Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
minerály vitaminy
Podpořte své tělo minerály a vitaminy. (foto: 123RF)

28. 10. 2021

I když je pravdou, že si některé vitaminy a minerály dokáže tělo vytvořit samo, většinou si jich nedokáže vyrobit dostatek. Je to tedy v každém případě na nás. Jen my ovlivníme, jak bude tělo správně fungovat a jak pevný náš imunitní systém bude. Do svého jídelníčku proto zakomponujte jak potraviny bohaté na minerály a vitaminy, ale také doplňky stravy, pokud máte pocit, že jich máte nedostatek.  

Minerály a vitaminy mají nezastupitelnou funkci v lidském těle 

Stejně jako minerály, jsou také vitaminy něčím, co nelze nahradit. Hrají nezastupitelnou roli v lidském těle. Známe třináct základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin podle jejich chemicko-fyzikálních vlastností. Dělíme je na lipofilní vitaminy ukládající se do zásob a sídlící v těle i několik týdnů a na hydrofilní vitaminy, které se do zásoby neukládají a jsou doplňovány právě potravinami a doplňky stravy.  

Co se týče minerálů, těch známe přibližně pětadvacet. Mluvíme o anorganických látkách, které do těla musí být dodávány. Jejich nedostatek se negativně projevuje nejen na stavu imunitním systému, ale také na fungování metabolických pochodů v těle či na stavbě tělesných tkání. Minerály rozdělujeme na makroprvky a mikroprvky. Makroprvků potřebujeme více, mikroprvků (čili stopových prvků) potřebujeme o něco méně.  

Minerály a vitaminy, bez kterých se tělo neobejde 

Hořčík pro kvalitní spánek a dostatek energie 

Jedním ze základních minerálů, bez kterého se tělo neobejde, je hořčík neboli magnesium. Hořčík se podílí na mnoha procesech v lidském těle. Pomáhá zlepšovat kvalitu našeho spánku, také zvyšuje energii během dne. Navíc pomáhá i s detoxikací organismu, při které se z těla dostávají ven škodlivé látky a toxiny.  

Magnesium se zpravidla doplňuje formou doplňků stravy. Důvodem toho je fakt, že i když je důležitost tohoto prvku známá, jen málokterý produkt ho obsahuje v takovém množství, v jakém ho tělo opravdu potřebuje. I když ho najdeme v datlích, banánech, nebo zelenině či luštěninách, nikdy zde není magnesia tolik, aby to pokrylo doporučovanou denní dávku.  

K TÉMATU  Kyselina hyaluronová pro krásu vaší pleti a vlasů

Problémem je také to, že málokterý produkt či potravina obsahuje hořčík v takové formě, aby ho tělo dokázalo bezproblémově vstřebat.  

Vitamin C pro silnou imunitu 

Z řad vitaminů je nezastupitelným vitamin C. Na jeho doplňování se apeluje hlavně ve chvíli, kdy se blíží chřipková sezona. V jeho moci je totiž utužit a zpevnit imunitní systém. Kromě jiného zvyšuje obranyschopnost člověka a je účinnou prevencí proti mnoha nemocem. Najdete ho například v ovoci, předně v citrusech nebo rakytníku (zde se ho vyskytuje několikanásobně vyšší množství v porovnání se zmiňovanými citrusy).  

O vitaminu C se vedou dlouhé spekulace. Nikdo nedokáže přesně určit, jaké množství tohoto vitaminu tělo vlastně potřebuje. Řada lidí je toho názoru, že doplňovat ho není na škodu. Tělo si vezme jenom tolik, kolik skutečně potřebuje. Že by byl nadbytek vitaminu C škodlivý, to nikdy nebylo prokázáno.  

Zinek pro správný růst 

Pokud bychom se měli vrátit k minerálům, zmíníme ještě zinek. Mluvíme o prvku, který se zasloužil hlavně o správný růst. Stojí za zdravým růstem nehtů, vlasů a také za celou řadou hormonálních procesů. Také se podílí na zvýšené produkci testosteronu a často se na něj sází i při léčbě neplodnosti. I proto se mu říká minerál mužství.  

Jestliže byste ho hledali v potravinách, našli byste ho například v ústřicích, dále také v jehněčím nebo hovězím mase a taktéž ve vnitřnostech. Sídlí i ve žloutcích nebo dýňových semíncích. 

Vitamin D bojuje proti stresu 

I když tím seznam nejdůležitějších minerálů a vitaminů v lidském těle ani zdaleka nekončí, zmíníme poslední důležitý prvek – je jím vitamin D, který nám pomáhá v boji proti stresu. Stojí také za zvýšenou obranyschopností organismu a také za zdravou pokožkou.  

Během léta ho získáváme ze sluníčka. V zimě se za ním jezdí k moři, kde takzvaně “nasáváme vitamin D”. V chladných, churavějších ročních obdobích je zapotřebí vitamin D doplňovat do těla i jinak, pokud podzim a zimu nehodláme strávit v teplých krajích u šumějícího oceánu. Velké množství najdeme v rybách (například v ústřicích nebo mořských plodech obecně). Dále také v houbách, mléce či vejcích.  

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!

Nepřehlédněte

Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek