Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Rýmovník prospívá zdraví. Ulevuje nejen od nepříjemné rýmy

Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
rýmovník a zdraví
Jak rýmovník prospívá zdraví? (zdroj foto: 123rf.com)

09. 02. 2021

Rýmovník a zdraví – možná nevíte, jak nám zmiňovaná bylinka prospívá. Ovšem jako ostříleného pěstitele rýmovníku by vás to jistě zajímalo. Pojďme si proto prozradit, jak konkrétně nám krásně vonící rostlinka může pomoct.  

Rýmovník a zdraví: Jak prospívá? 

Proti nachlazení a rýmě 

Jak již samotný název bylinky napovídá, rýmovník je skutečně ostříleným bojovníkem proti rýmě a nachlazení. S příchodem chladnějšího počasí je právě rýma a nachlazení to, co nám nedá v noci spát. Uvařte si proto čaj z rýmovníku a brzy se těšte opět volnému nosu.  

Mnohým lidem se osvědčilo inhalovat vůni bylinky. Stačí, když se mezi prsty promne list rýmovníku a poté se silné aroma začne inhalovat. Případně je možné inhalovat vůni i z rozemletých lístků bylinky.  

Rýmovník skutečně patří k nejefektivnějším pomocníkům při rýmě. V jeho silném aroma totiž najdete látky, které vychází z esenciálních olejů a s nepříjemným nachlazením rychle zatočí. Mluvíme konkrétně o thymolu nebo carvacrolu.  

Na snížení horečky 

Pěstujete rychle rostoucí bylinku i na svém okenním parapetu? Pak se na něj budete moct spolehnout i ve chvíli, kdy vás přepadne horečka. Horečka je v současné době nejen příznakem chřipky, ale také velmi nebezpečného onemocnění nazvaného COVID-19, které si podmanilo celý svět.  

S horečkou bojují nejen drahé farmaceutické produkty, jež jsou k zakoupení v lékárnách, ale i zmiňovaný rýmovník. Umí totiž díky obsažené látce jménem cholin stimulovat žlázy, které mají za úkol ochlazovat lidské tělo.  

Pokud si budete dopřávat produkty z rýmovníku častěji, dojde i k výraznému posílení imunitního systému. A zmiňovaná horečka na vás už nebude moct.  

Pro zdravé ledviny 

Rýmovník prospívá zdraví i jiným způsobem. Kupříkladu zlepšuje zdraví ledvin. Tento orgán je pro člověka velice důležitý, přece jenom jen díky ledvinám se dostávají špatné látky z těla ven. A rýmovník jakožto silné přírodní diuretikum umí podpořit odstraňování škodlivých látek z těla.  

K TÉMATU  Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Kupříkladu pomáhá ledvinám odstranit z těla sůl, škodlivé toxiny nebo přebytečnou vodu. Dokáže stimulovat močení a v případě onemocnění ledvin s ním také efektivně bojuje.  

Proti stresu a celkovému napětí 

V současné době je stres naším každodenním společníkem. Nevíme, jestli budeme mít zaměstnání nebo jak se dále epidemiologická situace vyvine. Je však třeba si uvědomit, že stres je naším největším zabijákem. Stojí za hromadou zdravotních potíží. Jak s ním tedy bojovat? 

Opět se lze obrátit na rýmovník, který umí bojovat nejen proti stresu, ale také proti celkovému nahromaděnému napětí v těle. Zbavuje člověka i úzkosti a nervozity. Za tuto vlastnost vděčí kyselině nikotinové a látce jménem niacin, kterou obsahuje.  

Proti problémům s trávením 

Rýmovník umí vyřešit i problémy s trávením. K těm většinou dochází proto, že sníme něco špatného, co nám neudělá dobře. Ať už ale za bolestí žaludku nebo za trávicími problémy stojí cokoli, zmiňovaná bylinka je spasitelem.  

Kromě toho, že rýmovník podporuje trávení, také ulevuje od bolestí způsobených syndromem dráždivého tračníku nebo způsobených nepříjemnou gastritidou. Také dokáže hravě vyléčit i zánět prostaty.  

Další zdraví prospěšné účinky rýmovníku: 

  • Zdroj vitaminu A, C a omega-6 mastných kyselin 
  • Pro zdraví kůže 
  • Proti dýchacím problémům 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Říká se, že ženská stvoření jsou až příliš sebekritická. Žena s rovnými vlasy sní o dokonalých kudrlinách. Plné dámy se snaží zoufale hubnout, a ty štíhlé zkouší různými způsoby nabrat trošku té zdravé oblosti a tvarů. Čím to, že se sebou nedokážeme být nikdy spokojené? Může za to výchova, zažité stereotypy nebo to má jinou příčinu?
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek