Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Tai Chi
Tai Chi je vhodné pro všechny věkové kategorie, zejména pro starší jedince.

12. 05. 2022

Tai Chi, umění, které bylo původně zamýšlené pro sebeobranu, se vyvinulo k meditativnímu cvičení, jenž dokáže zmírnit stres i určité zdravotní potíže. Často je tato technika považovaná také za meditační, jelikož je plná jemných, plynulých a táhlých pohybů.

Co je to Tai Chi?

Tato ladná forma cvičení je starobylou čínskou tradicí. Zahrnuje spoustu soustředěných pohybů, které jsou doprovázeny hlubokým meditačním dýcháním. Jedná se o formu jemného tělesného cvičení a protahování. Všechny pohyby na sebe plynule přechází bez přestávky, takže je zajištěné, že vaše svaly a tělo budou pořád v pohybu, ale v klidném.

Tai Chi můžete provádět v mnoha různých stylech, kdy každý z nich se zaměřuje na jiný problém v těle. Některé například chrání vaše zdraví, zatímco další udržují soustředěnost, jiné podporují meditaci a tak dále. Mnoho lidí si spojuje Tai Chi s jógou, nicméně zde je jeden velký rozdíl, Tai Chi nezahrnuje fyzické pozice jako jóga.

Kdo může cvičit Tai Chi?

Tato technika je poměrně nenáročná, takže nezatěžuje ani svaly, ani klouby. Tudíž se jí mohou věnovat lidé všech věkových generací a úrovní fyzické zdatnosti. Je ale obzvláště vhodné pro starší lidi, kteří nemají mnoho pohybu, jelikož se jedná o cvičení s opravdu nízkou mírou zátěže pohybového aparátu.

Další výhodou je, že pro toto cvičení nemusíte využívat žádné speciální vybavení, a navíc jej můžete cvičit prakticky kdekoli – jak venku, tak i klidně doma v obýváku při sledování oblíbeného seriálu. Je to individuální, stejně tak kolektivní cvičení.

Nicméně i přes jeho bezpečnost by se mu měly vyhnout těhotné ženy, lidé s bolestmi zad, kloubů, těžkou osteoporózou či kýlou. Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, raději se předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

K TÉMATUPojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Proč vyzkoušet Tai Chi?

Pokud se Tai Chi naučíte správně a budete ho provádět pravidelně, může být pozitivní součástí celkového přístupu ke zlepšení vašeho zdraví.

Největší přínosy Tai Chi jsou:

 • snížení stresu, úzkosti a depresí
 • zlepšení nálady
 • zlepšení aerobní kapacity
 • zvýšení energie a výdrže
 • zlepšení flexibility, rovnováhy, obratnosti a svalové síly

Tai Chi může také pomáhat:

 • zlepšit kvalitu spánku
 • posílit imunitní systém
 • snižovat krevní tlak
 • zlepšit bolesti kloubů
 • zlepšit celkovou pohodu
 • snižovat riziko pádu u starších osob

Jak s tímto prastarým bojovým uměním začít?

V dnešní technologické době je samozřejmě nejjednodušší zapnout počítač a najít si instruktážní videa. Nicméně pokud se chcete tomuto umění opravdu věnovat, raději si najděte kurzy a zkušené instruktory ve vašem městě. Jen tak budete mít jistotu, že se naučíte opravdu správnou techniku provádění. Zkuste se například poptat v místním fit centru a nechat si doporučit opravdu vyškoleného Tai Chi trenéra.

Tai Chi
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, jen soustředěnou mysl.

Ten vás naučí konkrétní pozice a dechové techniky. Samozřejmostí je také ukázka, jak tyto pozice provádět opravdu bezpečně, zejména pokud jste po nějakém zranění, trpíte chronickým onemocněním, či máte problémy s rovnováhou. Přestože je toto cvičení opravdu jemné, pokud ho provádíte neodborně, můžete se zranit.

Abyste si vytvořili rutinu, cvičte vždy ve stejnou dobu a na stejném místě. Pokud ale nemáte čas, cvičte prostě kdykoli a kdekoli můžete – jen tak se zbavíte všudypřítomného stresu a budete uvolnění a prostě „v pohodě“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se zhubnout přebytečná kila? Chcete konečně dosáhnout vysněné štíhlé linie? Doporučujeme vsadit na plavání. Jen málokdo si uvědomuje, jak efektivním sportem plavání vlastně je. Pojďme si prozradit, jak dlouho musíme plavat, abychom konečně zhubli.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek