Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

Právě podzim je ideální čas na velký úklid zahrady. Kromě neustálého odklízení spadlého listí existuje spousta dalších úkonů, kterým se nevyhnete. Poradíme vám, na co si dát pozor a na co se při zazimování zahrady soustředit.
na zimu
Zahrada na zimu potřebuje náležitou péči, pak si můžete vychutnávat klid až do další sezony.

03. 10. 2022

Připravit zahradu na zimu představuje specifickou péči, ale jakmile budete mít hotovo, můžete spokojeně odpočívat až do další sezóny.

Sklizeň zbylé úrody

Začátek podzimu je doba, kdy se sklízí veškeré ovoce a zelenina, které vám roste na zahradě. Jablka uschovejte v přepravkách do sklepa, švestky jsou skvělé k zavaření do koláčů nebo k výrobě slivovice, vlašské ořechy se vám zase budou hodit na přípravu vánočního cukroví.

Také na zeleninu nezapomeňte, veškerou kořenovou zeleninu ze země vytahejte a uschovejte do sklepa, ideálně do bedýnek s pískem. Červenou řepu nebo pórek můžete v zemi ještě nechat, jen je chraňte před ranními nízkými teplotami.

úroda
Je čas sklidit úrodu a bezpečně ji uschovat.

Některé bylinky jsou velmi náchylné na chladné počasí, proto je lepší je umístit dovnitř. Venku však může přezimovat máta, tymián, šalvěj nebo oregano, pozor si ale dejte na jejich odhalené kořeny a kořenové krčky. V tomto případě je lepší, když k nim přisypete zeminu, aby nezmrzly.

Jakmile vám v půdě nezůstalo nic, zryjte ji. Tím zajistíte větší úrodu pro další rok a také se na delší dobu zbavíte otravného plevele.

Vysázejte nové rostliny

Podzim je také vhodnou dobou, kdy můžete vysadit rostliny nové, jako jsou švestky, maliny, jahodníky, samozřejmostí jsou cibuloviny a jiné. Nic nepokazíte ani tím, že na zahradě vysázíte nové jehličnany nebo živé ploty.

Je čas na úklid

Abyste na jaře neměli se zahradou spoustu práce a aby vám zahrada dobře prosperovala, věnujte jí dostatečnou pozornost právě nyní. Prohlédněte všechny stromy na zahradě, případně je zbavte nemocných a seschlých částí, to samé platí o rostlinách. Pokud je stromek nebo keř nemocný, je lepší se ho zbavit, než aby nemoc postoupila na jiné.

Mnoho lidí má za to, že zahradě svědčí spadané listí. Ovšem to je velký omyl, protože trávník by pod hromadou mokrého listí mohl uhnít. Proto listí pravidelně shrabujte.

K TÉMATU  Stoličky a taburety. Vyberte si originální designový doplněk interiéru
listí
Spadané listí pravidelně shrabujte.

Také trávník si zaslouží péči

Aby se trávníku skvěle dařilo i v dalším období, je na čase ho naposledy posekat. Trávník během pár týdnů ještě doroste do určité výšky, ovšem ta je na zimu ideální. Podporu růstu mu zajistíte vertikutátorem, který zlikviduje plevel a trávník provzdušní, a také kompostem nebo jiným hnojivem.

Příprava na zimu je důležitá

Kromě úklidu a sklizně péče o zahradu zahrnuje také přípravu rostlin na zimní období. Stromy, keře a vůbec všechny náchylné rostliny je třeba před nízkými teplotami chránit. Jak jsme již zmínili, spadlé listí ze zahrady odstraňte. Tíha sněhu dokáže některé keře a rostliny poničit, proto je raději obvažte nějakým provázkem, předejdete tak jejich polámání. Některé rostliny jsou natolik choulostivé, že je raději přikryjte geotextilií. Myslete i na kořeny, které na zimu zasypte kůrou.

Zazimování zahradních jezírek

Také zahradní jezírka nesmíme opomenout. Rostliny z jezírka vyndejte a uschovejte tam, kde pro ně bude ideální teplota. I pro ryby připravte místo, kde přezimují. Vodu z jezírka vypusťte a jezírko vyčistěte. Abyste se vyhnuli nánosům bahna, listí a jiných nečistot, můžete jezírko přikrýt plachtou.

dům
Zahrada vyžaduje na zimu péči.

Nezapomeňte na nábytek

S příchodem chladného počasí nám také skončilo vysedávání na zahradě. I když některý nábytek venku zůstat přes zimu může, doporučujeme ho však schovat. Před uschováním na zimu ho ale řádně omeťte od pavučin a jiných nečistot, pomocí mýdlové vody ho očistěte. Poté ho můžete jemně obrousit smirkovým papírem a následně natřít speciálním olejem. Opatřete nábytek ochrannými obaly a uschovejte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahrada: Co je vhodné zasadit na podzim?

Zimní zahrada je celoroční místo k relaxaci. Zima vám už nezabrání splynout se zelení na vaší zahradě! Jakou si vybrat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.

Nepřehlédněte

Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek