Středa , 30. 11. 2022

Zina

Perfektní fotky z mobilu? Víme, jak na to! Stačí dodržujte těchto pár jednoduchých pravidel

Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Fotky z mobilu
zdroj: 123RF.com

28. 09. 2018

Myslete, až pak foťte

Někdy se lepší si fotku dopředu vymyslet. Líbí se vám západ slunce? Ale sám o sobě je nudný a fotek s ním mraky. Chce to přidat třeba sklenku prosecca proti němu, květinu, nebo jiný čitelný předmět. Ten bude navíc s pozadím západu skvěle vytvářet kompozici.

Kompozice je důležitá

„Vnímejte, co na snímku máte. Mělo by to být jen to, co na něm být má, nic tam neruší: ani kus cizího ramene, ani tramvaj, ani lampa, která někomu trčí z hlavy,” uvádí známý fotograf Jan Šibík.

Hrajte si se záběrem

Foťte to samé, ale z několika úhlů. Nefotíte na film, ale do mobilu – vše se dá smazat. Zkoušejte záběr shora, zdola, zblízka… Lepší je vždy chtít na fotce méně, než více. A nezapomínejte vnímat pozadí. Čím jednodušší, tím bude motiv, který vás zaujal, výraznější a čistší.

Navazujte kontakt

Pokud fotíte lidi, nebojte se k nim přiblížit. Snažte se je rozesmát, uvolnit, vyprávět historky a chválit je. „To všechno funguje, aby se lidé před objektivem, uvolnili,“ radí fotograf Tonda Tran. Buďte přitom pořád ve střehu, hodně dobrých fotek vzniká jako momentky, vyfocené v nesledovanou chvíli.

Buďte blíž

Každá vzdálenost je příliš velká. „Když máte pocit, že už jste blízko toho, co si chcete vyfotit, udělejte ještě jeden krok dopředu,“ říkával profesor Ján Šmok, zakladatel katedry fotografie pražské FAMU. Měl pravdu.

Snažte se

I focení chce zkušenosti a hlavně nápady, zkoušejte si s tím hrát, bavit se. Malé miminko, štěně, nebo barvy podzimu? Všechno si zkoušejte a vymýšlejte, co by se vám líbilo. Zblízka, z dálky, zaměřeno na detail, jindy na barvy, podruhé na úsměv, nebo výraz v očích….

K TÉMATU  Děti a mobilní telefony. Tráví s nimi většinu času, ale dostávají je do ruky od nás. Zkuste to jinak

Držte ho jednou rukou

Mobil se naučte mít pod kontrolou jen jednou rukou. Budete moci změnit úhel záběru, a být méně nápadné. Nestřídejte aplikace, jinak se s nimi nenaučíte pořádně pracovat. Vyberte si jednu nebo dvě, které budete pravidelně používat. A také sledujte, jak a co fotí ostatní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.
Ačkoli menstruace občas bývá nepříjemná, je přirozenou součástí našeho života, která je důležitá pro naše zdraví i schopnost početí. Věděly jste ale, že barva vaší menstruace může hodně vypovědět o vašem zdraví?
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Nepřehlédněte

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek