Domů » Životní styl » Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly
jak souvisí zrak s naším životním stylem
Jak chránit náš zrak Zdroj:123RF.com
Životní styl

Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly

Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Odborník radí: zrak a životní styl

Do jisté míry ano. Zdravý životní styl určitě má dopad na zdraví zraku. Paní primářka radí jíst hlavně dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Vyvarovat bychom se měly kouření, které zvyšuje riziko výskytu některých očních onemocnění.

Ochranné brýle? Ano!

Další radou je používání ochranných brýlí při pracích, které mohou ohrozit zrak (broušení, sekání, sváření, příprava hašeného vápna…).

Pravidlo 20/20/20

Pokud denně pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Co to znamená? Po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání.

, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Co to znamená? Po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání.

Upravte osvětlení a pozici monitoru

Podstatné je také upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru. Myslete ale i na to, že většina očních chorob je dána geneticky. Proto nezapomínejte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Jedině ten dokáže jejich rozvoj včas zachytit a navrhnout vhodnou léčbu. 

Můžeme se zbavit brýlí definitivně?

V dnešní době je refrakční chirurgie tak rozvinutá, že umožňuje odstranění brýlové korekce nejenom u krátkozrakosti a krátkozrakosti a astigmatismu, ale může odstranit brýle i u pacientů s dalekozrakostí a dalekozrakosti s astigmatismem.

Odstranit lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopii

V případě, že počet dioptrií anebo anatomické poměry nedovolují použít laserový refrakční výkon, je možné refrakční vadu odstranit pomocí fakických nitroočních čoček. Trifokální a trifokální nitrooční čočky se používají u lidí, kteří potřebují jinou brýlovou korekci do dálky a do blízka. Tyto čočky u lidí starších 45 let umožní řešit kromě jejích dioptrické vady do dálky i nastupující potíže s viděním do blízka. V současné době je tedy možné odstranit krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus i presbyopii. 

Náš odborník:  doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">