Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
zdravi v kancelari
Zdroj: 123RF.com

Energie z rostlin

Asi vám nemusíme připomínat, že pohled na zeleň je příjemný a uklidňující. To znáte samy z procházky z lesa. První, co můžete udělat, je upravit si pracovní prostředí tak, aby vás nabíjelo a uklidňovalo. A tak si přineste přírodu doslova k pracovnímu stolu. Jen pozor na to, jaké rostliny si vyberete, ne všechny kancelářské prostředí snesou. Chce to volit odolné rostliny, neboť v práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Jaké tedy vybrat? Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Pohyb a pauzy v kanceláři

Teď se zaměříme na vás samotné. Víte, že sezení je snad horší než kouření? Zní to hodně nadneseně, ale dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje cévní systém podobným způsobem, jako vdechování tabákového kouře – čili zužuje cévy. Stejně trpí i náš pohybový aparát. A tak si dopřejte pravidelné protažení několikrát za den. Pomůže uvolnit svaly a snáze se tak začnete opět soustředit na pracovní úkony. Určitě každá z vás ví, že při dlouhodobém sezení se začnou hlásit i záda o pozornost. Můžete jim ihned pomoci. Je snadné uvolnit je i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit. Toto opakujte několikrát.

Jak chránit oči

Dalším orgánem, který v kanceláři trpí, jsou oči. Dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti jim rozhodně neprospívá. Je typické pro koukání do monitoru počítače. Oči jsou při něm totiž namáhané jednostranně. Je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může také časem projevit. 

K TÉMATU  Starejte se o své srdce

„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky.

Mentální zdraví

Existuje přímá souvislost mezi úrovní stresu, který zažíváme, a celkovým zdravím. Pokud jsme v pracovním prostředí, které je emočně náročné a výrazně nás stresuje, je téměř jisté, že se to z dlouhodobého hlediska odrazí na našem zdraví. To samozřejmě ovlivňuje i naše pracovní výkony. Představte si, že podle Karlovy Univerzity 34 % Čechů cítí syndrom vyhoření. Další průzkumy poukazují na to, že  48 % zaměstnanců v práci brečí a 37 % má tendenci pustit se do konfliktu s kolegy! Jak takový stres zmírnit? Udělejte si čas na dechová cvičení nebo krátké meditace pomáhající s konkrétními emocemi. Pokud nevíte, jak začít, poohlédněte se na internetu.

Klidně si zdříměte

Tzv. „power nap“, je už dnes běžný ve větších společnostech, kde mají dokonce i odpočinkové zóny. Zaměstnavatelé dobře vědí, proč tyto odpočívárny svým zaměstnancům zřizují. Jestli něco podobného v práci nemáte, ale máte v blízkosti kanceláře park, můžete si (zejména v létě) udělat pohodu tam. Vemte si deku a dopřejte si dvacetiminutový spánek. Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Zajímavé že? Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – takovému fíglu se říká „nappuccino“.

K TÉMATU  Naklíčená semena patří mezi to nejzdravější, co můžete sníst

Pravidelně čistěte vzduch

Čistý vzduch v kanceláři je základ. Kromě toho kancelářské prostředí může být doslova rájem alergenů. Dovnitř se pyly a prach dostávají z venkovního prostředí nejen přes vzduchotechniku s nedokonalou filtrací, ale také na oblečení pracovníků. Usazují se pak v kobercích a čalounění a rozviřují se veškerým pohybem lidí po kanceláři. Zdrojem jsou také řezané květiny na stolech kolegyň. K tomu si přičtěte výpary ze všudypřítomné kosmetiky a parfémů a máte kolem sebe koktejl z ingrediencí, které způsobují nepříjemné kýchání, pálení očí a celkově zatěžují organismus. Ideálním řešením jsou moderní čističky vzduchu. Mnohé z nich fungují jako ventilátor i přímotop, takže mají další využití. 

Vpouštějte raději přirozené světlo

Světlo je jedním z klíčových faktorů pro dobré zdraví. Je přirozené být přes den na denním světle a pokud trávíte den uvnitř, chybí vám jeho blahodárné účinky. Světlo z umělých zdrojů sice umožní vidět, ale tím krátký výčet jeho pozitiv také končí, protože nám nepomůže ani s produkcí vitaminu D, ani s rovnováhou hormonů odpovědných za kvalitní bdělost ve dne a spánek v noci. Na to je potřeba jít ven, a to co nejčastěji. Využijte třeba procházky na poštu apod. Odteď budete jistě chodit s tímto vědomím rády. 

Máte-li další osobní tipy, klidně se o ně s námi podělte v diskusi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si zařídit dokonalou pracovnu

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Další články o práci z domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  

Nepřehlédněte

Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek