladíte nebo krmíte. Předením ale může vyjadřovat i negativní pocity jako strach či zlost. Podle vědců by frekvence vrnění, která se nachází v rozsahu 25-150 Hz, údajně mohla kočkám pomáhat hojit jejich tkáně.    

4. Nosí vám nevhodné dárky

Vaši kočku krmíte třikrát denně, a přesto vás někdy přede dveřmi překvapí mrtvá myš nebo pták? Ve skutečnosti byste neměli být znechucení, ale poctění. Kočky se totiž v divočině dělí o přebytečnou kořist pouze se členy své rodiny. Když vám přinesou mrtvé zvíře, vlastně vám tím naznačují, že patříte do jejich klanu. Proto je důležité, abyste ovládli emoce a malého lovce pochválili.  

K TÉMATU  Dietní koláč z ovesných vloček. Skvělý tip na netradiční zákusek

5. Má nenadálý výbuch energie

Když kočka začne z ničeho nic tryskem pobíhat po bytě (a někdy i po stěnách), nepokouší se vás tím přivést k šílenství. Jenom chce vybít nahromaděnou energii, které má zejména jako kotě nadbytek. K tomuto „bláznění“ také často dochází v noci. Kočičí předci totiž den obvykle trávili odpočinkem a na lov vyráželi až po setmění.

 6. Otírá se o vás hlavičkou

Tímto roztomilým gestem si vás ve skutečnosti značkuje jako svůj „majetek“. Kočky totiž mají na obličeji žlázy, kterými zanechávají pachové stopy na všem, o co se otřou. Hlavičkováním se kočka rovněž snaží upevňovat pouta důvěry mezi ní a vámi. Nebo si chce jednoduše vydobýt vaši pozornost.

7. Usadí se na čemkoliv, co zrovna používáte

Proč si kočka umíní, že ze všech míst v bytě je nejpohodlnější zrovna váš notebook nebo rozečtená kniha? Dobře totiž ví, že okamžitě odtrhnete oči od obrazovky a začnete se jí věnovat. Notebook ji navíc může lákat k posezení tím, že vydává příjemné teplo.

8. Pije tekoucí vodu z kohoutku

Málokterá kočka odolá otevřenému vodovodnímu kohoutku (a to i za cenu možného pádu do vany plné vody). Kočky totiž mají z přírody zafixované, že tekoucí voda obsahuje méně bakterií než stojatá, a je tedy bezpečnější.

9. Přežvykuje rostliny

Kočky okusují trávu či jiné rostliny, protože jsou přirozeným kartáčem pro trávicí trakt. Někdy mohou přežvykovat rostliny čistě ze zvědavosti nebo proto, abyste si jich začali všímat.

10. Má panickou hrůzu z okurek

Videí koček vyskakujících metr nad zem, sotva za sebou spatří okurku, je plný internet. Proč ale kočky takto přehnaně reagují zrovna na neškodný kus zeleniny? Podle některých vědců může být důvodem podlouhlý tvar okurky, který připomíná hada. Kočičí instinkt jim proto velí držet se od možného nebezpečí co nejdál. Jiní tvrdí, že kočku vystraší jakýkoliv neobvyklý předmět, který se náhle objeví v její blízkosti.

K TÉMATU  Domácí mazlíčci tropí lumpárny, a jsou u toho děsně roztomilí. Kočky a psi jsou zdrojem nekonečné zábavy!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

V hlavní roli kočky! Domácí mazlíčci jsou zdrojem radosti a dokáží nás také pěkně pobavit. Podívejte se na vtipné kočičí momenty!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek