Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Správná zubní hygiena nespočívá jen v klasickém čištění zubů

Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
zubní hygiena
Zubní hygiena nezačíná a nekončí jen čištěním zubů ráno a večer.

25. 07. 2022

Správná metoda čištění zubů je základ

Základní každodenní péče o zuby samozřejmě spočívá v čištění si zubů kartáčkem a zubní pastou. To víme každý. Ale i tato samotná procedura musí být prováděná správným postupem. Kde kdo si myslí, že když si vydrhne, ano, doslova vydrhne zuby zubním kartáčkem, má splněno a žádný zubní plak ani zubní kámen se mu na zubech nikdy nevytvoří. Jenže zubní hygiena je mnohem komplexnější.

Zuby bychom si měli čistit pomalými pohyby a nikoliv krouživými, ale takovými, které směřujeme ze zubu ven. Tudíž horní zuby si čistíme smýkáním kartáčku odshora dolů, dolní zuby zdola nahoru. A samozřejmě si musíme přední i zadní stranu zubů vyčistit zvlášť.

Používáte mezizubní kartáčky?

To ale rozhodně není všechno. Po klasickém čištění zubů by měl přijít na řadu mezizubní kartáček. Ten se vyrábí hned v několika velikostech a také bychom hned několik velikostí měli použít. Na širší škvírky mezi zuby použijeme širší kartáček, na užší prostory tenčí kartáček. A každou mezírku musíme vyčistit zvlášť.

zuby
Používáte mezizubní kartáčky?

Mezizubní kartáček používáme tak, že ho protáhneme škvírkou, jako bychom kreslili písmeno X a pak vytáhnout. Nic nezkazíte, když vezmete každý mezizubní prostor dvakrát.

A teď sólíčko

A stále ještě nemáte hotovo, protože po mezizubním kartáčku přichází na řadu takzvaný solo kartáček neboli sólíčko. O tom jste možná ještě nikdy neslyšeli, ale pravdou je, že vám je v mnoha situacích užitečnější než kartáček klasický. Dokonale si s ním vyčistíte plošky zadních zubů a dočistíte si s ním prostory mezi dásněmi a zuby. Každý zub ovšem musíte vyčistit zvlášť.

Všechny tyto tři procedury vám zaberou zhruba patnáct až dvacet pět minut, záleží na tom, zdali už máte s pořádným čištěním zubů praxi, nebo se to teprve učíte před zrcadlem. Jakmile se ale naučíte používat mezizubní kartáček a solo kartáček bez zrcadla, můžete si s nimi klidně sednout k televizi a čistit si zuby u ní.

K TÉMATU  Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

Používejte škrabku na jazyk

Ale aby bylo čištění zubů dokonalé, je zapotřebí si vyčistit také jazyk a to buď klasickým kartáčkem nebo speciální škrabkou na jazyk, kterou seženete v každé drogerii anebo lékárně. Protože i na jazyku ulpívají bakterie, které nám mohou uškodit. Vše pak podtrhnete ústní vodou, která vám ústa dokonale vydezinfikuje.

Říkáte si, že na takové čištění zubů nemáte absolutně čas? V tom případě riskujete, že jednou si budete muset udělat čas na zubní prohlídku, případné trhání zubů a ještě utratíte deseti tisíce korun za lékařský zákrok. A to se málokomu vyplatí.

Jak často měnit kartáčky?

Kartáčky však nezapomeňte také pravidelně měnit. Jeden mezizubní kartáček vám vydrží zhruba na týden, možná i méně, záleží na tom, jak moc na něj tlačíte (i když byste tlačit vůbec neměli) nebo jak často a intenzivně ho používáte. A samozřejmě záleží i na tom, jak s ním umíte zacházet.

Solo kartáček vám vydrží přibližně měsíc a klasický kartáček bychom měli měnit minimálně každé tři měsíce. Opět ale velmi záleží na tom, jak s ním zacházíte.

Často se v lékárnách a drogériích rovněž prodávají klasické i mezizubní kartáčky v průhledných či barevných plastových pouzdrech. V nich však kartáčky uchovávejte pouze při cestování, doma tato pouzdra vůbec nepoužívejte. Proč? Protože se vám na kartáčku bude zbytečně vytvářet spoustu bakterií, které si pak nanesete na zuby a tím si vytvoříte základ pro vznik zubního kazu. A to dozajista nechcete.

Kdy přichází na řadu dentální hygiena?

V ideálním případě bychom také měli docházet alespoň dvakrát ročně na dentální hygienu. Ženy nebo muži, kteří mají častější problémy se zuby například s nadměrnou tvorbou zubního kamene nebo kazů, by měli dokonce docházet na dentální hygienu jednou za tři měsíce. Dentální hygienista nebo hygienistka vám nejenom zuby a dásně zkontrolují, ale také vás zbaví zubního plaku a zubního kamene. Dále s vámi natrénují správné čištění zubů a doporučí vhodné velikosti mezizubních kartáčků.

K TÉMATU  Nejdivnější diety, které někdo opravdu držel
zubař
Na dentální hygienu byste měli docházet alespoň dvakrát ročně.

Právě zubní kámen představuje největší riziko, neboť způsobuje zubní kaz. Čím víc se nám na zubech nahromadí zubního plaku, tím pravděpodobněji se nám vytvoří také zubní kámen. A zubní kámen má pak za následek zánět dásní, který vede až k nepříjemné a obávané paradentóze. Jakmile při čištění zubů plivete krev, rozhodně byste s návštěvou dentální hygieny neměli otálet.

Pokud jste si doposud maximálně čistili zuby dvakrát denně a zbytek je pro vás neprobádané území, připadá vám možná správná zubní hygiena jako utopie. Jakmile si však tuhle rutinu natrénujete, bude to pro vás stejné, jako když si ráno vaříte kafe. Motivaci vám dodá třeba tento profil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ekologické rodičovství není jen módní trend, ale způsob, jak předat dětem důležité hodnoty týkající se ochrany naší planety. Udržitelný životní styl může pomoci snížit vaši ekologickou stopu a zároveň zajistit zdravější prostředí pro vaši rodinu. Zde jsou praktické tipy, jak začít:
Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Věděla jste, že obleková pánská vesta může být jedním z nejuniverzálnějších kousků v šatníku každé ženy? Je to tak, můžete ji nosit jak na volno, tak tzv. slim fit. Pojďme se podívat tomuto trendu na zub.
Toužíte pod dokonale hladkém prostředí ve vašich intimních partiích? Pravidelně se holíte a používáte nejlepší metody holení, krémy a pěny, ale stále vás obtěžují občasné pupínky vzniklé v důsledku zarostlého chloupku? Chcete se jich zbavit jednou provždy, aby vaše intimní partie byly neodolatelně hebké a hladké?
Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Kuchyňský kout je plný nejrůznějších spotřebičů, bez kterých bychom se při vaření prakticky neobešli. V případě, že vám chybí mikrovlnná trouba, pojďme si prozradit, jak ji vybrat. I tento společník se vybírá na základě několika kritérií.
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.

Nepřehlédněte

Jelikož robotický vysavač efektivně uklidí, dokonce ušetří elektrickou energii, vyplatí se do něj investovat. Jenže na trhu se setkáte rovnou s několika druhy robotických vysavačů. Podle čeho robotického pomocníka vybírat?
I při svatebním dni se můžeme chovat šetrně k přírodě. Stačí pár správných organizačních kroků. Nevěříte? Trend ekologických svateb je tu a v roce 2020 bude rozhodně frčet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek