Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Černé potraviny: Zdravím nabyté poklady. Zařaďte je do svého jídelníčku

Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
černé potraviny
Všichni známe příznivé účinky zelených potraviny, ale ani ty černé rozhodně nejsou k zahození.

06. 06. 2023

06. 06. 2023

Proč jsou černé potraviny zdravější?

Barva dokáže prozradit o potravinách mnohé, a v případě těch přirozeně černých to platí dvojnásob. Pokud totiž narazíte na černé potraviny, pak se vám do rukou dostal malý poklad s kvalitním zdrojem živin a antioxidantů. Je to tím, že přirozeně černé potraviny obsahují spoustu pigmentů zvaných anthocyaniny, které jsou proslulé tím, že snižují riziko rakoviny, cukrovky i onemocnění srdce. Bylo navíc prokázané, že právě černé potraviny jsou výjimečné svými účinky na lidské tělo, což je o to větší motivace, proč jejich příznivý vliv do svého organismu načerpat.

Černých potravin je k mání celá řada, my se však zaměříme na ty, které jsou nejen dostupné na každém rohu, ale hlavně vám poskytnou maximum pro vaše zdraví. Které černé krásky to jsou?

Černá čočka

Čočku známe jako žlutou, červenou, ale v potravinových regálech jste už určitě zahlédli i její černou variaci, která nejenže chutná naprosto famózně, ale hlavně je oproti svým jinak barevným kolegyním o něco nutričně bohatší. Tahle černá drobotina se pyšní nejen velkým množstvím vlákniny, ale i překvapivě značným množstvím železa, díky čemuž je vhodná jako prevence proti chudokrevnosti. Navíc posiluje imunitní systém a snižuje hladinu krevního cholesterolu. 

Černé fazole

Další luštěnina v podobě fazolí je dostupná v mnoha barvách, a tušíte správně, mezi nimi najdete i černé fazole, které jsou vitamínovou i minerální bombou. Obsahují nejen vydatné množství vlákniny, bílkovin, ovšem bohatá je i na cenné aminokyseliny, železo, draslík či vápník a další stopové prvky. Vzhledem k tomu, že má hodně nízkou hladinu nasycených tuků, neovlivňuje cholesterol a díky přítomnosti bioflavonoidů pomáhá chránit buňky proti rakovině. 

salát
Černé fazole jsou jedna ze základních potravin mexické kuchyně.

Černá sója

Klasickou sóju milují hlavně příznivci vegetariánství, přičemž nejčastěji ji známe v její tradiční verzi, tedy té světlé. Ovšem tušili jste, že je k dostání i v černém hábitu? Pokud ne, nenechte si ji utéct, je totiž nutričně bohatá a plná různých látek, kterými se jen málokterá potravina dokáže pochlubit. Určitě zmíníme, že mimo riboflavinu, hořčíku, mědi i železa či manganu obsahuje také vitamín K a značný podíl fytourientů. Navíc z lékařského hlediska má tu schopnost, že působí proti ucpávání cév a je tedy výbornou prevencí proti trombóze.

K TÉMATU  Jak zhubnout v obličeji? Zdravě spěte a upravte jídelníček

Černá rýže

I v oblasti rýže si můžete vybrat mezi bílou i černou. Ačkoli také ta bílá je nutričně zajímavá, ta černější vás bude bavit o něco víc, a sice nejen chutí, ale díky obsaženým látkám. Černá rýže je totiž hodně silným antioxidantem (má jich dokonce víc než borůvky) a kromě toho, že chrání buňky před poškozením, také díky vlivu vitamínu E posiluje imunitní systém. 

Černý čaj

Není sice potravinou, ale i tak stojí za to se o něm zmínit. Čaje už v dnešní době seženete v mnoha podobách, a pokud pomineme ovocné či bylinkové směsi, je tu pak zelený, bílý a právě černý čaj. Ten patří k takové klasice a mnozí mají dojem, že nedokáže ničím zvláštním překvapit. Je tomu ale přesně naopak. Černý čaj totiž dokáže snížit riziko srdečních onemocnění, zároveň je silným antioxidantem díky přítomnosti theaflavinů, které chrání buňky proti poškození a také udržují svaly v kondici, dokonce i po náročném cvičení. 

Černé ostružiny

U ostružin moc barev na výběr zrovna není (když pomineme červenou alternativu), ovšem i ony patří mezi zástupce černých potravin, a právě proto se je hodí nepochybně zmínit. Ostružiny jsou nejen populární díky své sladké chuti, ale zajímat by vás měly i z nutričního hlediska. Jsou totiž nabyté vlákninou, antioxidanty, ale i polyfenoly, které jsou tím nejlepším bojovníkem proti stárnutí. 

ostružiny
Ostružiny jsou nesmírně chutné a také zdravé.

Černé vlašské ořechy

Černé vlašské ořechy, které jsou bohaté na omega-3 alfa-linolenové kyseliny, jsou známé tím, že zlepšují zdraví srdce. Bylo také prokázáno, že vlašské ořechy jsou bohaté na kyselinu ellagovou, která má údajně kardioprotektivní účinek. Černé vlašáky jsou mimo jiné bohaté i na nenasycené tuky, které zvyšují pocit sytosti, a tím napomáhají hubnutí. Jsou bohaté na antioxidanty, jako je melatonin, který pomáhá zlepšit délku i kvalitu spánku.

K TÉMATU  Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše dýchání? Co dělat, abyste ušetřily zdraví svoje i své rodiny?

Černé Olivy

Černé olivy jsou zase bohaté na mononenasycené tuky, vitamín E, polyfenoly a oleocanthal. Úžasné jsou nejen do salátů, těstovin, smažených hranolků, ovšem hodí se i do některých nápojů. Mimo to pomáhají chránit tepny před ucpáním, předchází poškození DNA, podporují dobré zdraví pokožky, očí i vlasů.

Černý seznam

I černý sezam je spojený s obrovskou řadou výhod. Jeho semínka jsou nabytá vlákninou, bílkovinami, hořčíkem, draslíkem, železem, vápníkem, zinkem, mědí, selenem a vitamínem E. Obsahují také sesamin, který působí protizánětlivě a proti bolestem.

sezam
Černý sezam je zdravý a na talíři skvěle vypadá.

Černé hroznové víno

Černé hrozny sladké chuti obsahují sloučeniny jako lutein a zeaxanthin, které brání poškození sítnice a makulární degeneraci. Je známo, že resveratrol v hroznech má protirakovinné vlastnosti, snižuje hladiny LDL a podporuje zdraví srdce. Proanthokyanidiny přítomné v tomto ovoci také podporují zdraví a pružnost pokožky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Nevyhazujte jídlo, naučte se správně skladovat potraviny: Průvodce krok za krokem

Zdroje článku:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/10-black-foods-that-are-healthier-than-superfoods/photostory/86671852.cms?picid=86671891
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  

Nepřehlédněte

Mléko - přidáváme si ho do nápojů, připravujeme si z něj mnohé pokrmy, přidáváme do buchet nebo ho jen popíjíme u televize. Je plné tělu prospěšných živin, i proto by mělo mít neodmyslitelné místo v našem jídelníčku. Jenže co když patřím do skupiny vegetariánů nebo veganů a mléko je v rozporu s tím, co uznávám? Skvělou alternativou je mléko rostlinné.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek