Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Zapomeňte na depku. Tohle je 10 důvodů, proč mít z podzimu radost

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
radost
Najde se spousta důvodů, proč mít z podzimu radost!

14. 10. 2022

Ačkoliv je synonymem podzimu SAD (podzimní depka), dokáže nám i podzim poskytnout spoustu radosti a pozitiv, z nichž se dá čerpat energie až do dalších teplotně příjemných dnů (kdy přijde pro změnu jarní deprese). Ale to vše je zatím v nedohlednu, takže co mezi takové podzimní radosti patří?

1. Zářivé barvy

Podzim je charakteristický tím, jak nádherně se při něm příroda dokáže zbarvit. Snad ani na jaře to venku nehraje tolika barvami, jako teď. Stromy, které ještě před chvílí bývaly zelené, nyní září zlatě, oranžově a červeně a každý den se tóny mění. Procházka v záplavě barev na čerstvém vzduchu vás dokáže dokonale pohladit na duši.

Pokud si navíc nasbíráte podzimní listí, můžete si z něj doma vytvořit krásnou dekoraci. Nebo takové kaštany. Nejenže je jejich sběr zábavný, též se dají použít na všelijaké ozdoby, anebo je můžete upéct. Máte-li děti, vyhrajete si s nimi mnohonásobně víc.

2. Dýňová sezóna

Dýně k podzimu neodmyslitelně patří. Nejen co se říjnové dekorace a zábavy týče, ale předně ve stravování. Dýňová polévka spolehlivě zažene všechny chmury a dokáže navíc perfektně zahřát. Horký čaj zase skvěle doplní dýňový koláč. Anebo si rovnou dejte dýňový chléb, to bude příjemná změna. Co doma zkusit nový recept?

3. Horké nápoje

Ke koláči nebo chlebu to bude chtít něco lahodného k pití. Kavárny během podzimu nabízejí voňavá, kořeněná dýňová latte, komu by neudělalo radost! Najdou se ale i další příchutě, které k podzimu ladí. Například skořice, ta do teplých nápojů padne jako ulitá. Kromě toho si znovu vychutnáte šálek čaje, co letos zkusit pečený čaj? A pro milovníky něčeho ostřejšího, venku už možná narazíte i na stánek se svařákem.

K TÉMATU  Home office a zdraví: ubližuje nám práce z domu či naopak?
káva
Venku vás zahřejí voňavé horké nápoje. Jste tým dýňové latte nebo svařák?

4. Houbařská sezóna

Houbaření je u nás velice populární záležitost, i pro ty, kteří houby v pokrmech příliš v lásce nemají. Houbaření dokáže strhnout každého. Přivstat si, vidět východ slunce, cítit ranní rosu, čerstvý vzduch, ničím nerušení, jen vy a les. Podzim už se nezdá tak špatný, což?

5. Sport v každém počasí

Že se nedá na podzim dobře sportovat a musíte zahučet do fitka? Není tomu tak. Škála venkovních aktivit je stále poměrně veliká, pokud se člověk nesnaží jen na něco vymlouvat. Na podzim se dá pořád dobře jezdit na kole, bruslit, běhat, posilovat na venkovních prostranstvích, z kolektivních sportů můžeme volit fotbal, baseball, tenis, volejbal a jistě nalezneme další.

6. Podzimní móda

Léto bylo plné crop topů, tíleček a krátkých sukní. V tom se ale ne každý cítí svůj, proto třikrát hurá za podzim, kdy můžeme zase vytáhnout ze skříní pohodlné a huňaté svetry, zateplené legíny, plyšové ponožky, příjemné šály, praktická ponča, dlouhé kabáty nebo boty s kožíškem. To je vážení komfort sám o sobě. Navíc podzimní móda dokonale schová nějaké to kilo navíc. Co na tom, že pod svetrem nemáte pekáč buchet.

pohoda
Když je venku chladno, nemusíte mít výčitky, že trávíte čas doma na gauči.

7. Úklid a obnova šatníku

Mluvě o módních kouscích, podzim je příležitost, kdy při sychravých dnech můžeme bez výčitek zůstat doma a zaměřit se na domácnost a její obnovu. Ta se může týkat i šatníku. Každý z nás ve skříních a šuplících najde určitě věci, které mu už nepasují, nehodí se nebo se vám obyčejně už nelíbí. Takže když počasí nepřeje žádné venkovní aktivitě, s klidem se můžete zavřít do své komnaty a věci roztřídit. Čistý šatník znamená čistou mysl. A pokud s vyřazenými kousky někoho podarujete, radost bude dvojnásobná.

K TÉMATU  Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

8. Oheň

Trávení času u ohně je kouzelné v jakémkoliv ročním období. Na podzim nás ale dokáže i vítaně zahřát a povzbudit, ať již v podobě venkovního ohně nebo v domácím prostředí u krbu. Uspořádejte dýchánek a sezvěte rodinné příslušníky či přátele. Zvedne vám to náladu a posílí mezilidské vztahy. Po létu máte všichni jistě spoustu zážitků, které spolu můžete sdílet. A opečte si u toho třeba marshmallow.

marshmallow
Není příjemnějšího období na oheň než právě na podzim.

9. Filmová noc

Ideální období pro hupnutí do pyžama a teplých ponožek, posezení na gauči, zachumlání se do dek, přípravy popcornu a obdobných pochutin. K tomu už chybí jen zapnout film či oblíbený seriál. To vám dokáže dobít baterky, jak byste možná ani nečekali. Obzvláště máte-li k sobě někoho, kdo takovému nápadu holduje stejně a rád si vedle vás odpočine. Nebo vám možná postačí uklidňující hudba.

film
Zapalte svíčky a pusťte si film.

10. Vánoční nákupy

Není nic horšího, než se snažit sehnat vánoční dárky na poslední chvíli. Takže letos začněte s nákupy již během podzimního času, kdy ještě není v obchodech taková vřava, nákupní horečka a všude viditelný stres. Až potom bude zbytek populace 23. prosince zběsile nakupovat, vy budete doma radostně zakusovat perníčky.

A co vy, našli byste nějakou další věc, ze které se na podzim radovat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní výzdoba: Jak naladit domov na podzimní notu?

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Zdroje článku:
www.realsimple.com , www.thejoint.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bláznivé barvy a zářivé odstíny pro extra dlouhé vlasy! Na tyhle variace musí mít člověk odvahu. Je to zároveň návod, jak se stát na ulici nepřehlédnutelná. Kadeřníci tu ale odvádějí skvělou práci a výsledek je perfektní.
Bouchnete si šáňo nebo šampáňo? Ve skutečnosti se rozlišují na sekt, šumivá vína a šampaňské. Co mají tato vína společného? Hlavně bublinky!
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.
Handmade věci se z hlediska popularity už několik let drží na samém vrcholku. A ostatně se není čemu divit. Jsou totiž osobité, originální, odlišné od ostatních a jedinečné v každém detailu. Dnes si doma můžete vyrobit snad už cokoliv - od dekorací až po kosmetiku. My se ale v tomto článku budeme zabývat tím, jak si vyrobit vlastní parfém. Pojďme na to!
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?

Výběr článků

Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!

Nepřehlédněte

Když je sex opravdu dobrý, často si přejeme, aby nikdy neskončil. Jindy se ale nemůžeme dočkat, až bude po všem. Nabízí se otázka, jak dlouho by mělo trvat milování? U každého může být tahle představa o ideální délce sexu trochu jiná...
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek