Pondělí , 28. 11. 2022

René

Zahřejte si tělo relaxační koupelí. Přinášíme tipy na nejlepší uvolnění

Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
relaxační koupel
Udělejte si na sebe čas a naložte se do horké vody plné vůní.

24. 11. 2022

Zásady relaxační koupele

Než si u sebe v koupelně uděláte improvizované spa a naložíte se do relaxační koupele, měla byste mít na paměti, že v zimních měsících by taková lázeň neměla trvat déle než dvacet minut. Při delší koupeli by mohlo dojít ke snížení imunity a také byste si příliš vysušila pleť, a to dozajista nechcete. Dále by také koupel neměla přesahovat třicet osm stupňů. Velmi horké koupele vám dle některých studií mohou rozhodit lymfatický systém. A také prý mohou mít negativní vliv na plodnost.

Když si relaxační koupel dopřejete ve večerních hodinách, bude se vám pak ještě lépe usínat. Naopak na ráno se solné a bylinné koupele příliš nehodí, ráno si raději dopřejte sprchu vlažnou nebo studenou vodou, která vás pořádně nabudí a dodá energii na celý den.

Sušené bylinky

Kromě pěny do koupele a esenciálních vonných olejů si do vody můžete přidat také sušené bylinky nebo květy. Takové okvětní plátky růží koupelnu příjemně provoní.  Sušený rozmarýn nebo tymián zase povzbudí naše tělo i mysl a zároveň zregenerují unavené svaly. Šalvěj zase pročišťuje organismus a odvádí z těla škodlivé toxiny. Případně můžete použít také sušený květ měsíčku, který blahodárně působí na naši psychiku.

Léčivá sůl

Bylinky vám příliš nevoní? Pak určitě zkuste sůl do koupele. Koupelová sůl totiž:

  • zpevňuje pokožku
  • léčí atopický ekzém
  • čistí naši pleť
  • navozuje příjemnou atmosféru a samozřejmě také náladu
  • má protizánětlivé i dezinfekční účinky

Do koupele si můžete přidat klasickou kuchyňskou sůl anebo například mořskou z Mrtvého moře. Na jednu koupel vám postačí zhruba 100 g soli a vždy se přidává ve chvíli, kdy se voda do vany napouští. Prouděním vody ve vaně se téměř vzápětí rozpustí a uvolní všechny esence, které obsahuje.

K TÉMATU  Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Koupelová směs se vším všudy

Samozřejmě nejideálnější je smíchat sůl a sušené bylinky dohromady a udělat si vlastní bylinnou koupelovou směs.

Návod: Stačí, když smícháte 60 g hrubozrnné mořské nebo jiné soli a 40 g klasické jemné soli a přidáte do ní nadrcenou sušenou bylinu, případně směs bylin a okvětních plátků růže. Přidat do ní ovšem zároveň můžete i potravinářské barvivo, díky kterému bude mít vaše koupel barvu, kterou si sama vyberete.

sůl
Můžete si vytvořit i vlastní koupelovou směs, která bude podle vašich představ.

Olejová koupel

Už jste slyšela o olejové koupeli? Ta je skvělá na stres, únavu a úzkosti. K tomuto účelu využijte vonné éterické oleje, například bergamot, růži, skořici, levanduli nebo santalové dřevo. Na jednu koupel vám postačí přibližně deset kapek. Pokud jste zrovna nachlazená, využijte přírodní esence z máty peprné, která vám pročistí dýchací cesty. Hodí se i ve chvílích, kdy vás bolí hlava.

TIP: V drogériích i na internetu seženete také oleje, které se dají aplikovat rovnou na tělo a slouží namísto klasického sprchového gelu.

Osprchujte se

A věděla jste, že byste se před každou relaxační koupelí měla osprchovat? Jste-li po celém dni zpocená, případně na sobě máte nějaké nečistoty jako bláto, písek či cokoliv jiného, jistě nechcete v tom, co z vás opadá, polehávat a relaxovat.

lázně
Před koupelí se krátce osprchujte. Po koupeli namažte svoji pokožku tělovým mlékem či oleji.

Navoďte si příjemnou atmosféru

Aby byla vaše relaxační koupel ještě více uvolňující, pak si také do koupelny přineste přírodní vonnou svíčku nebo hned několik a zapalte si je. Nikdy však nepoužívejte obyčejné parafínové svíčky, které škodí zdraví.

Nezapomeňte si také pustit příjemnou hudbu, jako kulisu, aby byla sotva slyšet. Rozhodně ji nemějte příliš nahlas. Nejenže si tím můžete poškodit ušní bubínky, ale při hlasité hudbě se moc dobře relaxovat nedá.

Vezměte si do vany knížku. Ne telefon, ale knížku. Bojíte se, že si ji namočíte? To už se jistě někdy někde nějaké knížce skutečně stalo, ale přežila to. Pokud vám nezáleží na tom, jak vypadá, ale co v ní je, klidně relaxujte s knížkou.

K TÉMATU  Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Podpořte účinky soli a bylinek

Zatímco vaše tělo i mysl relaxuje a vy inhalujete vonné esence, bylinky a soli, ještě byste mohla udělat něco pro svůj obličej. Nemusíte si kupovat žádné masky ani si je vytvářet, jen si lehce obličej a dekolt potřete kvalitním olivovým olejem. Díky tomu se vše, co je v koupeli do pokožky vstřebá rychleji a lépe a vaše pleť pak bude vyživená a hladká.

relax
Vychutnejte si přítomný okamžik a po koupeli ještě chvíli rozjímejte. Třeba se sklenkou vína.

Nespěchejte

Relaxační koupeli věnujte oněch dvacet minut, jak bylo zmíněné na začátku (mimo zimní měsíce si dopřejte klidně víc). Nemyslete na nic, co vás trápí, jen si vychutnávejte přítomný okamžik. A po koupeli neusedejte hned k počítači nebo televizi ani nekontrolujte zprávy na telefonu, ale natřete se voňavým tělovým mlékem, zabalte se do příjemného županu a uvařte si bylinný čaj nebo kávu (ovšem na noc bez kofeinu). Anebo si dejte sklenku vína a ještě aspoň patnáct minut rozjímejte.

Užijte si relaxační koupel se vším všudy, pomáháte tím své psychice i tělu jako takovému. Děláte to pro zdraví a pro sebe. Nešiďte se.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemusíte nutně do salonu. Přinášíme tipy na domácí masáž

Kegelovy cviky: Cesta za lepším postelovým uvolněním

Zdroje článku:
www.kondice.cz, www.notino.cz, www.mannamydlo.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Kdo by netoužil po tom žít v domácnosti, která se vzhledově podobá královskému paláci! Pokud jste zastánci kombinace romantiky a možná malého kýče, anglický styl bydlení je pro vás to pravé. A i když nežijete na anglickém venkově, můžete takto zařízený příbytek mít. Stačí se držet několika pravidel.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek