Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak se úspěšně seznámit. Nesuďte protějšek na první schůzce

Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Jak na úspěšné seznámení. Nesuďte protějšek na první schůzce
zdroj: 123RF.com

04. 09. 2019

Zkuste počkat na další schůzku. Nesuďte rychle

K nejrozšířenějším překážkám úspěšného seznámení a navázání vztahu patří rychlé soudy na první schůzce. Často vám některá, v podstatě nevinná reakce partnera připomene špatnou zkušenost z minulosti a už ho škrtnete ze seznamu.

Dal si panáka – bude to alkoholik. Zdál se mu vysoký účet – asi to bude držgrešle! Mluví o svých dospělých dětech – je na nich závislý? Mluví o své exmanželce – nemá vyřešenou minulost. Ptá se na vaše majetkové poměry – chce vás vysávat… A tak dále, a tak dále. Seznam nežádoucích vlastností může být velmi dlouhý, ale spoléhat na ně není nejlepší řešení.

Seznámení neuspěchejte. Dejte na zdravou intuici

Profesor Gerd Gigerenzer, emeritní ředitel Centra pro adaptivní chování a poznání Max-Planck-Institutu v Berlíně, o tom říká: „Člověk se musí naučit, kdy se může spoléhat na svůj pocit, a kdy je lepší přemýšlet. Pro intuitivní rozhodnutí jsou ale dobré částečné vědomosti. Kdo však žádné nemá, neměl by se na intuici spoléhat.

Když se vám někdo na první schůzce jeví ideální, může na druhé totálně zklamat. Ale třetí už může být zase jiná. Nevěřte, že rychle poznáte “toho pravého”. Pro úspěšné seznámení se využívají jiné mechanismy.

Ptejte se a zkoumejte

Buďte zvědavá, ptejte se a zkoumejte, co partner hledá, co ho baví a proč se třeba vyhýbá některým osobním tématům. Psychologové tomu říkají “komunikativní hledání” a řadí se tam například také “inteligentní hloupost”.

To jsou dotazy na to, čemu nerozumíte nebo co se vám nezdá. Jen tak partnera lépe poznáte a vyvarujete se chybných výkladů. Můžete odejít ze schůzky v nevědomosti a pouze s pocitem, že ten druhý nemluvil tak, jak si představujete. Tak proč se znovu vidět? Přece abyste se lépe poznali.
Na zdaru či nezdaru schůzky i sbližování se od samého začátku podílejí oba. I tím, že vedle někoho sedíte a nasloucháte tématu, které vás nebaví. Než jen poslouchat, nahoďte jiné téma a řekněte, co vám na tom předcházejícím vadí.

K TÉMATU  Máte pocit, že váš partnerský vztah uvadá? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, kterými si jej okořeníte

Hry s klacíkem a skoky přes překážky

To jsou další možnosti, jak se úspěšně neseznámit. Jde o vyšší úroveň rychlých soudů. Například se snažíte vystavit svého potenciálního partnera krizové situaci či mu nenápadně zadáte úkol.

Nebo ho na druhou schůzku pozvete do kavárny v lanovém centru a jen tak  nadhodíte, že byste si mohli zalézt. A budete pozorovat, jak se chová. Odmítne? Bude to lenoch. Leze rychleji, než vy? Nestará se o vás a bude chtít mít nad vámi navrch. Pokud tohle uděláte, aniž byste zjistila, jak moc protějšek o takovou aktivitu stojí, právě jste spolehlivě zabila rozvíjející se vztah.

Dělat se vzácnou?

Jestliže se chcete seznámit, možná vám kolegyně poradí, ať se uděláte vzácnou. Je pochopitelné, že váš nový objev může otrávit, když ho budete bombardovat denně maily, esemeskami či telefony. Na druhou stranu, když mu neodpovíte, dejme tomu, do dvou dnů na jeho mail, kde navrhuje další schůzku, může to chápat, že nemáte dál zájem. Takže “vzácná” ano, ale s mírou.

Kdy a zda vůbec nezávazně plkat

Někteří psychologové doporučují začít na první schůzce se zdvořilostní konverzací a teprve na dalších přejít k vážnějším osobním tématům. Avšak německý psycholog Michael Mary, autor úspěšné knihy Kde jsi? nezávazné hovory neuznává. Považuje je za flirtový luxus, který si člověk dlouhodobě hledající partnera nemůže dovolit.

Možná dospějete stejně k závěru, že se k sobě nehodíte. Podle Maryho by tomu však měla,  pokud se nejedná o zcela jasné případy (psychopaty, kriminálníky, alkoholiky apod.), předcházet hlubší znalost protějšku.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
Když žena řekne svému vyvolenému to pověstné “ano”, začne škála plná svatebních příprav. A vedle výběru ideálního obleku a svatebních šatů, dojde také na výběr svatebních oznámení.
Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Sváteční období je v plném proudu, a s ním přichází potřeba najít rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Dnešní pondělní článek na Dámské Lize se věnuje této výzvě, přináší nápady a tipy, jak aktivně odpočívat mezi svátky. Bez ohledu na to, zda preferujete venkovní dobrodružství, relaxaci v pohodlí domova, nebo nové zážitky s rodinou a přáteli, čekají vás inspirace, jak plně využít krásné chvíle mezi vánočními svátky.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.

Výběr článků

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!

Nepřehlédněte

Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.
Sedl na vás splín? Nebo máte nervy z práce? Rodiny? Přátel? Zkrátka nejste ve své kůži a potřebovali byste nějak nakopnout? Pak nasaďte sluchátka nebo otočte volume doprava na své televizi či hifi věži a zazpívejte si pecky, které vás během pár vteřin přivedou na jiné myšlenky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek