Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
cvičení
Hoďte se do maximální formy za minimum času. (foto: 123rf.com)

07. 12. 2021

07. 12. 2021

Každá z nás to známe. Dnes a denně řešíme práci nebo se staráme o menší či větší děti. Do toho se nevyhneme domácím povinnostem, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Je toho zkrátka až nad hlavu. Vyšetřit si alespoň malinkatou chvilku jen sama pro sebe, je téměř nemožné. A když už se přece jen poštěstí, jediné, co nás coby totálně vyšťavené ženy motivuje mnohem víc, je usadit se pohodlně do gauče, vychutnat si horkou čokoládu a zkrátka nedělat nic. Samy ale moc dobře víme, že právě tohle nás z hlediska vysněné postavy opravdu nespasí. Co nám však spásu slibuje, to jsou extrémně krátká cvičení.

Uvědomujeme si, že pro získání hezčích křivek a udržení stávající váhy, je pohyb nutností. Jenže právě tohle dost často bývá začarovaný kruh, kterému se jednoduše nelze divit. Možná právě proto nás ty krátké workouty a výzvy vábí mnohem víc a víc. Ušetří spoustu času a přitom slibují pěkné výsledky. Ovšem, mají tu moc?

Ujasněte si, co od cvičení očekáváte

Než se pustíte do hledání krátkého cvičení, které vám během pár minut dá do těla, ujasněte si svůj záměr. Chcete zhubnout nějaké to kilo? Zpevnit postavu? Nebo je vaším přáním aktivovat veškeré svaly, aby se zvýšila síla a fyzická zdatnost? Tento krok nepodceňujte, má svůj význam. Každé z krátkých cvičení totiž působí zcela jinak. A pokud skutečně chcete dosáhnout vysněného cíle, je nutné vybrat si cvičení s kýženým efektem.

Statická nebo dynamická cvičení?

Z hlediska krátkých cvičení si můžete vybrat třeba izometrické výzvy. Jejich síla spočívá ve statických cvicích, které podporují svaly v každé oblasti. V takovou chvíli pak přímo nedochází ke spalování tuků jako v případě aerobních cviků. Vše je totiž zaměřeno na aktivaci a posílení svalů a jako bonus – získání síly. Oproti tomu existují i dynamická cvičení. Ta jsou primárně určená nejen k aktivaci a posílení svalů, ale především pro spalování tuků. Většina cvičení, ačkoli jsou skutečně v řádu několika minut, navíc mají tu výhodu, že vaše tělo spaluje tuky i několik hodin poté. 

K TÉMATU  Filmy pro zasmání: Desítka, u které se budete válet smíchy
Jeden z příkladů jak za pouhých pět minut spálit spoustu kalorií. (zdroj: youtube.com/Bailey Brown)

Jak krátká cvičení fungují?

Teď už ale k jádru pudla. Mají vůbec ultra krátká cvičení slibovaný efekt? To se totiž na oko vylučuje s všeobecným tvrzením, že cvičení začíná na tělo působit až po nějakých dvaceti minutách aktivity. Veškeré tyto výzvy a jednotlivé workouty jsou však smysluplně navrženy tak, abyste i během krátké doby vydala ze své energie co nejvíc. Prakticky vzato se mezi jednotlivými úkony nevyskytuje žádný odpočinek a pokud ano, tak pouze v rámci několika málo sekund. Během krátkých cvičení zkrátka vaše tělo jede na plný výkon, bez žádných úlev a přestávek.

Veškeré kouzlo tedy tkví v samotném složení a načasování cviků. Zatímco při běhání tělu chvilku trvá, než začne efektivně pálit tukové zásoby, díky vysoké dynamice a rychlému startu metabolismu se během krátkých cvičení dočkáte spalování už klidně v prvních pěti minutách. Ukážeme si to na příkladu. Porovnejte si poklidný běh na louce s velmi rychlým dobíháním autobusu. V takovou chvíli se totiž tělo aktivuje mnohem rychleji, než kdybyste běžela pohodovým tempem. Pokud se však pro krátká cvičení rozhodnete, pamatujte, že se jim skutečně musíte věnovat pravidelně. Ideálně každý den.

Pro úspěch je důležitá technika

Ano, do jisté míry tu jde i o rychlost (a to zejména během střídání jednotlivých setů), dynamiku, ale také o kvalitu provedení. Aby krátká cvičení byla pro váš organismus a potažmo celou postavu skutečně efektivní, je důležité abyste prováděla jednotlivé cviky precizně. Špatně prováděné cviky totiž mohou mít zcela opačný efekt. Navíc u nich rovněž stoupá riziko, že přetížíte určitou část těla, nedej bože si způsobíte zranění. Techniku proto v žádném případě nepodceňujte. Tím spíš, když si dáte do těla jen pár minut denně.

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většina z nás už minimálně jednou držela nějakou tu dietu. Dobře víte, jak je to složité. Možná by vám více vyhovovalo řídit se barvami. Jak to? Barvy totiž mohou přímo souviset s hubnutím a dost možná vás shazování přebytečných kilogramů bude konečně bavit.
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Je sobota dopoledne, venku prší, zrušil se vám program a vy nevíte, co s volným dnem. Přesně pro takové situace jsme pro vás sepsali tento článek. Najdete v něm pár tipů na to, jak strávit den smysluplně a bez výčitek.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.

Výběr článků

Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Nepřehlédněte

Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek