Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Jak se zbavit stresu? Jde to vůbec? Tipy a rady, jak na to

Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
jak se zbavit stresu
Jde se vůbec zbavit stresu? (foto: 123rf)

05. 03. 2021

Proč se lidé stresují?

Jak už jsem zmínila, tak dnešní doba je velice rychlá. Každý chce všechno hned. Díky tomu na sebe lidi tlačí, nakládají na sebe hodně požadavků a to v nich vyvolává stres. Pokud nemají to, co si stanovili, tak se cítí méněcenní, kritizují se a především se cítí ve stresu. Otázkou zní, jak se zbavit stresu?

Taky se tak děje, protože jste více v budoucnosti a minulosti a čím dál méně v přítomném okamžiku. Jestliže přemýšlíte nad obavami a strachy z budoucnosti, tak si zbytečně vytváříte stres. A to samé, jestliže žijete v minulosti. Neustále přemýšlíte nad něčím nepříjemným, co se vám stalo a díky tomu se cítíte opět ve stresu.

Přítomný okamžik

Klíčem tedy je být co nejvíce v přítomnosti. Omezit neustálé přemýšlení. Protože to je právě to, co ve vás vyvolává stres. Když přemýšlíte nad všemi těmi věcmi, které musíte ještě stihnout a bojíte se, že je nestihnete. Nebo když přemýšlíte nad různými obavami, co všechno by se mohlo přihodit. No anebo pokud prožíváte bolesti z minulosti.

Dobrou zprávou ale je, že to všechno záleží jen na VÁS. Záleží na vás, jakými myšlenkami se budete zabývat. Nemusíte se nechat unést negativními myšlenkami. Můžete hned od DNEŠNÍHO DNE začít žít více v přítomnosti.

Jak to ale udělat?

Možná se ptáte, jak vlastně na to… Začněte malými krůčky. Vnímejte během dne váš dech. Když jdete po schodech, tak místo přemýšlení nad tím, co všechno ještě musíte během dne stihnout, se zaměřte na každý váš pohyb.

Vnímejte, jak vaše nohy stoupají po schodech. Ano, je to tak lehké! Možná se vám to zdá jako něco nesmyslného. Ale věřte mi, že pokud tohle budete praktikovat, tak se vaše mysl naprosto zklidní, vy budete více radostnější a stres z vašeho života opadne.

K TÉMATU  Organizace času: Jak mít pohodu v práci i doma a všechno stíhat?

Taky věnujte váš drahocenný čas na nějakou aktivitu, která vás naplňuje. Nevěnujte se celý den jen pracovním povinnostem. Najděte si čas i sami pro sebe. Dělejte něco, co vás baví, u čeho jste vždy v přítomném okamžiku! Pro někoho to je cvičení, jóga, kreslení, vyrábění nějakých věcí. Pro druhého to může být psaní, čtení anebo například uklízení domácnosti.

Pozorujte sami sebe a najděte si činnost, na kterou se budete těšit, která vás bude naplňovat a u které zapomenete na čas! Protože do ní budete tak pohlcení, že vám nezbude čas na přemýšlení nad něčím negativním.

Sport je lék!

Důležitým principem k redukci stresu je sport! Ať už se jedná o cvičení v posilovně, cvičení doma, běhání, plavání, box, tenis, fotbal, lyžování nebo cokoli jiného, tak vám to vždy pomůže se stresem! Sport nás totiž také dostává do přítomného okamžiku, ale nejen to. Při sportu se nám totiž vyplavují endorfiny v našem těle. A endorfiny jsou hormony štěstí.

Tudíž můžete vnímat, že například po běhání se budete cítit naprosto skvěle a nabití energií. A jestliže budete běh či cokoli jiného praktikovat pravidelně, tak ve vašem životě naprosto zmírníte stres.

Meditace

Poslední dost důležitou věcí je meditace. Meditace je technika, při níž zklidníte vaši mysl a opět se tak dostanete do přítomného okamžiku. Není na tom žádná věda. Stačí či sednou či lehnout někde do klidu, zavřít oči a vnímat váš dech. Takových 5 minut denně z vás udělá naprosto nového člověka!

A pokud se vám nebude dařit zklidnit vaši mysl a vnímat váš dech, tak nevadí. Můžete v začátcích poslouchat vedené meditace, kterých v dnešní době najdete na internetu a především na YouTube opravdu plno. Vedené meditace vás budou vést, takže nebudete mít čas přemýšlet nad něčím negativním.

K TÉMATU  Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Jen vytrvat!

Zmírnit či úplně odstranit stres z vašeho života je tedy MOŽNÉ! Ať už vyzkoušíte cokoli – vaši oblíbenou činnost, sport, meditaci a hlavně bytí v přítomném okamžiku, tak hlavně vytrvejte. Nestačí, když to provedete párkrát.

Jde o to, abyste to prováděli na pravidelné bázi. Díky tomu se vaše tělo postupně dostane úplně ze stresu. Takže se držte vaší vize, že chcete být beze stresu, dělejte pro to příslušné kroky a uvidíte, že se vám to podaří!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antistresové činnosti, které vám zlepší náladu. Kterou vyzkoušíte nejdříve?

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.

Nepřehlédněte

Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek