Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Černé potraviny: Zdravím nabyté poklady. Zařaďte je do svého jídelníčku

Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
černé potraviny
Všichni známe příznivé účinky zelených potraviny, ale ani ty černé rozhodně nejsou k zahození.

06. 06. 2023

06. 06. 2023

Proč jsou černé potraviny zdravější?

Barva dokáže prozradit o potravinách mnohé, a v případě těch přirozeně černých to platí dvojnásob. Pokud totiž narazíte na černé potraviny, pak se vám do rukou dostal malý poklad s kvalitním zdrojem živin a antioxidantů. Je to tím, že přirozeně černé potraviny obsahují spoustu pigmentů zvaných anthocyaniny, které jsou proslulé tím, že snižují riziko rakoviny, cukrovky i onemocnění srdce. Bylo navíc prokázané, že právě černé potraviny jsou výjimečné svými účinky na lidské tělo, což je o to větší motivace, proč jejich příznivý vliv do svého organismu načerpat.

Černých potravin je k mání celá řada, my se však zaměříme na ty, které jsou nejen dostupné na každém rohu, ale hlavně vám poskytnou maximum pro vaše zdraví. Které černé krásky to jsou?

Černá čočka

Čočku známe jako žlutou, červenou, ale v potravinových regálech jste už určitě zahlédli i její černou variaci, která nejenže chutná naprosto famózně, ale hlavně je oproti svým jinak barevným kolegyním o něco nutričně bohatší. Tahle černá drobotina se pyšní nejen velkým množstvím vlákniny, ale i překvapivě značným množstvím železa, díky čemuž je vhodná jako prevence proti chudokrevnosti. Navíc posiluje imunitní systém a snižuje hladinu krevního cholesterolu. 

Černé fazole

Další luštěnina v podobě fazolí je dostupná v mnoha barvách, a tušíte správně, mezi nimi najdete i černé fazole, které jsou vitamínovou i minerální bombou. Obsahují nejen vydatné množství vlákniny, bílkovin, ovšem bohatá je i na cenné aminokyseliny, železo, draslík či vápník a další stopové prvky. Vzhledem k tomu, že má hodně nízkou hladinu nasycených tuků, neovlivňuje cholesterol a díky přítomnosti bioflavonoidů pomáhá chránit buňky proti rakovině. 

salát
Černé fazole jsou jedna ze základních potravin mexické kuchyně.

Černá sója

Klasickou sóju milují hlavně příznivci vegetariánství, přičemž nejčastěji ji známe v její tradiční verzi, tedy té světlé. Ovšem tušili jste, že je k dostání i v černém hábitu? Pokud ne, nenechte si ji utéct, je totiž nutričně bohatá a plná různých látek, kterými se jen málokterá potravina dokáže pochlubit. Určitě zmíníme, že mimo riboflavinu, hořčíku, mědi i železa či manganu obsahuje také vitamín K a značný podíl fytourientů. Navíc z lékařského hlediska má tu schopnost, že působí proti ucpávání cév a je tedy výbornou prevencí proti trombóze.

K TÉMATU  Alergie na slunce? Jak poznáte, že jí máte? A co se s ní dá dělat?

Černá rýže

I v oblasti rýže si můžete vybrat mezi bílou i černou. Ačkoli také ta bílá je nutričně zajímavá, ta černější vás bude bavit o něco víc, a sice nejen chutí, ale díky obsaženým látkám. Černá rýže je totiž hodně silným antioxidantem (má jich dokonce víc než borůvky) a kromě toho, že chrání buňky před poškozením, také díky vlivu vitamínu E posiluje imunitní systém. 

Černý čaj

Není sice potravinou, ale i tak stojí za to se o něm zmínit. Čaje už v dnešní době seženete v mnoha podobách, a pokud pomineme ovocné či bylinkové směsi, je tu pak zelený, bílý a právě černý čaj. Ten patří k takové klasice a mnozí mají dojem, že nedokáže ničím zvláštním překvapit. Je tomu ale přesně naopak. Černý čaj totiž dokáže snížit riziko srdečních onemocnění, zároveň je silným antioxidantem díky přítomnosti theaflavinů, které chrání buňky proti poškození a také udržují svaly v kondici, dokonce i po náročném cvičení. 

Černé ostružiny

U ostružin moc barev na výběr zrovna není (když pomineme červenou alternativu), ovšem i ony patří mezi zástupce černých potravin, a právě proto se je hodí nepochybně zmínit. Ostružiny jsou nejen populární díky své sladké chuti, ale zajímat by vás měly i z nutričního hlediska. Jsou totiž nabyté vlákninou, antioxidanty, ale i polyfenoly, které jsou tím nejlepším bojovníkem proti stárnutí. 

ostružiny
Ostružiny jsou nesmírně chutné a také zdravé.

Černé vlašské ořechy

Černé vlašské ořechy, které jsou bohaté na omega-3 alfa-linolenové kyseliny, jsou známé tím, že zlepšují zdraví srdce. Bylo také prokázáno, že vlašské ořechy jsou bohaté na kyselinu ellagovou, která má údajně kardioprotektivní účinek. Černé vlašáky jsou mimo jiné bohaté i na nenasycené tuky, které zvyšují pocit sytosti, a tím napomáhají hubnutí. Jsou bohaté na antioxidanty, jako je melatonin, který pomáhá zlepšit délku i kvalitu spánku.

K TÉMATU  Víte, kteří muži jsou Incelové?

Černé Olivy

Černé olivy jsou zase bohaté na mononenasycené tuky, vitamín E, polyfenoly a oleocanthal. Úžasné jsou nejen do salátů, těstovin, smažených hranolků, ovšem hodí se i do některých nápojů. Mimo to pomáhají chránit tepny před ucpáním, předchází poškození DNA, podporují dobré zdraví pokožky, očí i vlasů.

Černý seznam

I černý sezam je spojený s obrovskou řadou výhod. Jeho semínka jsou nabytá vlákninou, bílkovinami, hořčíkem, draslíkem, železem, vápníkem, zinkem, mědí, selenem a vitamínem E. Obsahují také sesamin, který působí protizánětlivě a proti bolestem.

sezam
Černý sezam je zdravý a na talíři skvěle vypadá.

Černé hroznové víno

Černé hrozny sladké chuti obsahují sloučeniny jako lutein a zeaxanthin, které brání poškození sítnice a makulární degeneraci. Je známo, že resveratrol v hroznech má protirakovinné vlastnosti, snižuje hladiny LDL a podporuje zdraví srdce. Proanthokyanidiny přítomné v tomto ovoci také podporují zdraví a pružnost pokožky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Nevyhazujte jídlo, naučte se správně skladovat potraviny: Průvodce krok za krokem

Zdroje článku:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/10-black-foods-that-are-healthier-than-superfoods/photostory/86671852.cms?picid=86671891
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
Jak docílit toho, abyste měla vlasy nejen lesklé a pevné, ale také zdravé a odolné? Buď si můžete koupit vlasovou masku v drogerii, anebo si připravit vlastní, která vašim vlasům dodá všechny potřebné živiny a za mnohem nižší cenu.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.

Výběr článků

Legendární Jiřina Bohdalová, stálice české kultury, prokazovala svůj talent ve filmových a televizních rolích po mnoho desetiletí. Dnes, 3. května, slaví své 93. narozeniny. I přes svůj věk zůstává stále společensky aktivní a svou přítomností obohacuje českou kulturu.
Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.

Nepřehlédněte

Úspěšným se člověk nerodí, úspěšným se stává. Je to pravda, anebo si to vymysleli jen lidé, aby si mezi sebou nezáviděli? Peníze, zdraví, hodnoty, štěstí, sláva. Ten, kdo má tohle všechno, je jistě úspěšný. I to, v jakém znamení horoskopu jsme se narodili, nám může mnohé napovědět.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek