Sobota , 02. 07. 2022

Patricie

Perfektní fotky z mobilu? Víme, jak na to! Stačí dodržujte těchto pár jednoduchých pravidel

Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Fotky z mobilu
zdroj: 123RF.com

28. 09. 2018

Myslete, až pak foťte

Někdy se lepší si fotku dopředu vymyslet. Líbí se vám západ slunce? Ale sám o sobě je nudný a fotek s ním mraky. Chce to přidat třeba sklenku prosecca proti němu, květinu, nebo jiný čitelný předmět. Ten bude navíc s pozadím západu skvěle vytvářet kompozici.

Kompozice je důležitá

„Vnímejte, co na snímku máte. Mělo by to být jen to, co na něm být má, nic tam neruší: ani kus cizího ramene, ani tramvaj, ani lampa, která někomu trčí z hlavy,” uvádí známý fotograf Jan Šibík.

Hrajte si se záběrem

Foťte to samé, ale z několika úhlů. Nefotíte na film, ale do mobilu – vše se dá smazat. Zkoušejte záběr shora, zdola, zblízka… Lepší je vždy chtít na fotce méně, než více. A nezapomínejte vnímat pozadí. Čím jednodušší, tím bude motiv, který vás zaujal, výraznější a čistší.

Navazujte kontakt

Pokud fotíte lidi, nebojte se k nim přiblížit. Snažte se je rozesmát, uvolnit, vyprávět historky a chválit je. „To všechno funguje, aby se lidé před objektivem, uvolnili,“ radí fotograf Tonda Tran. Buďte přitom pořád ve střehu, hodně dobrých fotek vzniká jako momentky, vyfocené v nesledovanou chvíli.

Buďte blíž

Každá vzdálenost je příliš velká. „Když máte pocit, že už jste blízko toho, co si chcete vyfotit, udělejte ještě jeden krok dopředu,“ říkával profesor Ján Šmok, zakladatel katedry fotografie pražské FAMU. Měl pravdu.

Snažte se

I focení chce zkušenosti a hlavně nápady, zkoušejte si s tím hrát, bavit se. Malé miminko, štěně, nebo barvy podzimu? Všechno si zkoušejte a vymýšlejte, co by se vám líbilo. Zblízka, z dálky, zaměřeno na detail, jindy na barvy, podruhé na úsměv, nebo výraz v očích….

K TÉMATUDlouhodobé hraní na tabletech a mobilech poškozuje zdraví dětí. Mění jejich strukturu mozku

Držte ho jednou rukou

Mobil se naučte mít pod kontrolou jen jednou rukou. Budete moci změnit úhel záběru, a být méně nápadné. Nestřídejte aplikace, jinak se s nimi nenaučíte pořádně pracovat. Vyberte si jednu nebo dvě, které budete pravidelně používat. A také sledujte, jak a co fotí ostatní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

Nepřehlédněte

Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek