Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Vánoční hvězda aneb jak nezahubit mexickou krásku ještě před svátky

Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
vánoční hvězda
Vánoční hvězda není rostlina na jednu sezonu. (foto: 123rf.com)

15. 12. 2021

Vánoční hvězda začíná české domácnosti zdobit už od počátku adventu čili od první zapálené svíčky. Ať už nám dekoruje jídelní nebo konferenční stolek, vyniká nádhernými květy ve tvaru hvězdy. Přemýšleli jste někdy, proč kvete právě v tomto ročním období?

Až z dalekého Mexika 

Pryšec obecný, lépe známý jako vánoční hvězda. Tato krásná pokojová rostlina má své kořeny v dalekém Mexiku, kde divoce obývá listnaté pralesy podél pacifického pobřeží. Už to je samo o sobě velmi zajímavé. Jak se ale rostlina kvetoucí běžně ve slunném, horkém Mexiku, stala symbolem vánočních svátků?

Z Mexika do Evropy

Vánoční symbol nám zdobí interiér dlouhá léta, přesto se jedná o poměrně mladou tradici v porovnání s jinými, hluboce zakořeněnými. Do Evropy se tato květina dostala v roce 1804. Toho roku si ji přivezl nejmenovaný přírodovědec, který ji zde chtěl zkoumat. Později ji zařadil mezi pryšce.

Součástí vánočních svátků se stala až v minulém století, kdy ji rodina německého přistěhovalce začala prodávat v předvánočním čase. Právě ve chvíli, kdy vyrostla do svého typického tvaru. Zmíněná rodina ji však do ’’hvězdy’’ vytvarovala pomocí technologických postupů. Jak už to s každým podvodem bývá i tento byl záhy odhalen a toho se chytila konkurence. Pěstitelé se ji naučili šlechtit a kultivovat tak, aby přežila v prostředí vytápěných bytů. A když se to podařilo, vánoční symbol byl na světě.

V současné době je možné zakoupit vánoční hvězdu v různých velikostech a barvách. Sice si ji pořizujeme nejčastěji v typickém červeném zbarvení, ale atraktivní je i její bílá podoba. Setkat se také můžeme s její růžovou alternativou, ovšem ta u nás není tak častá.

Proč vykvétá právě na Vánoce? 

Důvodem není kouzlo vánoční, zázrak, nebo jak chcete, ale spíše to, že se den stává kratší a noc delší. Rostlina totiž vykvétá zpravidla tehdy, kdy je noc delší než dvanáct hodin. Z její krásy se tak můžete radovat i v dalších zimních měsících, nikoliv jen během prosince.

K TÉMATU  Posezení na zahradě. Inspirace pro každého!

Žádný mráz a žádný průvan 

Pěstování vánoční hvězdy není nic těžkého. Je to naopak poměrně snadné. Je však třeba najít pro rostlinku ideální stanoviště kde nebude mráz ani průvan. Na čem záleží, tak na správném výběru zeminy. Ta by neměla být ani příliš mokrá, ale ani příliš vysušená. Ať už rostlinu zakoupíte kdekoliv, pokud chcete, aby vám dělala radost co nejdéle, je dobré ji z původního obalu přesadit do nového substrátu.

Nejlépe se jí daří na místech, kde se teplota pohybuje mezi patnácti až dvaadvaceti stupni Celsia. Má ráda světlé stanoviště a suchý vzduch. Rozhodně ji nenechávejte na okenních parapetech, kde větráte. Teplotní výkyvy ji mohou a budou stát život.

Co se týče zalévání, nepřehánějte to. Zálivka by měla být mírná, ale za to pravidelná. Vyvarujte se přemokření a stojací vodě v květináči.  

Pozor na chyby při pěstování 

Pokud patříte k aktivním pěstitelům vánoční hvězdy a staráte se o ni po celý rok až do kouzelných svátků, pozor na pár chyb, které by vám její pěstování mohly zmařit. Jednou z chyb je již zmiňované přelévání. Zároveň se vyvarujte příliš suchému substrátu, který má za následek opadávání a žloutnutí listů. Také si ji nepořizujte z tržnice nebo s plísní – dlouho by vám v domácnosti nevydržela.

Odkvetlou vánoční hvězdu rozhodně nevyhazujte. Jak již bylo zmíněno, tato rostlina se dá pěstovat několik let. Stačí ji po shození jejích listů seříznout na výšku kolem deseti centimetrů a dát ji na světlé, chladnější místo. Zalévejte ji jen mírně, v létě ji klidně pěstujte venku. Když ji budete pravidelně hnojit, zanedlouho krásně obroste – když noc bude opět delší než den. Zní to až skoro magicky že?

K TÉMATU  Skandinávský styl bydlení: Minimalismus skloubený s přírodou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Vánoce se nezadržitelně blíží! Stíháte letos objednat dárky včas? Máme pro vás čtyři nejdůležitější rady, jak nakupovat na internetu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek