Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Rozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Při hubnutí si nedávejte striktní zákazy!
zdroj: 123RF.com

Metod, jak zhubnout, je celá řada. Předem je třeba nalít si čistého vína – zaručený výsledek neslibuje ani ta nejlepší dieta. Přesto existují obecné rady, jak si dopomoci k lepší kondici a nižší váze, aniž byste si ničily zdraví nebo se musely obávat návratu váhy na původní hodnotu. První radou je přijmout fakt, že hubnete. Nastavit se tak v hlavě a věřit tomu, že to dokážete. Hned pak přichází na řadu uvědomění a sledování vlastního těla, co chce a co potřebuje. Neřiďte se striktními zákazy a chvalte se i za malé úspěchy. 

Při hubnutí se neřiďte poradnami

Ačkoli poradny slouží k lepší informovanosti o způsobu a návodu na hubnutí, mohou vám způsobit více problémů, než si myslíte. Kromě toho, že co poradna, to jiný názor, o odbornících ani nemluvě, každý člověk je jiný. Aby odborník mohl fundovaně odpovědět na vaše dotazy, měl by znát vaši celkovou anamnézu. Co pro jednoho platí, druhému může uškodit. A tak striktní dodržování rad odborníků vám vysněnou váhu nemusí přinést. Dalším důvodem je vaše vůle. Za neúspěchem nemusí nutně stát jen špatná rada odborníka na hubnutí, ale vaše špatná následná interpretace nebo dokonce nedůsledná realizace těchto rad.

Rada: Místo poradny raději navštivte odborníka, který vám připraví dietní jídelníček na míru a vezme v patrnost váš konkrétní zdravotní stav a váhovou situaci. Řada problémů s váhou souvisí s psychikou, a v těchto případech nemusí být dieta, ani pravidelný pohyb, východiskem ze svízelné situace. Komplexní lékařská prohlídka zahrnuje klasické interní vyšetření, ale i biochemické, metabolické, případně psychologické apod. Po vyhodnocení výsledků odborník stanoví vhodný redukční program, který zahrnuje i doporučené pohybové aktivity. Nepodceňujte proto osobní návštěvu nutričního poradce, dietologa nebo praktického lékaře.

K TÉMATU  Úžasné a hlavně zdravé velikonoční recepty. Zkuste to letos jinak!

Pozor na prudké změny váhy

Velkým zabijákem ideální postavy jsou rychlé změny váhy. Zaručeně platí varování: Hubnete-li rychle, kila se vám rychle vrátí zpět. Chce to tedy trpělivost. Čím pomaleji budete hubnout, tím déle a jistěji si kilogramy následně udržíte.

Rada: Ideální rychlost hubnutí je zhruba do 1 kilogramu za týden.

Zbavte se tuků a ne svalů!

Je zásadní soustředit se na hubnutí tuků, nikoli svalové hmoty. Řada žen hubne tak, že se nejprve „odvodňuje“. Mají radost, že váha jde rychle dolů, ale přitom jim poměr tuku v těle zůstává stejný. 

Rada: Aby tělo hublo tuky, je třeba mít sestavený vyvážený jídelníček na míru. Rozhodně nepomohou přípravky na hubnutí a jiné reklamní chytáky. To jsou jen berličky a často přispějí k jojo efektu. Hubnout bez námahy nelze, a proto vás čeká i nějaké to odříkání a pěstování tvrdé vůle. Výsledek ovšem bude stát za to.

Motivujte se, spolubojovnice!

Vůle hraje v hubnutí zásadní roli. Proto, aby se vám ji podařilo zlomit, je dobré vyzbrojit se stejně odhodlanými spolubojovnicemi, které chtějí také zhubnout nebo ozdravit svůj životní styl. Domácí a jiní odpůrci mohou naopak vaši snahu snadno překazit.

Rada: Zdržujte se ve společnosti stejně motivovaných lidí. Seznamte se s novou kamarádkou na nějaké cvičební hodině nebo v posilovně. Najděte si hubnoucí společníky na sociálních sítích, nebo do svého nového zdravého životního stylu zapojte celou svou rodinu, a motivujte se navzájem.

Než začnete s hubnutím, stanovte si nějaký reálný cíl. Pokud to opravdu myslíte se svou postavou a zdravím dobře, pak vězte, že tohle nebude dieta, ale doživotní styl! Jen tak se vám totiž podaří dosáhnout toho, co jste si vytyčily, a váhu si udržet.

K TÉMATU  Připomeňte si, jak vypadá sníh. Na náledí se rádi kloužeme a často padáme

Tak držíme pěsti!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek