Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Tai Chi
Tai Chi je vhodné pro všechny věkové kategorie, zejména pro starší jedince.

12. 05. 2022

Tai Chi, umění, které bylo původně zamýšlené pro sebeobranu, se vyvinulo k meditativnímu cvičení, jenž dokáže zmírnit stres i určité zdravotní potíže. Často je tato technika považovaná také za meditační, jelikož je plná jemných, plynulých a táhlých pohybů.

Co je to Tai Chi?

Tato ladná forma cvičení je starobylou čínskou tradicí. Zahrnuje spoustu soustředěných pohybů, které jsou doprovázeny hlubokým meditačním dýcháním. Jedná se o formu jemného tělesného cvičení a protahování. Všechny pohyby na sebe plynule přechází bez přestávky, takže je zajištěné, že vaše svaly a tělo budou pořád v pohybu, ale v klidném.

Tai Chi můžete provádět v mnoha různých stylech, kdy každý z nich se zaměřuje na jiný problém v těle. Některé například chrání vaše zdraví, zatímco další udržují soustředěnost, jiné podporují meditaci a tak dále. Mnoho lidí si spojuje Tai Chi s jógou, nicméně zde je jeden velký rozdíl, Tai Chi nezahrnuje fyzické pozice jako jóga.

Kdo může cvičit Tai Chi?

Tato technika je poměrně nenáročná, takže nezatěžuje ani svaly, ani klouby. Tudíž se jí mohou věnovat lidé všech věkových generací a úrovní fyzické zdatnosti. Je ale obzvláště vhodné pro starší lidi, kteří nemají mnoho pohybu, jelikož se jedná o cvičení s opravdu nízkou mírou zátěže pohybového aparátu.

Další výhodou je, že pro toto cvičení nemusíte využívat žádné speciální vybavení, a navíc jej můžete cvičit prakticky kdekoli – jak venku, tak i klidně doma v obýváku při sledování oblíbeného seriálu. Je to individuální, stejně tak kolektivní cvičení.

Nicméně i přes jeho bezpečnost by se mu měly vyhnout těhotné ženy, lidé s bolestmi zad, kloubů, těžkou osteoporózou či kýlou. Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, raději se předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Proč vyzkoušet Tai Chi?

Pokud se Tai Chi naučíte správně a budete ho provádět pravidelně, může být pozitivní součástí celkového přístupu ke zlepšení vašeho zdraví.

Největší přínosy Tai Chi jsou:

 • snížení stresu, úzkosti a depresí
 • zlepšení nálady
 • zlepšení aerobní kapacity
 • zvýšení energie a výdrže
 • zlepšení flexibility, rovnováhy, obratnosti a svalové síly

Tai Chi může také pomáhat:

 • zlepšit kvalitu spánku
 • posílit imunitní systém
 • snižovat krevní tlak
 • zlepšit bolesti kloubů
 • zlepšit celkovou pohodu
 • snižovat riziko pádu u starších osob

Jak s tímto prastarým bojovým uměním začít?

V dnešní technologické době je samozřejmě nejjednodušší zapnout počítač a najít si instruktážní videa. Nicméně pokud se chcete tomuto umění opravdu věnovat, raději si najděte kurzy a zkušené instruktory ve vašem městě. Jen tak budete mít jistotu, že se naučíte opravdu správnou techniku provádění. Zkuste se například poptat v místním fit centru a nechat si doporučit opravdu vyškoleného Tai Chi trenéra.

Tai Chi
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, jen soustředěnou mysl.

Ten vás naučí konkrétní pozice a dechové techniky. Samozřejmostí je také ukázka, jak tyto pozice provádět opravdu bezpečně, zejména pokud jste po nějakém zranění, trpíte chronickým onemocněním, či máte problémy s rovnováhou. Přestože je toto cvičení opravdu jemné, pokud ho provádíte neodborně, můžete se zranit.

Abyste si vytvořili rutinu, cvičte vždy ve stejnou dobu a na stejném místě. Pokud ale nemáte čas, cvičte prostě kdykoli a kdekoli můžete – jen tak se zbavíte všudypřítomného stresu a budete uvolnění a prostě „v pohodě“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
Mnoho lidí si esenciální oleje spojuje s navozením příjemné atmosféry - stačí pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a domovem se rázem line omamná vůně. Napadlo by vás ale využít esenciální oleje i pro hubnutí? A funguje to vůbec?
Drogerie jsou plné různých šamponů, kondicionérů, zábalů a masek, které mají ženám pomoci ke kráse. Většina z nich ale nakonec stejně zjistí, že nejlépe zabírá síla přírody.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Každý z nás má ty nejlepší rady a recepty, jak zvládnout nachlazení. Někdo rovnou běží do lékárny, někdo se uchyluje k tradiční čínské medicíně a někdo sahá po osvědčených dobrých rad našich babiček.
Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.

Výběr článků

Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!

Nepřehlédněte

Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek