Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Rostlinné mléko: Škodí nebo prospívá? Druhy, které preferovat

Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
rostlinné mléko
Rostlinné mléko je stále populárnější. (foto: 123RF)

16. 06. 2021

V současné době se klasické kravské mléko přesunuje do ústraní. Důvodem toho nejsou menší přínosy či vliv na zdraví, ale spíše touha neškodit zvířatům a snažit se žít v souladu s přírodou. Jelikož se hledají různé alternativy klasických surovin, hledala se vhodná alternativa i ke zmiňovanému druhu mléka. A že se jich našlo! Takzvané rostlinné mléko se totiž může vyrábět z celé řady surovin.  

Z čeho se nejčastěji rostlinné mléko vyrábí? 

  • Oves 
  • Sója 
  • Rýže  
  • Mandle 
  • Ořechy 

Ovesné mléko pro udržení váhy 

Mezi nejoblíbenější druhy rostlinného mléka patří mléko ovesné, které se logicky vyrábí z ovesných vloček. Je skvělé pro udržení váhy, také se často preferuje v hubnoucím módu čili když chcete zhubnout. Jeho největším benefitem je vysoký obsah vlákniny, který prospívá trávicímu systému.

Navíc umí dodat pocit plnosti (respektive pocit sytosti), což se nejen při hubnutí hodí. Přece jenom je přejídání nejen brzy vidět, ale ani neprospívá zdraví.  

Možná si říkáte, že ovesné mléko neobsahuje tolik zdraví prospěšných živin jako klasické kravské mléko. Jenže to není úplně pravda. V ovesném mléce najdeme například mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, nebo vitamin E.  

ovesné rostlinné mléko
Ovesné vločky nejen do mléka, ale mléko si lze vyrobit i z nich. (foto: 123RF)

Rýžové rostlinné mléko je dobře stravitelné 

V poslední době si lidé oblíbili také mléko rýžové. Tento druh rostlinného mléka je vhodný pro všechny, kdo trpí takzvanou celiakií. Neobsahuje totiž lepek, navíc je lehké a sladké, taktéž snadno stravitelné, což je to hlavní plus.  

Podobně jako zmiňované ovesné mléko, i mléko rýžové pomáhá udržovat si ideální váhu. Nemá totiž příliš mnoho kalorií, navíc je velmi výživné.  

rýžové mléko
Rýže není jen příloha k obědu. (foto: 123RF)

Sójové mléko je vůbec nejoblíbenější 

Pokud bychom měli zmínit vůbec nejoblíbenější druh rostlinného mléka, zmíníme sójové mléko, které patří zároveň k nejzákladnějším druhům rostlinné alternativy mléka. Možná byste si mysleli, že sójové mléko se k nám dostalo až nyní s moderními technologiemi a postupy v gastronomii. Jenže opak je pravdou. Patří k vůbec nejstarším nápojům, které můžeme pít.

K TÉMATU  Cviky pro dokonalý zadek. Vytvarujte své pozadí do plavek

Navíc je velice výživné a velmi přínosné. V jeho moci je snížit špatný cholesterol nebo postupně uvolňovat energii díky obsaženému vápníku.  

sójové mléko
Sója je první volbou vegetaránů i veganů. (foto: 123RF)

Mandlové mléko nejen pro děti 

V případě mandlového mléka se doporučuje, aby ho popíjely hlavně děti ve vývinu. Právě jim může přinést mnoho dobrého. Není však určené jenom pro nejmenší, díky svému výživnému složení je vhodné prakticky pro každého. Konzumovat by ho podle lékařů měli hlavně ti, kteří trpí podvýživou nebo kteří mají málo energie.  

mandlové mléko
Mandle se pyšní řadou zdravotních benefitů. (Foto: 123RF)

Ořechové mléko plné omega-3 mastných kyselin 

V našem seznamu vůbec posledním mlékem je to, které se vyrábí z ořechů. Konzumace ořechového mléka je vhodná hlavně pro ty, kteří si potřebují spravit zažívání. Tato alternativa mléka totiž obsahuje nejvíce antioxidantů, které umí zažívání zkrátka spravit.

Kromě jiného rostlinné mléko obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, o kterých se ví, že si je tělo neumí samo vyrobit. Je proto velice důležité je do těla dodat jinak – třeba tímto způsobem.  

ořechové rostlinné mléko
I z ořechů je možné vyrobit rostlinné mléko. (foto: 123RF)

Rostlinné mléko přináší řadu benefitů 

Mezi námi se stále najdou zlí jazykové, kteří jsou toho názoru, že rostlinné mléko není dostatečně výživné na to, aby se mohlo konzumovat místo klasického kravského mléka. Jenže pravdou je, že rostlinné mléko může člověku přinést hromadu benefitů. Kupříkladu má nízký obsah tuku, a naopak velké množství vitaminů skupiny B. Nabízí vyvážený příjem sodíku i draslíku a neobsahuje žádnou laktózu nebo cholesterol (spíše pomáhá hladinu špatného cholesterolu snižovat). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Nepřehlédněte

Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek