Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Proč a kdy je oblečení toxické. Důvodem jsou nevhodné materiály a chemikálie z výroby

Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
toxické
Běžná výroba oblečení zahrnuje zpravidla mnoho toxických chemikálií a toxické mohou být i látky samy o sobě.

12. 07. 2023

Kůže je největší orgán a skrze ni nejen dýcháme, ale také přijímáme toxické látky z okolí. Nespadá sem však jen vzduch okolo nás, ale i to, do čeho se oblékáme. A co máte na sobě celý den, každý den.

Nevhodné materiály

Jedním z kritérií pro výběr oblečení by měl být materiál. Ne všechny materiály jsou totiž zdravotně nezávadné. Proto si teď něco povíme o materiálech, na které byste si měli dát extrémní pozor. Nebezpečné jsou hlavně z toho důvodu, že mohou způsobovat nejrůznější vyrážky a ekzémy, alergické reakce, bolest hlavy nebo třeba nevolnost či závrať.

Polyester

Jedním z nejnebezpečnějších materiálů je polyester. Není ani trochu prodyšný, proto naše pokožka trpí. Může svědit a pálit. Polyester navíc škodí životnímu prostředí, neboť výrobci při jeho zpracovávání používají obrovské množství vody a chemie (to je ale i případ bavlny a oděvního průmyslu obecně). Ačkoliv šaty z polyesteru mohou na první dobrou vypadat dobře, hlavně na obrázku, jakmile si je vyzkoušíte, nejspíš všechny jejich vady odhalíte do několika málo minut.

Viskóza

Jde o trochu lepší variantu polyesteru, tedy alespoň podle mnohých prodejců a výrobců oblečení. Ve skutečnosti tomu tak ale rozhodně není. Škodí člověku i životnímu prostředí. Protože se vyrábí z celulózy, během nošení oblečení se z ní uvolňují nebezpečné látky. Tyto toxiny zapříčiňují například bolest hlavy, nespavost anebo nepříjemný tlak na hrudi.

Nylon

Z nylonu se vyrábějí punčocháče nebo silonky, ale také spodní prádlo. Jenže je stejně neprodyšný jako polyester. Spodní prádlo z tohoto materiálu vám proto může po čase v intimních partiích způsobit nejrůznější plísně a kvasinkové nemoci. Mužům zase z nylonového spodního prádla hrozí to, že jejich spermie nebudou dostatečně kvalitní.

Akryl

Akryl se využívá především k výrobě mikin, rukavic nebo čepic. Na většině akrylového oblečení tak najdete cedulku s upozorněním, že ho máte držet dále od ohně. Proč? Protože dobře hoří. Také se snadno srazí nebo naopak vytahá. Na oblečení se tvoří žmolky, a proto vám akrylové svetry příliš dlouho nevydrží.

K TÉMATU  Nová kolekce SOREL: boty do města i do přírody

Toxické látky v oblečení

Nyní si povíme něco o toxických látkách, která se v oblečení dají najít. Jde například o takzvaná azobarviva. Tyto škodlivé sloučeniny mohou být dokonce karcinogenní. Proto je u nás zakázáno tyto látky používat při výrobě oblečení pro děti nebo dětských hraček. Než si proto jakýkoliv kus oblečení pořídíte, ujistěte se, že disponuje certifikátem o jeho nezávadnosti. V sázce je vaše zdraví.

Ftaláty

Ftaláty se využívají hlavně u potištěných triček a mikin. Přitom mohou zapříčinit neplodnost. Ftaláty se používají především jako změkčovadla při výrobě plastů, ale ani v oblečení nejsou žádnou výjimkou. Pak se nám dostávají při kontaktu s kůží nebo sliznicí do těla a mohou vyvolat astma, nejrůznější alergie, oslabují imunitu a taktéž mají negativní vliv na srážlivost krve.

Formaldehyd

Formaldehyd obvykle obsahuje oblečení kvůli tomu, aby se nemačkalo. Jenže i tato toxická látka má velmi negativní vliv na naše zdraví. Dokonce se o této látce říká, že je karcinogenní. Právě karcinogenita byla prokázána při testování na zvířatech. U lidí ale obvykle způsobuje podráždění očí a dýchacích cest, kašel, únavu nebo nadměrnou žízeň. Někdy také může zapříčinit zánět průdušek nebo plic a v některých případech i astma.

Toxické kovy

A pak tu ještě máme třeba chrom, nikl nebo například rtuť. To všechno jsou toxické kovy, které na sebe vážou barvivo a udržují tak stálou barevnost oblečení. Jenže jakmile se kovy nahromadí v lidském těle, mohou na nás mít velmi negativní účinek.

oblečení
Oblečení před prvním nošením vždy vyprat.

Které materiály jsou těmi nejlepšími?

Než si příště vyberete nějaký nový kus oblečení do svého šatníku, přemýšlejte o tom, ze kterého materiálu je ušitý. Nejlépe samozřejmě uděláte, když si budete kupovat oblečení jenom z přírodních materiálů. Mezi ty nejoblíbenější patří hlavně len, bambusové vlákno nebo biobavlna. Populární je i oblečení z konopí nebo tencelu. Tencel se vyrábí z eukalyptového dřeva a je to velmi ekologický materiál. Navíc absorbuje o padesát procent více vlhkosti než bavlna a je dokonce antibakteriální.

Proč oblečení před prvním nošením prát?

A na závěr si zodpovíme jednu velmi důležitou otázku. Proč bychom měli i nové oblečení po nákupu ihned vyprat? Ženy, které se již staly matkami, moc dobře vědí, že než své miminko oblečou do nového oděvu, musejí ho vyprat. Proč ale to samé nedělají i s oblečením pro sebe? Schválně, perete nové oblečení nebo si ho hned vezmete na sebe?

K TÉMATU  Jak bude vypadat vybraná rtěnka právě na vás? Můžete vyzkoušet před nákupem. Změní virtuální zrcadla způsob nakupování v e-shopech?

Pokud pro vás platí druhá možnost, pak vězte, že nové oblečení je plné chemických látek a bakterií. Když se oblečení vyrábí, dochází k jeho bělení, barvení a nakonec prochází procesem zvaným apretace. A jakmile se oblečení vyrobí, musí se zabalit, někde uskladnit a následně odeslat k zákazníkovi nebo na prodejnu. Všechny tyto procesy zapříčiňují to, že oblečení chrání proti hmyzu a molům nebo třeba proti vlhkosti. I nitě bývají napuštěné všemožnými chemikáliemi. Pokud tedy chcete předejít nejrůznějším zdravotním komplikacím, je záhodno oblečení ihned po jeho nákupu vyprat, a to na teplotu doporučovanou samotným výrobcem.

Někdy je rovněž doporučováno oblečení po vyprání umístit do sušičky, aby prošlo aspoň jedním horkým cyklem. Co se týká samotného praní (nemáte-li informace od výrobce), postačí oblečení obrátit naruby a vyprat ho ve studené vodě. Jestliže jste si pořídili hedvábné oblečení či oblečení z jiných citlivějších materiálů, vyperte ho alespoň v ruce pomocí šetrného prášku přímo určeného na danou tkaninu.

Pozor na prací prášky a aviváže

Toxické však pro mnoho žen i mužů mohou být rovněž klasické prášky a aviváže. V případě, že ještě nemáte žádnou vlastní ověřenou značku pracích prostředků, zkuste v tom právě zakoupeném vybrat jenom pár kousků oblečení. Někdy se totiž může stát, že jakmile si vyprané oblečení vezmete na sebe, alergická reakce, především v podobě vyrážky, na sebe nenechá dlouho čekat. Pozor si samozřejmě dejte i na aviváž. Nejlepší je volit tu na přírodní bázi, kterou mohou používat i lidé s velmi citlivou pokožkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kam zmizela holčička z legendární reklamy na Kofolu? Je zpátky v televizi

Udržitelná móda: Trend, který miluje nejen příroda, ale i my!

Zdroje článku:
medicast.cz, arnika.org, aktualne.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.

Nepřehlédněte

Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek