Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Perfektní fotky z mobilu? Víme, jak na to! Stačí dodržujte těchto pár jednoduchých pravidel

Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Fotky z mobilu
zdroj: 123RF.com

28. 09. 2018

Myslete, až pak foťte

Někdy se lepší si fotku dopředu vymyslet. Líbí se vám západ slunce? Ale sám o sobě je nudný a fotek s ním mraky. Chce to přidat třeba sklenku prosecca proti němu, květinu, nebo jiný čitelný předmět. Ten bude navíc s pozadím západu skvěle vytvářet kompozici.

Kompozice je důležitá

“Vnímejte, co na snímku máte. Mělo by to být jen to, co na něm být má, nic tam neruší: ani kus cizího ramene, ani tramvaj, ani lampa, která někomu trčí z hlavy,” uvádí známý fotograf Jan Šibík.

Hrajte si se záběrem

Foťte to samé, ale z několika úhlů. Nefotíte na film, ale do mobilu – vše se dá smazat. Zkoušejte záběr shora, zdola, zblízka… Lepší je vždy chtít na fotce méně, než více. A nezapomínejte vnímat pozadí. Čím jednodušší, tím bude motiv, který vás zaujal, výraznější a čistší.

Navazujte kontakt

Pokud fotíte lidi, nebojte se k nim přiblížit. Snažte se je rozesmát, uvolnit, vyprávět historky a chválit je. “To všechno funguje, aby se lidé před objektivem, uvolnili,” radí fotograf Tonda Tran. Buďte přitom pořád ve střehu, hodně dobrých fotek vzniká jako momentky, vyfocené v nesledovanou chvíli.

Buďte blíž

Každá vzdálenost je příliš velká. „Když máte pocit, že už jste blízko toho, co si chcete vyfotit, udělejte ještě jeden krok dopředu,“ říkával profesor Ján Šmok, zakladatel katedry fotografie pražské FAMU. Měl pravdu.

Snažte se

I focení chce zkušenosti a hlavně nápady, zkoušejte si s tím hrát, bavit se. Malé miminko, štěně, nebo barvy podzimu? Všechno si zkoušejte a vymýšlejte, co by se vám líbilo. Zblízka, z dálky, zaměřeno na detail, jindy na barvy, podruhé na úsměv, nebo výraz v očích….

K TÉMATU  Napijte se vůně šeříku. Chutná, pomáhá od bolestí, krášlí a léčí

Držte ho jednou rukou

Mobil se naučte mít pod kontrolou jen jednou rukou. Budete moci změnit úhel záběru, a být méně nápadné. Nestřídejte aplikace, jinak se s nimi nenaučíte pořádně pracovat. Vyberte si jednu nebo dvě, které budete pravidelně používat. A také sledujte, jak a co fotí ostatní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Nepřehlédněte

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek