Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Rostlinné kmenové buňky využívají sílu přírody. Pochází z jabloně, která téměř vyhynula

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
kmenové buňky
Příroda je mocná čarodějka.

25. 05. 2023

25. 05. 2023

Vývoj nejde zastavit a tak všude kolem nás se dnes a denně objevují novinky, které představují průlom v jednotlivých oblastech. Samostatnou kapitolou je i beauty sekce, jejíž hvězda jen tak nezeslábne. A tak jasně, kdo by nechtěl mít obličej bez vrásek, vypadat pořád krásně jako ve dvaceti a chlubit se zdravě vyhlížející pletí? Na to konto pochopitelně reagují nejen výrobci různých přístrojů, ale také kosmetiky. Ostatně je to už nějaký ten čas, kdy světlo světa spatřily kmenové buňky, o kterých nikdo v té době neměl ani tušení, a přitom se zdálo, že jsou díky svým účinkům tak bezchybné. I dnes mají stále větší a širší potenciál a je velmi pravděpodobné, že se časem posunou zase o level výš.

Jak se rostlinné kmenové buňky pěstují?

Rostlinné kmenové buňky se obvykle vyrábějí v laboratořích, kde jsou drženy v kontrolovaných podmínkách bez zásahu pesticidů, znečištění nebo jiné ekologické zátěže. To zajišťuje, že extrahované kmenové buňky jsou tak čisté, jak jen mohou být. Z tohoto důvodu také jsou mnohem udržitelnější, než jak je tomu u tradičních metod – spotřebovává se totiž méně vody a vzniká podstatně menší procento odpadu.

Kmenové buňky z rostlin jsou považovány za „dediferencované“, což znamená, že jim byly odstraněny jejich specializované vlastnosti. Normálně by totiž tyto vlastnosti buňce řekly, aby vyrostla do kořene, stonku nebo listu. Namísto toho se tyto kmenové buňky pěstují ve velkých suspenzních komorách, kde rostou v masách a shlucích místo řetězců. Toto shlukování totiž vede ke změnám v genetických vlastnostech buněk, z nichž výzkumníci shromáždí nejvíce proliferující buňky pro další kultivaci.

Kromě toho, že jsou geneticky jedinečné, mají rostlinné buňky kromě rychlého růstu a množství antioxidačních sloučenin také schopnost sebeobnovy. Díky tomu jsou vysoce žádané v kosmetickém průmyslu a spoustu ohlasů si získávají i u těch, kteří je již vyzkoušeli. Ingredience získané z běžně pěstovaných rostlin jsou však často omezeny problémy se sklizní a dostupností. Přesto, protože rostlinné kmenové buňky jsou kultivovány v laboratořích, tyto problémy nejsou překážkou. Navíc odborníci jsou schopní regulovat kvalitu rostlinných kmenových buněk takovým způsobem, že svým zákazníkům vždy zaručí jen to nejlepší.

K TÉMATU  Henna na tetování a barvení vlasů. Proč je tak oblíbená?

Kde najdeme jejich prvopočátky?

Příběh rostlinných kmenových buněk se poprvé začal psát u švédské jabloně z 18. století. Jablka z odrůdy zvané Uttwiler Spätlauber byla jedinečná v tom, že i když ještě rostla na stromě, vykazovala téměř nadpřirozené samoléčebné schopnosti. Při poškození došlo k rychlé regeneraci jejich slupky, zatímco jiná jablka by byla značně poničená a trvale poškozená. Této neobvyklé omlazovací schopnosti si vědci všimli až v době, kdy bylo téměř pozdě. Odrůda jablek Uttwiler Spätlauber totiž byla téměř vyhynulá, v té době už rostlo méně jak dvacet stromů, což bylo zoufale málo. I tak se ale povedlo a rostlinné kmenové buňky byly o pár let později na světě.

Jak fungují rostlinné kmenové buňky?

Aby bylo jasno, rostlinné kmenové buňky nejsou skutečnými živými kmenovými buňkami, ale spíše tím, co se v nich nachází (tedy takzvané aka extrakty). Rostlinné kmenové buňky v produktech tedy nejsou technicky živé, ale to neznamená, že nepůsobí jak slibují. Ve skutečnosti nabízí mnoho pozitivních viditelných účinků – především snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a zarudnutí.

Celkově mohou rostlinné kmenové buňky a extrakty obsažené v produktech docílit zdravěji vypadající pleti. V kombinaci s lidskými kmenovými buňkami vědci zároveň zjistili, že jablečné buňky mohou nejen zvýšit celkovou přirozenou produkci kmenových buněk, ale mohou také podpořit hojení pokožky, která trpí vráskami, striemi či poškozením vlivem slunce.

jabloň
Příběh rostlinných kmenových buněk se začal psát díky švédské jabloni.

Jaké rostliny se používají?

Zatímco rostlinou, která zahájila většinu výzkumů, byla právě švédská jabloň, pro extrakci rostlinných kmenových buněk se používá velké množství ovoce, květů, zeleniny a dalších rostlin. Jedná se zejména o rajčata, šeřík, bobulovité plody, řasy, hroznová semena či zázvor, které patří mezi vegetaci poskytující rostlinné kmenové buňky. Mnoho z nich má obvykle různé výhody. Například výtažky z kmenových buněk zázvoru prokázaly jakýsi zmatňující efekt, který zmenšuje póry, zatímco extrakty ze vzácné švýcarské jabloně Uttwiler Spätlauber jsou účinné proti vzniku očních vrásek.

K TÉMATU  Nejčastější chyby při mytí vlasů. Neničte je a naučte se to dělat správně

Aktuálně se podle všeho jednou z nejslibnějších rostlin, která se nyní používá v různých výzkumech, jeví Leontopodium alpinum (Plesnivec alpský). Tato rostlina obsahuje extrémně silné protizánětlivé vlastnosti, stejně jako řadu různých antioxidantů. Při použití v testovacích laboratořích se navíc prokázalo, že kmenové buňky z plesnivce podporují tvorbu kolagenu a redukují hloubku vrásek, stejně tak snižují viditelné projevy způsobené sluncem a stárnutím.

Jaké jsou výhody kmenových buněk? 

  • Pomáhají vyhlazovat vzhled pokožky
  • Podporují plnější a zdravější vzhled pokožky
  • Sjednocují barevný tón pokožky
  • Udržují hydrataci po delší dobu během dne
  • Snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a velkých pórů
  • Zlepšují hyperpigmentaci a snižují riziko poškození pleti sluncem
  • Zpomalují stárnutí pokožky

Čím více času je věnováno výzkumu kmenových buněk z různých druhů květin, keřů a stromů, tím víc se neustále nacházejí další příznivé účinky a zdokonaluje se také jejich použití v kosmetických produktech. Dnes je k dispozici řada rostlinných výtažků, které dokážou pomáhat aknózní pleti, chránit jemnou pokožku před poškozením UV zářením a oxidačním stresem, podpořit buněčnou reprodukci i tvorbu kolagenu. 

Jak se kmenové buňky budou vyvíjet v budoucnosti?

Pokračující studie na rostlinných kmenových buňkách už nyní ukazují mnoho příznivých výsledků. Do budoucna však chtějí odborníci využívat proti stárnutí i živé rostlinné kmenové buňky, což je v tuto chvíli nemožné. Odhaduje se, že pokud kmenové buňky budou živé, měly by přinášet ještě víc výhod proti stárnutí. Otázkou ale je, jak se vyřeší způsob, aby účinné látky mohly pronikat co nejhlouběji do pokožky. Je zřejmé, že je třeba dalších výzkumů, ovšem už teď vše vypadá velmi slibně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Třicet, čtyřicet, padesát. Co platí na vrásky v každém věku

Zdroje článku:
https://imageskincare.com/blogs/skincare-blog/5-things-you-need-to-know-about-stem-cells-in-skin-care
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Otevřete se předpovědi pro svůj životní kompas v roce 2024. "Co vám hvězdy předpovídají v novém roce" je průvodce vaším osudem podle astrologie. Od lásky po kariéru a osobní růst, objevte, jak se konstelace planet postaví do vaší přízně a jak můžete využít jejich vliv pro úspěch a štěstí v nadcházejícím roce. Připravte se na dobrodružnou cestu za hvězdami, kde vás čekají překvapení a nové možnosti.
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Domácí zvířata jsou pro radost. Kočky občas tropí všechny ty věci, na které jsme zvyklí. Snaží se nacpat do každé tašky, loví svůj stín nebo odraz v zrcadle, a jsou zvědavé a chtějí všechno zkoumat. Zaručeně vás pobaví!
Tetování je stále módní záležitostí. Citáty, postavy z komiksů nebo vzory květin mohou být vašemu srdci blízké, zaměstnavatel pro ně ale pochopení mít nemusí. Při hledání nového zaměstnání tak může být tetování na viditelném místě překážkou pro přijetí. Kde bude nejspíš vadit a kde naopak ne?
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Výběr článků

Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Každá žena před příchodem svého prvního dítěte přemýšlí o tom, jaké to asi bude. Jak asi bude probíhat její těhotenství, jaký bude porod a jak vlastně bude její děťátko vypadat? Na všechny otázky však ani maminky ani kamarádky reálně odpovědět nedokáží. Jaké to tedy bude? Co už je předem dané?

Nepřehlédněte

Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Od teď pochopíte, proč má Harry Potter svojí Hedviku. Říká se, že jsou sovy moudré, ale určitě jsou krásné a roztomilé. Tito predátoři mají svůj unikátní vzhled hlavně díky obrovským očím, a přestože jsou to majestátní ptáci, umí si pěkně zablbnout. Podívejte se, jak si dovedou hrát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek