Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Rostlinné mléko: Škodí nebo prospívá? Druhy, které preferovat

Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
rostlinné mléko
Rostlinné mléko je stále populárnější. (foto: 123RF)

16. 06. 2021

V současné době se klasické kravské mléko přesunuje do ústraní. Důvodem toho nejsou menší přínosy či vliv na zdraví, ale spíše touha neškodit zvířatům a snažit se žít v souladu s přírodou. Jelikož se hledají různé alternativy klasických surovin, hledala se vhodná alternativa i ke zmiňovanému druhu mléka. A že se jich našlo! Takzvané rostlinné mléko se totiž může vyrábět z celé řady surovin.  

Z čeho se nejčastěji rostlinné mléko vyrábí? 

  • Oves 
  • Sója 
  • Rýže  
  • Mandle 
  • Ořechy 

Ovesné mléko pro udržení váhy 

Mezi nejoblíbenější druhy rostlinného mléka patří mléko ovesné, které se logicky vyrábí z ovesných vloček. Je skvělé pro udržení váhy, také se často preferuje v hubnoucím módu čili když chcete zhubnout. Jeho největším benefitem je vysoký obsah vlákniny, který prospívá trávicímu systému.

Navíc umí dodat pocit plnosti (respektive pocit sytosti), což se nejen při hubnutí hodí. Přece jenom je přejídání nejen brzy vidět, ale ani neprospívá zdraví.  

Možná si říkáte, že ovesné mléko neobsahuje tolik zdraví prospěšných živin jako klasické kravské mléko. Jenže to není úplně pravda. V ovesném mléce najdeme například mastné kyseliny, jako je kyselina linolová, nebo vitamin E.  

ovesné rostlinné mléko
Ovesné vločky nejen do mléka, ale mléko si lze vyrobit i z nich. (foto: 123RF)

Rýžové rostlinné mléko je dobře stravitelné 

V poslední době si lidé oblíbili také mléko rýžové. Tento druh rostlinného mléka je vhodný pro všechny, kdo trpí takzvanou celiakií. Neobsahuje totiž lepek, navíc je lehké a sladké, taktéž snadno stravitelné, což je to hlavní plus.  

Podobně jako zmiňované ovesné mléko, i mléko rýžové pomáhá udržovat si ideální váhu. Nemá totiž příliš mnoho kalorií, navíc je velmi výživné.  

rýžové mléko
Rýže není jen příloha k obědu. (foto: 123RF)

Sójové mléko je vůbec nejoblíbenější 

Pokud bychom měli zmínit vůbec nejoblíbenější druh rostlinného mléka, zmíníme sójové mléko, které patří zároveň k nejzákladnějším druhům rostlinné alternativy mléka. Možná byste si mysleli, že sójové mléko se k nám dostalo až nyní s moderními technologiemi a postupy v gastronomii. Jenže opak je pravdou. Patří k vůbec nejstarším nápojům, které můžeme pít.

K TÉMATU  Recept na domácí sýr, který si zamilujete

Navíc je velice výživné a velmi přínosné. V jeho moci je snížit špatný cholesterol nebo postupně uvolňovat energii díky obsaženému vápníku.  

sójové mléko
Sója je první volbou vegetaránů i veganů. (foto: 123RF)

Mandlové mléko nejen pro děti 

V případě mandlového mléka se doporučuje, aby ho popíjely hlavně děti ve vývinu. Právě jim může přinést mnoho dobrého. Není však určené jenom pro nejmenší, díky svému výživnému složení je vhodné prakticky pro každého. Konzumovat by ho podle lékařů měli hlavně ti, kteří trpí podvýživou nebo kteří mají málo energie.  

mandlové mléko
Mandle se pyšní řadou zdravotních benefitů. (Foto: 123RF)

Ořechové mléko plné omega-3 mastných kyselin 

V našem seznamu vůbec posledním mlékem je to, které se vyrábí z ořechů. Konzumace ořechového mléka je vhodná hlavně pro ty, kteří si potřebují spravit zažívání. Tato alternativa mléka totiž obsahuje nejvíce antioxidantů, které umí zažívání zkrátka spravit.

Kromě jiného rostlinné mléko obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, o kterých se ví, že si je tělo neumí samo vyrobit. Je proto velice důležité je do těla dodat jinak – třeba tímto způsobem.  

ořechové rostlinné mléko
I z ořechů je možné vyrobit rostlinné mléko. (foto: 123RF)

Rostlinné mléko přináší řadu benefitů 

Mezi námi se stále najdou zlí jazykové, kteří jsou toho názoru, že rostlinné mléko není dostatečně výživné na to, aby se mohlo konzumovat místo klasického kravského mléka. Jenže pravdou je, že rostlinné mléko může člověku přinést hromadu benefitů. Kupříkladu má nízký obsah tuku, a naopak velké množství vitaminů skupiny B. Nabízí vyvážený příjem sodíku i draslíku a neobsahuje žádnou laktózu nebo cholesterol (spíše pomáhá hladinu špatného cholesterolu snižovat). 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?

Výběr článků

Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.

Nepřehlédněte

Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek