Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je!
zdroj: 123RF.com

22. 01. 2020

Jak poznat závislost? Vede YouTube a Instagram

Závislost na internetu či sociálních sítích se v počátečním stadiu odhaluje těžko. Všímejte si, zda dítě v průběhu dne mluví o své oblíbené hře nebo youtuberech a jak často. Ptá se vás neustále, kdy už bude moci na internet? Je nervózní? Stěžují si učitelé, že nedává pozor? Když mu nedovolíte jít na počítač, tablet nebo mobil, je neklidné a nevěnuje se jiným způsobům trávení volného času?

Když existuje jen jeden zájem

U starších dětí, jako jsou středoškoláci, nemusíte zpočátku vůbec zjistit, že se sledování youtube nebo hraní her vyvinulo v závislost na internetu. Naopak, zpočátku můžete být překvapeni, že je dítě vzhůru brzy ráno. Nenechte se zmást, třeba vstalo uprostřed noci, aby pokračovalo ve hře nebo sledování videí. A ráno je k neprobuzení. Až po detektivní práci zjistíte, že tráví celou noc na tabletu nebo počítači.

Následuje zcela pochopitelně zhoršení školního prospěchu. Těmi nejhoršími příznaky, kdy už jde zcela jasně o závislost, je ztráta kamarádů, eliminace jakýchkoli jiných zájmů, a konečně nedostatečné stravování a nedodržování základních hygienických návyků a rodinných zvyklostí.

Sociální sítě přinášejí i problém bezpečnosti

Sociální sítě by měly používat děti starší 13 let. Ale kdo to ověří? Podle výzkumů tyto komunikační prostředky používají děti již od osmi let! Vždyť stačí kliknout na tlačítko, jímž potvrzují, že jsou starší. Co na tom, že je to lež, když dítě je zvědavé, co se tam děje. A právě tam může být velký kámen úrazu. Cizí osoby si zde pod různými záminkami a falešnými profily lehce získají důvěru nezkušených dětí. Pedofily počínaje a konče různými podvodníky. Dítě ve své nezkušenosti může leccos prozradit. A katastrofa je na světě.

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je!
zdroj: 123RF.com

Šikana na internetu hrozí stále častěji

Nejčastějšími riziky jsou kybergrooming, tedy manipulace s dětskou obětí za účelem sjednání schůzky a následného sexuálního zneužití či ublížení na zdraví, kyberšikana, se kterou se setkává údajně každé páté dítě, nebo kyberstalking, což je pronásledování, výhrůžky a vydírání. Patří sem i sexting, např. vyžadování erotických fotografií a následné zneužívání.

K TÉMATU  Televize může posloužit jako učebnice. O filmech je ale třeba podle odborníků s dětmi mluvit

Jak tomu předcházet? Nabízejte alternativy

Odborníci se shodují, že dítě do tří let by nemělo na počítači, mobilu nebo obecně internetu trávit žádný čas. Předškolní děti maximálně 20 minut denně za účasti rodičů. Lze vybrat vhodné hry, které zároveň rozvíjejí potenciál dětí, jejich slovní zásobu, zručnost a postřeh. Sociální sítě by rodiče neměli sami nadměrně využívat, zvláště v přítomnosti dětí. Je dobré o nich však děti pravdivě informovat, včetně hranice věku, pro který jsou zpřístupněny. Když už se dítě na síti registruje, měli byste to vědět. Okamžitě si je přidejte za přítele. Získáte alespoň částečnou kontrolu nad jeho přáteli a komunikací.

Pokud jsou všichni dospělí členové rodiny neustále na sociálních sítích, budou se tak chovat i děti. Proto je třeba nabídnout jim alternativy. Pořiďte deskové hry, čtěte, choďte společně sportovat. A na mobil nebo počítač dítěti vyhraďte jen malou část volného času.

Dodržujte pravidla, která jste stanovili

Jestliže má dítě pro hraní na PC či konzoli nebo brouzdání po internetu vymezenou určitou dobu, dodržujte ji. Je pochopitelné, že bude někdy protestovat, když musí skončit. Pro mladší děti počítač zaheslujte, ať si ho nemohou pustit samy. Odheslujte pouze na dobu, kterou jste si dohodli. Zablokujte nevhodné stránky. Vyjeďte si historii a prohlédněte otevřené záložky i nedávno prohlížené stránky. To samé platí o tabletech. Internet je fenomén dneška a dítěti jej nemůžete zakázat. Navíc mu přináší také dostatek kladných podnětů. Informace pro školní projekty, rozšíření znalostí a dovedností. Důležitá je však stálá kontrola jeho činnosti. Jestliže se vám cokoli na jeho chování nezdá, kontaktujte odborníky. Nejlépe psychologa nebo adiktologickou poradnu, která se zabývá závislostmi a jejich léčbou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Nepřehlédněte

Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek