Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Co je to speed hiking / fast hiking?

V posledních letech jsou stále populárnější hesla jako speed hiking nebo fast hiking. Oblečení, obuv a vybavení určené pro tyto aktivity se objevují v kolekcích nejznámějších výrobců. Co to ale je a co to obnáší? Zveme vás k přečtení krátkého článku na toto téma.

Turistika v horách novým způsobem

Pojmy rychlá turistika a rychlá turistika se ve skutečnosti používají zaměnitelně a znamenají víceméně stejnou činnost, která spočívá v rychlém pohybu v terénu s minimem zavazadel. Je to vlastně něco mezi pěším výletem a běháním. Rychlá turistika je nejčastěji spojována s horami a zahrnuje rychlé zdolávání vrcholů a překonávání kilometrů trasy. Mnoho aktivních lidí si řekne – dobře, ale jak se tedy liší rychlostní turistika od klasické? Skutečný rozdíl spočívá ve vybavení, které umožňuje mnohem rychlejší túry v náročném terénu. Stručně řečeno, jde o to, abyste si na trasu brali co nejméně věcí. Kromě toho by zvolené vybavení mělo být co nejlehčí.

hiking

Pokud při pěší turistice používáte batoh s rozsáhlým nosným systémem, který zahrnuje termosku, bundu, mikinu a často také spací podložku pro odpočinek, při rychlostní turistice se části tohoto vybavení zbavíte. Místo klasického batohu zvolíme malý model s objemem několika nebo několika litrů. Klasickou bundu do deště se spoustou kapes nahradíme lehkou větrovkou, která se téměř vejde do kapsy. To je dokonale patrné na vybavení značky Salewa, které je připraveno speciálně pro rychlou turistiku. Celé kolekce oblečení byly vytvořeny s cílem minimalizovat hmotnost. Tyto oděvy připomínají spíše sportovní oblečení, ale zachovávají si funkčnost turistického oblečení. Totéž platí například pro silné hliníkové trekingové hole. Při rychlostní turistice je obvykle nahrazují lehké karbonové modely.

Jaké jsou další rozdíly v hikingu?

Dalším důležitým rozdílem mezi klasickou turistikou a aktivitou známou jako rychlá turistika je určitě obuv. Boty pro rychlou turistiku jsou mnohem lehčí než klasické trekové boty. Díky vysokému odpružení a lehkému svršku mají mnohem více společného s botami pro horský běh. To se dokonale projevuje v sortimentu obuvi La Sportiva. Někdy je dokonce těžké rozlišit mezi botou pro rychlou turistiku a běžeckou botou, protože se používají pro obě aktivity. Nejeden člověk se zeptá, jak se pak liší rychlá turistika od horského nebo trailového běhu. Rozdíl je zásadní a nejvíce patrný při sjezdech. Horští běžci běží z kopce velmi rychlým tempem, zatímco při rychlé turistice se obvykle běží rychlou chůzí nebo případně klusem.

K TÉMATU  Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace
hiking

Pokud vás tedy nudí klasická turistika nebo trekking a chcete zažít trochu intenzivnější námahu, ale víte, že běhání v horách je příliš náročné, může se rychlá turistika ukázat jako výborná volba. Trochu zrychlit, ale nepřehánět to na stezkách je velmi prospěšné a pomáhá vám to udržovat a zlepšovat celkovou kondici. Stačí jen trochu lehčí vybavení, které najdete mimo jiné v outdoorovém obchodě 8a.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Nepřehlédněte

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek