Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
jak se zbavit stresu
Jde se vůbec zbavit stresu? (foto: 123rf)

05. 03. 2021

Proč se lidé stresují?

Jak už jsem zmínila, tak dnešní doba je velice rychlá. Každý chce všechno hned. Díky tomu na sebe lidi tlačí, nakládají na sebe hodně požadavků a to v nich vyvolává stres. Pokud nemají to, co si stanovili, tak se cítí méněcenní, kritizují se a především se cítí ve stresu. Otázkou zní, jak se zbavit stresu?

Taky se tak děje, protože jste více v budoucnosti a minulosti a čím dál méně v přítomném okamžiku. Jestliže přemýšlíte nad obavami a strachy z budoucnosti, tak si zbytečně vytváříte stres. A to samé, jestliže žijete v minulosti. Neustále přemýšlíte nad něčím nepříjemným, co se vám stalo a díky tomu se cítíte opět ve stresu.

Přítomný okamžik

Klíčem tedy je být co nejvíce v přítomnosti. Omezit neustálé přemýšlení. Protože to je právě to, co ve vás vyvolává stres. Když přemýšlíte nad všemi těmi věcmi, které musíte ještě stihnout a bojíte se, že je nestihnete. Nebo když přemýšlíte nad různými obavami, co všechno by se mohlo přihodit. No anebo pokud prožíváte bolesti z minulosti.

Dobrou zprávou ale je, že to všechno záleží jen na VÁS. Záleží na vás, jakými myšlenkami se budete zabývat. Nemusíte se nechat unést negativními myšlenkami. Můžete hned od DNEŠNÍHO DNE začít žít více v přítomnosti.

Jak to ale udělat?

Možná se ptáte, jak vlastně na to… Začněte malými krůčky. Vnímejte během dne váš dech. Když jdete po schodech, tak místo přemýšlení nad tím, co všechno ještě musíte během dne stihnout, se zaměřte na každý váš pohyb.

Vnímejte, jak vaše nohy stoupají po schodech. Ano, je to tak lehké! Možná se vám to zdá jako něco nesmyslného. Ale věřte mi, že pokud tohle budete praktikovat, tak se vaše mysl naprosto zklidní, vy budete více radostnější a stres z vašeho života opadne.

K TÉMATU  Jak se naučit cizí jazyk, i když už nechodíte do školy a odmítáte jazykové kurzy

Taky věnujte váš drahocenný čas na nějakou aktivitu, která vás naplňuje. Nevěnujte se celý den jen pracovním povinnostem. Najděte si čas i sami pro sebe. Dělejte něco, co vás baví, u čeho jste vždy v přítomném okamžiku! Pro někoho to je cvičení, jóga, kreslení, vyrábění nějakých věcí. Pro druhého to může být psaní, čtení anebo například uklízení domácnosti.

Pozorujte sami sebe a najděte si činnost, na kterou se budete těšit, která vás bude naplňovat a u které zapomenete na čas! Protože do ní budete tak pohlcení, že vám nezbude čas na přemýšlení nad něčím negativním.

Sport je lék!

Důležitým principem k redukci stresu je sport! Ať už se jedná o cvičení v posilovně, cvičení doma, běhání, plavání, box, tenis, fotbal, lyžování nebo cokoli jiného, tak vám to vždy pomůže se stresem! Sport nás totiž také dostává do přítomného okamžiku, ale nejen to. Při sportu se nám totiž vyplavují endorfiny v našem těle. A endorfiny jsou hormony štěstí.

Tudíž můžete vnímat, že například po běhání se budete cítit naprosto skvěle a nabití energií. A jestliže budete běh či cokoli jiného praktikovat pravidelně, tak ve vašem životě naprosto zmírníte stres.

Meditace

Poslední dost důležitou věcí je meditace. Meditace je technika, při níž zklidníte vaši mysl a opět se tak dostanete do přítomného okamžiku. Není na tom žádná věda. Stačí či sednou či lehnout někde do klidu, zavřít oči a vnímat váš dech. Takových 5 minut denně z vás udělá naprosto nového člověka!

A pokud se vám nebude dařit zklidnit vaši mysl a vnímat váš dech, tak nevadí. Můžete v začátcích poslouchat vedené meditace, kterých v dnešní době najdete na internetu a především na YouTube opravdu plno. Vedené meditace vás budou vést, takže nebudete mít čas přemýšlet nad něčím negativním.

K TÉMATU  Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

Jen vytrvat!

Zmírnit či úplně odstranit stres z vašeho života je tedy MOŽNÉ! Ať už vyzkoušíte cokoli – vaši oblíbenou činnost, sport, meditaci a hlavně bytí v přítomném okamžiku, tak hlavně vytrvejte. Nestačí, když to provedete párkrát.

Jde o to, abyste to prováděli na pravidelné bázi. Díky tomu se vaše tělo postupně dostane úplně ze stresu. Takže se držte vaší vize, že chcete být beze stresu, dělejte pro to příslušné kroky a uvidíte, že se vám to podaří!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek