Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
zasadit
Co zasadit na podzim?

02. 09. 2022

Na podzim jsou pro určité rostliny dokonce lepší podmínky. Teploty bývají optimálnější, a to nejen vzduchu, ale i půdy. Dochází k více srážkám než na jaře, což rostliny ocení. Co je nejlepší zasadit na podzim?

Květiny

Na podzim vám zahrada může krásně kvést a zářit na celé okolí. Skvělou volbou jsou macešky. Jsou nejen krásně barevné, ale dokážou být velice odolné, přečkají i občasné mrazíky. Macešky potřebují několikahodinové denní světlo. Budou-li ho mít, pokvetou i při chladnějších dnech a opět, zase na jaře, vám budou zdobit zahradu po celý rok.

macešky
Macešky dokážou kvést i během chladnějších dnů.

Během měsíce října se vysazují cibulky sněženek, bledulí, tulipánů, narcisek, krokusů, okrasných česneků, hyacintů a bramboříků. Cibulce je nutné udělat jamku, kterou naplníte kompostem. Dávejte si pozor na tulipány, které se uchycují nejrychleji ze zmíněných květin. Bude-li teplý podzim, mohou vám vyrazit ještě před zimou.

Milovnice růží mohou jásat. Růže jsou okrasou každé zahrady. Kolemjdoucím na nich jistě uvízne zrak. Růže vám mohou buď doplňovat záhonek s trvalkami nebo můžete zvolit živé ploty z popínavých růží. Všemi typy růží se dá zahrada na podzim obohatit, a to nejlépe během října, rozhodně ale před úderem prvních mrazíku.  

růže
Růže jsou královnou každé zahrady.

Muškáty se dají též zasadit, nicméně jejich výkvět čekejte až šest měsíců po výsadbě. Pelargonie jsou další z možností, nicméně též mají delší vegetační období.

Trvalky, o kterých můžete uvažovat jsou například:

  • chrpa
  • pomněnkovec
  • pelyněk
  • dlužicha
  • popelivka
  • krkavec
  • řebříček
  • rozrazil
  • rozchodníkovec a mnohé další

Zelenina

Na podzim lze vysázet zeleninu jako je ředkvička, mrkev, petržel, salát, špenát, pórek nebo kapusta. Zcela nejideálnějším měsícem pro jejich zasazení je srpen, nicméně pokud jste to nestihli, můžete i po něm. Tyto druhy zeleniny zvládnou přečkat i zimní období. Nejlépe ale uděláte, když je přes zimu přikryjete textilií.

K TÉMATU  Netvarovat ani nestříhat! Pokojové květiny vyžadují v zimě jinou péči. Co dělat, aby měly ideální podmínky a mohly jste se z nich těšit?

Česneku se daří při chladných dnech, proto ho je možné dát do výsadby na přelomu listopadu a prosince. Chcete-li dříve, je to též možné, ale zasaďte ho hlouběji.

Ovocné stromy

Ovocné stromy, které je potřebné vysadit jako první, bývají meruňky a broskvoně. Jabloně, hrušně, třešně, višně či slivoně postačí během října, ale před obdobím prvním mrazů. Před přímým zasazením si připravte vhodné jámy, které budou dostatečně hluboké. Myslete zároveň na nutné rozestupy do budoucna.

Po vsazení do jámy stromky zasypte zeminou smíchanou s kompostem a dostatečně upěchujte. U kořenů nesmí vznikat vzduchové prostory. Až půdu sešlapete, vložte na ni ještě část zeminy, ale již nesešlapanou.

Okrasné keře

Podzim je jako stvořený pro výsadbu okrasných keřů. Ty keře, které jsou pěstované v kontejnerech, je možné dát na zahradu kdykoliv během roku. Na podzim již nebudou potřebovat tolik zalévání a během zimy dostatečně zakoření. Mezi nejpopulárnější patří šeřík, celoterčník, rakytník, kustovnice, ruj, trnka, muchovník, pustoryl či vajgélie.

Okrasné keře bývají nenáročně a zahradu nám dokáží rok od roku více zvelebovat. Všechny kořeny, a to jak keřů, tak i ovocných stromů, se před výsadbou na několik hodin namáčí do vody.

zahradník
Na podzim vás na zahradě čeká spoustu práce.

Skleníky

Na podzim již úroda bývá ze skleníků sklizená, alespoň z té největší části. Něco jiného představuje vytápěný skleník, kde můžete zeleninu pěstovat celoročně.

Tip: Vše pro dům a zahradu hravě nakoupit už dnes online. Díky tomu bude vaše zahrada jen vzkvétat.

Podzimní čas je vhodný pro skleníkovou výsadbu té zeleniny, která má velmi krátkou dobu vegetace. Kromě zmíněných ředkviček a salátu to může být například rukola, polníček, pažitka či ředkev a rané kedlubny.

Před jakoukoliv výsadbou cibuloviny nebo sazenice zkontrolujte, nikdy by neměly mít na sobě chycenou plíseň nebo být jakkoliv poškozené.

K TÉMATU  Hledáte ideální dům či byt? Tipy, jak najít tu pravou nemovitost

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
www.gardendesign.com, www.goodhousekeeping.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Trápí vás únava? Chce se vám pořád spát? Pijete často kávu, ale energie stále nikde? Někde tedy musí být chyba! Představte si, že byste byli plní elánu a energie. Ano, opravdu to jde! Proto si v dnešním článku povíme, jak se konečně zbavit únavy a mít energii, po které tak dlouho toužíte!
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek