Pátek , 30. 09. 2022

Michal

9 potravin, které mají omlazující účinky

Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
omlazující
Řeřicha patří mezi potraviny, které mají omlazující účinky. (foto: 123RF)

04. 04. 2022

Hořká čokoláda

Kvalitní čokoláda s obsahem kakaa alespoň sedmdesát procent má skutečně zázračné omlazující účinky. Nesmíte to s ní ale přehánět. Stačí vám dvě až čtyři kostičky denně a dostanete do svého těla potřebné antioxidanty a ty správné minerální látky, mezi které patří například mangan, hořčík či železo.

S mléčnou čokoládou to ale nezkoušejte, ta vám ke kráse ani zdraví nepomůže, zato po ní můžete lehce přibrat. Ostatně jako po té hořké, budete-li ji konzumovat ve větším množství.

Řeřicha

Je tak jednoduchá na pěstování a přitom tak zdravá. Řeřichu můžete pěstovat na okenním parapetu v truhlíku nebo klidně jen v klíčící misce, do níž umístíte navlhčenou vatu. Za čtyři dny bude řeřicha vyklíčená a vy si ji můžete dát třeba do salátu. Ale výborně chutná i na pečivu namazaném máslem či lučinou.

omlazující
Řeřicha patří mezi potraviny, které mají omlazující účinky. (foto: 123RF)

A víte, co všechno dokáže? Zbavuje naše tělo škodlivých toxinů, čistí krev a také přispívá k naší kráse díky velkému obsahu draslíku, hořčíku, jódu a železu. Pravidelná konzumace řeřichy vám zlepší stav pleti, trpíte-li například na akné nebo vyrážky.

Kurkuma

Kurkuma je jedno z nejzdravějších koření, které na světě najdeme. Jde o přírodní barvivo, které se používá zejména v indické a marocké kuchyni. Umí toho ale mnohem víc, než jen obarvit pokrm do žluta.

Krémy s kurkumou podle mnohých výzkumů mají skutečně omlazující účinky. Dokážou výrazně zredukovat vrásky i pigmentové skvrny. Obdobné účinky má ovšem kurkuma i jako klasické koření v polévkách, salátech či například oblíbeném hummusu nebo smoothie.

TIP: Přidáte-li si jednu čajovou lžičku kurkumy do sklenice mléka a přidáte ještě špetku kajenského pepře, zázvoru a trochu medu, vytvoříte si koktejl, který vám nejenom posílí imunitu, ale také vás zbaví zažívacích problémů.

Meruňky a pomeranče

Respektive všechno oranžové ovoce obsahuje významné množství antioxidantů, které zničí v našem těle všechny volné radikály, které zapříčiňují rychlejší stárnutí. Navíc oranžové ovoce v sobě obsahuje zázračný beta karoten, rovněž antioxidanty, který přirozeně obnovují buňky a tím chrání naši pleť před vnějšími vlivy.

pomeranče
Všechno oranžové ovoce vám dodá potřebné vitamíny. (foto: 123RF)

Ořechy

Mají v sobě zdravé tuky, které jsou pro naše tělo naprosto nezbytné. Ořechy jsou plné minerálů, vitamínu a enzymů a také obsahují omega-3 mastné kyseliny, ostatně jako například ryby či semínka. Ořechy prospívají nejenom našemu zažívání, ale také našim vlasům, nehtům i pleti. A pokud jste na ořechy alergická, do svého jídelníčku přidejte více luštěnin.

K TÉMATU  Vynikající čokoládový koláč za méně než 30 minut

Vejce

Věděla jste, že i vejce mají omlazující účinky? Dobře nám poslouží nejen na talíři, ale například i ve vlasové nebo pleťové masce. Protože obsahují velké množství proteinů, pomáhají nám pokožku vypínat. Kromě toho je v nich spousta vitamínu A a D, které pomáhají k přirozenému zbarvení kůže. A vlasy budou díky vaječné masce pevnější a zdravější.

vejce
Dejte si vejce k snídani, nebo si z nich umíchejte omlazující masku. (foto: 123RF)

Borůvky

Čerstvé borůvky obsahují nejenom vitamín C, který posiluje naši imunitu, ale zároveň dokážou efektivně odbourávat tuky a zlepšit stav naší pleti. Pravidelnou konzumací čerstvých borůvek také předcházíte vzniku modřin, viditelných žilek a cévek nebo pigmentových skvrn.

Káva

I káva má omlazující efekt. Vědci přišli na to, že tři až čtyři šálky kávy denně snižují riziko vzniku melanomu (rakoviny) kůže až o dvacet procent. Kofein v kosmetických produktech zase působí proti celulitidě. A aby toho nebylo málo – pitím kávy také hubnete! Káva totiž zrychluje metabolismus a přispívá tak k rychlejšímu shazování přebytečných kil.

Sója

V Asii je velmi populární. I proto se asijské ženy i muži mnohdy dožívají tak vysokého věku. Sójové mléko a tofu podporuje tvorbu kolagenu. Stačí si ho dopřávat dvakrát až třikrát za měsíc. Obsahuje také spoustu bílkovin, aminokyselin, minerálních látek a vitamínu A a B. Zároveň v sóje najdete i genistein či fytoestrogeny, jež mají podobné účinky jako estrogen. Chrání naše kosti, cévy a také zrychluje náš metabolismus. Kromě toho pozitivně ovlivňuje libido.

sója
Sóju můžete do jídelníčku zařadit hned několika způsoby. (foto: 123RF)

Být krásná a vypadat mladě nemusí být tak finančně náročné, jak se zdá. Stačí do svého jídelníčku zapojit ty správné omlazující suroviny. A samozřejmě se pravidelně hýbat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Obličejová jóga je cesta nejen k omlazení. Tímhle způsobem můžete skvěle nastartovat svůj den

Domácí recepty z růže: vyrobte si pleťovou vodu na omlazení pokožky, masku nebo salát z růží

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.

Nepřehlédněte

Člověku to nedá, aby si toho nevšiml – je to tu už od začátku října, kdy se v obchodech objevuje první vánoční výzdoba, prohnaně proložená figurkami Mikulášů, čertů a andělů. V trafice se začínají objevovat svépomocné kuchařské časopisy, ze kterých se na člověka smějí pusinky, úly a kuličky, a než se nadějeme, máme tady plný frontální útok na peněženku a první signální soustavu. A co uděláme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek