Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
vánoční hvězda
Vánoční hvězda není rostlina na jednu sezonu. (foto: 123rf.com)

15. 12. 2021

Vánoční hvězda začíná české domácnosti zdobit už od počátku adventu čili od první zapálené svíčky. Ať už nám dekoruje jídelní nebo konferenční stolek, vyniká nádhernými květy ve tvaru hvězdy. Přemýšleli jste někdy, proč kvete právě v tomto ročním období?

Až z dalekého Mexika 

Pryšec obecný, lépe známý jako vánoční hvězda. Tato krásná pokojová rostlina má své kořeny v dalekém Mexiku, kde divoce obývá listnaté pralesy podél pacifického pobřeží. Už to je samo o sobě velmi zajímavé. Jak se ale rostlina kvetoucí běžně ve slunném, horkém Mexiku, stala symbolem vánočních svátků?

Z Mexika do Evropy

Vánoční symbol nám zdobí interiér dlouhá léta, přesto se jedná o poměrně mladou tradici v porovnání s jinými, hluboce zakořeněnými. Do Evropy se tato květina dostala v roce 1804. Toho roku si ji přivezl nejmenovaný přírodovědec, který ji zde chtěl zkoumat. Později ji zařadil mezi pryšce.

Součástí vánočních svátků se stala až v minulém století, kdy ji rodina německého přistěhovalce začala prodávat v předvánočním čase. Právě ve chvíli, kdy vyrostla do svého typického tvaru. Zmíněná rodina ji však do ’’hvězdy’’ vytvarovala pomocí technologických postupů. Jak už to s každým podvodem bývá i tento byl záhy odhalen a toho se chytila konkurence. Pěstitelé se ji naučili šlechtit a kultivovat tak, aby přežila v prostředí vytápěných bytů. A když se to podařilo, vánoční symbol byl na světě.

V současné době je možné zakoupit vánoční hvězdu v různých velikostech a barvách. Sice si ji pořizujeme nejčastěji v typickém červeném zbarvení, ale atraktivní je i její bílá podoba. Setkat se také můžeme s její růžovou alternativou, ovšem ta u nás není tak častá.

Proč vykvétá právě na Vánoce? 

Důvodem není kouzlo vánoční, zázrak, nebo jak chcete, ale spíše to, že se den stává kratší a noc delší. Rostlina totiž vykvétá zpravidla tehdy, kdy je noc delší než dvanáct hodin. Z její krásy se tak můžete radovat i v dalších zimních měsících, nikoliv jen během prosince.

K TÉMATU  Co nám pokojové rostliny říkají, když...

Žádný mráz a žádný průvan 

Pěstování vánoční hvězdy není nic těžkého. Je to naopak poměrně snadné. Je však třeba najít pro rostlinku ideální stanoviště kde nebude mráz ani průvan. Na čem záleží, tak na správném výběru zeminy. Ta by neměla být ani příliš mokrá, ale ani příliš vysušená. Ať už rostlinu zakoupíte kdekoliv, pokud chcete, aby vám dělala radost co nejdéle, je dobré ji z původního obalu přesadit do nového substrátu.

Nejlépe se jí daří na místech, kde se teplota pohybuje mezi patnácti až dvaadvaceti stupni Celsia. Má ráda světlé stanoviště a suchý vzduch. Rozhodně ji nenechávejte na okenních parapetech, kde větráte. Teplotní výkyvy ji mohou a budou stát život.

Co se týče zalévání, nepřehánějte to. Zálivka by měla být mírná, ale za to pravidelná. Vyvarujte se přemokření a stojací vodě v květináči.  

Pozor na chyby při pěstování 

Pokud patříte k aktivním pěstitelům vánoční hvězdy a staráte se o ni po celý rok až do kouzelných svátků, pozor na pár chyb, které by vám její pěstování mohly zmařit. Jednou z chyb je již zmiňované přelévání. Zároveň se vyvarujte příliš suchému substrátu, který má za následek opadávání a žloutnutí listů. Také si ji nepořizujte z tržnice nebo s plísní – dlouho by vám v domácnosti nevydržela.

Odkvetlou vánoční hvězdu rozhodně nevyhazujte. Jak již bylo zmíněno, tato rostlina se dá pěstovat několik let. Stačí ji po shození jejích listů seříznout na výšku kolem deseti centimetrů a dát ji na světlé, chladnější místo. Zalévejte ji jen mírně, v létě ji klidně pěstujte venku. Když ji budete pravidelně hnojit, zanedlouho krásně obroste – když noc bude opět delší než den. Zní to až skoro magicky že?

K TÉMATU  Třídění odpadu snadno a rychle: Návod, jak se ekologicky zorientovat

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Vánoce se nezadržitelně blíží! Stíháte letos objednat dárky včas? Máme pro vás čtyři nejdůležitější rady, jak nakupovat na internetu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Všude kolem sebe slyšíme, jak důležitá je poctivá hydratace těla, a to nejen pro zdravé fungování organismu jako takového, ale i z hlediska krásy naší pleti, pružnosti pokožky a nádherných vlasů. Pak je tu zase opačná stránka mince - neustále tipy a triky, jak nejlépe odvodnit svůj organismus v naději, že si díky tomu pomůžeme od pár kil. Jenže to ani zdaleka není spásou, naopak to může být těžký hazard se zdravím.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek