Čtvrtek , 25. 07. 2024

Jakub

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
zasadit
Co zasadit na podzim?

02. 09. 2022

Na podzim jsou pro určité rostliny dokonce lepší podmínky. Teploty bývají optimálnější, a to nejen vzduchu, ale i půdy. Dochází k více srážkám než na jaře, což rostliny ocení. Co je nejlepší zasadit na podzim?

Květiny

Na podzim vám zahrada může krásně kvést a zářit na celé okolí. Skvělou volbou jsou macešky. Jsou nejen krásně barevné, ale dokážou být velice odolné, přečkají i občasné mrazíky. Macešky potřebují několikahodinové denní světlo. Budou-li ho mít, pokvetou i při chladnějších dnech a opět, zase na jaře, vám budou zdobit zahradu po celý rok.

macešky
Macešky dokážou kvést i během chladnějších dnů.

Během měsíce října se vysazují cibulky sněženek, bledulí, tulipánů, narcisek, krokusů, okrasných česneků, hyacintů a bramboříků. Cibulce je nutné udělat jamku, kterou naplníte kompostem. Dávejte si pozor na tulipány, které se uchycují nejrychleji ze zmíněných květin. Bude-li teplý podzim, mohou vám vyrazit ještě před zimou.

Milovnice růží mohou jásat. Růže jsou okrasou každé zahrady. Kolemjdoucím na nich jistě uvízne zrak. Růže vám mohou buď doplňovat záhonek s trvalkami nebo můžete zvolit živé ploty z popínavých růží. Všemi typy růží se dá zahrada na podzim obohatit, a to nejlépe během října, rozhodně ale před úderem prvních mrazíku.  

růže
Růže jsou královnou každé zahrady.

Muškáty se dají též zasadit, nicméně jejich výkvět čekejte až šest měsíců po výsadbě. Pelargonie jsou další z možností, nicméně též mají delší vegetační období.

Trvalky, o kterých můžete uvažovat jsou například:

  • chrpa
  • pomněnkovec
  • pelyněk
  • dlužicha
  • popelivka
  • krkavec
  • řebříček
  • rozrazil
  • rozchodníkovec a mnohé další

Zelenina

Na podzim lze vysázet zeleninu jako je ředkvička, mrkev, petržel, salát, špenát, pórek nebo kapusta. Zcela nejideálnějším měsícem pro jejich zasazení je srpen, nicméně pokud jste to nestihli, můžete i po něm. Tyto druhy zeleniny zvládnou přečkat i zimní období. Nejlépe ale uděláte, když je přes zimu přikryjete textilií.

K TÉMATU  Kořenová zelenina, kterou zvládne vypěstovat i naprostý začátečník

Česneku se daří při chladných dnech, proto ho je možné dát do výsadby na přelomu listopadu a prosince. Chcete-li dříve, je to též možné, ale zasaďte ho hlouběji.

Ovocné stromy

Ovocné stromy, které je potřebné vysadit jako první, bývají meruňky a broskvoně. Jabloně, hrušně, třešně, višně či slivoně postačí během října, ale před obdobím prvním mrazů. Před přímým zasazením si připravte vhodné jámy, které budou dostatečně hluboké. Myslete zároveň na nutné rozestupy do budoucna.

Po vsazení do jámy stromky zasypte zeminou smíchanou s kompostem a dostatečně upěchujte. U kořenů nesmí vznikat vzduchové prostory. Až půdu sešlapete, vložte na ni ještě část zeminy, ale již nesešlapanou.

Okrasné keře

Podzim je jako stvořený pro výsadbu okrasných keřů. Ty keře, které jsou pěstované v kontejnerech, je možné dát na zahradu kdykoliv během roku. Na podzim již nebudou potřebovat tolik zalévání a během zimy dostatečně zakoření. Mezi nejpopulárnější patří šeřík, celoterčník, rakytník, kustovnice, ruj, trnka, muchovník, pustoryl či vajgélie.

Okrasné keře bývají nenáročně a zahradu nám dokáží rok od roku více zvelebovat. Všechny kořeny, a to jak keřů, tak i ovocných stromů, se před výsadbou na několik hodin namáčí do vody.

zahradník
Na podzim vás na zahradě čeká spoustu práce.

Skleníky

Na podzim již úroda bývá ze skleníků sklizená, alespoň z té největší části. Něco jiného představuje vytápěný skleník, kde můžete zeleninu pěstovat celoročně.

Tip: Vše pro dům a zahradu hravě nakoupit už dnes online. Díky tomu bude vaše zahrada jen vzkvétat.

Podzimní čas je vhodný pro skleníkovou výsadbu té zeleniny, která má velmi krátkou dobu vegetace. Kromě zmíněných ředkviček a salátu to může být například rukola, polníček, pažitka či ředkev a rané kedlubny.

Před jakoukoliv výsadbou cibuloviny nebo sazenice zkontrolujte, nikdy by neměly mít na sobě chycenou plíseň nebo být jakkoliv poškozené.

K TÉMATU  5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zakládáme na zahradě skleník: Na co myslet a jaké jsou jeho výhody?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
www.gardendesign.com, www.goodhousekeeping.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se po třicátém roce života začne z těla vytrácet. V tomto okamžiku nastupujeme my - naším úkolem je kolagen opětovaně do těla dodat, protože jinak to první, co půjde vidět při setkání s námi, budou vrásky a ochablá pleť.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.
Všechno kolem nás podléhá trendům, nejinak je tomu i u svateb. Jestli tedy plánujete na letošní rok veselku a chcete, aby byla v souladu s trendy pro rok 2021, bude udržitelná, šedožlutá a přikloní se k přírodě. Co se však nemění, je jídlo, protože dobře najedený host je spokojený host.

Výběr článků

Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Costume Institute Gala neboli Met Gala. Největší a nejvýznamnější charitativní akce módního světa konaná každoročně první květnové pondělí ve prospěch Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Po dvou letech je konečně zpátky, a to ve své plné kráse a extravaganci.
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?

Nepřehlédněte

Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek