Domů » Životní styl » Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!
Životní styl

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Jaké jsou nejčastější chyby po cvičení? Brání vám dosáhnout vašich cílů!
zdroj: 123RF.com
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!

Nepřeceňujte své síly

Dnes jsou módní extrémní zátěže, dynamické kruhové tréninky, náročné běhy, silové jógy… A mnoho lidí tomu podlehne. Chybou je si naložit více než ve skutečnosti zvládnete. Účinnější je dobře zvládnout třeba jen tříkilometrový běh a chodit častěji, než si dát kiláků deset a týden se nemoci hnout. Důležité také je, abyste náročnou aktivitu neukončily náhle. „Během pohybu dochází k neustálému zvyšování krevního tlaku. Pokud se zastavíte uprostřed aktivity, dostaví se závratě, v důsledku kterých se můžete zranit,“ varuje fitness expertka Samantha Clayton. „Nejlepším řešením je postupné snižování intenzity, které zaručí bezpečný a přirozený návrat srdeční frekvence do normálu,“ objasňuje Samantha Clayton.

Jezte chytře

Že se snažíte před tréninkem a po něm moc nejíst, abyste tedy vážně zhubnuly? Špatně! „Hodně žen chodí na tréninky vyhladovělé a nemají pak energii na cvičení. Riskují tak hypoglykemický šok,“ upozorňuje trenér hardcore tréninků Štěpán Ginzel. „Po samotném cvičení mají pochopitelně hlad a sní, na co přijdou. Bohužel myslet si, že díky pohybu si mohu dovolit hřešit více než obvykle je chybou. Místo dortu je salát s tuňákem nebo kuřecím masem tou správnou cestou ke zhubnutí,“ radí Štěpán Ginzel. Zkrátka svému tělu byste měly dodat energii kombinaci kvalitních bílkovin a sacharidů dvě hodiny před tréninkem a pak zhruba 30 minut po ukončení fyzické aktivity. Doplníte tak potřebné palivo, které zajistí řádnou regeneraci a obnovu svalstva.

Protahujte i po skončení

Většina z nás se poctivě rozcvičuje na začátku tréninku, ale ihned po jeho ukončení míříme do sprchy. Po jakékoli aktivitě je potřeba tělo ještě chvíli nechat pracovat v nízké intenzitě, aby se vyplavil laktát a druhý den jste neměli svaly namožené a bolavé. Pak je třeba svaly protáhnout. „Pokud budete zanedbávat potréninkový strečink, budou se vám svaly zkracovat. A jestliže protahování budete ignorovat dlouhodobě, koledujete si navíc o úrazy, které vás ze hry vyřadí na dlouhou dobu,“ upozorňuje terénní triatlonista a trenér Jan Kubíček. Doporučuje proto protáhnout hlavní partie využívané při zátěži. V každém cviku setrvat 45 vteřin. „Klidně to dělejte ve sprše, ale dělejte.“ Tělo vám za to poděkuje.

Sprchujte se hned

Mnoho lidí po dokončení tréninku opouští tělocvičnu pouze po převlečení, jelikož dávají přednost soukromí v prostředí své domácí koupelny. I během takto rychlého přesunu však může dojít k nastydnutí (i když je venku vedro) nebo ke zbytečnému zanícení pleti. Veřejná sportoviště jsou plná bakterií, které se snadno dostanou do otevřených pórů. Vsaďte na rychlou sprchu, ať se těmto komplikacím, které vám radost a snahu mohou zkazit, vyhnete.

Buďte opatrní s regenerací

Někomu regenerace a odpočinek v programu zcela chybí, jiný rád kombinuje dřinu s odpočinkem. Oboje není dobře. Říká se, že odpočinek dělá mistry, tak si tu saunu jednou za čas naplánujte. Správné saunování má totiž blahodárné účinky na lidské tělo. Pokud jste ale po zátěži a ihned míříte na vyhřáté rošty, děláte chybu. Během sportování dochází k rozproudění krevního oběhu a zvýšení tělesné teploty. Tělo tak musí vynaložit mimořádné úsilí, aby se dokázalo udržet v optimální teplotě. Tím, že organismus vystavíte dalšímu horku, mu navodíte zbytečný stres a navíc budete riskovat oslabení imunitního systému. Inspirujte se například u profesionálních sportovců, kteří po tréninku nedají dopustit na osvěžující ledovou sprchu. Proud studené vody posiluje obranyschopnost organismu a také uleví namoženým svalům a šlachám. Saunu nechte až na jiný den.

Autor: bk

komentář

Klikněte pro napsání komentáře