Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Rodiče mají vždycky pravdu a neustále se před nimi obhajujete. Nehádejte se, když to nemá smysl

Také někdy odcházíte, práskáte dveřmi a za druhým rohem vám tečou slzy, i když máte pravdu? Být dospělá a prosadit svůj názor před rodiči bývá někdy velmi obtížné. Stále ve vás vidí tu malou nevědomou holku? Stále mají vždycky pravdu? Nehádejte se, nemá to cenu.
Rodiče mají vždycky pravdu
zdroj: 123RF.com

06. 05. 2019

Nepochopení bolí

Možná jste byla vždycky jejich malá, ale trochu nešikovná holčička. Svoji autoritu rodiče na malých dětech často uplatňují právě tímto stylem. A některým to zůstává do dospělosti.
Nemáš pravdu. Buď zticha, ještě nic nevíš. Prosím tě, vždyť tomu vůbec nerozumíš!“ Pokud jste od nich slyšely některé z těchto vět, jste jedna z těch, jejichž rodiče nechtějí přiznat, že jejich dcery dospěly a mají často větší zkušenosti a znalosti, než oni sami.

Ve styku s rodiči máte pocit, že nejste dost dobrá

Když přinesete dárek, nelíbí se jim. Když nepřinesete nic, jste nevděčná dcera. Když se snažíte pomoci, vaši nabídku odmítnou. Když budete sedět a pít čaj, rozzlobí se, že jste jim nepomohla.
Tohle si možná pamatujete z dětství a trochu bláhově jste se domnívala, že to přejde. Ale teď, když jste dospělá, soběstačná a úspěšná, stejně nepřešlo. V práci vás chválí, v partnerství jste spokojená, a jak přijdete na návštěvu k rodičům, najednou je z vás zase ta malá nešikovná holka. Už se vám tam vůbec nechce chodit. Jenže pak si řeknete, že přece jsou to vaši rodiče a vám na nich záleží.

Zřejmě netuší, jak vám ubližují

Pokud má dospělý člověk rodiče, kteří mu neustále servírují, jak je strašné dítě, jak je hrozně nevděčný a jak by se v tom a tom měl polepšit, nemá často příliš smysl snažit se takovýmto rodičům zavděčit. Je totiž pravděpodobné, že takto negativističtí rodiče budou svému dospělému dítěti neustále něco vyčítat, budou si neustále stěžovat, a pravděpodobně nepůjde udělat nic, co by je v jejich výčitkách uklidnilo nebo změnilo, jak by si mnohé děti přály,” říká psycholožka Alex Hroužková. Vztah rodič – dítě funguje po celý život. Někteří rodiče však nedokážou včas akceptovat, že jejich dítě dospělo a nemusí se chovat tak, jak ho oni učili, nebo jak jsou oni zvyklí.

K TÉMATU  Letní flirt zůstane v srdci navždy. Jaké jsou výhody letního románku?

Řekněte jim, jak vás trápí, i že je máte ráda

Někteří rodiče jsou dostatečně vnímaví, aby pochopili, jak se cítíte a jak je vám to nepříjemné. Stačí si o tom promluvit. Možná se to neobejde se bez slz a dalších výčitek, ale zkusit to musíte.
Třeba příště přijdete a oni se dokážou ovládnout. Někdy se sice mohou jejich „dobře míněné rady“ nebo výčitky vrátit, ale když to dokázali jednou, dokážou to znovu. Jestliže vidíte snahu z jejich strany vztah narovnat, trpělivě znovu poukazujte na to, že jste dospělá a zvyklá dělat si věci po svém. Že je máte ráda a děláte vše pro to, aby to věděli. Ale že pokud budete chtít poradit, o radu si řeknete.

Vždycky to nepomůže, smiřte se s tím a nehádejte se

Někteří rodiče to nikdy nepochopí. Umění naslouchat je dovednost, kterou nemá každý. Je dost možné, že vaši rodiče jsou jedni z těch, kteří ji postrádají. Schopnost diskutovat je vázána na dovednost naslouchat. Bez ní je možné jen kritizovat a moralizovat. Jediné, co můžete udělat, je respektovat jejich názory, ale zároveň respektovat svůj život. Žít si svobodně a rozhodovat se sama za sebe. Nenechat nikoho jiného řídit a kritizovat vaši životní cestu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Pandemie se rychle šíří. Čísla nemocných stoupají, proto byste neměli na nic čekat a podpořit svou imunitu. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se s nemocným můžete setkat. Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček doplňků stravy Naturevia, ve kterém najdete kvalitní přípravky pro celou rodinu.
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek