Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
rostliny
Pokojové rostliny s námi mluví.

08. 11. 2022

Pokojové rostliny s námi mluví. Nepoužívají klasickou verbální komunikaci, ale jasná znamení, kterými nám chtějí něco říct. Občas marně. Pokud tomu nerozumíme, postupně zemřou anebo mají přinejmenším vady na kráse. Vy si pak myslíte, že jste nejhorší pěstitel pod sluncem a sen o domácí džungli vzdáte. Nebo neustále kupujete nové a nové kytky. Ale nic z toho není nutné, když se naučíte rozumět jejich řeči.

Svěšené listy

Svěšené listy jsou nejčastější příčinou zcela vyschlé půdy, kdy v ní není ani kapka vody, kterou by si listy nasály. Taková rostlina vypadá doslova smutně. Proč? Nemá vodu. Proto ji okamžitě zalijte, můžete ji dokonce na několik minut ponořit do kbelíku s vodou a po vytažení z ní nechte vodu pořádně odkapat.

Hnědé špičky listů

Hnědé špičky listů značí zpravidla buď nedostatečnou, nebo nadměrnou zálivku. Ačkoliv své rostliny zaléváte pravidelně, může se stát, že je zaléváte málo. Nenechte se zmást mokrým povrchem půdy, pod kterým se může nacházet kořenový bal naprosto suchý. Důležitou vláhu rostlině zajistíte okamžitým ponořením do kbelíku s vodou na pár minut. Pak už stačí množství zálivky hlídat.

Naopak v případě nadměrné zálivky dochází ke změně pH půdy, což je pro rostlinu nevyhovující. V této situaci je nutné rostlinu přesadit do nové půdy. Rostlina, která se neustále ”topí”, také nebude prospívat a brzy vám uhnije.

lopatkovec
Každá rostlina má své potřeby na vodu, světlo a teplotu.

Žloutnutí listů

Příčinu hledejte s největší pravděpodobností v zálivce – buď má rostlina hodně vody, nebo málo. Každopádně se zamyslete nad tím, jak často rostlinku zaléváte a zkuste to změnit. Na vině ale může být i teplota – nestojí květináč hned u radiátoru? Není v průvanu a chladu?

Žluté listy v každém případě odstraňte, ať rostlina neplýtvá energií na jejich vyživování.

K TÉMATU  Aktuálním trendem v designovém osvětlení jsou industriální lampy! Vytvořte si doma jedinečnou atmosféru starých časů

Černé listy, které postupně opadají

Věděli jste, že i rostliny se mohou v zimě nachladit? A právě nachlazení značí černající listí, které postupně opadává. Rostlina se jednoduše nachladila, což podpořila příliš velká zálivka při nízké teplotě. Ideálně rostlinu přesuňte na teplejší místo, dejte pozor na průvan. Je také dobré na nějaký čas omezit zálivku, stačí ji jen pokropit vodou z rozprašovače.

Listy opadaly

I v tomto případě může za padání listů nadměrná zálivka, která mění pH půdy na kyselé. Zkuste rostlinu okamžitě přesadit, ovšem jestli se vzpamatuje, není jisté.

zálivka
Dopřáváte rostlinám hodně vody? Většinou je to na škodu.

Bledé listy, hnědé okraje

Sluneční světlo je sice pro správný růst rostlin důležité a nezbytné, ovšem některé rostliny přímé slunce rády nemají. Rostliny se také dostávají do šoku po zimním období, kdy tmu střídá více světla. Na sluneční světlo si musí zvyknout postupně.

Pomalý růst

Jestliže vám přijde, že se růst rostliny zastavil, příčinou je pouze půda bez potřebných živin. Je zpravidla prorostlá kořenovým systémem, který už nemá z čeho brát. Je na čase rostlinu přesadit do většího a nezapomínejte (mimo zimu) hnojit. Nejlepší doba na přesazování je na jaře.

Žádné květy

Tvorba květů závisí na dvou faktorech, a to na stáří rostliny, nebo na hnojení. Pokud je rostlina příliš mladá, vyčkejte, květy se brzy objeví. V druhém případě jste rostlinu zřejmě přehnojili, přijala větší množství dusíku, než je zdrávo. Poohlédněte se po hnojivu s fosforem, právě fosfor tvorbu květů podporuje.

rostliny
Když rostlinám porozumíte, odvděčí se vám svojí krásou. Navíc jsou to perfektní čističky vzduchu.

Bílá půda a narezlé hrudky

Jakmile se objeví na povrchu půdy v květináči bílý povlak, je to známka přílišné zásaditosti půdy, jejíž příčinou je zalévání příliš tvrdou vodou. Nezbyde vám nic jiného než rostlinu přesadit do nového substrátu. Pro zálivku používejte buď dešťovou, odstátou nebo převařenou vodu.

K TÉMATU  Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Poupata opadávají

Radost z nových květů je nepopsatelná, ovšem co když ještě nerozkvetlá poupata odpadnou dřív, než se rozvinou? Odpověď je jednoduchá, v místnosti je suchý vzduch nebo jednoduše zima. Rostlině pomůžete tím, že ji přesunete někam více do tepla, kde je vzduch o něco vlhčí. Pozor si také dejte na přenos rostlin v zimním období z obchodu domů, rostlina by měla být vždy pečlivě zabalena do papíru.

Neduživé výhony

Jakmile na rostlině zpozorujete dlouhé výhony světlé barvy, přeneste ji tam, kde bude mít dostatek světla – takto rostliny reagují při nedostatku světla především v zimních měsících. Rostlina pak nemá dostatek živin ke správnému růstu.

listy
Při pohledu na rostlinu je na první dobrou znát, že něco děláte špatně.

Rostlinu mohou také napadnout nejrůznější škůdci a nemoci. Všímejte si, jestli vám po bytě nelétají tmavé mušky smutnice nebo se na listech neusadily mšice. Pamatujte, že ačkoliv rostlina nemluví, zmiňovanými znaky vám dává najevo, že není něco v pořádku. Zkoušejte, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy porozumíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.gardeningknowhow.com, www.ukhouseplants.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Dítě sice někdy přijde zcela nečekaně, jindy je však součástí plánu, který si dva stanoví. V takovém případě je to mnohdy lepší. Příchod dítěte je vítaným, milým překvapením, nikoliv něčím, co zaskočí a co člověka vede k pohrávání si s myšlenkou, jestli potrat není řešením. Abyste se takovému scénáři vyhnuli, udělejte několik věcí ještě předtím, než začnete dítě plánovat a následně se o něj pokoušet.
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek