Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Zapomeňte na depku. Tohle je 10 důvodů, proč mít z podzimu radost

Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
radost
Najde se spousta důvodů, proč mít z podzimu radost!

14. 10. 2022

Ačkoliv je synonymem podzimu SAD (podzimní depka), dokáže nám i podzim poskytnout spoustu radosti a pozitiv, z nichž se dá čerpat energie až do dalších teplotně příjemných dnů (kdy přijde pro změnu jarní deprese). Ale to vše je zatím v nedohlednu, takže co mezi takové podzimní radosti patří?

1. Zářivé barvy

Podzim je charakteristický tím, jak nádherně se při něm příroda dokáže zbarvit. Snad ani na jaře to venku nehraje tolika barvami, jako teď. Stromy, které ještě před chvílí bývaly zelené, nyní září zlatě, oranžově a červeně a každý den se tóny mění. Procházka v záplavě barev na čerstvém vzduchu vás dokáže dokonale pohladit na duši.

Pokud si navíc nasbíráte podzimní listí, můžete si z něj doma vytvořit krásnou dekoraci. Nebo takové kaštany. Nejenže je jejich sběr zábavný, též se dají použít na všelijaké ozdoby, anebo je můžete upéct. Máte-li děti, vyhrajete si s nimi mnohonásobně víc.

2. Dýňová sezóna

Dýně k podzimu neodmyslitelně patří. Nejen co se říjnové dekorace a zábavy týče, ale předně ve stravování. Dýňová polévka spolehlivě zažene všechny chmury a dokáže navíc perfektně zahřát. Horký čaj zase skvěle doplní dýňový koláč. Anebo si rovnou dejte dýňový chléb, to bude příjemná změna. Co doma zkusit nový recept?

3. Horké nápoje

Ke koláči nebo chlebu to bude chtít něco lahodného k pití. Kavárny během podzimu nabízejí voňavá, kořeněná dýňová latte, komu by neudělalo radost! Najdou se ale i další příchutě, které k podzimu ladí. Například skořice, ta do teplých nápojů padne jako ulitá. Kromě toho si znovu vychutnáte šálek čaje, co letos zkusit pečený čaj? A pro milovníky něčeho ostřejšího, venku už možná narazíte i na stánek se svařákem.

K TÉMATU  Máte doma sportovce? Už víte, co mu koupíte na Vánoce?
káva
Venku vás zahřejí voňavé horké nápoje. Jste tým dýňové latte nebo svařák?

4. Houbařská sezóna

Houbaření je u nás velice populární záležitost, i pro ty, kteří houby v pokrmech příliš v lásce nemají. Houbaření dokáže strhnout každého. Přivstat si, vidět východ slunce, cítit ranní rosu, čerstvý vzduch, ničím nerušení, jen vy a les. Podzim už se nezdá tak špatný, což?

5. Sport v každém počasí

Že se nedá na podzim dobře sportovat a musíte zahučet do fitka? Není tomu tak. Škála venkovních aktivit je stále poměrně veliká, pokud se člověk nesnaží jen na něco vymlouvat. Na podzim se dá pořád dobře jezdit na kole, bruslit, běhat, posilovat na venkovních prostranstvích, z kolektivních sportů můžeme volit fotbal, baseball, tenis, volejbal a jistě nalezneme další.

6. Podzimní móda

Léto bylo plné crop topů, tíleček a krátkých sukní. V tom se ale ne každý cítí svůj, proto třikrát hurá za podzim, kdy můžeme zase vytáhnout ze skříní pohodlné a huňaté svetry, zateplené legíny, plyšové ponožky, příjemné šály, praktická ponča, dlouhé kabáty nebo boty s kožíškem. To je vážení komfort sám o sobě. Navíc podzimní móda dokonale schová nějaké to kilo navíc. Co na tom, že pod svetrem nemáte pekáč buchet.

pohoda
Když je venku chladno, nemusíte mít výčitky, že trávíte čas doma na gauči.

7. Úklid a obnova šatníku

Mluvě o módních kouscích, podzim je příležitost, kdy při sychravých dnech můžeme bez výčitek zůstat doma a zaměřit se na domácnost a její obnovu. Ta se může týkat i šatníku. Každý z nás ve skříních a šuplících najde určitě věci, které mu už nepasují, nehodí se nebo se vám obyčejně už nelíbí. Takže když počasí nepřeje žádné venkovní aktivitě, s klidem se můžete zavřít do své komnaty a věci roztřídit. Čistý šatník znamená čistou mysl. A pokud s vyřazenými kousky někoho podarujete, radost bude dvojnásobná.

K TÉMATU  Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

8. Oheň

Trávení času u ohně je kouzelné v jakémkoliv ročním období. Na podzim nás ale dokáže i vítaně zahřát a povzbudit, ať již v podobě venkovního ohně nebo v domácím prostředí u krbu. Uspořádejte dýchánek a sezvěte rodinné příslušníky či přátele. Zvedne vám to náladu a posílí mezilidské vztahy. Po létu máte všichni jistě spoustu zážitků, které spolu můžete sdílet. A opečte si u toho třeba marshmallow.

marshmallow
Není příjemnějšího období na oheň než právě na podzim.

9. Filmová noc

Ideální období pro hupnutí do pyžama a teplých ponožek, posezení na gauči, zachumlání se do dek, přípravy popcornu a obdobných pochutin. K tomu už chybí jen zapnout film či oblíbený seriál. To vám dokáže dobít baterky, jak byste možná ani nečekali. Obzvláště máte-li k sobě někoho, kdo takovému nápadu holduje stejně a rád si vedle vás odpočine. Nebo vám možná postačí uklidňující hudba.

film
Zapalte svíčky a pusťte si film.

10. Vánoční nákupy

Není nic horšího, než se snažit sehnat vánoční dárky na poslední chvíli. Takže letos začněte s nákupy již během podzimního času, kdy ještě není v obchodech taková vřava, nákupní horečka a všude viditelný stres. Až potom bude zbytek populace 23. prosince zběsile nakupovat, vy budete doma radostně zakusovat perníčky.

A co vy, našli byste nějakou další věc, ze které se na podzim radovat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní výzdoba: Jak naladit domov na podzimní notu?

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Zdroje článku:
www.realsimple.com , www.thejoint.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.

Nepřehlédněte

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek