Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
investovat
Nenakupujte bez přemýšlení a investujte do těch správných věcí.

22. 06. 2022

Nejprve je důležité si uvědomit, že investovat nemusíte jenom do nemovitostí, zlata, akcií nebo například kryptoměn. Investovat můžete do čehokoliv, co vám z dlouhodobějšího hlediska dává smysl, ale zároveň nemusí jít o to, že na tom vyděláte. Investovat se dá různými způsoby.

1. Investujte do udržitelné módy

Ano, přesně to máme na mysli. Není nutné ani žádoucí kupovat si každý týden něco nového v běžných módních řetězcích, kupit doma oblečení a za rok ho vyhodit s tím, že už je seprané, roztrhané nebo jinak znehodnocené.

Kupujte si oblečení, které vám nejenže bude dělat radost, ale zároveň vám vydrží dlouhá léta. A především si kupujte takové oblečení, jehož nákupem podpoříte lokální tvůrce. Takové oblečení je sice dražší, ale tahle investice se vám stonásobně vrátí. Oblečení ušité ručně a z kvalitních látek vám skutečně vydrží spoustu let, a když už ho třeba za pět let nebudete chtít nosit, prodáte ho klidně za tu samou cenu, za kterou jste ho nakoupili. Protože takové oblečení není spotřební a může někomu jinému sloužit další roky.

Příště než vyrazíte do nákupního centra, raději zapřemýšlejte nebo zapátrejte na internetu, jestli není lepší pořídit si místo pěti triček jedno nebo dvě dražší a ručně ušité.

2. Investujte do ekologie

Říkají vám něco třeba ekologické čisticí prostředky? Ty jsou nejenom šetrnější k životnímu prostředí, ale také k naší pokožce a domácnosti. Nemusíte se tak bát, že se třeba váš domácí mazlíček nebo dítko otráví, když sem tam doma po úklidu něco olízne.

úklid
Volbou ekologických čisticích prostředků přispíváte i svému zdraví.

Ekologičtí můžete být i při nákupu. Místo igelitek si pořiďte papírovou tašku nebo síťovku. A samozřejmě v dnešní době můžete nakupovat i bez obalu. Když potřebujete mýdlo, saponát nebo třeba šampón, přinesete si do specializovaného obchodu vlastní nádobky, do kterých vám tekutiny přelijí.

3. Investujte do zdraví

Nekupujte si drahé vitamíny v tabletkách a kapičkách, kupujte si čerstvé ovoce a zeleninu, nakupte si dostatek celozrnných těstovin, rýže, a také nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb, čočky, cizrny a dalších luštěnin. Tím vším podporujete své zdraví.

K TÉMATU  Máte plnou skříň, a přitom nic na sebe? Věčný problém vám vyřeší důmyslný systém nakupování

Neutrácejte v restauracích za smažený sýr s hranolky. Vždyť si ho můžete připravit i sami doma – za mnohem méně peněz a ve zdravější variantě. A místo tvrdého alkoholu si raději kupte matchu.

4. Investujte čas do pohybu

Pohyb je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Předcházíte tím vzniku cukrovky, srdečních onemocnění i obezity. Pohyb nám prospívá, i když jde jen třeba o půlhodinovou procházku kolem domu. Pořád je to lepší, než sedět doma u televize.

5. Investujte do vzdělávání

Celoživotní vzdělávání je pro mnohé z nás normou, pro jiné absolutní hloupostí. Vždyť vychozená základní a střední škola bohatě k životu a slušné práci stačí. To je sice pravda, ale neustálým sebevzděláváním si rozšiřujeme obzory, dozvídáme se pořád nové a nové věci. Utváříme si názory a získáváme i jiný pohled na svět.

workshop
Jestliže chcete držet krok s dobou, musíte investovat čas do sebevzdělávání.

A také si rozšiřujeme okruh potenciálních témat, která můžeme ve společnosti vytáhnout, když dojdou konverzační vaty čítající počasí a pomlouvání okolního osazenstva.

6. Investujte do kvality

Kvalita v jídle, oblečení i třeba v kosmetice by měla být na prvním místě. Nikdy nejde o kvantitu. Naučte se lépe si rozmýšlet, co si koupíte a přemýšlejte dopředu, zdali má nákup té či oné věci skutečně význam.

Není to jen momentální rozmar? Opravdu o tu věc stojím?

Pokud si řeknete že ano, pak vždy upřednostněte kvalitu. Sice vás ona věc bude stát podstatně víc peněz, ale nejspíš s ní budete spokojenější a vydrží vám mnohem déle.

7. Investujte čas sami do sebe

To je nejspíš ze všeho nejdůležitější. Nejen prací a péčí o druhé je člověk živ. Abychom si udrželi dobré psychické zdraví, netrpěli úzkostmi a depresemi, je žádoucí, abychom sami sobě věnovali alespoň pár desítek minut denně a dělali jen to, co nás opravdu baví a těší. Čím méně času na sebe budete mít, tím hůře pak budete zvládat své každodenní povinnosti.

K TÉMATU  Neposypaný chodník, nefunkční osvětlení i sousedův čoudící komín pomůže vyřešit speciální mobilní aplikace. Je to snadné!

A nyní se podíváme na to, do čeho se v dnešní době skutečně vyplácí investovat, abyste na tom v budoucnu vydělali.

8. Nemovitosti

Ne každý má na to, aby si koupil garsonku, byt, natož snad celý dům i s pozemkem. Pravdou ale je, že pokud se vám to podaří, nejspíš máte vyhráno. Peníze investované do nemovitosti se každý rok zhodnocují a rozhodně se nestane, že byste na tom mohli prodělat.

9. Drahé kameny

Zatímco cena zlata a stříbra kolísá, investice do drahých kamenů se vám vyplatí vždycky. Zapátrejte například i ve starožitnictví, kde občas najdete velmi zajímavý šperk za slušné peníze. Ale až ho budete chtít za pár let třeba prodat, dostanete za něj klidně i desetinásobek.

10. Knihy

V antikvariátech mnohdy najdete také hotové poklady. Kniha, za níž dnes dáte pět set korun, může mít za deset let hodnotu pěti tisíc korun. Musíte se ale aktivně zajímat o to, po kterých knihách je největší sháňka, a které už nejsou a jejich dotisk se neplánuje. Cenné jsou ovšem i knihy s věnováním a podpisy autorů a dalších významných osobností.

11. Umění

To skutečně nestárne. Grafiku, kterou dnes koupíte za pět tisíc korun, za dvacet let prodáte za sto tisíc. Ovšem velmi záleží na tom, kdo ji vytvořil. I v tomto případě je velmi žádoucí zajímat se o umění a sledovat trendy a popularitu autorů.

umění
Umění nabývá na hodnotě, pečlivě volte mezi umělci.

12. Známky

S největší pravděpodobností se vám nepodaří ukořistit modrého Mauritia, i přesto se k vám může dostat známka velmi cenná a žádaná. Známky se sbíraly odjakživa a pořád se na nich dá slušně vydělat.

Peníze uložené na běžném ani spořícím účtu vám toho moc nepřinesou, navíc rychle ztrácejí na hodnotě. Pokud se tedy rozhodnete investovat, začněte s tím nejlépe ještě dnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Zdroje článku:
www.rondainvest.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se významný den vaší ženy, případně jsou za rohem Vánoce a vy ještě nemáte žádný dárek? Nepanikařte, stále vše můžete zachránit. Zapomeňte ale na kreativitu, raději vsaďte na jistotu.
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Výběr článků

Řasy jsou krásnou ozdobou každé ženy a nejlépe dokážou zaujmout tehdy, když jsou husté a dlouhé. Ne každá žena takové řasy má. Nemusíte si kvůli nim lepit umělé řasy. Poradíme vám účinné tipy, jak můžete své řasy zvětšit a prodloužit. Naučte se následující tipy a můžete se dočkat řas, které jste si vždy přáli.
Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?

Nepřehlédněte

Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek