Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
jak se zbavit stresu
Jde se vůbec zbavit stresu? (foto: 123rf)

05. 03. 2021

Proč se lidé stresují?

Jak už jsem zmínila, tak dnešní doba je velice rychlá. Každý chce všechno hned. Díky tomu na sebe lidi tlačí, nakládají na sebe hodně požadavků a to v nich vyvolává stres. Pokud nemají to, co si stanovili, tak se cítí méněcenní, kritizují se a především se cítí ve stresu. Otázkou zní, jak se zbavit stresu?

Taky se tak děje, protože jste více v budoucnosti a minulosti a čím dál méně v přítomném okamžiku. Jestliže přemýšlíte nad obavami a strachy z budoucnosti, tak si zbytečně vytváříte stres. A to samé, jestliže žijete v minulosti. Neustále přemýšlíte nad něčím nepříjemným, co se vám stalo a díky tomu se cítíte opět ve stresu.

Přítomný okamžik

Klíčem tedy je být co nejvíce v přítomnosti. Omezit neustálé přemýšlení. Protože to je právě to, co ve vás vyvolává stres. Když přemýšlíte nad všemi těmi věcmi, které musíte ještě stihnout a bojíte se, že je nestihnete. Nebo když přemýšlíte nad různými obavami, co všechno by se mohlo přihodit. No anebo pokud prožíváte bolesti z minulosti.

Dobrou zprávou ale je, že to všechno záleží jen na VÁS. Záleží na vás, jakými myšlenkami se budete zabývat. Nemusíte se nechat unést negativními myšlenkami. Můžete hned od DNEŠNÍHO DNE začít žít více v přítomnosti.

Jak to ale udělat?

Možná se ptáte, jak vlastně na to… Začněte malými krůčky. Vnímejte během dne váš dech. Když jdete po schodech, tak místo přemýšlení nad tím, co všechno ještě musíte během dne stihnout, se zaměřte na každý váš pohyb.

Vnímejte, jak vaše nohy stoupají po schodech. Ano, je to tak lehké! Možná se vám to zdá jako něco nesmyslného. Ale věřte mi, že pokud tohle budete praktikovat, tak se vaše mysl naprosto zklidní, vy budete více radostnější a stres z vašeho života opadne.

K TÉMATU  Kvasinková infekce postihuje hned několik míst na těle. Co dělat a co jíst, když se kvasinky přemnoží?

Taky věnujte váš drahocenný čas na nějakou aktivitu, která vás naplňuje. Nevěnujte se celý den jen pracovním povinnostem. Najděte si čas i sami pro sebe. Dělejte něco, co vás baví, u čeho jste vždy v přítomném okamžiku! Pro někoho to je cvičení, jóga, kreslení, vyrábění nějakých věcí. Pro druhého to může být psaní, čtení anebo například uklízení domácnosti.

Pozorujte sami sebe a najděte si činnost, na kterou se budete těšit, která vás bude naplňovat a u které zapomenete na čas! Protože do ní budete tak pohlcení, že vám nezbude čas na přemýšlení nad něčím negativním.

Sport je lék!

Důležitým principem k redukci stresu je sport! Ať už se jedná o cvičení v posilovně, cvičení doma, běhání, plavání, box, tenis, fotbal, lyžování nebo cokoli jiného, tak vám to vždy pomůže se stresem! Sport nás totiž také dostává do přítomného okamžiku, ale nejen to. Při sportu se nám totiž vyplavují endorfiny v našem těle. A endorfiny jsou hormony štěstí.

Tudíž můžete vnímat, že například po běhání se budete cítit naprosto skvěle a nabití energií. A jestliže budete běh či cokoli jiného praktikovat pravidelně, tak ve vašem životě naprosto zmírníte stres.

Meditace

Poslední dost důležitou věcí je meditace. Meditace je technika, při níž zklidníte vaši mysl a opět se tak dostanete do přítomného okamžiku. Není na tom žádná věda. Stačí či sednou či lehnout někde do klidu, zavřít oči a vnímat váš dech. Takových 5 minut denně z vás udělá naprosto nového člověka!

A pokud se vám nebude dařit zklidnit vaši mysl a vnímat váš dech, tak nevadí. Můžete v začátcích poslouchat vedené meditace, kterých v dnešní době najdete na internetu a především na YouTube opravdu plno. Vedené meditace vás budou vést, takže nebudete mít čas přemýšlet nad něčím negativním.

K TÉMATU  Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Jen vytrvat!

Zmírnit či úplně odstranit stres z vašeho života je tedy MOŽNÉ! Ať už vyzkoušíte cokoli – vaši oblíbenou činnost, sport, meditaci a hlavně bytí v přítomném okamžiku, tak hlavně vytrvejte. Nestačí, když to provedete párkrát.

Jde o to, abyste to prováděli na pravidelné bázi. Díky tomu se vaše tělo postupně dostane úplně ze stresu. Takže se držte vaší vize, že chcete být beze stresu, dělejte pro to příslušné kroky a uvidíte, že se vám to podaří!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co si pro nás dnes hvězdy připravily? Zásadní je, že co dnes vyslovíte, stane se skutečností! Nevěříte? I přání mají energii. A každá energie se počítá. Dávejte si proto pozor, co říkáte a co při tom cítíte. Kromě toho šetřete své nohy. Co ještě dalšího?
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Influencerka Shopaholicadel zažila nečekaný Štědrý den, když došlo k rozchodu s jejím partnerem Janem Kulasem (30). Veřejnost se dozvěděla o těhotenství a potratu, na což okamžitě reagoval expřítel obviněním z nemocničního pobytu způsobeného alkoholem. Nyní Adéla odmítá spekulace o nových vztazích a vyjadřuje lásku k své nezávislosti. Jaké jsou její plány do budoucna a jak se vyrovnává s tlakem veřejnosti? To vše a více v našem podrobném článku.
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Zimní dny přímo vybízejí naši fantazii, aby si tak trochu popustila uzdu a koukla se po nádherných a charismatických mužích, kteří se okolo nás vyskytují. Teď se podíváme na ty, kteří jsou nejen slavní, ale také naprosto nedostupní. Dali totiž přednost jiným mužům! Gayové, a přitom takoví krasavci! Fňuk!
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.

Výběr článků

Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!

Nepřehlédněte

Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek