Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Dítěti se stýská. Jak mu nejlépe pomůžete, když nejste poblíž

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Dítěti se stýská
Zdroj:123RF.com

17. 06. 2019

Dítěti se stýská na chatě

Letní prázdniny znamenají vymyslet pro dítě program na celé dva měsíce. Dítěti se stýská, ať je bez vás kdekoli. Pomoc prarodičů nebo příbuzných se hodí vždycky. Pokud jsou již v důchodu nebo si vezmou část dovolené, aby vám pomohli hlídat, je to skvělé. Ať budou na vlastní chatě nebo vyjedou s dětmi na nějaký pobyt, vždy je pro menší dítě přijatelnější, když bude se známou osobou.

Stýskání určitě přijde také. Někdy ukápne pár slziček před usnutím, jindy se volá maminka, když dítě něco bolí nebo se popere s bráchou. Je to normální a vy byste se o tom vlastně ani neměli dozvědět. Vždyť vaši příbuzní zvládnou dítě uklidnit a zabavit je, aby brzy zapomnělo.

Věřte dospělým a neztěžujte práci vedoucím a vychovatelům

Ke stýskání přispívají velkou měrou mobilní telefony a každodenní volání rodičů. Jestliže chcete, aby vaše dítě bylo v pohodě, nevolejte mu. A nechtějte, aby denně volalo vám. Mnoho rodičů má pocit, že dítě rozhovor s ním uklidní a potěší. Opak je pravdou. Po skončení rozhovoru pak většinou prarodiče nebo táboroví vedoucí musí hasit daleko větší smutek. Někdy i pláč a snahu zabalit si a pádit domů.

Zkuste se vrátit ke staré dobré pohlednici. Pokud je dítě u babičky a dědy, jedna za týden stačí. Zbytek nechte na nich. Jestliže se domluvíte na večerní SMS od dospělého typu „vše OK“, uděláte pro své dítě víc, než když s ním budete denně vést dlouhé hovory.

Na škole v přírodě i na táboře také bez mobilů

Škola v přírodě je pro malé školkaře a školáky jednodušší, než tábor. Jedou tam totiž s dětmi, které znají, s učiteli, kteří jsou s nimi celý školní rok. Tím pádem mají v partě vlastně stejnou roli, jako ve školce či školní třídě. Ani zde se nedoporučuje mobilní telefon. Učitelé a vychovatelé si umějí s chvilkovým dětským smutkem poradit.

K TÉMATU10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

Totéž platí o letních táborech. Stačí maličkost, například zdánlivá nespravedlivá prohra v závodě, a dítě už píše rodičům srdceryvné SMS. A někteří rodiče obratem volají hlavnímu vedoucímu, aby „křivdu“ vyřešil. Mezi tím dítě na událost dávno zapomnělo a zapojilo se do hry. Zkušení táboroví vedoucí doporučují dát místo mobilu dítěti s sebou oblíbenou hračku nebo knížku.

Nejlepší, co pro své dítě mohou udělat rodiče, je korespondence. Ideálně obden. Pro menší děti se doporučuje poslat pohled ještě před začátkem tábora, aby na ně čekal už při příjezdu. Zprávy mají být pozitivní. Zásadně se vyvarujte smutných informací a slovům o stesku. Přejte dětem pěkné zážitky a povzbuďte je, aby si užily dobrodružství a legraci.

Když všechno selže, je čas dítě netrápit a vzít domů

Vzpomínám si na své dětství, jak jsem se moc těšila na prázdniny k babičce. Moje o dva roky mladší sestra jela poprvé se mnou. Hned první večer tak usedavě plakala, že přítomným tetám nezbylo nic jiného, než ji o půlnoci posledním autobusem dovézt zpět k rodičům. Stává se, že někomu nepomůže čas ani dny plné zábavy a aktivit. Vedoucí si všimnou dítěte, které zůstává i po několika dnech na táboře plačtivé, straní se zábavy a jen počítá dny do odjezdu. Jestliže vám vedoucí zavolá a doporučí, abyste vzali malého táborníka domů, udělejte to.

Po návratu domů dítěti předčasný návrat z tábora nevyčítejte. Nesmějte se mu, nepředhazujte mu to jako jeho selhání. Nevyprávějte o tom před ním známým a příbuzným.  Mluvte s ním o pozitivních zážitcích z tábora a o dalších prázdninových plánech. Třeba to zkusí příští rok.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.

Nepřehlédněte

I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek