Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
jak se starat o zuby
Jak se správně starat o zuby? (Foto: 123RF)

08. 07. 2021

Jak se správně starat o zuby? Péče o chrup není jenom o pravidelných návštěvách zubaře a dentální hygienistky. Musíme také přidat ruku k dílu a každodenně si čistit své zuby alespoň dvakrát. Nevynechávejte hlavně večerní čištění. Ve vašich zubech se totiž nachází hromada zbytků z jídla a bakterií, které by vám během noci mohly udělat v ústech pořádnou paseku.  

S péčí o zuby se začíná už v půl roce 

Abychom předcházeli nejen zmiňovanému zažloutnutému chrupu, ale také kazům nebo zánětu dásní, s péčí o chrup začínáme už v útlém věku. Rodiče by se o chrup dítěte měli začít starat už po půl roce, kdy se po krmení jemně stírá povrch dásniček. Slouží k tomu bavlněné žínky nebo měkoučký kartáček.  

Ve chvíli, kdy dítěti začnou zuby růst, se do ruky bere velmi jemný kartáček, kterým je čistí. Předejde se tím možnému kazu, který se i v brzkém dětském věku může na zoubcích objevit.  

Jak se starat o zuby? Je důležité, aby se s péčí o chrup začalo už velice brzy. Důvodem toho je fakt, že dítě si na kartáček zvykne a bude ho vyžadovat. Už v raném věku je nutné, aby se dítě naučilo používat mezizubní kartáčky. Jedná se o nepostradatelného pomocníka spějícího ke krásnému chrupu, který se dostane i na kartáčkem těžko dostupná místa. 

Pamatujte – starého psa novým kouskům nenaučíte. Když bude dítě vědět, že mezizubní kartáčky jsou součástí každodenní ústní hygieny, nebude na ně zapomínat ani v dospělosti.  

Péče o zuby v dospělosti 

Fázi dětství máme úspěšně za sebou, což znamená, že přecházíme do věku dospělého. Hlavním úkolem každého dospělého člověka je koupit si šetrný zubní kartáček. Nevolíme žádný rejžák, ale spíše kartáčky s měkkými štětinami. Při čištění netlačíme na zuby, čistíme velmi jemně a dostatečně dlouho.  

K TÉMATU  Mrkev a zrak, 3 litry vody denně a další omyly a mýty, kterým stále věříme. Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno!

Bylo by chybou si myslet, že použitím kartáčku péče o chrup končí. Příručka nazvaná “Jak se starat o zuby” říká, že tím dentální hygiena teprve začíná. Druhým krokem vedoucím ke krásnému a zdravému chrupu je použití mezizubních kartáčků. Jak již bylo zmíněno, dostává se i na těžce dostupná místa, kde také vězí plak.  

Bohužel se mezizubním kartáčkům nepřiklání takový důraz, který si bezesporu zaslouží. Jedná se o pomocníka, který může odhalit počínající parodontitidu. Pokud dásně po použití mezizubního kartáčku krvácí i po týdnu aktivního čištění, je někde problém.  

Tím posledním krokem, který při dentální hygieně podnikneme, je použití ústní vody. Na tu se (na rozdíl od mezizubních kartáčků) nezapomíná. Čemu bohužel nepřikládáme pozornost je její složení. Správná ústní voda by neměla obsahovat alkohol, aby nedocházelo k vysušování sliznice v ústní dutině.  

POZOR: Ústní voda opravdu nenahrazuje klasické čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk, který spěje ke krásnému a zdravému chrupu. Není dobré přeskakovat předcházející fáze a provést jen výplach úst.  

Jak si správně čistit zuby? 

Abyste se radovali ze zářivého a zdravého chrupu, musíme si pořídit správný kartáček. Ale to už ostatně bylo zmíněno. Také bylo řečeno, že s kartáčkem se pracuje velice jemně a šetrně. Žádné velké nátlaky na váš chrup.  

Za správnou techniku čištění zubů se považuje ta, kdy kartáček přiložíme na zub, lehce jen “rozplácneme” a krouživými pohyby stíráme plak, který se na zubech upnul. Tímto stylem postupujeme zub od zubu. Čistíme ideální dvě až tři minuty, případně do té doby, dokud s kartáčkem nenavštívíme každý jednotlivý zoubek v ústech.  

Závěrem “projeťte” zadní stranu zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen. Tím jeho vzniku předejdete a předejdete také zákroku zubaře, který by ho musel bolestivě odstranit. 

K TÉMATU  Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Systém, který posune vaše zuby i vás

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“

Nepřehlédněte

Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek