Čtvrtek , 18. 08. 2022

Petra

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
jak se zbavit stresu
Jde se vůbec zbavit stresu? (foto: 123rf)

05. 03. 2021

Proč se lidé stresují?

Jak už jsem zmínila, tak dnešní doba je velice rychlá. Každý chce všechno hned. Díky tomu na sebe lidi tlačí, nakládají na sebe hodně požadavků a to v nich vyvolává stres. Pokud nemají to, co si stanovili, tak se cítí méněcenní, kritizují se a především se cítí ve stresu. Otázkou zní, jak se zbavit stresu?

Taky se tak děje, protože jste více v budoucnosti a minulosti a čím dál méně v přítomném okamžiku. Jestliže přemýšlíte nad obavami a strachy z budoucnosti, tak si zbytečně vytváříte stres. A to samé, jestliže žijete v minulosti. Neustále přemýšlíte nad něčím nepříjemným, co se vám stalo a díky tomu se cítíte opět ve stresu.

Přítomný okamžik

Klíčem tedy je být co nejvíce v přítomnosti. Omezit neustálé přemýšlení. Protože to je právě to, co ve vás vyvolává stres. Když přemýšlíte nad všemi těmi věcmi, které musíte ještě stihnout a bojíte se, že je nestihnete. Nebo když přemýšlíte nad různými obavami, co všechno by se mohlo přihodit. No anebo pokud prožíváte bolesti z minulosti.

Dobrou zprávou ale je, že to všechno záleží jen na VÁS. Záleží na vás, jakými myšlenkami se budete zabývat. Nemusíte se nechat unést negativními myšlenkami. Můžete hned od DNEŠNÍHO DNE začít žít více v přítomnosti.

Jak to ale udělat?

Možná se ptáte, jak vlastně na to… Začněte malými krůčky. Vnímejte během dne váš dech. Když jdete po schodech, tak místo přemýšlení nad tím, co všechno ještě musíte během dne stihnout, se zaměřte na každý váš pohyb.

Vnímejte, jak vaše nohy stoupají po schodech. Ano, je to tak lehké! Možná se vám to zdá jako něco nesmyslného. Ale věřte mi, že pokud tohle budete praktikovat, tak se vaše mysl naprosto zklidní, vy budete více radostnější a stres z vašeho života opadne.

K TÉMATUPředstavujeme Viber 10: Zcela nový design, skrytá čísla v chatech a skupinové hovory! Už jste ho zkusily?

Taky věnujte váš drahocenný čas na nějakou aktivitu, která vás naplňuje. Nevěnujte se celý den jen pracovním povinnostem. Najděte si čas i sami pro sebe. Dělejte něco, co vás baví, u čeho jste vždy v přítomném okamžiku! Pro někoho to je cvičení, jóga, kreslení, vyrábění nějakých věcí. Pro druhého to může být psaní, čtení anebo například uklízení domácnosti.

Pozorujte sami sebe a najděte si činnost, na kterou se budete těšit, která vás bude naplňovat a u které zapomenete na čas! Protože do ní budete tak pohlcení, že vám nezbude čas na přemýšlení nad něčím negativním.

Sport je lék!

Důležitým principem k redukci stresu je sport! Ať už se jedná o cvičení v posilovně, cvičení doma, běhání, plavání, box, tenis, fotbal, lyžování nebo cokoli jiného, tak vám to vždy pomůže se stresem! Sport nás totiž také dostává do přítomného okamžiku, ale nejen to. Při sportu se nám totiž vyplavují endorfiny v našem těle. A endorfiny jsou hormony štěstí.

Tudíž můžete vnímat, že například po běhání se budete cítit naprosto skvěle a nabití energií. A jestliže budete běh či cokoli jiného praktikovat pravidelně, tak ve vašem životě naprosto zmírníte stres.

Meditace

Poslední dost důležitou věcí je meditace. Meditace je technika, při níž zklidníte vaši mysl a opět se tak dostanete do přítomného okamžiku. Není na tom žádná věda. Stačí či sednou či lehnout někde do klidu, zavřít oči a vnímat váš dech. Takových 5 minut denně z vás udělá naprosto nového člověka!

A pokud se vám nebude dařit zklidnit vaši mysl a vnímat váš dech, tak nevadí. Můžete v začátcích poslouchat vedené meditace, kterých v dnešní době najdete na internetu a především na YouTube opravdu plno. Vedené meditace vás budou vést, takže nebudete mít čas přemýšlet nad něčím negativním.

K TÉMATUSezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Jen vytrvat!

Zmírnit či úplně odstranit stres z vašeho života je tedy MOŽNÉ! Ať už vyzkoušíte cokoli – vaši oblíbenou činnost, sport, meditaci a hlavně bytí v přítomném okamžiku, tak hlavně vytrvejte. Nestačí, když to provedete párkrát.

Jde o to, abyste to prováděli na pravidelné bázi. Díky tomu se vaše tělo postupně dostane úplně ze stresu. Takže se držte vaší vize, že chcete být beze stresu, dělejte pro to příslušné kroky a uvidíte, že se vám to podaří!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?

Nepřehlédněte

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek