Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Rodiče mají vždycky pravdu
zdroj: 123RF.com

06. 05. 2019

Nepochopení bolí

Možná jste byla vždycky jejich malá, ale trochu nešikovná holčička. Svoji autoritu rodiče na malých dětech často uplatňují právě tímto stylem. A některým to zůstává do dospělosti.
Nemáš pravdu. Buď zticha, ještě nic nevíš. Prosím tě, vždyť tomu vůbec nerozumíš!“ Pokud jste od nich slyšely některé z těchto vět, jste jedna z těch, jejichž rodiče nechtějí přiznat, že jejich dcery dospěly a mají často větší zkušenosti a znalosti, než oni sami.

Ve styku s rodiči máte pocit, že nejste dost dobrá

Když přinesete dárek, nelíbí se jim. Když nepřinesete nic, jste nevděčná dcera. Když se snažíte pomoci, vaši nabídku odmítnou. Když budete sedět a pít čaj, rozzlobí se, že jste jim nepomohla.
Tohle si možná pamatujete z dětství a trochu bláhově jste se domnívala, že to přejde. Ale teď, když jste dospělá, soběstačná a úspěšná, stejně nepřešlo. V práci vás chválí, v partnerství jste spokojená, a jak přijdete na návštěvu k rodičům, najednou je z vás zase ta malá nešikovná holka. Už se vám tam vůbec nechce chodit. Jenže pak si řeknete, že přece jsou to vaši rodiče a vám na nich záleží.

Zřejmě netuší, jak vám ubližují

Pokud má dospělý člověk rodiče, kteří mu neustále servírují, jak je strašné dítě, jak je hrozně nevděčný a jak by se v tom a tom měl polepšit, nemá často příliš smysl snažit se takovýmto rodičům zavděčit. Je totiž pravděpodobné, že takto negativističtí rodiče budou svému dospělému dítěti neustále něco vyčítat, budou si neustále stěžovat, a pravděpodobně nepůjde udělat nic, co by je v jejich výčitkách uklidnilo nebo změnilo, jak by si mnohé děti přály,” říká psycholožka Alex Hroužková. Vztah rodič – dítě funguje po celý život. Někteří rodiče však nedokážou včas akceptovat, že jejich dítě dospělo a nemusí se chovat tak, jak ho oni učili, nebo jak jsou oni zvyklí.

K TÉMATU  Jak najít manžela podle návodu pro hospodyňky z 50. let: Inspirace na vlastní nebezpečí

Řekněte jim, jak vás trápí, i že je máte ráda

Někteří rodiče jsou dostatečně vnímaví, aby pochopili, jak se cítíte a jak je vám to nepříjemné. Stačí si o tom promluvit. Možná se to neobejde se bez slz a dalších výčitek, ale zkusit to musíte.
Třeba příště přijdete a oni se dokážou ovládnout. Někdy se sice mohou jejich „dobře míněné rady“ nebo výčitky vrátit, ale když to dokázali jednou, dokážou to znovu. Jestliže vidíte snahu z jejich strany vztah narovnat, trpělivě znovu poukazujte na to, že jste dospělá a zvyklá dělat si věci po svém. Že je máte ráda a děláte vše pro to, aby to věděli. Ale že pokud budete chtít poradit, o radu si řeknete.

Vždycky to nepomůže, smiřte se s tím a nehádejte se

Někteří rodiče to nikdy nepochopí. Umění naslouchat je dovednost, kterou nemá každý. Je dost možné, že vaši rodiče jsou jedni z těch, kteří ji postrádají. Schopnost diskutovat je vázána na dovednost naslouchat. Bez ní je možné jen kritizovat a moralizovat. Jediné, co můžete udělat, je respektovat jejich názory, ale zároveň respektovat svůj život. Žít si svobodně a rozhodovat se sama za sebe. Nenechat nikoho jiného řídit a kritizovat vaši životní cestu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek