Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Rostlinné mléko: Škodí nebo prospívá? Druhy, které preferovat

Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
rostlinné mléko
Rostlinné mléko je stále populárnější. (foto: 123RF)

16. 06. 2021

V současné době se klasické kravské mléko přesunuje do ústraní. Důvodem toho nejsou menší přínosy či vliv na zdraví, ale spíše touha neškodit zvířatům a snažit se žít v souladu s přírodou. Jelikož se hledají různé alternativy klasických surovin, hledala se vhodná alternativa i ke zmiňovanému druhu mléka. A že se jich našlo! Takzvané rostlinné mléko se totiž může vyrábět z celé řady surovin.  

Z čeho se nejčastěji rostlinné mléko vyrábí? 

  • Oves 
  • Sója 
  • Rýže  
  • Mandle 
  • Ořechy 

Ovesné mléko pro udržení váhy 

Mezi nejoblíbenější druhy rostlinného mléka patří mléko ovesné, které se logicky vyrábí z ovesných vloček. Je skvělé pro udržení váhy, také se často preferuje v hubnoucím módu čili když chcete zhubnout. Jeho největším benefitem je vysoký obsah vlákniny, který prospívá trávicímu systému.

Navíc umí dodat pocit plnosti (respektive pocit sytosti), což se nejen při hubnutí hodí. Přece jenom je přejídání nejen brzy vidět, ale ani neprospívá zdraví.  

Možná si říkáte, že ovesné mléko neobsahuje tolik zdraví prospěšných živin jako klasické kravské mléko. Jenže to není úplně pravda. V ovesném mléce najdeme například mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, nebo vitamin E.  

ovesné rostlinné mléko
Ovesné vločky nejen do mléka, ale mléko si lze vyrobit i z nich. (foto: 123RF)

Rýžové rostlinné mléko je dobře stravitelné 

V poslední době si lidé oblíbili také mléko rýžové. Tento druh rostlinného mléka je vhodný pro všechny, kdo trpí takzvanou celiakií. Neobsahuje totiž lepek, navíc je lehké a sladké, taktéž snadno stravitelné, což je to hlavní plus.  

Podobně jako zmiňované ovesné mléko, i mléko rýžové pomáhá udržovat si ideální váhu. Nemá totiž příliš mnoho kalorií, navíc je velmi výživné.  

rýžové mléko
Rýže není jen příloha k obědu. (foto: 123RF)

Sójové mléko je vůbec nejoblíbenější 

Pokud bychom měli zmínit vůbec nejoblíbenější druh rostlinného mléka, zmíníme sójové mléko, které patří zároveň k nejzákladnějším druhům rostlinné alternativy mléka. Možná byste si mysleli, že sójové mléko se k nám dostalo až nyní s moderními technologiemi a postupy v gastronomii. Jenže opak je pravdou. Patří k vůbec nejstarším nápojům, které můžeme pít.

K TÉMATUBezlepkové vánoční cukroví. Upečte si kokosové kuličky, linecké nebo mandlové kakaové cukroví bez lepku

Navíc je velice výživné a velmi přínosné. V jeho moci je snížit špatný cholesterol nebo postupně uvolňovat energii díky obsaženému vápníku.  

sójové mléko
Sója je první volbou vegetaránů i veganů. (foto: 123RF)

Mandlové mléko nejen pro děti 

V případě mandlového mléka se doporučuje, aby ho popíjely hlavně děti ve vývinu. Právě jim může přinést mnoho dobrého. Není však určené jenom pro nejmenší, díky svému výživnému složení je vhodné prakticky pro každého. Konzumovat by ho podle lékařů měli hlavně ti, kteří trpí podvýživou nebo kteří mají málo energie.  

mandlové mléko
Mandle se pyšní řadou zdravotních benefitů. (Foto: 123RF)

Ořechové mléko plné omega-3 mastných kyselin 

V našem seznamu vůbec posledním mlékem je to, které se vyrábí z ořechů. Konzumace ořechového mléka je vhodná hlavně pro ty, kteří si potřebují spravit zažívání. Tato alternativa mléka totiž obsahuje nejvíce antioxidantů, které umí zažívání zkrátka spravit.

Kromě jiného rostlinné mléko obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, o kterých se ví, že si je tělo neumí samo vyrobit. Je proto velice důležité je do těla dodat jinak – třeba tímto způsobem.  

ořechové rostlinné mléko
I z ořechů je možné vyrobit rostlinné mléko. (foto: 123RF)

Rostlinné mléko přináší řadu benefitů 

Mezi námi se stále najdou zlí jazykové, kteří jsou toho názoru, že rostlinné mléko není dostatečně výživné na to, aby se mohlo konzumovat místo klasického kravského mléka. Jenže pravdou je, že rostlinné mléko může člověku přinést hromadu benefitů. Kupříkladu má nízký obsah tuku, a naopak velké množství vitaminů skupiny B. Nabízí vyvážený příjem sodíku i draslíku a neobsahuje žádnou laktózu nebo cholesterol (spíše pomáhá hladinu špatného cholesterolu snižovat). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek