Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
jak začít cvičit
Zhubněte konečně povánoční kilogramy. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 01. 2021

Proč to vlastně nejde?

Jak začít cvičit? Nejdříve si pojďme říct, proč to vlastně nejde. Odpovědí na to, proč se tolik lidí stále nemůže odhodlat ke cvičení je tato – můžou za to vaše návyky. Náš mozek má naučené vše, co během života praktikujeme.

Jako malí jsme se učili čistit zuby, až jsme si na to tak zvykli, že nyní si nedovedeme představit, že bychom si je někdy nevyčistili! A to samé platí i u cvičení či u jiných aktivit.

Pokud jste doposud byli zvyklí na komfort a nikdy předtím jste necvičili, tak jste si vypěstovali tento návyk. Pokud si chcete vypěstovat nový návyk – začít cvičit, tak je potřeba na tom začít pracovat. Stejně jako jste pracovali na tom, abyste se naučili čistit zuby každý den!

Jak začít cvičit? Vydržte to 21 dnů

Dle vědeckých studií se náš mozek naučí novému návyku během 21-90 dnů. Proto jestli se vám doposud nepodařilo u cvičení vytrvat, tak je příčina nejspíš v tom, že jste jej nevydrželi praktikovat dostatečně dlouho. Jestli chcete, aby se cvičení stalo vaším novým návykem, tak je potřeba u něj vytrvat minimálně 21 DNŮ!

To znamená, abyste si stanovili režim (například cvičení 3x týdně) a tento nový režim praktikovali alespoň měsíc. Po měsíci se to stane vaší součástí a bude to pro vás mnohem snadnější. Už se k tomu nebudete muset nutit, už to bude téměř tak automatické jako zmíněné čištění zubů.

Těžké začátky

Začátky bývají těžké. Je tomu tak proto, protože tento návyk je pro mozek něco nového. Taky něco, co nezná, tudíž je to pro něj nepříjemné. Proto když se cvičením chcete začít, tak mozek valí myšlenky typu: ,,Dnes to nedělej, radši si lehni” anebo ,,Vykašli se na to, nezvládneš to!” či myšlenka: ,,Radši si dej brambůrky a pusť si seriál!”.

Za myšlenky tohoto typu může náš mozek, který se nás snaží odradit od nového návyku. Je to pro něj něco mimo komfortní zónu, a tak se nám v tom snaží zabránit. Dobrou zprávou ale je, že pokud vytrváte a těmito myšlenkami se nenecháte unést, tak máte z části vyhráno!

K TÉMATU  Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií

Kde vzít motivaci?

Překonat tyto myšlenky a zbavit se výmluv je někdy ale těžké. Proto abyste neměli chuť to vzdát hned v začátcích, tak je důležité mít určitou motivaci. A tou motivací je vaše PROČ! Co to vlastně je? Je to důvod, PROČ chcete cvičit. PROČ chcete mít krásnou postavu. PROČ toho chcete dosáhnout.

Jakmile si tento důvod ujasníte a budete se držet vašeho CÍLE, tak vás tato touha bude držet na vaší cestě a každým dnem posouvat vpřed.

Musí vás to bavit

Důležitým bodem je to, aby vás to bavilo! Najděte si takovou formu cvičení, která vám bude vyhovovat. Někdo cvičí rád v posilovně na strojích a s činkami. Někdo zase cvičí rád doma s vlastní váhou. A někomu vyhovuje chodit na různé skupinové lekce, kde se může vzájemně podporovat s ostatními.

Skupinové lekce jako například kruhový trénink, pilates, jóga a další. Vyzkoušejte klidně více věcí. Díky tomu uvidíte, co vás nejvíc baví. A když vás to bude bavit, tak u toho snadněji vytrváte. Bude vás to totiž tak naplňovat, že se na dané cvičení budete vždy těšit.

Jdeme na to!

Abyste tedy úspěšně začali cvičit, tak je důležité si ujasnit váš CÍL a taky důvod, PROČ jej chcete dosáhnout. Tohle je právě to, co vás bude motivovat a udrží vás to v náročných začátcích, když budete mít touhu to vzdát. Jakmile překonáte náročné začátky, tak už víte, že je důležité vytrvat u cvičení alespoň 1 měsíc.

Díky tomu se to postupně stane vaším novým návykem. Začne vás to bavit, zamilujete si to! A to především i z toho důvodu, protože se po jakémkoli pohybu vyplavují endorfiny – hormony štěstí. Tudíž vám garantuji, že se pro vás cvičení může stát silně návykové!

K TÉMATU  Hubnutí a pozitivní myšlení? Nesnažte se! Nikam to nevede

Navíc když uvidíte první výsledky, tak budete mít touhu pokračovat dál. A co ještě stojí za zmínku, je to, že ve dvou se to lépe táhne! Domluvte se s kamarádkou či kamarádem, že se budete ve cvičení vzájemně podporovat a motivovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.

Nepřehlédněte

Výběr a nákup plavek je pro milovnice plážových slunných dnů jedna z nejoblíbenějších aktivit. Všelijaké barvy, kombinace, vzory a střihy vám umožní popustit uzdu své fantazii způsobem, k němuž se za celý rok nedostanete.
Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek