Úterý , 04. 10. 2022

František

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
zasadit
Co zasadit na podzim?

02. 09. 2022

Na podzim jsou pro určité rostliny dokonce lepší podmínky. Teploty bývají optimálnější, a to nejen vzduchu, ale i půdy. Dochází k více srážkám než na jaře, což rostliny ocení. Co je nejlepší zasadit na podzim?

Květiny

Na podzim vám zahrada může krásně kvést a zářit na celé okolí. Skvělou volbou jsou macešky. Jsou nejen krásně barevné, ale dokážou být velice odolné, přečkají i občasné mrazíky. Macešky potřebují několikahodinové denní světlo. Budou-li ho mít, pokvetou i při chladnějších dnech a opět, zase na jaře, vám budou zdobit zahradu po celý rok.

macešky
Macešky dokážou kvést i během chladnějších dnů.

Během měsíce října se vysazují cibulky sněženek, bledulí, tulipánů, narcisek, krokusů, okrasných česneků, hyacintů a bramboříků. Cibulce je nutné udělat jamku, kterou naplníte kompostem. Dávejte si pozor na tulipány, které se uchycují nejrychleji ze zmíněných květin. Bude-li teplý podzim, mohou vám vyrazit ještě před zimou.

Milovnice růží mohou jásat. Růže jsou okrasou každé zahrady. Kolemjdoucím na nich jistě uvízne zrak. Růže vám mohou buď doplňovat záhonek s trvalkami nebo můžete zvolit živé ploty z popínavých růží. Všemi typy růží se dá zahrada na podzim obohatit, a to nejlépe během října, rozhodně ale před úderem prvních mrazíku.  

růže
Růže jsou královnou každé zahrady.

Muškáty se dají též zasadit, nicméně jejich výkvět čekejte až šest měsíců po výsadbě. Pelargonie jsou další z možností, nicméně též mají delší vegetační období.

Trvalky, o kterých můžete uvažovat jsou například:

  • chrpa
  • pomněnkovec
  • pelyněk
  • dlužicha
  • popelivka
  • krkavec
  • řebříček
  • rozrazil
  • rozchodníkovec a mnohé další

Zelenina

Na podzim lze vysázet zeleninu jako je ředkvička, mrkev, petržel, salát, špenát, pórek nebo kapusta. Zcela nejideálnějším měsícem pro jejich zasazení je srpen, nicméně pokud jste to nestihli, můžete i po něm. Tyto druhy zeleniny zvládnou přečkat i zimní období. Nejlépe ale uděláte, když je přes zimu přikryjete textilií.

K TÉMATU  Inspirace pro vás! Nástěnné hodiny obřích rozměrů. Proč z nich neudělat dominantu obývacího pokoje?

Česneku se daří při chladných dnech, proto ho je možné dát do výsadby na přelomu listopadu a prosince. Chcete-li dříve, je to též možné, ale zasaďte ho hlouběji.

Ovocné stromy

Ovocné stromy, které je potřebné vysadit jako první, bývají meruňky a broskvoně. Jabloně, hrušně, třešně, višně či slivoně postačí během října, ale před obdobím prvním mrazů. Před přímým zasazením si připravte vhodné jámy, které budou dostatečně hluboké. Myslete zároveň na nutné rozestupy do budoucna.

Po vsazení do jámy stromky zasypte zeminou smíchanou s kompostem a dostatečně upěchujte. U kořenů nesmí vznikat vzduchové prostory. Až půdu sešlapete, vložte na ni ještě část zeminy, ale již nesešlapanou.

Okrasné keře

Podzim je jako stvořený pro výsadbu okrasných keřů. Ty keře, které jsou pěstované v kontejnerech, je možné dát na zahradu kdykoliv během roku. Na podzim již nebudou potřebovat tolik zalévání a během zimy dostatečně zakoření. Mezi nejpopulárnější patří šeřík, celoterčník, rakytník, kustovnice, ruj, trnka, muchovník, pustoryl či vajgélie.

Okrasné keře bývají nenáročně a zahradu nám dokáží rok od roku více zvelebovat. Všechny kořeny, a to jak keřů, tak i ovocných stromů, se před výsadbou na několik hodin namáčí do vody.

zahradník
Na podzim vás na zahradě čeká spoustu práce.

Skleníky

Na podzim již úroda bývá ze skleníků sklizená, alespoň z té největší části. Něco jiného představuje vytápěný skleník, kde můžete zeleninu pěstovat celoročně.

Podzimní čas je vhodný pro skleníkovou výsadbu té zeleniny, která má velmi krátkou dobu vegetace. Kromě zmíněných ředkviček a salátu to může být například rukola, polníček, pažitka či ředkev a rané kedlubny.

Před jakoukoliv výsadbou cibuloviny nebo sazenice zkontrolujte, nikdy by neměly mít na sobě chycenou plíseň nebo být jakkoliv poškozené.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Luxusní horská chata ve ski resortu Méribel. Francouzské lyžování v královském stylu

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
www.gardendesign.com, www.goodhousekeeping.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?

Nepřehlédněte

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek