Čtvrtek , 13. 06. 2024

Antonín

Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
vánoční hvězda
Vánoční hvězda není rostlina na jednu sezonu. (foto: 123rf.com)

15. 12. 2021

Vánoční hvězda začíná české domácnosti zdobit už od počátku adventu čili od první zapálené svíčky. Ať už nám dekoruje jídelní nebo konferenční stolek, vyniká nádhernými květy ve tvaru hvězdy. Přemýšleli jste někdy, proč kvete právě v tomto ročním období?

Až z dalekého Mexika 

Pryšec obecný, lépe známý jako vánoční hvězda. Tato krásná pokojová rostlina má své kořeny v dalekém Mexiku, kde divoce obývá listnaté pralesy podél pacifického pobřeží. Už to je samo o sobě velmi zajímavé. Jak se ale rostlina kvetoucí běžně ve slunném, horkém Mexiku, stala symbolem vánočních svátků?

Z Mexika do Evropy

Vánoční symbol nám zdobí interiér dlouhá léta, přesto se jedná o poměrně mladou tradici v porovnání s jinými, hluboce zakořeněnými. Do Evropy se tato květina dostala v roce 1804. Toho roku si ji přivezl nejmenovaný přírodovědec, který ji zde chtěl zkoumat. Později ji zařadil mezi pryšce.

Součástí vánočních svátků se stala až v minulém století, kdy ji rodina německého přistěhovalce začala prodávat v předvánočním čase. Právě ve chvíli, kdy vyrostla do svého typického tvaru. Zmíněná rodina ji však do ’’hvězdy’’ vytvarovala pomocí technologických postupů. Jak už to s každým podvodem bývá i tento byl záhy odhalen a toho se chytila konkurence. Pěstitelé se ji naučili šlechtit a kultivovat tak, aby přežila v prostředí vytápěných bytů. A když se to podařilo, vánoční symbol byl na světě.

V současné době je možné zakoupit vánoční hvězdu v různých velikostech a barvách. Sice si ji pořizujeme nejčastěji v typickém červeném zbarvení, ale atraktivní je i její bílá podoba. Setkat se také můžeme s její růžovou alternativou, ovšem ta u nás není tak častá.

Proč vykvétá právě na Vánoce? 

Důvodem není kouzlo vánoční, zázrak, nebo jak chcete, ale spíše to, že se den stává kratší a noc delší. Rostlina totiž vykvétá zpravidla tehdy, kdy je noc delší než dvanáct hodin. Z její krásy se tak můžete radovat i v dalších zimních měsících, nikoliv jen během prosince.

K TÉMATU  Plíseň v bytě jako nevítaný společník. Užitečné rady, jak se jí zbavit

Žádný mráz a žádný průvan 

Pěstování vánoční hvězdy není nic těžkého. Je to naopak poměrně snadné. Je však třeba najít pro rostlinku ideální stanoviště kde nebude mráz ani průvan. Na čem záleží, tak na správném výběru zeminy. Ta by neměla být ani příliš mokrá, ale ani příliš vysušená. Ať už rostlinu zakoupíte kdekoliv, pokud chcete, aby vám dělala radost co nejdéle, je dobré ji z původního obalu přesadit do nového substrátu.

Nejlépe se jí daří na místech, kde se teplota pohybuje mezi patnácti až dvaadvaceti stupni Celsia. Má ráda světlé stanoviště a suchý vzduch. Rozhodně ji nenechávejte na okenních parapetech, kde větráte. Teplotní výkyvy ji mohou a budou stát život.

Co se týče zalévání, nepřehánějte to. Zálivka by měla být mírná, ale za to pravidelná. Vyvarujte se přemokření a stojací vodě v květináči.  

Pozor na chyby při pěstování 

Pokud patříte k aktivním pěstitelům vánoční hvězdy a staráte se o ni po celý rok až do kouzelných svátků, pozor na pár chyb, které by vám její pěstování mohly zmařit. Jednou z chyb je již zmiňované přelévání. Zároveň se vyvarujte příliš suchému substrátu, který má za následek opadávání a žloutnutí listů. Také si ji nepořizujte z tržnice nebo s plísní – dlouho by vám v domácnosti nevydržela.

Odkvetlou vánoční hvězdu rozhodně nevyhazujte. Jak již bylo zmíněno, tato rostlina se dá pěstovat několik let. Stačí ji po shození jejích listů seříznout na výšku kolem deseti centimetrů a dát ji na světlé, chladnější místo. Zalévejte ji jen mírně, v létě ji klidně pěstujte venku. Když ji budete pravidelně hnojit, zanedlouho krásně obroste – když noc bude opět delší než den. Zní to až skoro magicky že?

K TÉMATU  3+1 rada, jak vybrat sedačku. Nespalte se při výběru

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Vánoce se nezadržitelně blíží! Stíháte letos objednat dárky včas? Máme pro vás čtyři nejdůležitější rady, jak nakupovat na internetu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
Bojíte se, že se z vás při vstupu do posilovny stane nasvalená mužatka? Tak klid. Takhle to vážně nefunguje. Ale jestli chcete zpevnit tělo, je to potřeba.
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Kruhy pod očima jsou věčný problém žen. A jelikož umí snížit sebevědomí, protože vzhled kvůli němu není dokonalý, nabízí se otázka, jak problém řešit. Zprvu je nutné si uvědomit, co za potíží vlastně stojí.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Proslavila se coby Krasomila v pohádce "Pyšná princezna", aktuálně ale září coby Agatha Christie. Kvůli slavné autorce detektivek se Alena Vránová po delší době opět objevila ve společnosti. A vypadá fantasticky! „Je to audiokniha, do níž se posluchači mohou zanořit a báječně se v ní zabydlet. Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost,“ uvedla odborná porota na adresu absolutního vítěze cen Audiokniha roku 2023, kterým se stal "Vlastní životopis" Agathy Christie.
Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?

Výběr článků

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Nepřehlédněte

Pouliční umělci mají nekonečně mnoho zaměření, a jedním z nich je i u nás málo viděná sprejomalba. Mistři tohoto oboru dokážou pomocí plechovek s barvou vytvořit neuvěřitelné skvosty doslova během minut. Svůj potencionální suvenýr tak vidíte přímo během jeho vzniku.
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek