Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Jak začít cvičit? Zhubněte povánoční kila!

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
jak začít cvičit
Zhubněte konečně povánoční kilogramy. (zdroj foto: www.123rf.com)

14. 01. 2021

Proč to vlastně nejde?

Jak začít cvičit? Nejdříve si pojďme říct, proč to vlastně nejde. Odpovědí na to, proč se tolik lidí stále nemůže odhodlat ke cvičení je tato – můžou za to vaše návyky. Náš mozek má naučené vše, co během života praktikujeme.

Jako malí jsme se učili čistit zuby, až jsme si na to tak zvykli, že nyní si nedovedeme představit, že bychom si je někdy nevyčistili! A to samé platí i u cvičení či u jiných aktivit.

Pokud jste doposud byli zvyklí na komfort a nikdy předtím jste necvičili, tak jste si vypěstovali tento návyk. Pokud si chcete vypěstovat nový návyk – začít cvičit, tak je potřeba na tom začít pracovat. Stejně jako jste pracovali na tom, abyste se naučili čistit zuby každý den!

Jak začít cvičit? Vydržte to 21 dnů

Dle vědeckých studií se náš mozek naučí novému návyku během 21-90 dnů. Proto jestli se vám doposud nepodařilo u cvičení vytrvat, tak je příčina nejspíš v tom, že jste jej nevydrželi praktikovat dostatečně dlouho. Jestli chcete, aby se cvičení stalo vaším novým návykem, tak je potřeba u něj vytrvat minimálně 21 DNŮ!

To znamená, abyste si stanovili režim (například cvičení 3x týdně) a tento nový režim praktikovali alespoň měsíc. Po měsíci se to stane vaší součástí a bude to pro vás mnohem snadnější. Už se k tomu nebudete muset nutit, už to bude téměř tak automatické jako zmíněné čištění zubů.

Těžké začátky

Začátky bývají těžké. Je tomu tak proto, protože tento návyk je pro mozek něco nového. Taky něco, co nezná, tudíž je to pro něj nepříjemné. Proto když se cvičením chcete začít, tak mozek valí myšlenky typu: ,,Dnes to nedělej, radši si lehni” anebo ,,Vykašli se na to, nezvládneš to!” či myšlenka: ,,Radši si dej brambůrky a pusť si seriál!”.

Za myšlenky tohoto typu může náš mozek, který se nás snaží odradit od nového návyku. Je to pro něj něco mimo komfortní zónu, a tak se nám v tom snaží zabránit. Dobrou zprávou ale je, že pokud vytrváte a těmito myšlenkami se nenecháte unést, tak máte z části vyhráno!

K TÉMATU  Příběhy úspěchu ve světě technologií a internetu

Kde vzít motivaci?

Překonat tyto myšlenky a zbavit se výmluv je někdy ale těžké. Proto abyste neměli chuť to vzdát hned v začátcích, tak je důležité mít určitou motivaci. A tou motivací je vaše PROČ! Co to vlastně je? Je to důvod, PROČ chcete cvičit. PROČ chcete mít krásnou postavu. PROČ toho chcete dosáhnout.

Jakmile si tento důvod ujasníte a budete se držet vašeho CÍLE, tak vás tato touha bude držet na vaší cestě a každým dnem posouvat vpřed.

Musí vás to bavit

Důležitým bodem je to, aby vás to bavilo! Najděte si takovou formu cvičení, která vám bude vyhovovat. Někdo cvičí rád v posilovně na strojích a s činkami. Někdo zase cvičí rád doma s vlastní váhou. A někomu vyhovuje chodit na různé skupinové lekce, kde se může vzájemně podporovat s ostatními.

Skupinové lekce jako například kruhový trénink, pilates, jóga a další. Vyzkoušejte klidně více věcí. Díky tomu uvidíte, co vás nejvíc baví. A když vás to bude bavit, tak u toho snadněji vytrváte. Bude vás to totiž tak naplňovat, že se na dané cvičení budete vždy těšit.

Jdeme na to!

Abyste tedy úspěšně začali cvičit, tak je důležité si ujasnit váš CÍL a taky důvod, PROČ jej chcete dosáhnout. Tohle je právě to, co vás bude motivovat a udrží vás to v náročných začátcích, když budete mít touhu to vzdát. Jakmile překonáte náročné začátky, tak už víte, že je důležité vytrvat u cvičení alespoň 1 měsíc.

Díky tomu se to postupně stane vaším novým návykem. Začne vás to bavit, zamilujete si to! A to především i z toho důvodu, protože se po jakémkoli pohybu vyplavují endorfiny – hormony štěstí. Tudíž vám garantuji, že se pro vás cvičení může stát silně návykové!

K TÉMATU  Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Navíc když uvidíte první výsledky, tak budete mít touhu pokračovat dál. A co ještě stojí za zmínku, je to, že ve dvou se to lépe táhne! Domluvte se s kamarádkou či kamarádem, že se budete ve cvičení vzájemně podporovat a motivovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

STOP rychlému tloustnutí. Co nedělat, abychom nepřibrali?

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
Při zařizování interiéru je důležité stanovit si styl, do kterého budete nábytek i doplňky ladit. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že váš domov bude působit chaoticky a přeplácaně. Stále tápete, který styl se k vám nejvíce hodí?
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?

Výběr článků

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.

Nepřehlédněte

Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.
Talentované hudební projekty dostanou možnost vystoupit po boku světových hvězd jakými jsou Liam Gallagher, Kraftwerk nebo Morcheeba.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek