Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je!
zdroj: 123RF.com

22. 01. 2020

Jak poznat závislost? Vede YouTube a Instagram

Závislost na internetu či sociálních sítích se v počátečním stadiu odhaluje těžko. Všímejte si, zda dítě v průběhu dne mluví o své oblíbené hře nebo youtuberech a jak často. Ptá se vás neustále, kdy už bude moci na internet? Je nervózní? Stěžují si učitelé, že nedává pozor? Když mu nedovolíte jít na počítač, tablet nebo mobil, je neklidné a nevěnuje se jiným způsobům trávení volného času?

Když existuje jen jeden zájem

U starších dětí, jako jsou středoškoláci, nemusíte zpočátku vůbec zjistit, že se sledování youtube nebo hraní her vyvinulo v závislost na internetu. Naopak, zpočátku můžete být překvapeni, že je dítě vzhůru brzy ráno. Nenechte se zmást, třeba vstalo uprostřed noci, aby pokračovalo ve hře nebo sledování videí. A ráno je k neprobuzení. Až po detektivní práci zjistíte, že tráví celou noc na tabletu nebo počítači.

Následuje zcela pochopitelně zhoršení školního prospěchu. Těmi nejhoršími příznaky, kdy už jde zcela jasně o závislost, je ztráta kamarádů, eliminace jakýchkoli jiných zájmů, a konečně nedostatečné stravování a nedodržování základních hygienických návyků a rodinných zvyklostí.

Sociální sítě přinášejí i problém bezpečnosti

Sociální sítě by měly používat děti starší 13 let. Ale kdo to ověří? Podle výzkumů tyto komunikační prostředky používají děti již od osmi let! Vždyť stačí kliknout na tlačítko, jímž potvrzují, že jsou starší. Co na tom, že je to lež, když dítě je zvědavé, co se tam děje. A právě tam může být velký kámen úrazu. Cizí osoby si zde pod různými záminkami a falešnými profily lehce získají důvěru nezkušených dětí. Pedofily počínaje a konče různými podvodníky. Dítě ve své nezkušenosti může leccos prozradit. A katastrofa je na světě.

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je!
zdroj: 123RF.com

Šikana na internetu hrozí stále častěji

Nejčastějšími riziky jsou kybergrooming, tedy manipulace s dětskou obětí za účelem sjednání schůzky a následného sexuálního zneužití či ublížení na zdraví, kyberšikana, se kterou se setkává údajně každé páté dítě, nebo kyberstalking, což je pronásledování, výhrůžky a vydírání. Patří sem i sexting, např. vyžadování erotických fotografií a následné zneužívání.

K TÉMATU  Vánoce, vánoce přicházejí...

Jak tomu předcházet? Nabízejte alternativy

Odborníci se shodují, že dítě do tří let by nemělo na počítači, mobilu nebo obecně internetu trávit žádný čas. Předškolní děti maximálně 20 minut denně za účasti rodičů. Lze vybrat vhodné hry, které zároveň rozvíjejí potenciál dětí, jejich slovní zásobu, zručnost a postřeh. Sociální sítě by rodiče neměli sami nadměrně využívat, zvláště v přítomnosti dětí. Je dobré o nich však děti pravdivě informovat, včetně hranice věku, pro který jsou zpřístupněny. Když už se dítě na síti registruje, měli byste to vědět. Okamžitě si je přidejte za přítele. Získáte alespoň částečnou kontrolu nad jeho přáteli a komunikací.

Pokud jsou všichni dospělí členové rodiny neustále na sociálních sítích, budou se tak chovat i děti. Proto je třeba nabídnout jim alternativy. Pořiďte deskové hry, čtěte, choďte společně sportovat. A na mobil nebo počítač dítěti vyhraďte jen malou část volného času.

Dodržujte pravidla, která jste stanovili

Jestliže má dítě pro hraní na PC či konzoli nebo brouzdání po internetu vymezenou určitou dobu, dodržujte ji. Je pochopitelné, že bude někdy protestovat, když musí skončit. Pro mladší děti počítač zaheslujte, ať si ho nemohou pustit samy. Odheslujte pouze na dobu, kterou jste si dohodli. Zablokujte nevhodné stránky. Vyjeďte si historii a prohlédněte otevřené záložky i nedávno prohlížené stránky. To samé platí o tabletech. Internet je fenomén dneška a dítěti jej nemůžete zakázat. Navíc mu přináší také dostatek kladných podnětů. Informace pro školní projekty, rozšíření znalostí a dovedností. Důležitá je však stálá kontrola jeho činnosti. Jestliže se vám cokoli na jeho chování nezdá, kontaktujte odborníky. Nejlépe psychologa nebo adiktologickou poradnu, která se zabývá závislostmi a jejich léčbou.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak jsou na tom Češi se spodním prádlem? Nosí ho nebo nenosí? A jaké prádlo nejčastěji nakupují v internetových obchodech právě k příležitosti svátku zamilovaných? Aktuální průzkum prozradil zajímavá data.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Nikdy jsem nevěřila, že se to stane zrovna mně. Okouzlil mě muž hned na první schůzce. Jeho charisma působilo jako magnet. Nakonec jsem se dozvěděla, že má za sebou bohatou kriminální minulost. Dnes jsem ráda, že jsem se dokázala odstěhovat. Finančně začínám od nuly.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.
Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Josef Zíma, legenda českého divadla a hudební scény, si během svého života vybudoval významnou kariéru, která zahrnuje působení v divadlech, na filmovém plátně i v hudebním průmyslu. Narozený v roce 1932 v Praze, Zíma se rozhodl nesledovat profesní dráhu svých rodičů, učitelů, a místo toho se od mládí věnoval zábavnímu průmyslu. Tento článek nabízí podrobný pohled na jeho životní a kariérní cestu, od úspěchů na scéně po jeho významné osobní příběhy a výzvy.

Výběr článků

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?

Nepřehlédněte

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Obrovskou tragédii prožívá moderátorka Novy Petra Svoboda (41). Za tragických okolností přišla v neděli odpoledne o manžela. Manažer Ondřej Křivka (†39) utrpěl fatální nehodu na kole, srazil ho nepozorný řidič.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek