Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Zahřejte si tělo relaxační koupelí. Přinášíme tipy na nejlepší uvolnění

Ráda si dopřáváte relaxační koupel, kdy máte čas jenom sama pro sebe a nikdo vás neruší? Napustíte si vanu plnou horké vody, přidáte pěnu, ponoříte se do spousty bublin a zavřete oči. Tento prožitek si ale můžete ještě zpříjemnit. Navíc se krásně prohřejete a i v pošmourném počasí neztratíte dobrou náladu.
relaxační koupel
Udělejte si na sebe čas a naložte se do horké vody plné vůní.

24. 11. 2022

Zásady relaxační koupele

Než si u sebe v koupelně uděláte improvizované spa a naložíte se do relaxační koupele, měla byste mít na paměti, že v zimních měsících by taková lázeň neměla trvat déle než dvacet minut. Při delší koupeli by mohlo dojít ke snížení imunity a také byste si příliš vysušila pleť, a to dozajista nechcete. Dále by také koupel neměla přesahovat třicet osm stupňů. Velmi horké koupele vám dle některých studií mohou rozhodit lymfatický systém. A také prý mohou mít negativní vliv na plodnost.

Když si relaxační koupel dopřejete ve večerních hodinách, bude se vám pak ještě lépe usínat. Naopak na ráno se solné a bylinné koupele příliš nehodí, ráno si raději dopřejte sprchu vlažnou nebo studenou vodou, která vás pořádně nabudí a dodá energii na celý den.

Sušené bylinky

Kromě pěny do koupele a esenciálních vonných olejů si do vody můžete přidat také sušené bylinky nebo květy. Takové okvětní plátky růží koupelnu příjemně provoní.  Sušený rozmarýn nebo tymián zase povzbudí naše tělo i mysl a zároveň zregenerují unavené svaly. Šalvěj zase pročišťuje organismus a odvádí z těla škodlivé toxiny. Případně můžete použít také sušený květ měsíčku, který blahodárně působí na naši psychiku.

Léčivá sůl

Bylinky vám příliš nevoní? Pak určitě zkuste sůl do koupele. Koupelová sůl totiž:

  • zpevňuje pokožku
  • léčí atopický ekzém
  • čistí naši pleť
  • navozuje příjemnou atmosféru a samozřejmě také náladu
  • má protizánětlivé i dezinfekční účinky

Do koupele si můžete přidat klasickou kuchyňskou sůl anebo například mořskou z Mrtvého moře. Na jednu koupel vám postačí zhruba 100 g soli a vždy se přidává ve chvíli, kdy se voda do vany napouští. Prouděním vody ve vaně se téměř vzápětí rozpustí a uvolní všechny esence, které obsahuje.

K TÉMATU  Mobilní aplikace na hubnutí. Které pomůžou shodit přebytečné kilogramy?

Koupelová směs se vším všudy

Samozřejmě nejideálnější je smíchat sůl a sušené bylinky dohromady a udělat si vlastní bylinnou koupelovou směs.

Návod: Stačí, když smícháte 60 g hrubozrnné mořské nebo jiné soli a 40 g klasické jemné soli a přidáte do ní nadrcenou sušenou bylinu, případně směs bylin a okvětních plátků růže. Přidat do ní ovšem zároveň můžete i potravinářské barvivo, díky kterému bude mít vaše koupel barvu, kterou si sama vyberete.

sůl
Můžete si vytvořit i vlastní koupelovou směs, která bude podle vašich představ.

Olejová koupel

Už jste slyšela o olejové koupeli? Ta je skvělá na stres, únavu a úzkosti. K tomuto účelu využijte vonné éterické oleje, například bergamot, růži, skořici, levanduli nebo santalové dřevo. Na jednu koupel vám postačí přibližně deset kapek. Pokud jste zrovna nachlazená, využijte přírodní esence z máty peprné, která vám pročistí dýchací cesty. Hodí se i ve chvílích, kdy vás bolí hlava.

TIP: V drogériích i na internetu seženete také oleje, které se dají aplikovat rovnou na tělo a slouží namísto klasického sprchového gelu.

Osprchujte se

A věděla jste, že byste se před každou relaxační koupelí měla osprchovat? Jste-li po celém dni zpocená, případně na sobě máte nějaké nečistoty jako bláto, písek či cokoliv jiného, jistě nechcete v tom, co z vás opadá, polehávat a relaxovat.

lázně
Před koupelí se krátce osprchujte. Po koupeli namažte svoji pokožku tělovým mlékem či oleji.

Navoďte si příjemnou atmosféru

Aby byla vaše relaxační koupel ještě více uvolňující, pak si také do koupelny přineste přírodní vonnou svíčku nebo hned několik a zapalte si je. Nikdy však nepoužívejte obyčejné parafínové svíčky, které škodí zdraví.

Nezapomeňte si také pustit příjemnou hudbu, jako kulisu, aby byla sotva slyšet. Rozhodně ji nemějte příliš nahlas. Nejenže si tím můžete poškodit ušní bubínky, ale při hlasité hudbě se moc dobře relaxovat nedá.

Vezměte si do vany knížku. Ne telefon, ale knížku. Bojíte se, že si ji namočíte? To už se jistě někdy někde nějaké knížce skutečně stalo, ale přežila to. Pokud vám nezáleží na tom, jak vypadá, ale co v ní je, klidně relaxujte s knížkou.

K TÉMATU  Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Podpořte účinky soli a bylinek

Zatímco vaše tělo i mysl relaxuje a vy inhalujete vonné esence, bylinky a soli, ještě byste mohla udělat něco pro svůj obličej. Nemusíte si kupovat žádné masky ani si je vytvářet, jen si lehce obličej a dekolt potřete kvalitním olivovým olejem. Díky tomu se vše, co je v koupeli do pokožky vstřebá rychleji a lépe a vaše pleť pak bude vyživená a hladká.

relax
Vychutnejte si přítomný okamžik a po koupeli ještě chvíli rozjímejte. Třeba se sklenkou vína.

Nespěchejte

Relaxační koupeli věnujte oněch dvacet minut, jak bylo zmíněné na začátku (mimo zimní měsíce si dopřejte klidně víc). Nemyslete na nic, co vás trápí, jen si vychutnávejte přítomný okamžik. A po koupeli neusedejte hned k počítači nebo televizi ani nekontrolujte zprávy na telefonu, ale natřete se voňavým tělovým mlékem, zabalte se do příjemného županu a uvařte si bylinný čaj nebo kávu (ovšem na noc bez kofeinu). Anebo si dejte sklenku vína a ještě aspoň patnáct minut rozjímejte.

Užijte si relaxační koupel se vším všudy, pomáháte tím své psychice i tělu jako takovému. Děláte to pro zdraví a pro sebe. Nešiďte se.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemusíte nutně do salonu. Přinášíme tipy na domácí masáž

Kegelovy cviky: Cesta za lepším postelovým uvolněním

Zdroje článku:
www.kondice.cz, www.notino.cz, www.mannamydlo.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
Před vámi je dlouhý let, možná s několika přestupy. Připravte se nejen na čekání na letišti, ale také na to, abyste let prožila v pohodě a bez stresu. Co si můžete vzít s sebou do příručního zavazadla a jak úspěšně překonat čas strávený čekáním?
Jak poznáte, že nemáte v břiše úplnou harmonii? Stačí se podívat do zrcadla. Akné nebo ekzém může způsobit i špatné prostředí ve střevech. Přemnožení nepřátelských bakterií je zdrojem dermatitidy, psoriázy nebo trudovitosti. Co s tím?
Modní trendy se rok od roku mění. A ne jinak je to i u spodního prádla. Která barva se prodává nejlépe a sluší každé ženě? Jakých chyb se Češky stále ještě při výběru spodního prádla dopouští? A jak se liší náš vkus od ostatních Evropanek?
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.

Výběr článků

Pokud jste majitelem čtyřnohého mazlíčka, pak víte, že ve své podstatě je jako dítě. Potřebuje vaši péči, zájem i láskyplnou výchovu, zrovna tak trénink, který ho učí dobrému chování a skvělé disciplíně.
Nadváhou nechce trpět žádná z nás, a proto mnohé ženy usilovně cvičí a snaží se ji udržet na uzdě. Jak je to ale možné, že po čtyřicítce je ten boj s váhou najednou mnohem těžší? Jak to, že ženy, které byly celý život velice hubené, aniž by o to jakkoliv usilovaly, po čtyřicítce začnou najednou nabírat kila? Co se s tělem děje a je možné něco udělat pro to, abyste žili i nadále zdravě, šťastně a netrápili se složitými dietami?
Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.

Nepřehlédněte

Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek