Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Jak v domácích podmínkách hloubkově vyčistit matraci?

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
matraci
Matraci byste měli důkladně čistit každého půl roku. Není nejvyšší čas?

10. 06. 2022

Nachystejte si čisticí prostředky

Než se pustíte do hloubkového čistění, budete potřebovat několik pomocníků, jako jsou:

  • vysavač, nejlépe s nástavcem na čalounění
  • prací gel nebo jar na nádobí
  • jedlá soda
  • hadřík či houbička
  • voda a další

Vyperte lůžkoviny a polštáře

Vyjměte veškeré lůžkoviny a dejte je prát na horké prádlo. Pokud můžete, sušte je v sušičce při vysoké teplotě. Je to důležité, protože tím zničíte veškeré zárodky a bakterie, které mohou být na vašem povlečení. Když je položíte zpět na matraci, bude vaše prostředí pro spánek čistší a zdravější.

postel
Pravidelně převlékejte postel a čistěte veškeré lůžkoviny.

Také vyperte potah matrace, pokud je snímatelný – předem si ale zkontrolujte doporučení výrobce, za jakých podmínek jej můžete prát či sušit.

Vyvětrejte matraci

Než se pustíte do hloubkového čistění, nechte svou matraci chvíli dýchat. Jednoduše ji položte do otevřeného okna nebo na sušák na zahradě. Tak se začne odstraňovat případný zápach a matrace se výrazně osvěží.

Matraci vysajte

Nejlépe použijte na vysavači nástavec na čalounění a provádějte malé krouživé pohyby, abyste měli jistotu, že jste opravdu odstranili veškerý prach, který jste mohli. Také můžete na povrch matrace nasypat jedlou sodu, která vás zbaví pachů, co se do ní vsákly.

Skvrny na matraci?

Nejlepší způsob, jak odstranit skvrny na matraci, je použít jemný prací prostředek nebo jar na nádobí smíchaný s vlažnou vodou. Jemně rozetřete na skvrnu hadříkem nebo houbičkou. Při hloubkovém čištění matrace doma byste neměli používat žádné drsné chemikálie ani ji příliš namáčet, protože by to mohlo poškodit její celistvost. Po namočení ji nechte zcela vyschnout, než znovu natáhnete prostěradlo.

Jedlá soda je k nezaplacení

Když je povrch matrace vyčištěný a zcela vyschlý, opět ji posypte jedlou sodou, která odstraní i nadále přetrvávající zápach. Pokud můžete, nechte sodu působit i několik hodin, následně vysajte.

K TÉMATU  Vdechněte starým věcem nový život. Přinášíme dokonalé tipy do vaší domácnosti. Značka: upcykle

Vůně matrace

Není nic lepšího, než si lehnout do voňavé a čisté postele. Abyste dosáhli skvělé vůně matrace, smíchejte malé množství vody, esenciálních olejů a sody v lahvičce s rozprašovačem a lehce postříkejte. Zvolte například heřmánkovou nebo levandulovou vůni, která vám pomůže s lepším usínáním. Pokud nemáte esenciální oleje, můžete použít i jakýkoli sprej do domácnosti. Jen dejte pozor, aby nebyla vaše matrace příliš vlhká.

Stejný postup praktikujte i na druhé straně matrace.

Vyčistěte rám postele

Při každém hloubkovém čištění matrace je dobré vyčistit také rám postele. Vysajte všechna zákoutí rámu a zvýšenou pozornost věnujte roštům. Pokud není rám postele čalouněný, otřete zbytek rámu vlhkým hadříkem.

Povlečte postel

Teď vás už čeká jenom poslední krok, a to je povlečení postele a lůžkovin do čistého a voňavého povlečení. Povlečení nezapomínejte prát a měnit pravidelně!

probuzení
V čisté posteli se vám bude spát o mnoho lépe.

Jak často čistit matraci?

V ideálním případě byste měli matraci hloubkově čistit každých 6 měsíců. Nicméně pravidelnou údržbu byste měli provádět pokaždé, když postel převlékáte. Alespoň matraci vyvětrejte a vysajte.

Hloubkové čištění matrace je důležité pro vaše zdraví a správnou hygienu. Každou noc do ní odpadá odumřelá kůže, vlasy a vsakuje se přibližně půl litru tělesných tekutin. Nezní to zrovna chutně, ale je to tak.

Kdy jste naposledy svou matraci čistili vy? Není nejvyšší čas?

TIP: Pokud si chcete matraci chránit i “pasivně” můžete se poohlédnout po různých chráničích na matraci. Je důležité vybírat opravdu pečlivě, protože na trhu existuje nespočet firem, které tyto chrániče prodávají. My doporučujeme například chránič matrace do společnosti DecoDoma.cz (https://www.decodoma.cz/Chranice-na-matrace/), nebo třeba tu od další české společnosti Nanospace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně

K TÉMATU  Venkovní vířivky pro dokonalý relax. Užívejte si celoroční koupání pod otevřenou oblohou

Jsou pomocníci na úklid oken skutečně užiteční? Vyzkoušeli jsme

Zdroje článku:
https://www.goodhousekeeping.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Potřebujete se jen uvolnit, nebo vás trápí fyzická bolest? Existuje nepřeberné množství druhů masáží, ale jen některé vám skutečně pomohou. Vyzkoušejte nejosvědčenější masáže, které vám uleví na duchu i na těle.
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?

Výběr článků

Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?

Nepřehlédněte

Skřípe vám to tak nahlas, že to musí být slyšet i u sousedů? Možná je to tím, že místo společně tráveného času koukáte raději do mobilu. Svůj podíl viny na tom může nést i to, že chod domácnosti stojí výhradně na vás!
Proč nakupovat nové, když lze kreativně použít věci, které se nám již nelíbí. Pojďte se povídat na dokonalé tipy, jak si váš domov zkrášlit pomocí upcyklovaných věcí. Jdeme starým věcem dát nový život. Budete zírat, co vše se dá vytvořit! Do upcykle!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek