Středa , 05. 10. 2022

František

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
rýmovník a zdraví
Jak rýmovník prospívá zdraví? (zdroj foto: 123rf.com)

09. 02. 2021

Rýmovník a zdraví – možná nevíte, jak nám zmiňovaná bylinka prospívá. Ovšem jako ostříleného pěstitele rýmovníku by vás to jistě zajímalo. Pojďme si proto prozradit, jak konkrétně nám krásně vonící rostlinka může pomoct.  

Rýmovník a zdraví: Jak prospívá? 

Proti nachlazení a rýmě 

Jak již samotný název bylinky napovídá, rýmovník je skutečně ostříleným bojovníkem proti rýmě a nachlazení. S příchodem chladnějšího počasí je právě rýma a nachlazení to, co nám nedá v noci spát. Uvařte si proto čaj z rýmovníku a brzy se těšte opět volnému nosu.  

Mnohým lidem se osvědčilo inhalovat vůni bylinky. Stačí, když se mezi prsty promne list rýmovníku a poté se silné aroma začne inhalovat. Případně je možné inhalovat vůni i z rozemletých lístků bylinky.  

Rýmovník skutečně patří k nejefektivnějším pomocníkům při rýmě. V jeho silném aroma totiž najdete látky, které vychází z esenciálních olejů a s nepříjemným nachlazením rychle zatočí. Mluvíme konkrétně o thymolu nebo carvacrolu.  

Na snížení horečky 

Pěstujete rychle rostoucí bylinku i na svém okenním parapetu? Pak se na něj budete moct spolehnout i ve chvíli, kdy vás přepadne horečka. Horečka je v současné době nejen příznakem chřipky, ale také velmi nebezpečného onemocnění nazvaného COVID-19, které si podmanilo celý svět.  

S horečkou bojují nejen drahé farmaceutické produkty, jež jsou k zakoupení v lékárnách, ale i zmiňovaný rýmovník. Umí totiž díky obsažené látce jménem cholin stimulovat žlázy, které mají za úkol ochlazovat lidské tělo.  

Pokud si budete dopřávat produkty z rýmovníku častěji, dojde i k výraznému posílení imunitního systému. A zmiňovaná horečka na vás už nebude moct.  

Pro zdravé ledviny 

Rýmovník prospívá zdraví i jiným způsobem. Kupříkladu zlepšuje zdraví ledvin. Tento orgán je pro člověka velice důležitý, přece jenom jen díky ledvinám se dostávají špatné látky z těla ven. A rýmovník jakožto silné přírodní diuretikum umí podpořit odstraňování škodlivých látek z těla.  

K TÉMATU  Co vše o vás prozradí vzhled tváře?

Kupříkladu pomáhá ledvinám odstranit z těla sůl, škodlivé toxiny nebo přebytečnou vodu. Dokáže stimulovat močení a v případě onemocnění ledvin s ním také efektivně bojuje.  

Proti stresu a celkovému napětí 

V současné době je stres naším každodenním společníkem. Nevíme, jestli budeme mít zaměstnání nebo jak se dále epidemiologická situace vyvine. Je však třeba si uvědomit, že stres je naším největším zabijákem. Stojí za hromadou zdravotních potíží. Jak s ním tedy bojovat? 

Opět se lze obrátit na rýmovník, který umí bojovat nejen proti stresu, ale také proti celkovému nahromaděnému napětí v těle. Zbavuje člověka i úzkosti a nervozity. Za tuto vlastnost vděčí kyselině nikotinové a látce jménem niacin, kterou obsahuje.  

Proti problémům s trávením 

Rýmovník umí vyřešit i problémy s trávením. K těm většinou dochází proto, že sníme něco špatného, co nám neudělá dobře. Ať už ale za bolestí žaludku nebo za trávicími problémy stojí cokoli, zmiňovaná bylinka je spasitelem.  

Kromě toho, že rýmovník podporuje trávení, také ulevuje od bolestí způsobených syndromem dráždivého tračníku nebo způsobených nepříjemnou gastritidou. Také dokáže hravě vyléčit i zánět prostaty.  

Další zdraví prospěšné účinky rýmovníku: 

  • Zdroj vitaminu A, C a omega-6 mastných kyselin 
  • Pro zdraví kůže 
  • Proti dýchacím problémům 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek