Středa , 29. 11. 2023

Zina

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
zdravi v kancelari
Zdroj: 123RF.com

Energie z rostlin

Asi vám nemusíme připomínat, že pohled na zeleň je příjemný a uklidňující. To znáte samy z procházky z lesa. První, co můžete udělat, je upravit si pracovní prostředí tak, aby vás nabíjelo a uklidňovalo. A tak si přineste přírodu doslova k pracovnímu stolu. Jen pozor na to, jaké rostliny si vyberete, ne všechny kancelářské prostředí snesou. Chce to volit odolné rostliny, neboť v práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Jaké tedy vybrat? Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Pohyb a pauzy v kanceláři

Teď se zaměříme na vás samotné. Víte, že sezení je snad horší než kouření? Zní to hodně nadneseně, ale dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje cévní systém podobným způsobem, jako vdechování tabákového kouře – čili zužuje cévy. Stejně trpí i náš pohybový aparát. A tak si dopřejte pravidelné protažení několikrát za den. Pomůže uvolnit svaly a snáze se tak začnete opět soustředit na pracovní úkony. Určitě každá z vás ví, že při dlouhodobém sezení se začnou hlásit i záda o pozornost. Můžete jim ihned pomoci. Je snadné uvolnit je i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit. Toto opakujte několikrát.

Jak chránit oči

Dalším orgánem, který v kanceláři trpí, jsou oči. Dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti jim rozhodně neprospívá. Je typické pro koukání do monitoru počítače. Oči jsou při něm totiž namáhané jednostranně. Je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může také časem projevit. 

K TÉMATU  Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky.

Mentální zdraví

Existuje přímá souvislost mezi úrovní stresu, který zažíváme, a celkovým zdravím. Pokud jsme v pracovním prostředí, které je emočně náročné a výrazně nás stresuje, je téměř jisté, že se to z dlouhodobého hlediska odrazí na našem zdraví. To samozřejmě ovlivňuje i naše pracovní výkony. Představte si, že podle Karlovy Univerzity 34 % Čechů cítí syndrom vyhoření. Další průzkumy poukazují na to, že  48 % zaměstnanců v práci brečí a 37 % má tendenci pustit se do konfliktu s kolegy! Jak takový stres zmírnit? Udělejte si čas na dechová cvičení nebo krátké meditace pomáhající s konkrétními emocemi. Pokud nevíte, jak začít, poohlédněte se na internetu.

Klidně si zdříměte

Tzv. „power nap“, je už dnes běžný ve větších společnostech, kde mají dokonce i odpočinkové zóny. Zaměstnavatelé dobře vědí, proč tyto odpočívárny svým zaměstnancům zřizují. Jestli něco podobného v práci nemáte, ale máte v blízkosti kanceláře park, můžete si (zejména v létě) udělat pohodu tam. Vemte si deku a dopřejte si dvacetiminutový spánek. Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Zajímavé že? Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – takovému fíglu se říká „nappuccino“.

K TÉMATU  Horko může být i na techniku. Jak připravit svůj smartphone na dovolenou

Pravidelně čistěte vzduch

Čistý vzduch v kanceláři je základ. Kromě toho kancelářské prostředí může být doslova rájem alergenů. Dovnitř se pyly a prach dostávají z venkovního prostředí nejen přes vzduchotechniku s nedokonalou filtrací, ale také na oblečení pracovníků. Usazují se pak v kobercích a čalounění a rozviřují se veškerým pohybem lidí po kanceláři. Zdrojem jsou také řezané květiny na stolech kolegyň. K tomu si přičtěte výpary ze všudypřítomné kosmetiky a parfémů a máte kolem sebe koktejl z ingrediencí, které způsobují nepříjemné kýchání, pálení očí a celkově zatěžují organismus. Ideálním řešením jsou moderní čističky vzduchu. Mnohé z nich fungují jako ventilátor i přímotop, takže mají další využití. 

Vpouštějte raději přirozené světlo

Světlo je jedním z klíčových faktorů pro dobré zdraví. Je přirozené být přes den na denním světle a pokud trávíte den uvnitř, chybí vám jeho blahodárné účinky. Světlo z umělých zdrojů sice umožní vidět, ale tím krátký výčet jeho pozitiv také končí, protože nám nepomůže ani s produkcí vitaminu D, ani s rovnováhou hormonů odpovědných za kvalitní bdělost ve dne a spánek v noci. Na to je potřeba jít ven, a to co nejčastěji. Využijte třeba procházky na poštu apod. Odteď budete jistě chodit s tímto vědomím rády. 

Máte-li další osobní tipy, klidně se o ně s námi podělte v diskusi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si zařídit dokonalou pracovnu

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Další články o práci z domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek