Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Rodiče mají vždycky pravdu
zdroj: 123RF.com

06. 05. 2019

Nepochopení bolí

Možná jste byla vždycky jejich malá, ale trochu nešikovná holčička. Svoji autoritu rodiče na malých dětech často uplatňují právě tímto stylem. A některým to zůstává do dospělosti.
Nemáš pravdu. Buď zticha, ještě nic nevíš. Prosím tě, vždyť tomu vůbec nerozumíš!“ Pokud jste od nich slyšely některé z těchto vět, jste jedna z těch, jejichž rodiče nechtějí přiznat, že jejich dcery dospěly a mají často větší zkušenosti a znalosti, než oni sami.

Ve styku s rodiči máte pocit, že nejste dost dobrá

Když přinesete dárek, nelíbí se jim. Když nepřinesete nic, jste nevděčná dcera. Když se snažíte pomoci, vaši nabídku odmítnou. Když budete sedět a pít čaj, rozzlobí se, že jste jim nepomohla.
Tohle si možná pamatujete z dětství a trochu bláhově jste se domnívala, že to přejde. Ale teď, když jste dospělá, soběstačná a úspěšná, stejně nepřešlo. V práci vás chválí, v partnerství jste spokojená, a jak přijdete na návštěvu k rodičům, najednou je z vás zase ta malá nešikovná holka. Už se vám tam vůbec nechce chodit. Jenže pak si řeknete, že přece jsou to vaši rodiče a vám na nich záleží.

Zřejmě netuší, jak vám ubližují

Pokud má dospělý člověk rodiče, kteří mu neustále servírují, jak je strašné dítě, jak je hrozně nevděčný a jak by se v tom a tom měl polepšit, nemá často příliš smysl snažit se takovýmto rodičům zavděčit. Je totiž pravděpodobné, že takto negativističtí rodiče budou svému dospělému dítěti neustále něco vyčítat, budou si neustále stěžovat, a pravděpodobně nepůjde udělat nic, co by je v jejich výčitkách uklidnilo nebo změnilo, jak by si mnohé děti přály,” říká psycholožka Alex Hroužková. Vztah rodič – dítě funguje po celý život. Někteří rodiče však nedokážou včas akceptovat, že jejich dítě dospělo a nemusí se chovat tak, jak ho oni učili, nebo jak jsou oni zvyklí.

K TÉMATU  Žijeme v jedné domácnosti. Každý za své!

Řekněte jim, jak vás trápí, i že je máte ráda

Někteří rodiče jsou dostatečně vnímaví, aby pochopili, jak se cítíte a jak je vám to nepříjemné. Stačí si o tom promluvit. Možná se to neobejde se bez slz a dalších výčitek, ale zkusit to musíte.
Třeba příště přijdete a oni se dokážou ovládnout. Někdy se sice mohou jejich „dobře míněné rady“ nebo výčitky vrátit, ale když to dokázali jednou, dokážou to znovu. Jestliže vidíte snahu z jejich strany vztah narovnat, trpělivě znovu poukazujte na to, že jste dospělá a zvyklá dělat si věci po svém. Že je máte ráda a děláte vše pro to, aby to věděli. Ale že pokud budete chtít poradit, o radu si řeknete.

Vždycky to nepomůže, smiřte se s tím a nehádejte se

Někteří rodiče to nikdy nepochopí. Umění naslouchat je dovednost, kterou nemá každý. Je dost možné, že vaši rodiče jsou jedni z těch, kteří ji postrádají. Schopnost diskutovat je vázána na dovednost naslouchat. Bez ní je možné jen kritizovat a moralizovat. Jediné, co můžete udělat, je respektovat jejich názory, ale zároveň respektovat svůj život. Žít si svobodně a rozhodovat se sama za sebe. Nenechat nikoho jiného řídit a kritizovat vaši životní cestu.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Ne, že by za vás bylinky vyřešily veškerá kila přibraná během vánočních svátků. Pokud je ale rády používáte, mohou vám pomoct nastartovat vaše trávení a tělo pak bude snadněji odbourávat nahromaděné tuky. Jestli jste se tedy rozhodly začít s hubnutím, klidně po nich sáhněte.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Přehlídková mola byla už odjakživa spjata s ultra štíhlými modelkami, zatímco ženy plnějších tvarů stály v ústraní. Doba se ale začala měnit. Diktát přílišné štíhlosti ubírá na hlasitosti a svět modelingu obohatily ženy plných tvarů. Jaké plus size modelky patří v současné době k těm největším ikonám a za co získávají obdiv?

Výběr článků

Bydlíte v bytovce nebo v paneláku? Zřejmě i vy máte potíže s velmi suchým vzduchem v místnostech. Jak ho efektivně zvlhčit a co suchý vzduch vlastně způsobuje?
Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
Věděla jste, že obleková pánská vesta může být jedním z nejuniverzálnějších kousků v šatníku každé ženy? Je to tak, můžete ji nosit jak na volno, tak tzv. slim fit. Pojďme se podívat tomuto trendu na zub.

Nepřehlédněte

Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek