Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Výzva na pár minut: Fungují ultra krátká cvičení?

Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
cvičení
Hoďte se do maximální formy za minimum času. (foto: 123rf.com)

07. 12. 2021

07. 12. 2021

Každá z nás to známe. Dnes a denně řešíme práci nebo se staráme o menší či větší děti. Do toho se nevyhneme domácím povinnostem, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Je toho zkrátka až nad hlavu. Vyšetřit si alespoň malinkatou chvilku jen sama pro sebe, je téměř nemožné. A když už se přece jen poštěstí, jediné, co nás coby totálně vyšťavené ženy motivuje mnohem víc, je usadit se pohodlně do gauče, vychutnat si horkou čokoládu a zkrátka nedělat nic. Samy ale moc dobře víme, že právě tohle nás z hlediska vysněné postavy opravdu nespasí. Co nám však spásu slibuje, to jsou extrémně krátká cvičení.

Uvědomujeme si, že pro získání hezčích křivek a udržení stávající váhy, je pohyb nutností. Jenže právě tohle dost často bývá začarovaný kruh, kterému se jednoduše nelze divit. Možná právě proto nás ty krátké workouty a výzvy vábí mnohem víc a víc. Ušetří spoustu času a přitom slibují pěkné výsledky. Ovšem, mají tu moc?

Ujasněte si, co od cvičení očekáváte

Než se pustíte do hledání krátkého cvičení, které vám během pár minut dá do těla, ujasněte si svůj záměr. Chcete zhubnout nějaké to kilo? Zpevnit postavu? Nebo je vaším přáním aktivovat veškeré svaly, aby se zvýšila síla a fyzická zdatnost? Tento krok nepodceňujte, má svůj význam. Každé z krátkých cvičení totiž působí zcela jinak. A pokud skutečně chcete dosáhnout vysněného cíle, je nutné vybrat si cvičení s kýženým efektem.

Statická nebo dynamická cvičení?

Z hlediska krátkých cvičení si můžete vybrat třeba izometrické výzvy. Jejich síla spočívá ve statických cvicích, které podporují svaly v každé oblasti. V takovou chvíli pak přímo nedochází ke spalování tuků jako v případě aerobních cviků. Vše je totiž zaměřeno na aktivaci a posílení svalů a jako bonus – získání síly. Oproti tomu existují i dynamická cvičení. Ta jsou primárně určená nejen k aktivaci a posílení svalů, ale především pro spalování tuků. Většina cvičení, ačkoli jsou skutečně v řádu několika minut, navíc mají tu výhodu, že vaše tělo spaluje tuky i několik hodin poté. 

K TÉMATU  Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?
Jeden z příkladů jak za pouhých pět minut spálit spoustu kalorií. (zdroj: youtube.com/Bailey Brown)

Jak krátká cvičení fungují?

Teď už ale k jádru pudla. Mají vůbec ultra krátká cvičení slibovaný efekt? To se totiž na oko vylučuje s všeobecným tvrzením, že cvičení začíná na tělo působit až po nějakých dvaceti minutách aktivity. Veškeré tyto výzvy a jednotlivé workouty jsou však smysluplně navrženy tak, abyste i během krátké doby vydala ze své energie co nejvíc. Prakticky vzato se mezi jednotlivými úkony nevyskytuje žádný odpočinek a pokud ano, tak pouze v rámci několika málo sekund. Během krátkých cvičení zkrátka vaše tělo jede na plný výkon, bez žádných úlev a přestávek.

Veškeré kouzlo tedy tkví v samotném složení a načasování cviků. Zatímco při běhání tělu chvilku trvá, než začne efektivně pálit tukové zásoby, díky vysoké dynamice a rychlému startu metabolismu se během krátkých cvičení dočkáte spalování už klidně v prvních pěti minutách. Ukážeme si to na příkladu. Porovnejte si poklidný běh na louce s velmi rychlým dobíháním autobusu. V takovou chvíli se totiž tělo aktivuje mnohem rychleji, než kdybyste běžela pohodovým tempem. Pokud se však pro krátká cvičení rozhodnete, pamatujte, že se jim skutečně musíte věnovat pravidelně. Ideálně každý den.

Pro úspěch je důležitá technika

Ano, do jisté míry tu jde i o rychlost (a to zejména během střídání jednotlivých setů), dynamiku, ale také o kvalitu provedení. Aby krátká cvičení byla pro váš organismus a potažmo celou postavu skutečně efektivní, je důležité abyste prováděla jednotlivé cviky precizně. Špatně prováděné cviky totiž mohou mít zcela opačný efekt. Navíc u nich rovněž stoupá riziko, že přetížíte určitou část těla, nedej bože si způsobíte zranění. Techniku proto v žádném případě nepodceňujte. Tím spíš, když si dáte do těla jen pár minut denně.

K TÉMATU  Hodně pečiva, jen ovoce, ovocné drinky…tyhle a další zaběhnuté nešvary ze snídaně odstraňte! Jinak nezhubnete!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Žádná snídaně, sacharidy. Nejčastější mýty o hubnutí, které pletou hlavu

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?
První česká superstar se odehrála roku 2004 … Ano, počítáte správně, je tomu už neuvěřitelných 17 let! A my máme stále v živé paměti některé z finalistů této obrazovky neopouštějící soutěže. Pamatujete si je všechny? A jak se dnes asi mají? Změnila je Superstar na celý život, nebo se spíše vrátili do zajetých kolejí? Posuďte sami.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Nepřehlédněte

Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek