Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Zajímavosti o houbách: které patří k nejzdravějším a co se o nich neví?

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
zajímavosti o houbách
Co jste o houbách asi nevěděli? (Foto: 123RF)

07. 09. 2021

Zmiňme si proto nejvíce prospěšné houby, které pomáhají nejen posílit imunitu, ale také efektivně bojují s infekcemi i nemocemi a nejrůznějšími viry. Prozraďme si, na jaké konkrétní se při sběru zaměřit a jaké zařadit do svého jídelníčku. Navíc si prozradíme zajímavosti o houbách, která budou jistě milým překvapením.

Jidášovo ucho nesmí v jídelníčku chybět 

Mezi nejzdravější houby patří bezesporu Jidášovo ucho. Mluvíme o houbě, která se jinak správně nazývá boltcovitka bezová. V lese se dívejte hlavně po starých a suchých kmenech, kde právě tato houba velice aktivně roste. Zejména se jí to všude hemží ve chvíli, díky je chladno a kdy je les plný vláhy.  

Když si Jidášovo ucho přinesete domů, zakomponujte ho především do asijských pokrmů. Právě v nich se tato houba velice často nachází. Hodí se ale také do polévky nebo do rizota, i v této kombinaci skvěle chutná.  

Pokud zařadíte takzvanou boltcovitku bezovou do jídelníčku, můžete se radovat hned z několika věcí – uleví vám kupříkladu s trávením, také pomůže při vysokém tlaku a napomůže k dobré imunitě. Navíc je to prevence trombózy a také infarktu. V moci této houby je nadále zpevnit vlasy, zlepšit pleť a zkvalitnit nehty.  

jidášovo ucho
Jidášovo ucho známe hlavně v sušeném stavu. (foto: 123RF)

Ani hlívě se nevyhýbejte obloukem 

Hlíva ústřičná není houba, která by byla mezi houbaři oblíbená. Většinou se jí vyhýbají obloukem, což je velká škoda. V lese je prakticky nepřehlédnutelná, protože je světlá a roste ve velkých trsech. Nejčastěji ji najdete na odumřelých listnatých stromech nebo případně na starých pařezech či kamenech.  

Rozhodně nebudete mít problém s tím, jak zpracovat hlívu ústřičnou. Je rozšířená po celém světě a je tedy součástí prakticky každé světové gastronomie.  

Hlíva je protizánětlivá a umí si hravě poradit s různými viry i bakteriemi. Dokonce ulevuje od nepříjemných plísňových onemocnění. S čím také efektivně bojuje, tak jsou hemoroidy a edémy. Umí zvýšit tvorbu červených krvinek a taktéž vám uleví od příliš vysokého cholesterolu.  

zajímavosti o houbách hlíva
Hlíva je svým tvarem specifická. (foto: 123RF)

Houba Shiitake jako budoucí lék na rakovinu 

Na houbu zvanou Shiitake v našich letech bohužel nenarazíte. Patří však do seznamu nejzdravějších hub. Důvodem toho je to, že obsahuje tolik látek jako žádné jiné houby světa. U nás se nachází řada pěstitelů této houby, která se posléze přidává například do těstovin, salátů nebo do polévek či asijských pokrmů.  

K TÉMATU  Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Houba zvaná Shiitake je v posledních letech opravdu velice vyzdvihována. Dokonce je považována za budoucí lék na rakovinu. O jejích pozitivních účincích však věděli už dávní Evropané a Japonci před dvěma tisícovkami let. 

Už tehdy se vědělo, že Shiitake stojí za dlouhověkostí a také že podporuje imunitní systém člověka. Je to také skvělý bojovník proti virům a bakteriím či písním, navíc je to bohatý zdroj potřebných proteinů, které by se podle odborníků měly nacházet v každém jídle dne.  

Houba Shiitake se využívá i v boji proti únavovému syndromu a v boji proti cukrovce. Vyrovnává hladinu psychické zátěže a poradí si i s leckterými infekcemi. 

shiitake
Shiitake patří mezi nejzdravější houby světa. (foto: 123RF)

Sbírejte i kačenku českou 

Zejména na jaře v našich lesích můžete narazit na kačenku českou. Mluvíme o velice oblíbené houbě, která roste nejhojněji v březnu a dubnu. A kde na ni rozhodně narazíte? V zarostlých keřích nebo v křoví, také v listnatých hájích.  

I když se jí možná na první pohled bojíte, nemusíte se jí bát. Její chuť je opravdu skvělá, stejně jako její vůně. Připravte si z ní třeba báječnou polévku, která bude doslova napraná vitaminy a prospěšnými látkami.  

Kačenka česká je houba, která se taktéž pyšní celou spoustu zdravotních benefitů. Jedná se o antioxidační houbu, která zabraňuje oxidaci organismu. Kromě toho snižuje riziko vzniku arteriosklerózy a kornatění cév. Nikdy ji však nekonzumujte společně s alkoholem a už vůbec nikdy ji nejezte syrovou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.

Nepřehlédněte

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek