Zmiňme si proto nejvíce prospěšné houby, které pomáhají nejen posílit imunitu, ale také efektivně bojují s infekcemi i nemocemi a nejrůznějšími viry. Prozraďme si, na jaké konkrétní se při sběru zaměřit a jaké zařadit do svého jídelníčku. Navíc si prozradíme zajímavosti o houbách, která budou jistě milým překvapením.
Jidášovo ucho nesmí v jídelníčku chybět
Mezi nejzdravější houby patří bezesporu Jidášovo ucho. Mluvíme o houbě, která se jinak správně nazývá boltcovitka bezová. V lese se dívejte hlavně po starých a suchých kmenech, kde právě tato houba velice aktivně roste. Zejména se jí to všude hemží ve chvíli, díky je chladno a kdy je les plný vláhy.
Když si Jidášovo ucho přinesete domů, zakomponujte ho především do asijských pokrmů. Právě v nich se tato houba velice často nachází. Hodí se ale také do polévky nebo do rizota, i v této kombinaci skvěle chutná.
Pokud zařadíte takzvanou boltcovitku bezovou do jídelníčku, můžete se radovat hned z několika věcí – uleví vám kupříkladu s trávením, také pomůže při vysokém tlaku a napomůže k dobré imunitě. Navíc je to prevence trombózy a také infarktu. V moci této houby je nadále zpevnit vlasy, zlepšit pleť a zkvalitnit nehty.
Ani hlívě se nevyhýbejte obloukem
Hlíva ústřičná není houba, která by byla mezi houbaři oblíbená. Většinou se jí vyhýbají obloukem, což je velká škoda. V lese je prakticky nepřehlédnutelná, protože je světlá a roste ve velkých trsech. Nejčastěji ji najdete na odumřelých listnatých stromech nebo případně na starých pařezech či kamenech.
Rozhodně nebudete mít problém s tím, jak zpracovat hlívu ústřičnou. Je rozšířená po celém světě a je tedy součástí prakticky každé světové gastronomie.
Hlíva je protizánětlivá a umí si hravě poradit s různými viry i bakteriemi. Dokonce ulevuje od nepříjemných plísňových onemocnění. S čím také efektivně bojuje, tak jsou hemoroidy a edémy. Umí zvýšit tvorbu červených krvinek a taktéž vám uleví od příliš vysokého cholesterolu.
Houba Shiitake jako budoucí lék na rakovinu
Na houbu zvanou Shiitake v našich letech bohužel nenarazíte. Patří však do seznamu nejzdravějších hub. Důvodem toho je to, že obsahuje tolik látek jako žádné jiné houby světa. U nás se nachází řada pěstitelů této houby, která se posléze přidává například do těstovin, salátů nebo do polévek či asijských pokrmů.
Houba zvaná Shiitake je v posledních letech opravdu velice vyzdvihována. Dokonce je považována za budoucí lék na rakovinu. O jejích pozitivních účincích však věděli už dávní Evropané a Japonci před dvěma tisícovkami let.
Už tehdy se vědělo, že Shiitake stojí za dlouhověkostí a také že podporuje imunitní systém člověka. Je to také skvělý bojovník proti virům a bakteriím či písním, navíc je to bohatý zdroj potřebných proteinů, které by se podle odborníků měly nacházet v každém jídle dne.
Houba Shiitake se využívá i v boji proti únavovému syndromu a v boji proti cukrovce. Vyrovnává hladinu psychické zátěže a poradí si i s leckterými infekcemi.
Sbírejte i kačenku českou
Zejména na jaře v našich lesích můžete narazit na kačenku českou. Mluvíme o velice oblíbené houbě, která roste nejhojněji v březnu a dubnu. A kde na ni rozhodně narazíte? V zarostlých keřích nebo v křoví, také v listnatých hájích.
I když se jí možná na první pohled bojíte, nemusíte se jí bát. Její chuť je opravdu skvělá, stejně jako její vůně. Připravte si z ní třeba báječnou polévku, která bude doslova napraná vitaminy a prospěšnými látkami.
Kačenka česká je houba, která se taktéž pyšní celou spoustu zdravotních benefitů. Jedná se o antioxidační houbu, která zabraňuje oxidaci organismu. Kromě toho snižuje riziko vzniku arteriosklerózy a kornatění cév. Nikdy ji však nekonzumujte společně s alkoholem a už vůbec nikdy ji nejezte syrovou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?