Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
jak se starat o zuby
Jak se správně starat o zuby? (Foto: 123RF)

08. 07. 2021

Jak se správně starat o zuby? Péče o chrup není jenom o pravidelných návštěvách zubaře a dentální hygienistky. Musíme také přidat ruku k dílu a každodenně si čistit své zuby alespoň dvakrát. Nevynechávejte hlavně večerní čištění. Ve vašich zubech se totiž nachází hromada zbytků z jídla a bakterií, které by vám během noci mohly udělat v ústech pořádnou paseku.  

S péčí o zuby se začíná už v půl roce 

Abychom předcházeli nejen zmiňovanému zažloutnutému chrupu, ale také kazům nebo zánětu dásní, s péčí o chrup začínáme už v útlém věku. Rodiče by se o chrup dítěte měli začít starat už po půl roce, kdy se po krmení jemně stírá povrch dásniček. Slouží k tomu bavlněné žínky nebo měkoučký kartáček.  

Ve chvíli, kdy dítěti začnou zuby růst, se do ruky bere velmi jemný kartáček, kterým je čistí. Předejde se tím možnému kazu, který se i v brzkém dětském věku může na zoubcích objevit.  

Jak se starat o zuby? Je důležité, aby se s péčí o chrup začalo už velice brzy. Důvodem toho je fakt, že dítě si na kartáček zvykne a bude ho vyžadovat. Už v raném věku je nutné, aby se dítě naučilo používat mezizubní kartáčky. Jedná se o nepostradatelného pomocníka spějícího ke krásnému chrupu, který se dostane i na kartáčkem těžko dostupná místa. 

Pamatujte – starého psa novým kouskům nenaučíte. Když bude dítě vědět, že mezizubní kartáčky jsou součástí každodenní ústní hygieny, nebude na ně zapomínat ani v dospělosti.  

Péče o zuby v dospělosti 

Fázi dětství máme úspěšně za sebou, což znamená, že přecházíme do věku dospělého. Hlavním úkolem každého dospělého člověka je koupit si šetrný zubní kartáček. Nevolíme žádný rejžák, ale spíše kartáčky s měkkými štětinami. Při čištění netlačíme na zuby, čistíme velmi jemně a dostatečně dlouho.  

K TÉMATU  Zářivý úsměv bez drahých produktů? Přírodní přípravky, které zabírají, najdete i doma

Bylo by chybou si myslet, že použitím kartáčku péče o chrup končí. Příručka nazvaná „Jak se starat o zuby“ říká, že tím dentální hygiena teprve začíná. Druhým krokem vedoucím ke krásnému a zdravému chrupu je použití mezizubních kartáčků. Jak již bylo zmíněno, dostává se i na těžce dostupná místa, kde také vězí plak.  

Bohužel se mezizubním kartáčkům nepřiklání takový důraz, který si bezesporu zaslouží. Jedná se o pomocníka, který může odhalit počínající parodontitidu. Pokud dásně po použití mezizubního kartáčku krvácí i po týdnu aktivního čištění, je někde problém.  

Tím posledním krokem, který při dentální hygieně podnikneme, je použití ústní vody. Na tu se (na rozdíl od mezizubních kartáčků) nezapomíná. Čemu bohužel nepřikládáme pozornost je její složení. Správná ústní voda by neměla obsahovat alkohol, aby nedocházelo k vysušování sliznice v ústní dutině.  

POZOR: Ústní voda opravdu nenahrazuje klasické čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk, který spěje ke krásnému a zdravému chrupu. Není dobré přeskakovat předcházející fáze a provést jen výplach úst.  

Jak si správně čistit zuby? 

Abyste se radovali ze zářivého a zdravého chrupu, musíme si pořídit správný kartáček. Ale to už ostatně bylo zmíněno. Také bylo řečeno, že s kartáčkem se pracuje velice jemně a šetrně. Žádné velké nátlaky na váš chrup.  

Za správnou techniku čištění zubů se považuje ta, kdy kartáček přiložíme na zub, lehce jen “rozplácneme” a krouživými pohyby stíráme plak, který se na zubech upnul. Tímto stylem postupujeme zub od zubu. Čistíme ideální dvě až tři minuty, případně do té doby, dokud s kartáčkem nenavštívíme každý jednotlivý zoubek v ústech.  

Závěrem „projeťte“ zadní stranu zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen. Tím jeho vzniku předejdete a předejdete také zákroku zubaře, který by ho musel bolestivě odstranit. 

K TÉMATU  Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Systém, který posune vaše zuby i vás

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.

Nepřehlédněte

Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek