Úterý , 29. 11. 2022

Zina

10 podivných věcí, které dělá vaše kočka. Víte proč?

Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.

14. 07. 2020

Proč začne vaše kočka z ničeho nic zběsile pobíhat po celém bytě nebo ji najdete spát v prázdné krabici, přestože má svůj vlastní pelíšek? Jak uvidíte, vysvětlení není v mnoha případech až tak složité.

1. Oddechuje v malých prostorech

Jakmile kočka spatří prázdnou krabici, tašku nebo skleněnou mísu (čím menší, tím lepší), s velkou pravděpodobností se do ní pokusí nacpat a uložit ke spánku. Přitom se opodál nachází její luxusní pelíšek a vedle něj gauč. Vysvětlení je prosté – v menších prostorách se kočka cítí bezpečněji než na „otevřeném prostranství“. Její kočičí předkové si totiž pro spánek vybírali právě stísněná zákoutí, aby unikli zrakům predátorů.   

2. Masíruje vás tlapkami

Koťata „přešlapováním“ stimulují mléčné žlázy matky během kojení a toto chování jim zřejmě vydrží až do dospělosti. Když vám tedy kočka vyskočí na břicho a začne vás usilovně „hníst“ tlapkami, znamená to, že je spokojená a cítí se v bezpečí. Zároveň si tak „načechrává“ místečko, na kterém se chystá uvelebit.

3. Vrní

Kolem vrnění se vznáší spousta otazníků. Kočka podle všeho nejčastěji vrní, protože je spokojená, například když ji hladíte nebo krmíte. Předením ale může vyjadřovat i negativní pocity jako strach či zlost. Podle vědců by frekvence vrnění, která se nachází v rozsahu 25-150 Hz, údajně mohla kočkám pomáhat hojit jejich tkáně.    

4. Nosí vám nevhodné dárky

Vaši kočku krmíte třikrát denně, a přesto vás někdy přede dveřmi překvapí mrtvá myš nebo pták? Ve skutečnosti byste neměli být znechucení, ale poctění. Kočky se totiž v divočině dělí o přebytečnou kořist pouze se členy své rodiny. Když vám přinesou mrtvé zvíře, vlastně vám tím naznačují, že patříte do jejich klanu. Proto je důležité, abyste ovládli emoce a malého lovce pochválili.  

K TÉMATU  Neobvyklé kosmetické vychytávky s pomocí ingrediencí z kuchyně. Zbavte se celulitidy, vyčistěte póry nebo nechte zmizet modřinu!

5. Má nenadálý výbuch energie

Když kočka začne z ničeho nic tryskem pobíhat po bytě (a někdy i po stěnách), nepokouší se vás tím přivést k šílenství. Jenom chce vybít nahromaděnou energii, které má zejména jako kotě nadbytek. K tomuto „bláznění“ také často dochází v noci. Kočičí předci totiž den obvykle trávili odpočinkem a na lov vyráželi až po setmění.

 6. Otírá se o vás hlavičkou

Tímto roztomilým gestem si vás ve skutečnosti značkuje jako svůj „majetek“. Kočky totiž mají na obličeji žlázy, kterými zanechávají pachové stopy na všem, o co se otřou. Hlavičkováním se kočka rovněž snaží upevňovat pouta důvěry mezi ní a vámi. Nebo si chce jednoduše vydobýt vaši pozornost.

7. Usadí se na čemkoliv, co zrovna používáte

Proč si kočka umíní, že ze všech míst v bytě je nejpohodlnější zrovna váš notebook nebo rozečtená kniha? Dobře totiž ví, že okamžitě odtrhnete oči od obrazovky a začnete se jí věnovat. Notebook ji navíc může lákat k posezení tím, že vydává příjemné teplo.

8. Pije tekoucí vodu z kohoutku

Málokterá kočka odolá otevřenému vodovodnímu kohoutku (a to i za cenu možného pádu do vany plné vody). Kočky totiž mají z přírody zafixované, že tekoucí voda obsahuje méně bakterií než stojatá, a je tedy bezpečnější.

9. Přežvykuje rostliny

Kočky okusují trávu či jiné rostliny, protože jsou přirozeným kartáčem pro trávicí trakt. Někdy mohou přežvykovat rostliny čistě ze zvědavosti nebo proto, abyste si jich začali všímat.

10. Má panickou hrůzu z okurek

Videí koček vyskakujících metr nad zem, sotva za sebou spatří okurku, je plný internet. Proč ale kočky takto přehnaně reagují zrovna na neškodný kus zeleniny? Podle některých vědců může být důvodem podlouhlý tvar okurky, který připomíná hada. Kočičí instinkt jim proto velí držet se od možného nebezpečí co nejdál. Jiní tvrdí, že kočku vystraší jakýkoliv neobvyklý předmět, který se náhle objeví v její blízkosti.

K TÉMATU  Nábytek budoucnosti. Skvělé nápady, jak chytře ušetřit prostor

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší psí kousky, které vás pobaví. Domácí mazlíčci nás umí pořádně rozesmát

V hlavní roli kočky! Domácí mazlíčci jsou zdrojem radosti a dokáží nás také pěkně pobavit. Podívejte se na vtipné kočičí momenty!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.

Nepřehlédněte

Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek