Zásady relaxační koupele
Než si u sebe v koupelně uděláte improvizované spa a naložíte se do relaxační koupele, měla byste mít na paměti, že v zimních měsících by taková lázeň neměla trvat déle než dvacet minut. Při delší koupeli by mohlo dojít ke snížení imunity a také byste si příliš vysušila pleť, a to dozajista nechcete. Dále by také koupel neměla přesahovat třicet osm stupňů. Velmi horké koupele vám dle některých studií mohou rozhodit lymfatický systém. A také prý mohou mít negativní vliv na plodnost.
Když si relaxační koupel dopřejete ve večerních hodinách, bude se vám pak ještě lépe usínat. Naopak na ráno se solné a bylinné koupele příliš nehodí, ráno si raději dopřejte sprchu vlažnou nebo studenou vodou, která vás pořádně nabudí a dodá energii na celý den.
Sušené bylinky
Kromě pěny do koupele a esenciálních vonných olejů si do vody můžete přidat také sušené bylinky nebo květy. Takové okvětní plátky růží koupelnu příjemně provoní. Sušený rozmarýn nebo tymián zase povzbudí naše tělo i mysl a zároveň zregenerují unavené svaly. Šalvěj zase pročišťuje organismus a odvádí z těla škodlivé toxiny. Případně můžete použít také sušený květ měsíčku, který blahodárně působí na naši psychiku.
Léčivá sůl
Bylinky vám příliš nevoní? Pak určitě zkuste sůl do koupele. Koupelová sůl totiž:
- zpevňuje pokožku
- léčí atopický ekzém
- čistí naši pleť
- navozuje příjemnou atmosféru a samozřejmě také náladu
- má protizánětlivé i dezinfekční účinky
Do koupele si můžete přidat klasickou kuchyňskou sůl anebo například mořskou z Mrtvého moře. Na jednu koupel vám postačí zhruba 100 g soli a vždy se přidává ve chvíli, kdy se voda do vany napouští. Prouděním vody ve vaně se téměř vzápětí rozpustí a uvolní všechny esence, které obsahuje.
Koupelová směs se vším všudy
Samozřejmě nejideálnější je smíchat sůl a sušené bylinky dohromady a udělat si vlastní bylinnou koupelovou směs.
Návod: Stačí, když smícháte 60 g hrubozrnné mořské nebo jiné soli a 40 g klasické jemné soli a přidáte do ní nadrcenou sušenou bylinu, případně směs bylin a okvětních plátků růže. Přidat do ní ovšem zároveň můžete i potravinářské barvivo, díky kterému bude mít vaše koupel barvu, kterou si sama vyberete.
Olejová koupel
Už jste slyšela o olejové koupeli? Ta je skvělá na stres, únavu a úzkosti. K tomuto účelu využijte vonné éterické oleje, například bergamot, růži, skořici, levanduli nebo santalové dřevo. Na jednu koupel vám postačí přibližně deset kapek. Pokud jste zrovna nachlazená, využijte přírodní esence z máty peprné, která vám pročistí dýchací cesty. Hodí se i ve chvílích, kdy vás bolí hlava.
TIP: V drogériích i na internetu seženete také oleje, které se dají aplikovat rovnou na tělo a slouží namísto klasického sprchového gelu.
Osprchujte se
A věděla jste, že byste se před každou relaxační koupelí měla osprchovat? Jste-li po celém dni zpocená, případně na sobě máte nějaké nečistoty jako bláto, písek či cokoliv jiného, jistě nechcete v tom, co z vás opadá, polehávat a relaxovat.
Navoďte si příjemnou atmosféru
Aby byla vaše relaxační koupel ještě více uvolňující, pak si také do koupelny přineste přírodní vonnou svíčku nebo hned několik a zapalte si je. Nikdy však nepoužívejte obyčejné parafínové svíčky, které škodí zdraví.
Nezapomeňte si také pustit příjemnou hudbu, jako kulisu, aby byla sotva slyšet. Rozhodně ji nemějte příliš nahlas. Nejenže si tím můžete poškodit ušní bubínky, ale při hlasité hudbě se moc dobře relaxovat nedá.
Vezměte si do vany knížku. Ne telefon, ale knížku. Bojíte se, že si ji namočíte? To už se jistě někdy někde nějaké knížce skutečně stalo, ale přežila to. Pokud vám nezáleží na tom, jak vypadá, ale co v ní je, klidně relaxujte s knížkou.
Podpořte účinky soli a bylinek
Zatímco vaše tělo i mysl relaxuje a vy inhalujete vonné esence, bylinky a soli, ještě byste mohla udělat něco pro svůj obličej. Nemusíte si kupovat žádné masky ani si je vytvářet, jen si lehce obličej a dekolt potřete kvalitním olivovým olejem. Díky tomu se vše, co je v koupeli do pokožky vstřebá rychleji a lépe a vaše pleť pak bude vyživená a hladká.
Nespěchejte
Relaxační koupeli věnujte oněch dvacet minut, jak bylo zmíněné na začátku (mimo zimní měsíce si dopřejte klidně víc). Nemyslete na nic, co vás trápí, jen si vychutnávejte přítomný okamžik. A po koupeli neusedejte hned k počítači nebo televizi ani nekontrolujte zprávy na telefonu, ale natřete se voňavým tělovým mlékem, zabalte se do příjemného županu a uvařte si bylinný čaj nebo kávu (ovšem na noc bez kofeinu). Anebo si dejte sklenku vína a ještě aspoň patnáct minut rozjímejte.
Užijte si relaxační koupel se vším všudy, pomáháte tím své psychice i tělu jako takovému. Děláte to pro zdraví a pro sebe. Nešiďte se.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT