Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Jaké jsou nejčastější chyby po cvičení? Brání vám dosáhnout vašich cílů!
zdroj: 123RF.com

Nepřeceňujte své síly

Dnes jsou módní extrémní zátěže, dynamické kruhové tréninky, náročné běhy, silové jógy… A mnoho lidí tomu podlehne. Chybou je si naložit více než ve skutečnosti zvládnete. Účinnější je dobře zvládnout třeba jen tříkilometrový běh a chodit častěji, než si dát kiláků deset a týden se nemoci hnout. Důležité také je, abyste náročnou aktivitu neukončily náhle. „Během pohybu dochází k neustálému zvyšování krevního tlaku. Pokud se zastavíte uprostřed aktivity, dostaví se závratě, v důsledku kterých se můžete zranit,“ varuje fitness expertka Samantha Clayton. „Nejlepším řešením je postupné snižování intenzity, které zaručí bezpečný a přirozený návrat srdeční frekvence do normálu,“ objasňuje Samantha Clayton.

Jezte chytře

Že se snažíte před tréninkem a po něm moc nejíst, abyste tedy vážně zhubnuly? Špatně! „Hodně žen chodí na tréninky vyhladovělé a nemají pak energii na cvičení. Riskují tak hypoglykemický šok,“ upozorňuje trenér hardcore tréninků Štěpán Ginzel. „Po samotném cvičení mají pochopitelně hlad a sní, na co přijdou. Bohužel myslet si, že díky pohybu si mohu dovolit hřešit více než obvykle je chybou. Místo dortu je salát s tuňákem nebo kuřecím masem tou správnou cestou ke zhubnutí,“ radí Štěpán Ginzel. Zkrátka svému tělu byste měly dodat energii kombinaci kvalitních bílkovin a sacharidů dvě hodiny před tréninkem a pak zhruba 30 minut po ukončení fyzické aktivity. Doplníte tak potřebné palivo, které zajistí řádnou regeneraci a obnovu svalstva.

Protahujte i po skončení

Většina z nás se poctivě rozcvičuje na začátku tréninku, ale ihned po jeho ukončení míříme do sprchy. Po jakékoli aktivitě je potřeba tělo ještě chvíli nechat pracovat v nízké intenzitě, aby se vyplavil laktát a druhý den jste neměli svaly namožené a bolavé. Pak je třeba svaly protáhnout. „Pokud budete zanedbávat potréninkový strečink, budou se vám svaly zkracovat. A jestliže protahování budete ignorovat dlouhodobě, koledujete si navíc o úrazy, které vás ze hry vyřadí na dlouhou dobu,“ upozorňuje terénní triatlonista a trenér Jan Kubíček. Doporučuje proto protáhnout hlavní partie využívané při zátěži. V každém cviku setrvat 45 vteřin. „Klidně to dělejte ve sprše, ale dělejte.“ Tělo vám za to poděkuje.

K TÉMATU  I vy můžete snížit napětí!

Sprchujte se hned

Mnoho lidí po dokončení tréninku opouští tělocvičnu pouze po převlečení, jelikož dávají přednost soukromí v prostředí své domácí koupelny. I během takto rychlého přesunu však může dojít k nastydnutí (i když je venku vedro) nebo ke zbytečnému zanícení pleti. Veřejná sportoviště jsou plná bakterií, které se snadno dostanou do otevřených pórů. Vsaďte na rychlou sprchu, ať se těmto komplikacím, které vám radost a snahu mohou zkazit, vyhnete.

Buďte opatrní s regenerací

Někomu regenerace a odpočinek v programu zcela chybí, jiný rád kombinuje dřinu s odpočinkem. Oboje není dobře. Říká se, že odpočinek dělá mistry, tak si tu saunu jednou za čas naplánujte. Správné saunování má totiž blahodárné účinky na lidské tělo. Pokud jste ale po zátěži a ihned míříte na vyhřáté rošty, děláte chybu. Během sportování dochází k rozproudění krevního oběhu a zvýšení tělesné teploty. Tělo tak musí vynaložit mimořádné úsilí, aby se dokázalo udržet v optimální teplotě. Tím, že organismus vystavíte dalšímu horku, mu navodíte zbytečný stres a navíc budete riskovat oslabení imunitního systému. Inspirujte se například u profesionálních sportovců, kteří po tréninku nedají dopustit na osvěžující ledovou sprchu. Proud studené vody posiluje obranyschopnost organismu a také uleví namoženým svalům a šlachám. Saunu nechte až na jiný den.

Autor: bk

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Toužili jste někdy po tom mít recept na štěstí? Nebo objevit nějaký nástroj, díky kterému doopravdy zažijete štěstí? Pokud ano, tak mám pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž prozradím nástroj, který vám štěstí opravdu může přinést. Podmínkou ale je, že tento nástroj uchopíte do praxe a budete se jím řídit. Jste připravení? Jdeme tedy na to.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.

Nepřehlédněte

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek