Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
zubní hygiena
Zubní hygiena nezačíná a nekončí jen čištěním zubů ráno a večer.

25. 07. 2022

Správná metoda čištění zubů je základ

Základní každodenní péče o zuby samozřejmě spočívá v čištění si zubů kartáčkem a zubní pastou. To víme každý. Ale i tato samotná procedura musí být prováděná správným postupem. Kde kdo si myslí, že když si vydrhne, ano, doslova vydrhne zuby zubním kartáčkem, má splněno a žádný zubní plak ani zubní kámen se mu na zubech nikdy nevytvoří. Jenže zubní hygiena je mnohem komplexnější.

Zuby bychom si měli čistit pomalými pohyby a nikoliv krouživými, ale takovými, které směřujeme ze zubu ven. Tudíž horní zuby si čistíme smýkáním kartáčku odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru. A samozřejmě si musíme přední i zadní stranu zubů vyčistit zvlášť.

Používáte mezizubní kartáčky?

To ale rozhodně není všechno. Po klasickém čištění zubů by měl přijít na řadu mezizubní kartáček. Ten se vyrábí hned v několika velikostech a také bychom hned několik velikostí měli použít. Na širší škvírky mezi zuby použijeme širší kartáček, na užší prostory tenčí kartáček. A každou mezírku musíme vyčistit zvlášť.

zuby
Používáte mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáček používáme tak, že ho protáhneme škvírkou, jako bychom kreslili písmeno X a pak vytáhnout. Nic nezkazíte, když vezmete každý mezizubní prostor dvakrát.

A teď sólíčko

A stále ještě nemáte hotovo, protože po mezizubním kartáčku přichází na řadu takzvaný solo kartáček neboli sólíčko. O tom jste možná ještě nikdy neslyšeli, ale pravdou je, že vám je v mnoha situacích užitečnější než kartáček klasický. Dokonale si s ním vyčistíte plošky zadních zubů a dočistíte si s ním prostory mezi dásněmi a zuby. Každý zub ovšem musíte vyčistit zvlášť.

Všechny tyto tři procedury vám zaberou zhruba patnáct až dvacet pět minut, záleží na tom, zdali už máte s pořádným čištěním zubů praxi, nebo se to teprve učíte před zrcadlem. Jakmile se ale naučíte používat mezizubní kartáček a solo kartáček bez zrcadla, můžete si s nimi klidně sednout k televizi a čistit si zuby u ní.

K TÉMATU  Jedny z nějtěžších písní, které zazněly v The Voice. Chcete cítit husí kůži?

Používejte škrabku na jazyk

Ale aby bylo čištění zubů dokonalé, je zapotřebí si vyčistit také jazyk a to buď klasickým kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk, kterou seženete v každé drogerii anebo lékárně. Protože i na jazyku ulpívají bakterie, které nám mohou uškodit. Vše pak podtrhnete ústní vodou, která vám ústa dokonale vydezinfikuje.

Říkáte si, že na takové čištění zubů nemáte absolutně čas? V tom případě riskujete, že jednou si budete muset udělat čas na zubní prohlídku, případné trhání zubů a ještě utratíte deseti tisíce korun za lékařský zákrok. A to se málokomu vyplatí.

Jak často měnit kartáčky?

Kartáčky však nezapomeňte také pravidelně měnit. Jeden mezizubní kartáček vám vydrží zhruba na týden, možná i méně, záleží na tom, jak moc na něj tlačíte (i když byste tlačit vůbec neměli) nebo jak často a intenzivně ho používáte. A samozřejmě záleží i na tom, jak s ním umíte zacházet.

Solo kartáček vám vydrží přibližně měsíc a klasický kartáček bychom měli měnit minimálně každé tři měsíce. Opět ale velmi záleží na tom, jak s ním zacházíte.

Často se v lékárnách a drogériích rovněž prodávají klasické i mezizubní kartáčky v průhledných či barevných plastových pouzdrech. V nich však kartáčky uchovávejte pouze při cestování, doma tato pouzdra vůbec nepoužívejte. Proč? Protože se vám na kartáčku bude zbytečně vytvářet spoustu bakterií, které si pak nanesete na zuby a tím si vytvoříte základ pro vznik zubního kazu. A to dozajista nechcete.

Kdy přichází na řadu dentální hygiena?

V ideálním případě bychom také měli docházet alespoň dvakrát ročně na dentální hygienu. Ženy nebo muži, kteří mají častější problémy se zuby například s nadměrnou tvorbou zubního kamene nebo kazů, by měli dokonce docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Dentální hygienista nebo hygienistka vám nejenom zuby a dásně zkontrolují, ale také vás zbaví zubního plaku a zubního kamene. Dále s vámi natrénují správné čištění zubů a doporučí vhodné velikosti mezizubních kartáčků.

K TÉMATU  Blížící se menopauza. Jak ji poznat, kdy ji čekat a jak zmírnit její projevy
zubař
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň dvakrát ročně.

Právě zubní kámen představuje největší riziko, neboť způsobuje zubní kaz. Čím víc se nám na zubech nahromadí zubního plaku, tím pravděpodobněji se nám vytvoří také zubní kámen. A zubní kámen má pak za následek zánět dásní, který vede až k nepříjemné a obávané paradentóze. Jakmile při čištění zubů plivete krev, rozhodně byste s návštěvou dentální hygieny neměli otálet.

Pokud jste si doposud maximálně čistili zuby dvakrát denně a zbytek je pro vás neprobádané území, připadá vám možná správná zubní hygiena jako utopie. Jakmile si však tuhle rutinu natrénujete, bude to pro vás stejné, jako když si ráno vaříte kafe. Motivaci vám dodá třeba tento profil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek