Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak šel čas s plavkami. Jaké plavky se budou nosit letos?

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.

22. 07. 2020

Pokud patříte k milovníkům módy, pak moc dobře víte, že se jednotlivé trendy mění každým rokem a že každá sezona přináší nové kousky, nad kterými někdy zůstává rozum stát. Ne vždycky to však bylo o bikinách a plavkách plných flitrů. Věděli jste, že vůbec první plavky byly koupací župany? 

S prvními podobami plavek se poprvé setkáváme v 18. století 

I když jsou dvoudílné ženské oděvy, které se velice nápadně podobají současným bikinám, vyobrazeny například na freskách pocházejících ze starověkých Pompejí, s plavkami v pravém slova smyslu se setkáváme až daleko, daleko později. Dříve se však nemluví o plavkách, ale o koupacích oděvech, které například v 18. století nevypadaly nijak působivě. Z počátku se totiž nejednalo o oděv podobající se spodnímu prádlu, ale jednalo se spíše o koupací župany, případně koupací košile, ve kterých ženy trávily čas ve vodě, aby se osvěžily.  

Později se koupací oděv vyšvihl do trochu jiné podoby, a sice do podoby koupacích šatů. To už mluvíme o 20. století, kdy se uskutečnila taková drobná revoluce ve světě plavek. Je však třeba říct, že koupací šaty nebyly nijak komfortní, i když měly délku po kolena. 

Vše se změnilo ve dvacátých letech 

Koupací župany, koupací košile, koupací šaty – to vše byly prvotní podoby plavek. Ženy v tehdejší době nechtěly ukazovat ani kousek holé kůže, ale to se naštěstí změnilo ve dvacátých letech minulého století, kdy se holá kůže konečně odhalila. Tou dobou holá kůže nebyla důvodem žádného pohoršování, naopak se to stalo přijatelným.  

Díky tomu se módní návrháři mohli utrhnout ze řetězů a mohli tvořit modely, které jsou nám už dobře známé. Vůbec první bikiny se světu ukázaly v roce 1946 a kupodivu se právě k tomuto střihu (kdy spodní díl sahal nad pupík) vracíme i nyní ve 21. století.  

K TÉMATU  Tenisky pro každou příležitost: Nebojte se jich ani do společnosti

Šedesátá léta a více holé kůže 

Plavky zažily doslova bouřlivá léta v šedesátých letech, kdy si už nikdo nebral servítky. Šedesátá léta jsou v módě označována za revoluční. Lidé se nebáli nosit to, co se jim líbí. Nebáli se vyčnívat z davu. Co se týče plavek, v této době se začaly vyrábět z elastických materiálů a vrchní díly plavek začínaly vypadat jako push-up podprsenky. Kalhotky se začínaly snižovat a už nesahaly nad pupík. Začaly se objevovat také spodní díly v podobě tang, ale to až po roce 2000. Do té doby se nosily především méně vyzývavé bikiny nebo jednodílné plavky různých střihů. Plavková móda před rokem 2000 byla velice ovlivněná kultovním seriálem Pobřežní hlídka. 

Co se nosí nyní? 

Již bylo zmíněno, že se móda začíná inspirovat minulostí. Proto nikoho nepřekvapí fakt, že letos se budou nosit především jednodílné plavky inspirované především zmiňovaným seriálem Pobřežní hlídka. Kupodivu letošní plavková sezona patří plavkám podobajícím se vůbec prvním bikinám. Čili nosit se budou bikiny, jejichž spodní díl sahá až vysoko nad pupík. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenská móda na léto aneb i s bříškem se můžete cítit jedinečná a sexy

Plavky podle typu postavy: najděte si na léto ideální model

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
Představa, že v davu lidí zahlédneme člověka, do kterého se zamilujeme na první pohled je krásná a šílená zároveň. Lásku na první pohled známe především z romantických filmů, jenže jak to s ní ve skutečnosti je? Opravdu se jedná o lásku na první pohled, nebo jen o přitažlivost, kterou snadno zaměníme s hlubokým citem? Pojďme se tomuto vzácnému jevu podívat na kloub.
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Léto se pomalu loučí a my se již nemůžeme dočkat, až se v našem šatníku objeví svěží a nové podzimní kousky. Představujeme vám barvy, které jsou letos na podzim in. Pojďte se inspirovat - tohle je podzimní móda!
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!

Výběr článků

Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Máte někoho, s kým jste se nedávno pohádaly? Pak je čas se usmířit! Dnes vám to půjde skvěle! Dopřejte také trochu zdraví svým játrům a bacha na rande, pokud si představujete, že bude něco víc. Co ještě pro dnešek radí astroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek