Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Mykóza nohou není jen pánský problém. Jak s ní bojovat a jak jí předcházet?

Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Mykóza
Léčbu je potřeba zahájit co nejdříve, jinak se mykóza může rozšířit.

25. 09. 2023

25. 09. 2023

Mykóza? Jak jí léčit?

Důležitá je antimykotická léčba. Svoji roli hrají i dostatečná hygiena a materiál ponožek.

Léčbu je potřeba zahájit co nejdříve, jinak se mykóza může rozšířit. Léčba spočívá v používání antimykotických krémů a roztoků. Pokud se jedná o závažnější případy, může lékař předepsat perorální antimykotika. Ponožky a ručníky je potřeba prát samostatně a na vysoké teploty. Také existuje antimykotický gel určený pro prádlo.

Existuje prevence?

  • Samozřejmostí je pravidelná a pečlivá hygiena. Především během léta je vhodné používání antimykotických sprejů, pokud zavítáte na koupaliště nebo jiné veřejné sportoviště. Pro koupaliště volte žabky nebo gumovou obuv. Jen tak zabráníte chodidlům v kontaktu s rizikovými místy.
  • Pohybujete-li se na veřejných prostorách – sprchy, bazény, šatny, používejte svoji vlastní obuv. Eliminujte doteky bosých nohou podlahy.
  • Jako prevenci si můžete pořídit sprej, který zároveň funguje jako antiperspirant a brání tak v pocení a zápachu nohou.
  • Prádlo je potřeba prát na vyšší teploty a do praní můžete přidat protiplísňový prací gel.
  • Nepůjčujte si cizí přezůvky ani jinou obuv. Udržujte nohy, především pak prostor mezi prsty, v suchu. Houby mají rády vlhké prostředí, ve kterém se rychle množí. Máte-li problémy s nadměrným pocením chodidel, používejte pudr.
  • Pozor dejte na vhodnou obuv. Ta by měla být dostatečně prodyšná. Volte přírodní materiál ponožek – bavlnu nebo bambus.

Mohlo by se vám hodit:

Trápí vás plíseň na nehtech? Tomuhle se vyhněte!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Developerský projekt Vilapark Klamovka je zasazen do zeleného prostředí hlavního města, přitom v dosahu plné občanské vybavenosti. Pokud plánujete zůstat v metropoli, ovšem prahnete po klidné lokalitě, nadchnou vás nové byty v Praze 5. V následujících řádcích vám o lokalitě, nabízených bytech i celém projektu prozradíme více informací.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.

Nepřehlédněte

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek