Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak v domácích podmínkách hloubkově vyčistit matraci?

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
matraci
Matraci byste měli důkladně čistit každého půl roku. Není nejvyšší čas?

10. 06. 2022

Nachystejte si čisticí prostředky

Než se pustíte do hloubkového čistění, budete potřebovat několik pomocníků, jako jsou:

  • vysavač, nejlépe s nástavcem na čalounění
  • prací gel nebo jar na nádobí
  • jedlá soda
  • hadřík či houbička
  • voda a další

Vyperte lůžkoviny a polštáře

Vyjměte veškeré lůžkoviny a dejte je prát na horké prádlo. Pokud můžete, sušte je v sušičce při vysoké teplotě. Je to důležité, protože tím zničíte veškeré zárodky a bakterie, které mohou být na vašem povlečení. Když je položíte zpět na matraci, bude vaše prostředí pro spánek čistší a zdravější.

postel
Pravidelně převlékejte postel a čistěte veškeré lůžkoviny.

Také vyperte potah matrace, pokud je snímatelný – předem si ale zkontrolujte doporučení výrobce, za jakých podmínek jej můžete prát či sušit.

Vyvětrejte matraci

Než se pustíte do hloubkového čistění, nechte svou matraci chvíli dýchat. Jednoduše ji položte do otevřeného okna nebo na sušák na zahradě. Tak se začne odstraňovat případný zápach a matrace se výrazně osvěží.

Matraci vysajte

Nejlépe použijte na vysavači nástavec na čalounění a provádějte malé krouživé pohyby, abyste měli jistotu, že jste opravdu odstranili veškerý prach, který jste mohli. Také můžete na povrch matrace nasypat jedlou sodu, která vás zbaví pachů, co se do ní vsákly.

Skvrny na matraci?

Nejlepší způsob, jak odstranit skvrny na matraci, je použít jemný prací prostředek nebo jar na nádobí smíchaný s vlažnou vodou. Jemně rozetřete na skvrnu hadříkem nebo houbičkou. Při hloubkovém čištění matrace doma byste neměli používat žádné drsné chemikálie ani ji příliš namáčet, protože by to mohlo poškodit její celistvost. Po namočení ji nechte zcela vyschnout, než znovu natáhnete prostěradlo.

Jedlá soda je k nezaplacení

Když je povrch matrace vyčištěný a zcela vyschlý, opět ji posypte jedlou sodou, která odstraní i nadále přetrvávající zápach. Pokud můžete, nechte sodu působit i několik hodin, následně vysajte.

K TÉMATU  Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Vůně matrace

Není nic lepšího, než si lehnout do voňavé a čisté postele. Abyste dosáhli skvělé vůně matrace, smíchejte malé množství vody, esenciálních olejů a sody v lahvičce s rozprašovačem a lehce postříkejte. Zvolte například heřmánkovou nebo levandulovou vůni, která vám pomůže s lepším usínáním. Pokud nemáte esenciální oleje, můžete použít i jakýkoli sprej do domácnosti. Jen dejte pozor, aby nebyla vaše matrace příliš vlhká.

Stejný postup praktikujte i na druhé straně matrace.

Vyčistěte rám postele

Při každém hloubkovém čištění matrace je dobré vyčistit také rám postele. Vysajte všechna zákoutí rámu a zvýšenou pozornost věnujte roštům. Pokud není rám postele čalouněný, otřete zbytek rámu vlhkým hadříkem.

Povlečte postel

Teď vás už čeká jenom poslední krok, a to je povlečení postele a lůžkovin do čistého a voňavého povlečení. Povlečení nezapomínejte prát a měnit pravidelně!

probuzení
V čisté posteli se vám bude spát o mnoho lépe.

Jak často čistit matraci?

V ideálním případě byste měli matraci hloubkově čistit každých 6 měsíců. Nicméně pravidelnou údržbu byste měli provádět pokaždé, když postel převlékáte. Alespoň matraci vyvětrejte a vysajte.

Hloubkové čištění matrace je důležité pro vaše zdraví a správnou hygienu. Každou noc do ní odpadá odumřelá kůže, vlasy a vsakuje se přibližně půl litru tělesných tekutin. Nezní to zrovna chutně, ale je to tak.

Kdy jste naposledy svou matraci čistili vy? Není nejvyšší čas?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
https://www.goodhousekeeping.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!

Nepřehlédněte

Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek