Domů » Krása a móda » Jak šel čas s plavkami. Jaké plavky se budou nosit letos?
plavky
Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos. (zdroj foto: 123rf.com)
Krása a móda

Jak šel čas s plavkami. Jaké plavky se budou nosit letos?

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.

Pokud patříte k milovníkům módy, pak moc dobře víte, že se jednotlivé trendy mění každým rokem a že každá sezona přináší nové kousky, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Ne vždycky to však bylo o bikinách a plavkách plných flitrů. Věděli jste, že vůbec první plavky byly koupací župany? 

S prvními podobami plavek se poprvé setkáváme v 18. století 

I když jsou dvoudílné ženské oděvy, které se velice nápadně podobají současným bikinám, vyobrazeny například na freskách pocházejících ze starověkých Pompejí, s plavkami v pravém slova smyslu se setkáváme až daleko, daleko později. Dříve se však nemluví o plavkách, ale o koupacích oděvech, které například v 18. století nevypadaly nijak působivě. Z počátku se totiž nejednalo o oděv podobající se spodnímu prádlu, ale jednalo se spíše o koupací župany, případně koupací košile, ve kterých ženy trávily čas ve vodě, aby se osvěžily.  

Později se koupací oděv vyšvihl do trochu jiné podoby, a sice do podoby koupacích šatů. To už mluvíme o 20. století, kdy se uskutečnila taková drobná revoluce ve světě plavek. Je však třeba říct, že koupací šaty nebyly nijak komfortní, i když měly délku po kolena. 

Vše se změnilo ve dvacátých letech 

Koupací župany, koupací košile, koupací šaty – to vše byly prvotní podoby plavek. Ženy v tehdejší době nechtěly ukazovat ani kousek holé kůže, ale to se naštěstí změnilo ve dvacátých letech minulého století, kdy se holá kůže konečně odhalila. Tou dobou holá kůže nebyla důvodem žádného pohoršování, naopak se to stalo přijatelným.  

Díky tomu se módní návrháři mohli utrhnout ze řetězů a mohli tvořit modely, které jsou nám už dobře známé. Vůbec první bikiny se světu ukázaly v roce 1946 a kupodivu se právě k tomuto střihu (kdy spodní díl sahal nad pupík) vracíme i nyní ve 21. století.  

Šedesátá léta a více holé kůže 

Plavky zažily doslova bouřlivá léta v šedesátých letech, kdy si už nikdo nebral servítky. Šedesátá léta jsou v módě označována za revoluční. Lidé se nebáli nosit to, co se jim líbí. Nebáli se vyčnívat z davu. Co se týče plavek, v této době se začaly vyrábět z elastických materiálů a vrchní díly plavek začínaly vypadat jako push-up podprsenky. Kalhotky se začínaly snižovat a už nesahaly nad pupík. Začaly se objevovat také spodní díly v podobě tang, ale to až po roce 2000. Do té doby se nosily především méně vyzývavé bikiny nebo jednodílné plavky různých střihů. Plavková móda před rokem 2000 byla velice ovlivněná kultovním seriálem Pobřežní hlídka. 

Co se nosí nyní? 

Již bylo zmíněno, že se móda začíná inspirovat minulostí. Proto nikoho nepřekvapí fakt, že letos se budou nosit především jednodílné plavky inspirované především zmiňovaným seriálem Pobřežní hlídka. Kupodivu letošní plavková sezona patří plavkám podobajícím se vůbec prvním bikinám. Čili nosit se budou bikiny, jejichž spodní díl sahá až vysoko nad pupík. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenská móda na léto aneb i s bříškem se můžete cítit jedinečná a sexy

Plavky podle typu postavy: najděte si na léto ideální model

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest