Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

V dnešní době máme mnoho starostí, které přirozeně vedou ke stresu. Nemusíte hned ale sahat po lahvičce s prášky, bojovat se stresem můžete také čistě přírodní metodou. Vše je totiž jenom ve vaší hlavě.
Tai Chi
Tai Chi je vhodné pro všechny věkové kategorie, zejména pro starší jedince.

12. 05. 2022

Tai Chi, umění, které bylo původně zamýšlené pro sebeobranu, se vyvinulo k meditativnímu cvičení, jenž dokáže zmírnit stres i určité zdravotní potíže. Často je tato technika považovaná také za meditační, jelikož je plná jemných, plynulých a táhlých pohybů.

Co je to Tai Chi?

Tato ladná forma cvičení je starobylou čínskou tradicí. Zahrnuje spoustu soustředěných pohybů, které jsou doprovázeny hlubokým meditačním dýcháním. Jedná se o formu jemného tělesného cvičení a protahování. Všechny pohyby na sebe plynule přechází bez přestávky, takže je zajištěné, že vaše svaly a tělo budou pořád v pohybu, ale v klidném.

Tai Chi můžete provádět v mnoha různých stylech, kdy každý z nich se zaměřuje na jiný problém v těle. Některé například chrání vaše zdraví, zatímco další udržují soustředěnost, jiné podporují meditaci a tak dále. Mnoho lidí si spojuje Tai Chi s jógou, nicméně zde je jeden velký rozdíl, Tai Chi nezahrnuje fyzické pozice jako jóga.

Kdo může cvičit Tai Chi?

Tato technika je poměrně nenáročná, takže nezatěžuje ani svaly, ani klouby. Tudíž se jí mohou věnovat lidé všech věkových generací a úrovní fyzické zdatnosti. Je ale obzvláště vhodné pro starší lidi, kteří nemají mnoho pohybu, jelikož se jedná o cvičení s opravdu nízkou mírou zátěže pohybového aparátu.

Další výhodou je, že pro toto cvičení nemusíte využívat žádné speciální vybavení, a navíc jej můžete cvičit prakticky kdekoli – jak venku, tak i klidně doma v obýváku při sledování oblíbeného seriálu. Je to individuální, stejně tak kolektivní cvičení.

Nicméně i přes jeho bezpečnost by se mu měly vyhnout těhotné ženy, lidé s bolestmi zad, kloubů, těžkou osteoporózou či kýlou. Pokud spadáte do jedné z těchto kategorií, raději se předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Univerzální lék na podzimní deprese

Proč vyzkoušet Tai Chi?

Pokud se Tai Chi naučíte správně a budete ho provádět pravidelně, může být pozitivní součástí celkového přístupu ke zlepšení vašeho zdraví.

Největší přínosy Tai Chi jsou:

 • snížení stresu, úzkosti a depresí
 • zlepšení nálady
 • zlepšení aerobní kapacity
 • zvýšení energie a výdrže
 • zlepšení flexibility, rovnováhy, obratnosti a svalové síly

Tai Chi může také pomáhat:

 • zlepšit kvalitu spánku
 • posílit imunitní systém
 • snižovat krevní tlak
 • zlepšit bolesti kloubů
 • zlepšit celkovou pohodu
 • snižovat riziko pádu u starších osob

Jak s tímto prastarým bojovým uměním začít?

V dnešní technologické době je samozřejmě nejjednodušší zapnout počítač a najít si instruktážní videa. Nicméně pokud se chcete tomuto umění opravdu věnovat, raději si najděte kurzy a zkušené instruktory ve vašem městě. Jen tak budete mít jistotu, že se naučíte opravdu správnou techniku provádění. Zkuste se například poptat v místním fit centru a nechat si doporučit opravdu vyškoleného Tai Chi trenéra.

Tai Chi
Nepotřebujete žádné speciální vybavení, jen soustředěnou mysl.

Ten vás naučí konkrétní pozice a dechové techniky. Samozřejmostí je také ukázka, jak tyto pozice provádět opravdu bezpečně, zejména pokud jste po nějakém zranění, trpíte chronickým onemocněním, či máte problémy s rovnováhou. Přestože je toto cvičení opravdu jemné, pokud ho provádíte neodborně, můžete se zranit.

Abyste si vytvořili rutinu, cvičte vždy ve stejnou dobu a na stejném místě. Pokud ale nemáte čas, cvičte prostě kdykoli a kdekoli můžete – jen tak se zbavíte všudypřítomného stresu a budete uvolnění a prostě „v pohodě“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Nepřehlédněte

Přehlídková mola byla už odjakživa spjata s ultra štíhlými modelkami, zatímco ženy plnějších tvarů stály v ústraní. Doba se ale začala měnit. Diktát přílišné štíhlosti ubírá na hlasitosti a svět modelingu obohatily ženy plných tvarů. Jaké plus size modelky patří v současné době k těm největším ikonám a za co získávají obdiv?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek