Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Tělo potřebuje minerály a vitaminy. Které konkrétně?

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
minerály vitaminy
Podpořte své tělo minerály a vitaminy. (foto: 123RF)

28. 10. 2021

I když je pravdou, že si některé vitaminy a minerály dokáže tělo vytvořit samo, většinou si jich nedokáže vyrobit dostatek. Je to tedy v každém případě na nás. Jen my ovlivníme, jak bude tělo správně fungovat a jak pevný náš imunitní systém bude. Do svého jídelníčku proto zakomponujte jak potraviny bohaté na minerály a vitaminy, ale také doplňky stravy, pokud máte pocit, že jich máte nedostatek.  

Minerály a vitaminy mají nezastupitelnou funkci v lidském těle 

Stejně jako minerály, jsou také vitaminy něčím, co nelze nahradit. Hrají nezastupitelnou roli v lidském těle. Známe třináct základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin podle jejich chemicko-fyzikálních vlastností. Dělíme je na lipofilní vitaminy ukládající se do zásob a sídlící v těle i několik týdnů a na hydrofilní vitaminy, které se do zásoby neukládají a jsou doplňovány právě potravinami a doplňky stravy.  

Co se týče minerálů, těch známe přibližně pětadvacet. Mluvíme o anorganických látkách, které do těla musí být dodávány. Jejich nedostatek se negativně projevuje nejen na stavu imunitním systému, ale také na fungování metabolických pochodů v těle či na stavbě tělesných tkání. Minerály rozdělujeme na makroprvky a mikroprvky. Makroprvků potřebujeme více, mikroprvků (čili stopových prvků) potřebujeme o něco méně.  

Minerály a vitaminy, bez kterých se tělo neobejde 

Hořčík pro kvalitní spánek a dostatek energie 

Jedním ze základních minerálů, bez kterého se tělo neobejde, je hořčík neboli magnesium. Hořčík se podílí na mnoha procesech v lidském těle. Pomáhá zlepšovat kvalitu našeho spánku, také zvyšuje energii během dne. Navíc pomáhá i s detoxikací organismu, při které se z těla dostávají ven škodlivé látky a toxiny.  

Magnesium se zpravidla doplňuje formou doplňků stravy. Důvodem toho je fakt, že i když je důležitost tohoto prvku známá, jen málokterý produkt ho obsahuje v takovém množství, v jakém ho tělo opravdu potřebuje. I když ho najdeme v datlích, banánech, nebo zelenině či luštěninách, nikdy zde není magnesia tolik, aby to pokrylo doporučovanou denní dávku.  

K TÉMATU  Americká Miss Michigan Kathy Zhu přišla o korunku, protože si odmítla navléct hidžáb a dotkla se černochů

Problémem je také to, že málokterý produkt či potravina obsahuje hořčík v takové formě, aby ho tělo dokázalo bezproblémově vstřebat.  

Vitamin C pro silnou imunitu 

Z řad vitaminů je nezastupitelným vitamin C. Na jeho doplňování se apeluje hlavně ve chvíli, kdy se blíží chřipková sezona. V jeho moci je totiž utužit a zpevnit imunitní systém. Kromě jiného zvyšuje obranyschopnost člověka a je účinnou prevencí proti mnoha nemocem. Najdete ho například v ovoci, předně v citrusech nebo rakytníku (zde se ho vyskytuje několikanásobně vyšší množství v porovnání se zmiňovanými citrusy).  

O vitaminu C se vedou dlouhé spekulace. Nikdo nedokáže přesně určit, jaké množství tohoto vitaminu tělo vlastně potřebuje. Řada lidí je toho názoru, že doplňovat ho není na škodu. Tělo si vezme jenom tolik, kolik skutečně potřebuje. Že by byl nadbytek vitaminu C škodlivý, to nikdy nebylo prokázáno.  

Zinek pro správný růst 

Pokud bychom se měli vrátit k minerálům, zmíníme ještě zinek. Mluvíme o prvku, který se zasloužil hlavně o správný růst. Stojí za zdravým růstem nehtů, vlasů a také za celou řadou hormonálních procesů. Také se podílí na zvýšené produkci testosteronu a často se na něj sází i při léčbě neplodnosti. I proto se mu říká minerál mužství.  

Jestliže byste ho hledali v potravinách, našli byste ho například v ústřicích, dále také v jehněčím nebo hovězím mase a taktéž ve vnitřnostech. Sídlí i ve žloutcích nebo dýňových semíncích. 

Vitamin D bojuje proti stresu 

I když tím seznam nejdůležitějších minerálů a vitaminů v lidském těle ani zdaleka nekončí, zmíníme poslední důležitý prvek – je jím vitamin D, který nám pomáhá v boji proti stresu. Stojí také za zvýšenou obranyschopností organismu a také za zdravou pokožkou.  

Během léta ho získáváme ze sluníčka. V zimě se za ním jezdí k moři, kde takzvaně “nasáváme vitamin D”. V chladných, churavějších ročních obdobích je zapotřebí vitamin D doplňovat do těla i jinak, pokud podzim a zimu nehodláme strávit v teplých krajích u šumějícího oceánu. Velké množství najdeme v rybách (například v ústřicích nebo mořských plodech obecně). Dále také v houbách, mléce či vejcích.  

K TÉMATU  Dýňová semínka: Zamlsejte si zdravě a potěště své tělo

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.

Nepřehlédněte

V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek