Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Rozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Při hubnutí si nedávejte striktní zákazy!
zdroj: 123RF.com

Metod, jak zhubnout, je celá řada. Předem je třeba nalít si čistého vína – zaručený výsledek neslibuje ani ta nejlepší dieta. Přesto existují obecné rady, jak si dopomoci k lepší kondici a nižší váze, aniž byste si ničily zdraví nebo se musely obávat návratu váhy na původní hodnotu. První radou je přijmout fakt, že hubnete. Nastavit se tak v hlavě a věřit tomu, že to dokážete. Hned pak přichází na řadu uvědomění a sledování vlastního těla, co chce a co potřebuje. Neřiďte se striktními zákazy a chvalte se i za malé úspěchy. 

Při hubnutí se neřiďte poradnami

Ačkoli poradny slouží k lepší informovanosti o způsobu a návodu na hubnutí, mohou vám způsobit více problémů, než si myslíte. Kromě toho, že co poradna, to jiný názor, o odbornících ani nemluvě, každý člověk je jiný. Aby odborník mohl fundovaně odpovědět na vaše dotazy, měl by znát vaši celkovou anamnézu. Co pro jednoho platí, druhému může uškodit. A tak striktní dodržování rad odborníků vám vysněnou váhu nemusí přinést. Dalším důvodem je vaše vůle. Za neúspěchem nemusí nutně stát jen špatná rada odborníka na hubnutí, ale vaše špatná následná interpretace nebo dokonce nedůsledná realizace těchto rad.

Rada: Místo poradny raději navštivte odborníka, který vám připraví dietní jídelníček na míru a vezme v patrnost váš konkrétní zdravotní stav a váhovou situaci. Řada problémů s váhou souvisí s psychikou, a v těchto případech nemusí být dieta, ani pravidelný pohyb, východiskem ze svízelné situace. Komplexní lékařská prohlídka zahrnuje klasické interní vyšetření, ale i biochemické, metabolické, případně psychologické apod. Po vyhodnocení výsledků odborník stanoví vhodný redukční program, který zahrnuje i doporučené pohybové aktivity. Nepodceňujte proto osobní návštěvu nutričního poradce, dietologa nebo praktického lékaře.

K TÉMATU  Tohle vám zaručí zhubnutí! Vyzkoušejte přerušovaný půst

Pozor na prudké změny váhy

Velkým zabijákem ideální postavy jsou rychlé změny váhy. Zaručeně platí varování: Hubnete-li rychle, kila se vám rychle vrátí zpět. Chce to tedy trpělivost. Čím pomaleji budete hubnout, tím déle a jistěji si kilogramy následně udržíte.

Rada: Ideální rychlost hubnutí je zhruba do 1 kilogramu za týden.

Zbavte se tuků a ne svalů!

Je zásadní soustředit se na hubnutí tuků, nikoli svalové hmoty. Řada žen hubne tak, že se nejprve „odvodňuje“. Mají radost, že váha jde rychle dolů, ale přitom jim poměr tuku v těle zůstává stejný. 

Rada: Aby tělo hublo tuky, je třeba mít sestavený vyvážený jídelníček na míru. Rozhodně nepomohou přípravky na hubnutí a jiné reklamní chytáky. To jsou jen berličky a často přispějí k jojo efektu. Hubnout bez námahy nelze, a proto vás čeká i nějaké to odříkání a pěstování tvrdé vůle. Výsledek ovšem bude stát za to.

Motivujte se, spolubojovnice!

Vůle hraje v hubnutí zásadní roli. Proto, aby se vám ji podařilo zlomit, je dobré vyzbrojit se stejně odhodlanými spolubojovnicemi, které chtějí také zhubnout nebo ozdravit svůj životní styl. Domácí a jiní odpůrci mohou naopak vaši snahu snadno překazit.

Rada: Zdržujte se ve společnosti stejně motivovaných lidí. Seznamte se s novou kamarádkou na nějaké cvičební hodině nebo v posilovně. Najděte si hubnoucí společníky na sociálních sítích, nebo do svého nového zdravého životního stylu zapojte celou svou rodinu, a motivujte se navzájem.

Než začnete s hubnutím, stanovte si nějaký reálný cíl. Pokud to opravdu myslíte se svou postavou a zdravím dobře, pak vězte, že tohle nebude dieta, ale doživotní styl! Jen tak se vám totiž podaří dosáhnout toho, co jste si vytyčily, a váhu si udržet.

K TÉMATU  Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Tak držíme pěsti!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.

Nepřehlédněte

Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek