Zkuste počkat na další schůzku. Nesuďte rychle
K nejrozšířenějším překážkám úspěšného seznámení a navázání vztahu patří rychlé soudy na první schůzce. Často vám některá, v podstatě nevinná reakce partnera připomene špatnou zkušenost z minulosti a už ho škrtnete ze seznamu.
Dal si panáka – bude to alkoholik. Zdál se mu vysoký účet – asi to bude držgrešle! Mluví o svých dospělých dětech – je na nich závislý? Mluví o své exmanželce – nemá vyřešenou minulost. Ptá se na vaše majetkové poměry – chce vás vysávat… A tak dále, a tak dále. Seznam nežádoucích vlastností může být velmi dlouhý, ale spoléhat na ně není nejlepší řešení.
Seznámení neuspěchejte. Dejte na zdravou intuici
Profesor Gerd Gigerenzer, emeritní ředitel Centra pro adaptivní chování a poznání Max-Planck-Institutu v Berlíně, o tom říká: „Člověk se musí naučit, kdy se může spoléhat na svůj pocit, a kdy je lepší přemýšlet. Pro intuitivní rozhodnutí jsou ale dobré částečné vědomosti. Kdo však žádné nemá, neměl by se na intuici spoléhat.“
Když se vám někdo na první schůzce jeví ideální, může na druhé totálně zklamat. Ale třetí už může být zase jiná. Nevěřte, že rychle poznáte “toho pravého”. Pro úspěšné seznámení se využívají jiné mechanismy.
Ptejte se a zkoumejte
Buďte zvědavá, ptejte se a zkoumejte, co partner hledá, co ho baví a proč se třeba vyhýbá některým osobním tématům. Psychologové tomu říkají “komunikativní hledání” a řadí se tam například také “inteligentní hloupost”.
To jsou dotazy na to, čemu nerozumíte nebo co se vám nezdá. Jen tak partnera lépe poznáte a vyvarujete se chybných výkladů. Můžete odejít ze schůzky v nevědomosti a pouze s pocitem, že ten druhý nemluvil tak, jak si představujete. Tak proč se znovu vidět? Přece abyste se lépe poznali.
Na zdaru či nezdaru schůzky i sbližování se od samého začátku podílejí oba. I tím, že vedle někoho sedíte a nasloucháte tématu, které vás nebaví. Než jen poslouchat, nahoďte jiné téma a řekněte, co vám na tom předcházejícím vadí.
Hry s klacíkem a skoky přes překážky
To jsou další možnosti, jak se úspěšně neseznámit. Jde o vyšší úroveň rychlých soudů. Například se snažíte vystavit svého potenciálního partnera krizové situaci či mu nenápadně zadáte úkol.
Nebo ho na druhou schůzku pozvete do kavárny v lanovém centru a jen tak nadhodíte, že byste si mohli zalézt. A budete pozorovat, jak se chová. Odmítne? Bude to lenoch. Leze rychleji, než vy? Nestará se o vás a bude chtít mít nad vámi navrch. Pokud tohle uděláte, aniž byste zjistila, jak moc protějšek o takovou aktivitu stojí, právě jste spolehlivě zabila rozvíjející se vztah.
Dělat se vzácnou?
Jestliže se chcete seznámit, možná vám kolegyně poradí, ať se uděláte vzácnou. Je pochopitelné, že váš nový objev může otrávit, když ho budete bombardovat denně maily, esemeskami či telefony. Na druhou stranu, když mu neodpovíte, dejme tomu, do dvou dnů na jeho mail, kde navrhuje další schůzku, může to chápat, že nemáte dál zájem. Takže “vzácná” ano, ale s mírou.
Kdy a zda vůbec nezávazně plkat
Někteří psychologové doporučují začít na první schůzce se zdvořilostní konverzací a teprve na dalších přejít k vážnějším osobním tématům. Avšak německý psycholog Michael Mary, autor úspěšné knihy Kde jsi? nezávazné hovory neuznává. Považuje je za flirtový luxus, který si člověk dlouhodobě hledající partnera nemůže dovolit.
Možná dospějete stejně k závěru, že se k sobě nehodíte. Podle Maryho by tomu však měla, pokud se nejedná o zcela jasné případy (psychopaty, kriminálníky, alkoholiky apod.), předcházet hlubší znalost protějšku.