Sobota , 28. 01. 2023

Otýlie

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
na zimu
Zahrada na zimu potřebuje náležitou péči, pak si můžete vychutnávat klid až do další sezony.

03. 10. 2022

Připravit zahradu na zimu představuje specifickou péči, ale jakmile budete mít hotovo, můžete spokojeně odpočívat až do další sezóny.

Sklizeň zbylé úrody

Začátek podzimu je doba, kdy se sklízí veškeré ovoce a zelenina, které vám roste na zahradě. Jablka uschovejte v přepravkách do sklepa, švestky jsou skvělé k zavaření do koláčů nebo k výrobě slivovice, vlašské ořechy se vám zase budou hodit na přípravu vánočního cukroví.

Také na zeleninu nezapomeňte, veškerou kořenovou zeleninu ze země vytahejte a uschovejte do sklepa, ideálně do bedýnek s pískem. Červenou řepu nebo pórek můžete v zemi ještě nechat, jen je chraňte před ranními nízkými teplotami.

úroda
Je čas sklidit úrodu a bezpečně ji uschovat.

Některé bylinky jsou velmi náchylné na chladné počasí, proto je lepší je umístit dovnitř. Venku však může přezimovat máta, tymián, šalvěj nebo oregano, pozor si ale dejte na jejich odhalené kořeny a kořenové krčky. V tomto případě je lepší, když k nim přisypete zeminu, aby nezmrzly.

Jakmile vám v půdě nezůstalo nic, zryjte ji. Tím zajistíte větší úrodu pro další rok a také se na delší dobu zbavíte otravného plevele.

Vysázejte nové rostliny

Podzim je také vhodnou dobou, kdy můžete vysadit rostliny nové, jako jsou švestky, maliny, jahodníky, samozřejmostí jsou cibuloviny a jiné. Nic nepokazíte ani tím, že na zahradě vysázíte nové jehličnany nebo živé ploty.

Je čas na úklid

Abyste na jaře neměli se zahradou spoustu práce a aby vám zahrada dobře prosperovala, věnujte jí dostatečnou pozornost právě nyní. Prohlédněte všechny stromy na zahradě, případně je zbavte nemocných a seschlých částí, to samé platí o rostlinách. Pokud je stromek nebo keř nemocný, je lepší se ho zbavit, než aby nemoc postoupila na jiné.

Mnoho lidí má za to, že zahradě svědčí spadané listí. Ovšem to je velký omyl, protože trávník by pod hromadou mokrého listí mohl uhnít. Proto listí pravidelně shrabujte.

K TÉMATU  Jak si vybrat sedací soupravu, aby vám ladila s ostatním nábytkem
listí
Spadané listí pravidelně shrabujte.

Také trávník si zaslouží péči

Aby se trávníku skvěle dařilo i v dalším období, je na čase ho naposledy posekat. Trávník během pár týdnů ještě doroste do určité výšky, ovšem ta je na zimu ideální. Podporu růstu mu zajistíte vertikutátorem, který zlikviduje plevel a trávník provzdušní, a také kompostem nebo jiným hnojivem.

Příprava na zimu je důležitá

Kromě úklidu a sklizně péče o zahradu zahrnuje také přípravu rostlin na zimní období. Stromy, keře a vůbec všechny náchylné rostliny je třeba před nízkými teplotami chránit. Jak jsme již zmínili, spadlé listí ze zahrady odstraňte. Tíha sněhu dokáže některé keře a rostliny poničit, proto je raději obvažte nějakým provázkem, předejdete tak jejich polámání. Některé rostliny jsou natolik choulostivé, že je raději přikryjte geotextilií. Myslete i na kořeny, které na zimu zasypte kůrou.

Zazimování zahradních jezírek

Také zahradní jezírka nesmíme opomenout. Rostliny z jezírka vyndejte a uschovejte tam, kde pro ně bude ideální teplota. I pro ryby připravte místo, kde přezimují. Vodu z jezírka vypusťte a jezírko vyčistěte. Abyste se vyhnuli nánosům bahna, listí a jiných nečistot, můžete jezírko přikrýt plachtou.

dům
Zahrada vyžaduje na zimu péči.

Nezapomeňte na nábytek

S příchodem chladného počasí nám také skončilo vysedávání na zahradě. I když některý nábytek venku zůstat přes zimu může, doporučujeme ho však schovat. Před uschováním na zimu ho ale řádně omeťte od pavučin a jiných nečistot, pomocí mýdlové vody ho očistěte. Poté ho můžete jemně obrousit smirkovým papírem a následně natřít speciálním olejem. Opatřete nábytek ochrannými obaly a uschovejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?

Nepřehlédněte

Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?
Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek