Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Chodíte na houby? Poznejte nejdůležitější zdravotní přínosy hub

Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
houby
Chodíte na houby? Poznejte nejdůležitější zdravotní přínosy hub

18. 10. 2023

18. 10. 2023

1. Houby vám mohou pomoci udržet si mládí

Houby obsahují vysokou koncentraci dvou antioxidantů – ergothioneinu a glutathionu. Když jsou tyto antioxidanty přítomny společně, skvěle spolupracují na tom, aby chránily tělo před fyziologickým stresem, který způsobuje viditelné známky stárnutí.

2. Mohou chránit váš mozek

Studie z roku 2021 zjistila, že některé potraviny bohaté na polyfenoly (které zahrnují houby) mohou chránit před kognitivním poklesem u starších dospělých. Výzkumníci také zjistili, že antioxidanty ergothionein a glutathion mohou pomoci předcházet Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Aby si zachovaly nutriční výhody, ideální přípravou je například grilování.

3. Dokážou zvednout náladu

Lidé konzumující houby mají nižší riziko deprese. Opět to může být způsobeno ergothioneinem, který může snížit riziko oxidačního stresu, což zase snižuje příznaky deprese. Vhodné jsou obzvláště žampiony, které obsahují draslík, který může pomoci snížit úzkost.

4. Mohou zlepšit vaši paměť

Výzkumníci ze Singapuru zjistili, že konzumace dvou šálků vařených hub týdně může snížit vaše šance na kognitivní pokles.

5. Posílí zdraví vašeho srdce

Houby umožňují dávat do jídel méně soli, protože obsahují glutamátové ribonukleotidy. Tyto sloučeniny přispívají k pikantní chuti umami bez důsledků pro váš krevní tlak nebo riziko srdečních onemocnění. Celý šálek hub má pouze 5 mg sodíku. Houby jsou také vynikající a uspokojivou náhražkou červeného masa v jakémkoli pokrmu, protože z rovnice vylučují kalorie, tuk a cholesterol.

6. Posílí vaše kosti

Houby rostoucí v přírodě jsou dobrým zdrojem vitamínu D, protože tyto houby přeměnily sloučeninu zvanou ergosterol přímo na vitamín D. Konzumací pouhých 100 gramů hub vystavených UVB záření si zajistíte svou denní potřebu vitamínu D a podpoříte tím zdraví svých kostí.

7. Houby vám pomohou dodat energii

Houby jsou bohaté na vitamíny skupiny B – konkrétně na riboflavin, folát, thiamin, kyselinu pantotenovou a niacin. Ty pomáhají tělu využívat energii z potravy, kterou konzumujeme, a produkovat červené krvinky, které přenášejí kyslík do celého těla.

K TÉMATU  Odvodnění organismu: Proč není radno si s ním zahrávat?

Mohlo by vás zajímat:

Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
Zařídit domácnost může být oříšek, zejména pokud se chcete řídit pravidly starého čínského učení jménem Feng Shui. Jelikož díky správnému uspořádání nábytku se bude místností linout příjemná rodinná harmonie, pojďme tradičním čínským zásadám nahlédnout “pod pokličku”. Zejména se podívejme na dokonalý odstín, který by měl dominovat vašemu příbytku.
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek