Čtvrtek , 18. 08. 2022

Petra

Jak se úspěšně seznámit. Nesuďte protějšek na první schůzce

Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Jak na úspěšné seznámení. Nesuďte protějšek na první schůzce
zdroj: 123RF.com

04. 09. 2019

Zkuste počkat na další schůzku. Nesuďte rychle

K nejrozšířenějším překážkám úspěšného seznámení a navázání vztahu patří rychlé soudy na první schůzce. Často vám některá, v podstatě nevinná reakce partnera připomene špatnou zkušenost z minulosti a už ho škrtnete ze seznamu.

Dal si panáka – bude to alkoholik. Zdál se mu vysoký účet – asi to bude držgrešle! Mluví o svých dospělých dětech – je na nich závislý? Mluví o své exmanželce – nemá vyřešenou minulost. Ptá se na vaše majetkové poměry – chce vás vysávat… A tak dále, a tak dále. Seznam nežádoucích vlastností může být velmi dlouhý, ale spoléhat na ně není nejlepší řešení.

Seznámení neuspěchejte. Dejte na zdravou intuici

Profesor Gerd Gigerenzer, emeritní ředitel Centra pro adaptivní chování a poznání Max-Planck-Institutu v Berlíně, o tom říká: „Člověk se musí naučit, kdy se může spoléhat na svůj pocit, a kdy je lepší přemýšlet. Pro intuitivní rozhodnutí jsou ale dobré částečné vědomosti. Kdo však žádné nemá, neměl by se na intuici spoléhat.

Když se vám někdo na první schůzce jeví ideální, může na druhé totálně zklamat. Ale třetí už může být zase jiná. Nevěřte, že rychle poznáte „toho pravého“. Pro úspěšné seznámení se využívají jiné mechanismy.

Ptejte se a zkoumejte

Buďte zvědavá, ptejte se a zkoumejte, co partner hledá, co ho baví a proč se třeba vyhýbá některým osobním tématům. Psychologové tomu říkají „komunikativní hledání“ a řadí se tam například také „inteligentní hloupost“.

To jsou dotazy na to, čemu nerozumíte nebo co se vám nezdá. Jen tak partnera lépe poznáte a vyvarujete se chybných výkladů. Můžete odejít ze schůzky v nevědomosti a pouze s pocitem, že ten druhý nemluvil tak, jak si představujete. Tak proč se znovu vidět? Přece abyste se lépe poznali.
Na zdaru či nezdaru schůzky i sbližování se od samého začátku podílejí oba. I tím, že vedle někoho sedíte a nasloucháte tématu, které vás nebaví. Než jen poslouchat, nahoďte jiné téma a řekněte, co vám na tom předcházejícím vadí.

K TÉMATUDvoří se vám milý a příjemný kolega, přesto s ním nechcete jít na rande. Jak neurazit a bezpečně odmítnout?

Hry s klacíkem a skoky přes překážky

To jsou další možnosti, jak se úspěšně neseznámit. Jde o vyšší úroveň rychlých soudů. Například se snažíte vystavit svého potenciálního partnera krizové situaci či mu nenápadně zadáte úkol.

Nebo ho na druhou schůzku pozvete do kavárny v lanovém centru a jen tak  nadhodíte, že byste si mohli zalézt. A budete pozorovat, jak se chová. Odmítne? Bude to lenoch. Leze rychleji, než vy? Nestará se o vás a bude chtít mít nad vámi navrch. Pokud tohle uděláte, aniž byste zjistila, jak moc protějšek o takovou aktivitu stojí, právě jste spolehlivě zabila rozvíjející se vztah.

Dělat se vzácnou?

Jestliže se chcete seznámit, možná vám kolegyně poradí, ať se uděláte vzácnou. Je pochopitelné, že váš nový objev může otrávit, když ho budete bombardovat denně maily, esemeskami či telefony. Na druhou stranu, když mu neodpovíte, dejme tomu, do dvou dnů na jeho mail, kde navrhuje další schůzku, může to chápat, že nemáte dál zájem. Takže „vzácná“ ano, ale s mírou.

Kdy a zda vůbec nezávazně plkat

Někteří psychologové doporučují začít na první schůzce se zdvořilostní konverzací a teprve na dalších přejít k vážnějším osobním tématům. Avšak německý psycholog Michael Mary, autor úspěšné knihy Kde jsi? nezávazné hovory neuznává. Považuje je za flirtový luxus, který si člověk dlouhodobě hledající partnera nemůže dovolit.

Možná dospějete stejně k závěru, že se k sobě nehodíte. Podle Maryho by tomu však měla,  pokud se nejedná o zcela jasné případy (psychopaty, kriminálníky, alkoholiky apod.), předcházet hlubší znalost protějšku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.

Nepřehlédněte

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek