Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
investovat
Nenakupujte bez přemýšlení a investujte do těch správných věcí.

22. 06. 2022

Nejprve je důležité si uvědomit, že investovat nemusíte jenom do nemovitostí, zlata, akcií nebo například kryptoměn. Investovat můžete do čehokoliv, co vám z dlouhodobějšího hlediska dává smysl, ale zároveň nemusí jít o to, že na tom vyděláte. Investovat se dá různými způsoby.

1. Investujte do udržitelné módy

Ano, přesně to máme na mysli. Není nutné ani žádoucí kupovat si každý týden něco nového v běžných módních řetězcích, kupit doma oblečení a za rok ho vyhodit s tím, že už je seprané, roztrhané nebo jinak znehodnocené.

Kupujte si oblečení, které vám nejenže bude dělat radost, ale zároveň vám vydrží dlouhá léta. A především si kupujte takové oblečení, jehož nákupem podpoříte lokální tvůrce. Takové oblečení je sice dražší, ale tahle investice se vám stonásobně vrátí. Oblečení ušité ručně a z kvalitních látek vám skutečně vydrží spoustu let, a když už ho třeba za pět let nebudete chtít nosit, prodáte ho klidně za tu samou cenu, za kterou jste ho nakoupili. Protože takové oblečení není spotřební a může někomu jinému sloužit další roky.

Příště než vyrazíte do nákupního centra, raději zapřemýšlejte nebo zapátrejte na internetu, jestli není lepší pořídit si místo pěti triček jedno nebo dvě dražší a ručně ušité.

2. Investujte do ekologie

Říkají vám něco třeba ekologické čisticí prostředky? Ty jsou nejenom šetrnější k životnímu prostředí, ale také k naší pokožce a domácnosti. Nemusíte se tak bát, že se třeba váš domácí mazlíček nebo dítko otráví, když sem tam doma po úklidu něco olízne.

úklid
Volbou ekologických čisticích prostředků přispíváte i svému zdraví.

Ekologičtí můžete být i při nákupu. Místo igelitek si pořiďte papírovou tašku nebo síťovku. A samozřejmě v dnešní době můžete nakupovat i bez obalu. Když potřebujete mýdlo, saponát nebo třeba šampón, přinesete si do specializovaného obchodu vlastní nádobky, do kterých vám tekutiny přelijí.

3. Investujte do zdraví

Nekupujte si drahé vitamíny v tabletkách a kapičkách, kupujte si čerstvé ovoce a zeleninu, nakupte si dostatek celozrnných těstovin, rýže, a také nezapomínejte na pravidelnou konzumaci ryb, čočky, cizrny a dalších luštěnin. Tím vším podporujete své zdraví.

K TÉMATU  Vánoce ve znamení udržitelnosti. Dejte dárek nejen blízkým, ale i přírodě

Neutrácejte v restauracích za smažený sýr s hranolky. Vždyť si ho můžete připravit i sami doma – za mnohem méně peněz a ve zdravější variantě. A místo tvrdého alkoholu si raději kupte matchu.

4. Investujte čas do pohybu

Pohyb je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Předcházíte tím vzniku cukrovky, srdečních onemocnění i obezity. Pohyb nám prospívá, i když jde jen třeba o půlhodinovou procházku kolem domu. Pořád je to lepší, než sedět doma u televize.

5. Investujte do vzdělávání

Celoživotní vzdělávání je pro mnohé z nás normou, pro jiné absolutní hloupostí. Vždyť vychozená základní a střední škola bohatě k životu a slušné práci stačí. To je sice pravda, ale neustálým sebevzděláváním si rozšiřujeme obzory, dozvídáme se pořád nové a nové věci. Utváříme si názory a získáváme i jiný pohled na svět.

workshop
Jestliže chcete držet krok s dobou, musíte investovat čas do sebevzdělávání.

A také si rozšiřujeme okruh potenciálních témat, která můžeme ve společnosti vytáhnout, když dojdou konverzační vaty čítající počasí a pomlouvání okolního osazenstva.

6. Investujte do kvality

Kvalita v jídle, oblečení i třeba v kosmetice by měla být na prvním místě. Nikdy nejde o kvantitu. Naučte se lépe si rozmýšlet, co si koupíte a přemýšlejte dopředu, zdali má nákup té či oné věci skutečně význam.

Není to jen momentální rozmar? Opravdu o tu věc stojím?

Pokud si řeknete že ano, pak vždy upřednostněte kvalitu. Sice vás ona věc bude stát podstatně víc peněz, ale nejspíš s ní budete spokojenější a vydrží vám mnohem déle.

7. Investujte čas sami do sebe

To je nejspíš ze všeho nejdůležitější. Nejen prací a péčí o druhé je člověk živ. Abychom si udrželi dobré psychické zdraví, netrpěli úzkostmi a depresemi, je žádoucí, abychom sami sobě věnovali alespoň pár desítek minut denně a dělali jen to, co nás opravdu baví a těší. Čím méně času na sebe budete mít, tím hůře pak budete zvládat své každodenní povinnosti.

K TÉMATU  Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

A nyní se podíváme na to, do čeho se v dnešní době skutečně vyplácí investovat, abyste na tom v budoucnu vydělali.

8. Nemovitosti

Ne každý má na to, aby si koupil garsonku, byt, natož snad celý dům i s pozemkem. Pravdou ale je, že pokud se vám to podaří, nejspíš máte vyhráno. Peníze investované do nemovitosti se každý rok zhodnocují a rozhodně se nestane, že byste na tom mohli prodělat.

9. Drahé kameny

Zatímco cena zlata a stříbra kolísá, investice do drahých kamenů se vám vyplatí vždycky. Zapátrejte například i ve starožitnictví, kde občas najdete velmi zajímavý šperk za slušné peníze. Ale až ho budete chtít za pár let třeba prodat, dostanete za něj klidně i desetinásobek.

10. Knihy

V antikvariátech mnohdy najdete také hotové poklady. Kniha, za níž dnes dáte pět set korun, může mít za deset let hodnotu pěti tisíc korun. Musíte se ale aktivně zajímat o to, po kterých knihách je největší sháňka, a které už nejsou a jejich dotisk se neplánuje. Cenné jsou ovšem i knihy s věnováním a podpisy autorů a dalších významných osobností.

11. Umění

To skutečně nestárne. Grafiku, kterou dnes koupíte za pět tisíc korun, za dvacet let prodáte za sto tisíc. Ovšem velmi záleží na tom, kdo ji vytvořil. I v tomto případě je velmi žádoucí zajímat se o umění a sledovat trendy a popularitu autorů.

umění
Umění nabývá na hodnotě, pečlivě volte mezi umělci.

12. Známky

S největší pravděpodobností se vám nepodaří ukořistit modrého Mauritia, i přesto se k vám může dostat známka velmi cenná a žádaná. Známky se sbíraly odjakživa a pořád se na nich dá slušně vydělat.

Peníze uložené na běžném ani spořícím účtu vám toho moc nepřinesou, navíc rychle ztrácejí na hodnotě. Pokud se tedy rozhodnete investovat, začněte s tím nejlépe ještě dnes.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Knihy pro pohodový večer: desítka těch nejlepších

Zdroje článku:
www.rondainvest.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek