Domů » Životní styl » Zdraví » Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním
Zdraví Životní styl

Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

hormonální jóga
Jóga může pomoct při problémech s menstruací i otěhotněním. (foto: 123RF)
Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.

Pro koho se hodí?

Systém cviků byl vytvořen a propagován Dinah Rodrigues, která je původem z Brazílie. Ta působí i ve svém vyšším věku stále jako lektorka a terapeutka, je to žena s neskutečným charisma. Celý svůj život se o jógu aktivně zajímá. Ale nenechte se mýlit – hormonální jóga není určena jen ženám. Existuje i sestava pro muže a také trochu odlišná kombinace cviků pro lidi trpící diabetem.

Výsledek pravidelného cvičení

Hlavním úkolem hormonální jógy je ovlivnění činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Ty jsou v těle zodpovědné za produkci hormonů, které pak ovlivňují celkovou stabilitu těla. Jóga podporuje především činnost hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek, nadledvin a vaječníků. Účinky cvičení můžete pozorovat na mnoha úrovních. Dochází k ovlivnění fyzického zdraví vašeho těla, ale i vaší psychické pohody.

Jaký je konkrétní přínos hormonální jógy?

  • minimalizace potíží s menstruací (nepravidelnost, PMS)
  • zmírnění nepříjemností při menopauze
  • podpora plodnosti
  • zeštíhlení a vytvarování těla
  • zvýšení pohyblivosti
  • odbourání stresu
  • zlepšení kvality spánku
  • zvýšení schopnosti koncentrace
  • psychická stabilita

Sestava pro muže má samozřejmě trochu jiný efekt. Cílem je především podpora plodnosti, snížení negativního efektu stresu, zvýšení libida i řešení potíží s prostatou. U diabetiků cviky pomáhají proti komplikacím nemoci, zlepšují aktuální zdravotní stav. Jóga se doporučuje i u těch, kteří mají dispozici k diabetu v rodině a rádi by zabránili jeho propuknutí u sebe.

Nejdřív se nechte zaškolit

Hormonální jóga obsahuje sestavu cviků, které je třeba provádět v daném pořadí. Cvičení je dynamické, je v souladu s dechem. Při některých pozicích se dýchá velmi prudce do břicha. Cviky na sebe hezky navazují a jsou snadno zapamatovatelné.

Abyste však mohli hormonální jógu sami pravidelně cvičit, je důležité nejprve absolvovat lekci s vyškoleným instruktorem. Ten vás seznámí s jednotlivými kroky a zajistí, abyste cviky prováděli správně. Pak už můžete cvičit v pohodlí domova – ideální denně. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí