Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
jak začít cvičit
Zhubněte konečně povánoční kilogramy. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 01. 2021

Proč to vlastně nejde?

Jak začít cvičit? Nejdříve si pojďme říct, proč to vlastně nejde. Odpovědí na to, proč se tolik lidí stále nemůže odhodlat ke cvičení je tato – můžou za to vaše návyky. Náš mozek má naučené vše, co během života praktikujeme.

Jako malí jsme se učili čistit zuby, až jsme si na to tak zvykli, že nyní si nedovedeme představit, že bychom si je někdy nevyčistili! A to samé platí i u cvičení či u jiných aktivit.

Pokud jste doposud byli zvyklí na komfort a nikdy předtím jste necvičili, tak jste si vypěstovali tento návyk. Pokud si chcete vypěstovat nový návyk – začít cvičit, tak je potřeba na tom začít pracovat. Stejně jako jste pracovali na tom, abyste se naučili čistit zuby každý den!

Jak začít cvičit? Vydržte to 21 dnů

Dle vědeckých studií se náš mozek naučí novému návyku během 21-90 dnů. Proto jestli se vám doposud nepodařilo u cvičení vytrvat, tak je příčina nejspíš v tom, že jste jej nevydrželi praktikovat dostatečně dlouho. Jestli chcete, aby se cvičení stalo vaším novým návykem, tak je potřeba u něj vytrvat minimálně 21 DNŮ!

To znamená, abyste si stanovili režim (například cvičení 3x týdně) a tento nový režim praktikovali alespoň měsíc. Po měsíci se to stane vaší součástí a bude to pro vás mnohem snadnější. Už se k tomu nebudete muset nutit, už to bude téměř tak automatické jako zmíněné čištění zubů.

Těžké začátky

Začátky bývají těžké. Je tomu tak proto, protože tento návyk je pro mozek něco nového. Taky něco, co nezná, tudíž je to pro něj nepříjemné. Proto když se cvičením chcete začít, tak mozek valí myšlenky typu: ,,Dnes to nedělej, radši si lehni“ anebo ,,Vykašli se na to, nezvládneš to!“ či myšlenka: ,,Radši si dej brambůrky a pusť si seriál!“.

Za myšlenky tohoto typu může náš mozek, který se nás snaží odradit od nového návyku. Je to pro něj něco mimo komfortní zónu, a tak se nám v tom snaží zabránit. Dobrou zprávou ale je, že pokud vytrváte a těmito myšlenkami se nenecháte unést, tak máte z části vyhráno!

K TÉMATU  Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Kde vzít motivaci?

Překonat tyto myšlenky a zbavit se výmluv je někdy ale těžké. Proto abyste neměli chuť to vzdát hned v začátcích, tak je důležité mít určitou motivaci. A tou motivací je vaše PROČ! Co to vlastně je? Je to důvod, PROČ chcete cvičit. PROČ chcete mít krásnou postavu. PROČ toho chcete dosáhnout.

Jakmile si tento důvod ujasníte a budete se držet vašeho CÍLE, tak vás tato touha bude držet na vaší cestě a každým dnem posouvat vpřed.

Musí vás to bavit

Důležitým bodem je to, aby vás to bavilo! Najděte si takovou formu cvičení, která vám bude vyhovovat. Někdo cvičí rád v posilovně na strojích a s činkami. Někdo zase cvičí rád doma s vlastní váhou. A někomu vyhovuje chodit na různé skupinové lekce, kde se může vzájemně podporovat s ostatními.

Skupinové lekce jako například kruhový trénink, pilates, jóga a další. Vyzkoušejte klidně více věcí. Díky tomu uvidíte, co vás nejvíc baví. A když vás to bude bavit, tak u toho snadněji vytrváte. Bude vás to totiž tak naplňovat, že se na dané cvičení budete vždy těšit.

Jdeme na to!

Abyste tedy úspěšně začali cvičit, tak je důležité si ujasnit váš CÍL a taky důvod, PROČ jej chcete dosáhnout. Tohle je právě to, co vás bude motivovat a udrží vás to v náročných začátcích, když budete mít touhu to vzdát. Jakmile překonáte náročné začátky, tak už víte, že je důležité vytrvat u cvičení alespoň 1 měsíc.

Díky tomu se to postupně stane vaším novým návykem. Začne vás to bavit, zamilujete si to! A to především i z toho důvodu, protože se po jakémkoli pohybu vyplavují endorfiny – hormony štěstí. Tudíž vám garantuji, že se pro vás cvičení může stát silně návykové!

K TÉMATU  Z pekla štěstí. Neuvěřitelné momenty, které zachytila kamera. Nikomu se nic nestalo!

Navíc když uvidíte první výsledky, tak budete mít touhu pokračovat dál. A co ještě stojí za zmínku, je to, že ve dvou se to lépe táhne! Domluvte se s kamarádkou či kamarádem, že se budete ve cvičení vzájemně podporovat a motivovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?

Nepřehlédněte

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek