Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
rostliny
Pokojové rostliny s námi mluví.

08. 11. 2022

Pokojové rostliny s námi mluví. Nepoužívají klasickou verbální komunikaci, ale jasná znamení, kterými nám chtějí něco říct. Občas marně. Pokud tomu nerozumíme, postupně zemřou anebo mají přinejmenším vady na kráse. Vy si pak myslíte, že jste nejhorší pěstitel pod sluncem a sen o domácí džungli vzdáte. Nebo neustále kupujete nové a nové kytky. Ale nic z toho není nutné, když se naučíte rozumět jejich řeči.

Svěšené listy

Svěšené listy jsou nejčastější příčinou zcela vyschlé půdy, kdy v ní není ani kapka vody, kterou by si listy nasály. Taková rostlina vypadá doslova smutně. Proč? Nemá vodu. Proto ji okamžitě zalijte, můžete ji dokonce na několik minut ponořit do kbelíku s vodou a po vytažení z ní nechte vodu pořádně odkapat.

Hnědé špičky listů

Hnědé špičky listů značí zpravidla buď nedostatečnou, nebo nadměrnou zálivku. Ačkoliv své rostliny zaléváte pravidelně, může se stát, že je zaléváte málo. Nenechte se zmást mokrým povrchem půdy, pod kterým se může nacházet kořenový bal naprosto suchý. Důležitou vláhu rostlině zajistíte okamžitým ponořením do kbelíku s vodou na pár minut. Pak už stačí množství zálivky hlídat.

Naopak v případě nadměrné zálivky dochází ke změně pH půdy, což je pro rostlinu nevyhovující. V této situaci je nutné rostlinu přesadit do nové půdy. Rostlina, která se neustále ”topí”, také nebude prospívat a brzy vám uhnije.

lopatkovec
Každá rostlina má své potřeby na vodu, světlo a teplotu.

Žloutnutí listů

Příčinu hledejte s největší pravděpodobností v zálivce – buď má rostlina hodně vody, nebo málo. Každopádně se zamyslete nad tím, jak často rostlinku zaléváte a zkuste to změnit. Na vině ale může být i teplota – nestojí květináč hned u radiátoru? Není v průvanu a chladu?

Žluté listy v každém případě odstraňte, ať rostlina neplýtvá energií na jejich vyživování.

K TÉMATU  Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Černé listy, které postupně opadají

Věděli jste, že i rostliny se mohou v zimě nachladit? A právě nachlazení značí černající listí, které postupně opadává. Rostlina se jednoduše nachladila, což podpořila příliš velká zálivka při nízké teplotě. Ideálně rostlinu přesuňte na teplejší místo, dejte pozor na průvan. Je také dobré na nějaký čas omezit zálivku, stačí ji jen pokropit vodou z rozprašovače.

Listy opadaly

I v tomto případě může za padání listů nadměrná zálivka, která mění pH půdy na kyselé. Zkuste rostlinu okamžitě přesadit, ovšem jestli se vzpamatuje, není jisté.

zálivka
Dopřáváte rostlinám hodně vody? Většinou je to na škodu.

Bledé listy, hnědé okraje

Sluneční světlo je sice pro správný růst rostlin důležité a nezbytné, ovšem některé rostliny přímé slunce rády nemají. Rostliny se také dostávají do šoku po zimním období, kdy tmu střídá více světla. Na sluneční světlo si musí zvyknout postupně.

Pomalý růst

Jestliže vám přijde, že se růst rostliny zastavil, příčinou je pouze půda bez potřebných živin. Je zpravidla prorostlá kořenovým systémem, který už nemá z čeho brát. Je na čase rostlinu přesadit do většího a nezapomínejte (mimo zimu) hnojit. Nejlepší doba na přesazování je na jaře.

Žádné květy

Tvorba květů závisí na dvou faktorech, a to na stáří rostliny, nebo na hnojení. Pokud je rostlina příliš mladá, vyčkejte, květy se brzy objeví. V druhém případě jste rostlinu zřejmě přehnojili, přijala větší množství dusíku, než je zdrávo. Poohlédněte se po hnojivu s fosforem, právě fosfor tvorbu květů podporuje.

rostliny
Když rostlinám porozumíte, odvděčí se vám svojí krásou. Navíc jsou to perfektní čističky vzduchu.

Bílá půda a narezlé hrudky

Jakmile se objeví na povrchu půdy v květináči bílý povlak, je to známka přílišné zásaditosti půdy, jejíž příčinou je zalévání příliš tvrdou vodou. Nezbyde vám nic jiného než rostlinu přesadit do nového substrátu. Pro zálivku používejte buď dešťovou, odstátou nebo převařenou vodu.

K TÉMATU  Jak se snadno a rychle zbavit dotěrných mravenců

Poupata opadávají

Radost z nových květů je nepopsatelná, ovšem co když ještě nerozkvetlá poupata odpadnou dřív, než se rozvinou? Odpověď je jednoduchá, v místnosti je suchý vzduch nebo jednoduše zima. Rostlině pomůžete tím, že ji přesunete někam více do tepla, kde je vzduch o něco vlhčí. Pozor si také dejte na přenos rostlin v zimním období z obchodu domů, rostlina by měla být vždy pečlivě zabalena do papíru.

Neduživé výhony

Jakmile na rostlině zpozorujete dlouhé výhony světlé barvy, přeneste ji tam, kde bude mít dostatek světla – takto rostliny reagují při nedostatku světla především v zimních měsících. Rostlina pak nemá dostatek živin ke správnému růstu.

listy
Při pohledu na rostlinu je na první dobrou znát, že něco děláte špatně.

Rostlinu mohou také napadnout nejrůznější škůdci a nemoci. Všímejte si, jestli vám po bytě nelétají tmavé mušky smutnice nebo se na listech neusadily mšice. Pamatujte, že ačkoliv rostlina nemluví, zmiňovanými znaky vám dává najevo, že není něco v pořádku. Zkoušejte, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy porozumíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

6 nenáročných pokojovek, které zvládnou péči i těch nejhorších pěstitelů

Zdroje článku:
www.gardeningknowhow.com, www.ukhouseplants.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.
Odlety na vytouženou dovolenou bývají občas hektické a stejně tak působí i letiště. Musíte najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou vše funguje hladce. Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
V éře globalizace a digitálních technologií se hranice pro lásku stírají a příležitosti pro mezinárodní vztahy rostou. Tento článek vám nabídne pohled na to, jak moderní technologie a změněná společenská dynamika otevírají dveře k nalezení partnera v jakékoli části světa. Zabýváme se tipy pro bezpečné online seznamování, překonávání kulturních a jazykových bariér, a jak udržovat vztah na dálku, zatímco plánujete společnou budoucnost. Navíc představíme inspirativní příběhy párů, kterým se podařilo překonat vzdálenost a rozdíly, a sdílíme rady, jak si vybudovat pevný a šťastný vztah, bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte.
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Každý čínský panovník si byl vždy vědom toho, že musí na svět přivést dědice trůnu. A měl to také dobře pojištěné. Kromě oficiální manželky měl ještě císař další „podřadné“ manželky a své konkubíny.
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Výběr článků

Vaše kamarádky mají děti nebo setrvávají ve vztazích, které jsou naprosto nefunkční. A vy přemýšlíte, proč je vlastně člověk ve vztahu, když být sám taky není k zahození. Pojďme si to shrnout a podívat se na výhody single života.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.

Nepřehlédněte

K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek