Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
zdravi v kancelari
Zdroj: 123RF.com

Energie z rostlin

Asi vám nemusíme připomínat, že pohled na zeleň je příjemný a uklidňující. To znáte samy z procházky z lesa. První, co můžete udělat, je upravit si pracovní prostředí tak, aby vás nabíjelo a uklidňovalo. A tak si přineste přírodu doslova k pracovnímu stolu. Jen pozor na to, jaké rostliny si vyberete, ne všechny kancelářské prostředí snesou. Chce to volit odolné rostliny, neboť v práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Jaké tedy vybrat? Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Pohyb a pauzy v kanceláři

Teď se zaměříme na vás samotné. Víte, že sezení je snad horší než kouření? Zní to hodně nadneseně, ale dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje cévní systém podobným způsobem, jako vdechování tabákového kouře – čili zužuje cévy. Stejně trpí i náš pohybový aparát. A tak si dopřejte pravidelné protažení několikrát za den. Pomůže uvolnit svaly a snáze se tak začnete opět soustředit na pracovní úkony. Určitě každá z vás ví, že při dlouhodobém sezení se začnou hlásit i záda o pozornost. Můžete jim ihned pomoci. Je snadné uvolnit je i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit. Toto opakujte několikrát.

Jak chránit oči

Dalším orgánem, který v kanceláři trpí, jsou oči. Dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti jim rozhodně neprospívá. Je typické pro koukání do monitoru počítače. Oči jsou při něm totiž namáhané jednostranně. Je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může také časem projevit. 

K TÉMATUZubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky.

Mentální zdraví

Existuje přímá souvislost mezi úrovní stresu, který zažíváme, a celkovým zdravím. Pokud jsme v pracovním prostředí, které je emočně náročné a výrazně nás stresuje, je téměř jisté, že se to z dlouhodobého hlediska odrazí na našem zdraví. To samozřejmě ovlivňuje i naše pracovní výkony. Představte si, že podle Karlovy Univerzity 34 % Čechů cítí syndrom vyhoření. Další průzkumy poukazují na to, že  48 % zaměstnanců v práci brečí a 37 % má tendenci pustit se do konfliktu s kolegy! Jak takový stres zmírnit? Udělejte si čas na dechová cvičení nebo krátké meditace pomáhající s konkrétními emocemi. Pokud nevíte, jak začít, poohlédněte se na internetu.

Klidně si zdříměte

Tzv. „power nap“, je už dnes běžný ve větších společnostech, kde mají dokonce i odpočinkové zóny. Zaměstnavatelé dobře vědí, proč tyto odpočívárny svým zaměstnancům zřizují. Jestli něco podobného v práci nemáte, ale máte v blízkosti kanceláře park, můžete si (zejména v létě) udělat pohodu tam. Vemte si deku a dopřejte si dvacetiminutový spánek. Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Zajímavé že? Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – takovému fíglu se říká „nappuccino“.

K TÉMATUAfrodiziaka v jídle. Je to mýtus nebo umí potraviny probudit vášeň?

Pravidelně čistěte vzduch

Čistý vzduch v kanceláři je základ. Kromě toho kancelářské prostředí může být doslova rájem alergenů. Dovnitř se pyly a prach dostávají z venkovního prostředí nejen přes vzduchotechniku s nedokonalou filtrací, ale také na oblečení pracovníků. Usazují se pak v kobercích a čalounění a rozviřují se veškerým pohybem lidí po kanceláři. Zdrojem jsou také řezané květiny na stolech kolegyň. K tomu si přičtěte výpary ze všudypřítomné kosmetiky a parfémů a máte kolem sebe koktejl z ingrediencí, které způsobují nepříjemné kýchání, pálení očí a celkově zatěžují organismus. Ideálním řešením jsou moderní čističky vzduchu. Mnohé z nich fungují jako ventilátor i přímotop, takže mají další využití. 

Vpouštějte raději přirozené světlo

Světlo je jedním z klíčových faktorů pro dobré zdraví. Je přirozené být přes den na denním světle a pokud trávíte den uvnitř, chybí vám jeho blahodárné účinky. Světlo z umělých zdrojů sice umožní vidět, ale tím krátký výčet jeho pozitiv také končí, protože nám nepomůže ani s produkcí vitaminu D, ani s rovnováhou hormonů odpovědných za kvalitní bdělost ve dne a spánek v noci. Na to je potřeba jít ven, a to co nejčastěji. Využijte třeba procházky na poštu apod. Odteď budete jistě chodit s tímto vědomím rády. 

Máte-li další osobní tipy, klidně se o ně s námi podělte v diskusi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si zařídit dokonalou pracovnu

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Další články o práci z domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.

Nepřehlédněte

Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek