Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak se úspěšně seznámit. Nesuďte protějšek na první schůzce

Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Jak na úspěšné seznámení. Nesuďte protějšek na první schůzce
zdroj: 123RF.com

04. 09. 2019

Zkuste počkat na další schůzku. Nesuďte rychle

K nejrozšířenějším překážkám úspěšného seznámení a navázání vztahu patří rychlé soudy na první schůzce. Často vám některá, v podstatě nevinná reakce partnera připomene špatnou zkušenost z minulosti a už ho škrtnete ze seznamu.

Dal si panáka – bude to alkoholik. Zdál se mu vysoký účet – asi to bude držgrešle! Mluví o svých dospělých dětech – je na nich závislý? Mluví o své exmanželce – nemá vyřešenou minulost. Ptá se na vaše majetkové poměry – chce vás vysávat… A tak dále, a tak dále. Seznam nežádoucích vlastností může být velmi dlouhý, ale spoléhat na ně není nejlepší řešení.

Seznámení neuspěchejte. Dejte na zdravou intuici

Profesor Gerd Gigerenzer, emeritní ředitel Centra pro adaptivní chování a poznání Max-Planck-Institutu v Berlíně, o tom říká: „Člověk se musí naučit, kdy se může spoléhat na svůj pocit, a kdy je lepší přemýšlet. Pro intuitivní rozhodnutí jsou ale dobré částečné vědomosti. Kdo však žádné nemá, neměl by se na intuici spoléhat.

Když se vám někdo na první schůzce jeví ideální, může na druhé totálně zklamat. Ale třetí už může být zase jiná. Nevěřte, že rychle poznáte “toho pravého”. Pro úspěšné seznámení se využívají jiné mechanismy.

Ptejte se a zkoumejte

Buďte zvědavá, ptejte se a zkoumejte, co partner hledá, co ho baví a proč se třeba vyhýbá některým osobním tématům. Psychologové tomu říkají “komunikativní hledání” a řadí se tam například také “inteligentní hloupost”.

To jsou dotazy na to, čemu nerozumíte nebo co se vám nezdá. Jen tak partnera lépe poznáte a vyvarujete se chybných výkladů. Můžete odejít ze schůzky v nevědomosti a pouze s pocitem, že ten druhý nemluvil tak, jak si představujete. Tak proč se znovu vidět? Přece abyste se lépe poznali.
Na zdaru či nezdaru schůzky i sbližování se od samého začátku podílejí oba. I tím, že vedle někoho sedíte a nasloucháte tématu, které vás nebaví. Než jen poslouchat, nahoďte jiné téma a řekněte, co vám na tom předcházejícím vadí.

K TÉMATU  Dvoří se vám milý a příjemný kolega, přesto s ním nechcete jít na rande. Jak neurazit a bezpečně odmítnout?

Hry s klacíkem a skoky přes překážky

To jsou další možnosti, jak se úspěšně neseznámit. Jde o vyšší úroveň rychlých soudů. Například se snažíte vystavit svého potenciálního partnera krizové situaci či mu nenápadně zadáte úkol.

Nebo ho na druhou schůzku pozvete do kavárny v lanovém centru a jen tak  nadhodíte, že byste si mohli zalézt. A budete pozorovat, jak se chová. Odmítne? Bude to lenoch. Leze rychleji, než vy? Nestará se o vás a bude chtít mít nad vámi navrch. Pokud tohle uděláte, aniž byste zjistila, jak moc protějšek o takovou aktivitu stojí, právě jste spolehlivě zabila rozvíjející se vztah.

Dělat se vzácnou?

Jestliže se chcete seznámit, možná vám kolegyně poradí, ať se uděláte vzácnou. Je pochopitelné, že váš nový objev může otrávit, když ho budete bombardovat denně maily, esemeskami či telefony. Na druhou stranu, když mu neodpovíte, dejme tomu, do dvou dnů na jeho mail, kde navrhuje další schůzku, může to chápat, že nemáte dál zájem. Takže “vzácná” ano, ale s mírou.

Kdy a zda vůbec nezávazně plkat

Někteří psychologové doporučují začít na první schůzce se zdvořilostní konverzací a teprve na dalších přejít k vážnějším osobním tématům. Avšak německý psycholog Michael Mary, autor úspěšné knihy Kde jsi? nezávazné hovory neuznává. Považuje je za flirtový luxus, který si člověk dlouhodobě hledající partnera nemůže dovolit.

Možná dospějete stejně k závěru, že se k sobě nehodíte. Podle Maryho by tomu však měla,  pokud se nejedná o zcela jasné případy (psychopaty, kriminálníky, alkoholiky apod.), předcházet hlubší znalost protějšku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.

Nepřehlédněte

Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek