Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Jak šel čas s plavkami. Jaké plavky se budou nosit letos?

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.

22. 07. 2020

Pokud patříte k milovníkům módy, pak moc dobře víte, že se jednotlivé trendy mění každým rokem a že každá sezona přináší nové kousky, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Ne vždycky to však bylo o bikinách a plavkách plných flitrů. Věděli jste, že vůbec první plavky byly koupací župany? 

S prvními podobami plavek se poprvé setkáváme v 18. století 

I když jsou dvoudílné ženské oděvy, které se velice nápadně podobají současným bikinám, vyobrazeny například na freskách pocházejících ze starověkých Pompejí, s plavkami v pravém slova smyslu se setkáváme až daleko, daleko později. Dříve se však nemluví o plavkách, ale o koupacích oděvech, které například v 18. století nevypadaly nijak působivě. Z počátku se totiž nejednalo o oděv podobající se spodnímu prádlu, ale jednalo se spíše o koupací župany, případně koupací košile, ve kterých ženy trávily čas ve vodě, aby se osvěžily.  

Později se koupací oděv vyšvihl do trochu jiné podoby, a sice do podoby koupacích šatů. To už mluvíme o 20. století, kdy se uskutečnila taková drobná revoluce ve světě plavek. Je však třeba říct, že koupací šaty nebyly nijak komfortní, i když měly délku po kolena. 

Vše se změnilo ve dvacátých letech 

Koupací župany, koupací košile, koupací šaty – to vše byly prvotní podoby plavek. Ženy v tehdejší době nechtěly ukazovat ani kousek holé kůže, ale to se naštěstí změnilo ve dvacátých letech minulého století, kdy se holá kůže konečně odhalila. Tou dobou holá kůže nebyla důvodem žádného pohoršování, naopak se to stalo přijatelným.  

Díky tomu se módní návrháři mohli utrhnout ze řetězů a mohli tvořit modely, které jsou nám už dobře známé. Vůbec první bikiny se světu ukázaly v roce 1946 a kupodivu se právě k tomuto střihu (kdy spodní díl sahal nad pupík) vracíme i nyní ve 21. století.  

K TÉMATU  Nesmrtelný hrabě má stejné problémy jako my, prozrazuje Kristýna Freiová o své nové knize

Šedesátá léta a více holé kůže 

Plavky zažily doslova bouřlivá léta v šedesátých letech, kdy si už nikdo nebral servítky. Šedesátá léta jsou v módě označována za revoluční. Lidé se nebáli nosit to, co se jim líbí. Nebáli se vyčnívat z davu. Co se týče plavek, v této době se začaly vyrábět z elastických materiálů a vrchní díly plavek začínaly vypadat jako push-up podprsenky. Kalhotky se začínaly snižovat a už nesahaly nad pupík. Začaly se objevovat také spodní díly v podobě tang, ale to až po roce 2000. Do té doby se nosily především méně vyzývavé bikiny nebo jednodílné plavky různých střihů. Plavková móda před rokem 2000 byla velice ovlivněná kultovním seriálem Pobřežní hlídka. 

Co se nosí nyní? 

Již bylo zmíněno, že se móda začíná inspirovat minulostí. Proto nikoho nepřekvapí fakt, že letos se budou nosit především jednodílné plavky inspirované především zmiňovaným seriálem Pobřežní hlídka. Kupodivu letošní plavková sezona patří plavkám podobajícím se vůbec prvním bikinám. Čili nosit se budou bikiny, jejichž spodní díl sahá až vysoko nad pupík. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenská móda na léto aneb i s bříškem se můžete cítit jedinečná a sexy

Plavky podle typu postavy: najděte si na léto ideální model

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.

Nepřehlédněte

Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek