Recepty ze zahrádky: 6 dobrot, které připravíte z dýně Hokaido
Zkušení pěstitelé ví, že dýně je všeobecně hodně vděčná zelenina pro pěstování. Kromě toho, že nevyžaduje až tak speciální podmínky, se navíc uchytí takřka všude. A pokud k tomu navíc přeje počasí, bohatá úroda na sebe nenechá dlouho čekat.
Dýně, které jsou dobré příbuzné cuket a melounů, najdete hned v několika odrůdách, přičemž, pokud bychom měli jmenovat tu nejpopulárnější, je tím právě odrůda Hokaido – drobná oranžová dýně, která potěší specifickou chutí a zároveň dokáže dodat krásnou barvičku všem pokrmům.
Dýně má jako zelenina řadu výhod. Nejenže obsahuje spoustu vitamínů (vitamín A, E a skupiny B), minerálů (zinku, vápníku, železa, draslíku, mědi nebo třeba fosforu) a také vody, zároveň ale pomáhá s hubnutím a posílením imunity. Za zmínku také stojí, že je v kuchyni úžasně variabilní. Na sladko, na slano? Žádný problém, s dýní Hokaido klidně obojí. Teď už ale k receptům, kterých (tedy doufáme) se nemůžete dočkat.
Dýňové noky
Budeme potřebovat:
- 700 g dýně Hokaido
- 500 g polohrubé mouky
- 2 lžíce olivového oleje
- 50 g parmezánu
- ½ lžičky soli
Postup:
- Dýni omyjeme, rozkrojíme, zbavíme semínek a nakrájíme na drobné kostičky, které následně rozmístíme na pečicí plech, pokapeme olivovým olejem a dáme na 20 minut do vyhřáté trouby.
- Jakmile je dýně měkká, po vychladnutí ji rozmixujeme a přidáme najemno nastrouhaný parmezán. Ke směsi následně přidáme mouku i sůl a vypracujeme trochu lepivé těsto, které zabalíme do fólie a necháme vychladit.
- Jakmile je těsto uleželé, začneme z něj odkrajovat stejně velké kousky, které poté vhodíme do vroucí osolené vody. Vyjmeme je tehdy, pokud začnou plavat na povrchu.
Dýňový dip
Budeme potřebovat:
- 1 menší dýni Hokaido
- 3 stroužky česneku
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíci sušeného droždí
- sůl a pepř podle chuti
Postup:
- Omytou dýni rozkrojíme a zbavíme semínek. Následně ji nakrájíme na menší kousky, vyložíme na plech s pečicím papírem, pokapeme olejem, osolíme a necháme asi 20 minut péct, dokud zcela nezměkne.
- Vychladnutou dýni poté rozmixujeme, přidáme podle chuti další olej včetně koření, česneku i droždí. Směs umixujeme a podle chuti dosolíme.
Dýňový džem se skořicí
Budeme potřebovat:
- 1 větší dýni Hokaido
- 1 citron
- 1 kg cukru krupice
- 5-6 lžiček mleté skořice
- 1 balíček celé skořice
Postup:
- Omytou a oloupanou dýni zbavenou semínek nakrájíme na kousky, dáme do většího hrnce, kam přidáme špetku soli, celou skořici a zalijeme asi 1,3 l vody. Vaříme přibližně 20 minut doměkka.
- Po uvaření dýně vyndáme skořici a směs pořádně umixujeme. Ke směsi následně přidáme část cukru, citronovou šťávu a znovu mícháme, dokud se cukr zcela nerozpustí.
- Podle konzistence případně přidáme cukr a následně také mletou skořici. Horký dýňový džem posléze plníme do vyvařených sklenic a skladujeme v chladu a temnu.
Hodí se nejen do bílého jogurtu, moučníků, ale i ke krémovým sýrům či masu.
Dýňové rizoto
Budeme potřebovat:
- 1,5 hrnku dýně Hokaido
- 8 hrnků kuřecího vývaru
- 2 hrnky rýže arborio
- 0,5 hrnku parmezánu
- 6 lístků šalvěje
- 1 větší cibuli
- 1 lžičku másla
- sůl a pepř dle chuti
Postup:
- Cibuli i dýni oloupeme a nakrájíme na kostičky. Na větší pánev dáme máslo, osmažíme cibuli a následně přidáme rýži i jeden a půl hrnku kuřecího vývaru.
- Jakmile rýže nasákne vývar, přidáme další hrnek a půl vývaru a promícháme. Nyní však přidáme i dýni a šalvěj, a opět průběžně přidáváme další díly vývaru, dokud rýže neabsorbuje jeho většinu.
- V dalším kroku směs ochutíme solí a pepřem. Přibližně po půl hodině je nutné ochutnat, zda je rýže tak akorát. Pokud přebývá více vody, je nezbytné ji samozřejmě odlít.
- Jakmile máme hotovo, necháme rizoto chvilku odležet a závěrem ho posypeme strouhaným sýrem.
Americký dýňový koláč
Na těsto budeme potřebovat:
- 175 g hladké mouky
- 30-50 ml vody
- 15 g třtinového cukru
- 110 g másla
- špetku soli
Na náplň budeme potřebovat:
- 400 g pyré z dýně Hokaido
- 100 g třtinového cukru
- 3 vejce
- 0,5 lžičky mletého zázvoru
- 120 ml smetany ke šlehání
- 1 lžičku mleté skořice
- 1-2 hřebíčky
- špetku soli
Postup:
- Mouku smícháme s cukrem a solí, přidáme máslo a zpracujeme drobenku. Následně přilijeme ledovou vodu a zpracujeme hladké, nelepivé těsto, které následně zabalíme do fólie a uložíme asi na hodinu do lednice.
- Mezitím si zpracujeme náplň. Nejprve rozšleháme vejce, přidáme cukr, smetanu a veškeré koření. Poté vydlabeme a nakrájíme dýni, kterou krátce povaříme a po vychladnutí umixujeme na pyré. Pyré pomalu vlijeme do vaječné směsi a opět promícháme.
- Vrátíme se zpět k těstu, které rozválíme a přenese do kulaté formy. Přečnívající okraje odřízneme a dno propícháme vidličkou. Závěrem vlijeme dýňovou náplň a pečeme asi tři čtvrtě hodiny ve vyhřáté troubě na 190 °C.
- Jakmile je koláč hotový, necháme jej vychladnout a podáváme se šlehačkou nebo ozdobený lístky meduňky.
Dýňový chléb
Budeme potřebovat:
- 400 g dýně Hokaido
- 50 g dýňových semínek
- 42 g kvasnic
- 30 g másla
- 50 ml mléka
- 5 lžic dýňového oleje
- 50 g cukru
- 1 lžičku soli
- 2 hřebíčky
- 20 g zázvoru
- 2 lžičky mleté skořice
Postup:
- Dýni oloupeme, rozkrojíme a zbavíme semínek, poté nakrájíme na menší kostičky, které umístíme do hrnce, přidáme 100 ml vody a veškeré koření. Vaříme přibližně 10 minut a jakmile je dýně hotová, vyjmeme z ní hřebíčky a ručním mixérem umixujeme.
- Bokem prosejeme mouku, vytvoříme důlek a do něj přidáme droždí promíchané s vlažným mlékem a cukrem. Kvásek necháme vzejít asi deset minut, a poté ke směsi přidáme dýni, sůl, olej i zbývající cukr. Promícháme a necháme odpočívat dalších dvacet minut.
- Do směsi vzápětí přidáme nahrubo nakrájená dýňová semínka, propracujeme a těsto vložíme do tukem vymazané formy na srnčí hřbet. Pokapeme vodou, posypeme semínky a opět necháme chléb odpočívat asi patnáct minut.
- Závěrem chléb pečeme asi půl hodinky dozlatova.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Recepty ze zahrádky: Cuketa a 6 receptů, kde hraje hlavní roli