Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Bolavé dásně: jak úspěšně bojovat s nepříjemným problémem?

Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
bolavé dásně
Bolavé dásně umí člověka pořádně potrápit. (FOTO: 123RF)

27. 09. 2021

Jak se projevuje zánět dásní

Takový zánět dásní bývá obvykle doprovázen zvýšenou citlivostí na studené a teplé pokrmy a bolestivým skusem. V pokročilých případech se objeví na dásních dokonce malé trhlinky, které vedou k jejich krvácení. Bolavé dásně způsobují lidem velké nepohodlí: nedovolují jim normálně jíst, přehnaně bolí při horkých a studených jídlech až vše vede nakonec k tomu, že dásně jen konstantně a bez přestávky pobolívají. Co s tím?

Běžné příčiny onemocnění dásní

Mezi nejčastější příčiny, které vedou k rozvoji onemocnění dásní, patří typicky všem známé nedodržování ústní hygieny. Mohou to být ale i chyby v zubním ošetření provedeném u zubaře. Dále se onemocnění může rozvinout v důsledku oslabené imunity například v průběhu jiného onemocnění. V neposlední řadě se pak často mluví o problémech s dásněmi v období těhotenství, kdy je příčinou změna hormonální hladiny. Příčinou vzniku zánětu dásní je i kouření nebo mluvíme o jednom z vedlejších projevů cukrovky.

Urputná bolest vás k zubaři dožene

Léčba dásní doma je možná, ale pouze v počátečních fázích vývoje onemocnění. Pokud je dáseň již oteklá a bolí až je to k nevydržení, je nejlepší volbou okamžitě vyhledat lékaře. Pouze zubař může určit příčinu onemocnění a předepsat správné léky proti bolesti a na uzdravení. Nikdy se nesnažte si v takových případech pomoci sami. Pokud máte jen malé pochyby, raději vyhledejte odborníka. Ten vám diagnostikuje problém a nabídne nejschůdnější řešení.

Léčba v domácích podmínkách

V mírných případech, kdy onemocnění nedojde do tak razantního stádia, může lékař předepsat pacientovi domácí léčbu. Do ní se řadí pravidelné vyplachování dutiny ústní, speciální čištění, nanášení léčivých mastí a chladících gelů, vyplachování léčivými odvary. Jakákoliv léčba by v každém případě měla být minimálně konzultována s odborníkem.

Oplach dásní se používá nejčastěji

Oplach pomocí speciálních roztoků pomáhá rychle se zbavit bolesti a zastavit zánětlivé procesy v měkkých tkáních. Složení roztoků dezinfikuje povrch dásní a ničí patogenní bakterie. Po každém jídle je nutné dásně opláchnout, v průměru je to pak 2–4krát denně. Některé léky se používají v čisté formě, jiné musí být zředěny vodou. Vždy vám je předepíše váš zubní lékař.

K TÉMATU  Tipy na příjemné podzimní výlety v přírodě

Dbejte raději na prevenci

Zánětem dásní trpí v České republice 80–90 % populace ve věku nad 30 let. Dávejte si na tohoto nepatrného strašáka pozor, protože neléčený zánět dásní může vést až ke vzniku paradentózy. Proto je o mnoho jednodušší zánětu dásní předcházet, ale jak? Základem je pečlivě provedená dentální hygiena.

Tu můžete provést jen kvalitními zubními kartáčky a využitím mezizubních nití nebo interdentálních kartáčků, které vám pomohou vyčistit těžko dostupné mezizubní prostory.

Ústní vody mohou pomoci

Pokud již zánětem dásní trpíte, a ještě jste nestačili zajít k zubaři, mohly by vám pomoci speciální ústní vody, které dokáží zklidnit podrážděné dásně i zuby a potlačí množení choroboplodných bakterií v ústech. Takové ústní vody nejlépe žádejte v lékárně, nejsou na předpis, proto se jedná o jakousi první pomoc v bezodkladné situaci. Pokud se s tímto problémem zrovna potýkáte, přejeme mnoho zdraví a rychlé uzdravení!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?

Nepřehlédněte

Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek