Úterý , 17. 05. 2022

Aneta

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
jak se starat o zuby
Jak se správně starat o zuby? (Foto: 123RF)

08. 07. 2021

Jak se správně starat o zuby? Péče o chrup není jenom o pravidelných návštěvách zubaře a dentální hygienistky. Musíme také přidat ruku k dílu a každodenně si čistit své zuby alespoň dvakrát. Nevynechávejte hlavně večerní čištění. Ve vašich zubech se totiž nachází hromada zbytků z jídla a bakterií, které by vám během noci mohly udělat v ústech pořádnou paseku.  

S péčí o zuby se začíná už v půl roce 

Abychom předcházeli nejen zmiňovanému zažloutnutému chrupu, ale také kazům nebo zánětu dásní, s péčí o chrup začínáme už v útlém věku. Rodiče by se o chrup dítěte měli začít starat už po půl roce, kdy se po krmení jemně stírá povrch dásniček. Slouží k tomu bavlněné žínky nebo měkoučký kartáček.  

Ve chvíli, kdy dítěti začnou zuby růst, se do ruky bere velmi jemný kartáček, kterým je čistí. Předejde se tím možnému kazu, který se i v brzkém dětském věku může na zoubcích objevit.  

Jak se starat o zuby? Je důležité, aby se s péčí o chrup začalo už velice brzy. Důvodem toho je fakt, že dítě si na kartáček zvykne a bude ho vyžadovat. Už v raném věku je nutné, aby se dítě naučilo používat mezizubní kartáčky. Jedná se o nepostradatelného pomocníka spějícího ke krásnému chrupu, který se dostane i na kartáčkem těžko dostupná místa. 

Pamatujte – starého psa novým kouskům nenaučíte. Když bude dítě vědět, že mezizubní kartáčky jsou součástí každodenní ústní hygieny, nebude na ně zapomínat ani v dospělosti.  

Péče o zuby v dospělosti 

Fázi dětství máme úspěšně za sebou, což znamená, že přecházíme do věku dospělého. Hlavním úkolem každého dospělého člověka je koupit si šetrný zubní kartáček. Nevolíme žádný rejžák, ale spíše kartáčky s měkkými štětinami. Při čištění netlačíme na zuby, čistíme velmi jemně a dostatečně dlouho.  

K TÉMATUDopřáváte si ranní sex? Měli byste! Na zdraví má blahodárný vliv

Bylo by chybou si myslet, že použitím kartáčku péče o chrup končí. Příručka nazvaná „Jak se starat o zuby“ říká, že tím dentální hygiena teprve začíná. Druhým krokem vedoucím ke krásnému a zdravému chrupu je použití mezizubních kartáčků. Jak již bylo zmíněno, dostává se i na těžce dostupná místa, kde také vězí plak.  

Bohužel se mezizubním kartáčkům nepřiklání takový důraz, který si bezesporu zaslouží. Jedná se o pomocníka, který může odhalit počínající parodontitidu. Pokud dásně po použití mezizubního kartáčku krvácí i po týdnu aktivního čištění, je někde problém.  

Tím posledním krokem, který při dentální hygieně podnikneme, je použití ústní vody. Na tu se (na rozdíl od mezizubních kartáčků) nezapomíná. Čemu bohužel nepřikládáme pozornost je její složení. Správná ústní voda by neměla obsahovat alkohol, aby nedocházelo k vysušování sliznice v ústní dutině.  

POZOR: Ústní voda opravdu nenahrazuje klasické čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk, který spěje ke krásnému a zdravému chrupu. Není dobré přeskakovat předcházející fáze a provést jen výplach úst.  

Jak si správně čistit zuby? 

Abyste se radovali ze zářivého a zdravého chrupu, musíme si pořídit správný kartáček. Ale to už ostatně bylo zmíněno. Také bylo řečeno, že s kartáčkem se pracuje velice jemně a šetrně. Žádné velké nátlaky na váš chrup.  

Za správnou techniku čištění zubů se považuje ta, kdy kartáček přiložíme na zub, lehce jen “rozplácneme” a krouživými pohyby stíráme plak, který se na zubech upnul. Tímto stylem postupujeme zub od zubu. Čistíme ideální dvě až tři minuty, případně do té doby, dokud s kartáčkem nenavštívíme každý jednotlivý zoubek v ústech.  

Závěrem „projeťte“ zadní stranu zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen. Tím jeho vzniku předejdete a předejdete také zákroku zubaře, který by ho musel bolestivě odstranit. 

K TÉMATUNejlepší módní přehlídka, kterou jste kdy viděly! Jde o vtip nebo to autoři myslí vážně? Netušíme, protože nevidíme žádný rozdíl!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Systém, který posune vaše zuby i vás

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.

Nepřehlédněte

Navzdory tomu, že dnešní možnosti cestování jsou mnohem větší a rozmanitější než kdykoli jindy, stále více tuzemáků dává přednost pobytu na vlastní chalupě. Proč nad zahraniční exotikou vyhrává letní dovolená v našich krajích na celé čáře?
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek