Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
investovat
Nenakupujte bez přemýšlení a investujte do těch správných věcí.

22. 06. 2022

Nejprve je důležité si uvědomit, že investovat nemusíte jenom do nemovitostí, zlata, akcií nebo například kryptoměn. Investovat můžete do čehokoliv, co vám z dlouhodobějšího hlediska dává smysl, ale zároveň nemusí jít o to, že na tom vyděláte. Investovat se dá různými způsoby.

1. Investujte do udržitelné módy

Ano, přesně to máme na mysli. Není nutné ani žádoucí kupovat si každý týden něco nového v běžných módních řetězcích, kupit doma oblečení a za rok ho vyhodit s tím, že už je seprané, roztrhané nebo jinak znehodnocené.

Kupujte si oblečení, které vám nejenže bude dělat radost, ale zároveň vám vydrží dlouhá léta. A především si kupujte takové oblečení, jehož nákupem podpoříte lokální tvůrce. Takové oblečení je sice dražší, ale tahle investice se vám stonásobně vrátí. Oblečení ušité ručně a z kvalitních látek vám skutečně vydrží spoustu let, a když už ho třeba za pět let nebudete chtít nosit, prodáte ho klidně za tu samou cenu, za kterou jste ho nakoupili. Protože takové oblečení není spotřební a může někomu jinému sloužit další roky.

Příště než vyrazíte do nákupního centra, raději zapřemýšlejte nebo zapátrejte na internetu, jestli není lepší pořídit si místo pěti triček jedno nebo dvě dražší a ručně ušité.

2. Investujte do ekologie

Říkají vám něco třeba ekologické čisticí prostředky? Ty jsou nejenom šetrnější k životnímu prostředí, ale také k naší pokožce a domácnosti. Nemusíte se tak bát, že se třeba váš domácí mazlíček nebo dítko otráví, když sem tam doma po úklidu něco olízne.

úklid
Volbou ekologických čisticích prostředků přispíváte i svému zdraví.

Ekologičtí můžete být i při nákupu. Místo igelitek si pořiďte papírovou tašku nebo síťovku. A samozřejmě v dnešní době můžete nakupovat i bez obalu. Když potřebujete mýdlo, saponát nebo třeba šampón, přinesete si do specializovaného obchodu vlastní nádobky, do kterých vám tekutiny přelijí.

3. Investujte do zdraví

Nekupujte si drahé vitamíny v tabletkách a kapičkách, kupujte si čerstvé ovoce a zeleninu, nakupte si dostatek celozrnných těstovin, rýže, a také nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb, čočky, cizrny a dalších luštěnin. Tím vším podporujete své zdraví.

K TÉMATU  6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Neutrácejte v restauracích za smažený sýr s hranolky. Vždyť si ho můžete připravit i sami doma – za mnohem méně peněz a ve zdravější variantě. A místo tvrdého alkoholu si raději kupte matchu.

4. Investujte čas do pohybu

Pohyb je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Předcházíte tím vzniku cukrovky, srdečních onemocnění i obezity. Pohyb nám prospívá, i když jde jen třeba o půlhodinovou procházku kolem domu. Pořád je to lepší, než sedět doma u televize.

5. Investujte do vzdělávání

Celoživotní vzdělávání je pro mnohé z nás normou, pro jiné absolutní hloupostí. Vždyť vychozená základní a střední škola bohatě k životu a slušné práci stačí. To je sice pravda, ale neustálým sebevzděláváním si rozšiřujeme obzory, dozvídáme se pořád nové a nové věci. Utváříme si názory a získáváme i jiný pohled na svět.

workshop
Jestliže chcete držet krok s dobou, musíte investovat čas do sebevzdělávání.

A také si rozšiřujeme okruh potenciálních témat, která můžeme ve společnosti vytáhnout, když dojdou konverzační vaty čítající počasí a pomlouvání okolního osazenstva.

6. Investujte do kvality

Kvalita v jídle, oblečení i třeba v kosmetice by měla být na prvním místě. Nikdy nejde o kvantitu. Naučte se lépe si rozmýšlet, co si koupíte a přemýšlejte dopředu, zdali má nákup té či oné věci skutečně význam.

Není to jen momentální rozmar? Opravdu o tu věc stojím?

Pokud si řeknete že ano, pak vždy upřednostněte kvalitu. Sice vás ona věc bude stát podstatně víc peněz, ale nejspíš s ní budete spokojenější a vydrží vám mnohem déle.

7. Investujte čas sami do sebe

To je nejspíš ze všeho nejdůležitější. Nejen prací a péčí o druhé je člověk živ. Abychom si udrželi dobré psychické zdraví, netrpěli úzkostmi a depresemi, je žádoucí, abychom sami sobě věnovali alespoň pár desítek minut denně a dělali jen to, co nás opravdu baví a těší. Čím méně času na sebe budete mít, tím hůře pak budete zvládat své každodenní povinnosti.

K TÉMATU  Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

A nyní se podíváme na to, do čeho se v dnešní době skutečně vyplácí investovat, abyste na tom v budoucnu vydělali.

8. Nemovitosti

Ne každý má na to, aby si koupil garsonku, byt, natož snad celý dům i s pozemkem. Pravdou ale je, že pokud se vám to podaří, nejspíš máte vyhráno. Peníze investované do nemovitosti se každý rok zhodnocují a rozhodně se nestane, že byste na tom mohli prodělat.

9. Drahé kameny

Zatímco cena zlata a stříbra kolísá, investice do drahých kamenů se vám vyplatí vždycky. Zapátrejte například i ve starožitnictví, kde občas najdete velmi zajímavý šperk za slušné peníze. Ale až ho budete chtít za pár let třeba prodat, dostanete za něj klidně i desetinásobek.

10. Knihy

V antikvariátech mnohdy najdete také hotové poklady. Kniha, za níž dnes dáte pět set korun, může mít za deset let hodnotu pěti tisíc korun. Musíte se ale aktivně zajímat o to, po kterých knihách je největší sháňka, a které už nejsou a jejich dotisk se neplánuje. Cenné jsou ovšem i knihy s věnováním a podpisy autorů a dalších významných osobností.

11. Umění

To skutečně nestárne. Grafiku, kterou dnes koupíte za pět tisíc korun, za dvacet let prodáte za sto tisíc. Ovšem velmi záleží na tom, kdo ji vytvořil. I v tomto případě je velmi žádoucí zajímat se o umění a sledovat trendy a popularitu autorů.

umění
Umění nabývá na hodnotě, pečlivě volte mezi umělci.

12. Známky

S největší pravděpodobností se vám nepodaří ukořistit modrého Mauritia, i přesto se k vám může dostat známka velmi cenná a žádaná. Známky se sbíraly odjakživa a pořád se na nich dá slušně vydělat.

Peníze uložené na běžném ani spořícím účtu vám toho moc nepřinesou, navíc rychle ztrácejí na hodnotě. Pokud se tedy rozhodnete investovat, začněte s tím nejlépe ještě dnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Zdroje článku:
www.rondainvest.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Je tu jaro a s ním i spoustu změn! Lidé se chystají na sezónu v plavkách a chtějí být na jaře víc plní energie. Po zimě, kdy jsme spíš pasivní a více jíme, tak s jarem přichází odhodlání do různých detoxů a očist! Bohužel to nemusí skončit vždy dobře, protože není detox jako detox. V tomto článku vám prozradím, jak na správnou jarní očistu! Která pročistí vaše tělo i vašeho ducha a zároveň neuškodí vašemu zdraví!
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Sluníčko začíná mít pomalu sílu, dny už jsou pořádně dlouhé a ve vás se začíná probouzet letní nálada? Nebojte se ji podpořit barvami, které pustíte do svého botníku. A jednoznačnou trefou jsou pro tuto sezónu bílé balerínky!
Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.
Sobota bude velmi mystická. Co nám slibuje Luna v Panně? Co dělat a čemu se o víkendu vyvarovat? Více se dozvíte v našem pravidelném horoskopu krásy a duševního zdraví astroložky Naďi Šmídové.

Výběr článků

Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek