Úterý , 04. 10. 2022

František

Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.
hormonální jóga
Jóga může pomoct při problémech s menstruací i otěhotněním. (foto: 123RF)

17. 09. 2021

Pro koho se hodí?

Systém cviků byl vytvořen a propagován Dinah Rodrigues, která je původem z Brazílie. Ta působí i ve svém vyšším věku stále jako lektorka a terapeutka, je to žena s neskutečným charisma. Celý svůj život se o jógu aktivně zajímá. Ale nenechte se mýlit – hormonální jóga není určena jen ženám. Existuje i sestava pro muže a také trochu odlišná kombinace cviků pro lidi trpící diabetem.

Výsledek pravidelného cvičení

Hlavním úkolem hormonální jógy je ovlivnění činnosti žláz s vnitřní sekrecí. Ty jsou v těle zodpovědné za produkci hormonů, které pak ovlivňují celkovou stabilitu těla. Jóga podporuje především činnost hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek, nadledvin a vaječníků. Účinky cvičení můžete pozorovat na mnoha úrovních. Dochází k ovlivnění fyzického zdraví vašeho těla, ale i vaší psychické pohody.

Jaký je konkrétní přínos hormonální jógy?

  • minimalizace potíží s menstruací (nepravidelnost, PMS)
  • zmírnění nepříjemností při menopauze
  • podpora plodnosti
  • zeštíhlení a vytvarování těla
  • zvýšení pohyblivosti
  • odbourání stresu
  • zlepšení kvality spánku
  • zvýšení schopnosti koncentrace
  • psychická stabilita

Sestava pro muže má samozřejmě trochu jiný efekt. Cílem je především podpora plodnosti, snížení negativního efektu stresu, zvýšení libida i řešení potíží s prostatou. U diabetiků cviky pomáhají proti komplikacím nemoci, zlepšují aktuální zdravotní stav. Jóga se doporučuje i u těch, kteří mají dispozici k diabetu v rodině a rádi by zabránili jeho propuknutí u sebe.

Nejdřív se nechte zaškolit

Hormonální jóga obsahuje sestavu cviků, které je třeba provádět v daném pořadí. Cvičení je dynamické, je v souladu s dechem. Při některých pozicích se dýchá velmi prudce do břicha. Cviky na sebe hezky navazují a jsou snadno zapamatovatelné.

Abyste však mohli hormonální jógu sami pravidelně cvičit, je důležité nejprve absolvovat lekci s vyškoleným instruktorem. Ten vás seznámí s jednotlivými kroky a zajistí, abyste cviky prováděli správně. Pak už můžete cvičit v pohodlí domova – ideální denně. 

K TÉMATU  Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek