Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
brambořík
Brambořík prozáří váš domov i během zimy. (foto: 123rf.com)

10. 01. 2022

Brambořík pochází z Asie a Středozemí

Květy plné zářivých barevných odstínů, jejichž tvar připomíná motýlí křídla. Přesně tak se dají popsat bramboříky, které nás mohou doprovázet nejen v teplejších měsících, ale především v zimě. Jejich původem je Středozemí, někdy se udává i Asie, odkud pravděpodobně pochází jejich latinský název cyclamen. Příznivce po celém světě získal především svou vůní i barevností, mnohé i svou všestranností.

Péče o květinu začíná už v samotném květinářství

I když brambořík nepatří k nějak náročným pokojovým rostlinám, prodloužit jeho životnost můžete už jen tím, že budete v květinářství pozorní. Právě zde (a mnohdy vlivem dopravců, nikoliv špatného zacházení v samotném obchodě) se vedle těch krásných zdravých rostlinek nachází i jedinci, kteří jsou příliš slabí a pravděpodobně by po usazení na okenní parapet na svém novém stanovišti dlouho nevydrželi. Vás by to nakonec jenom uvedlo do mírných depresí, jelikož byste se za ztrátu rostlinky logicky obviňovali.

Při koupi tedy věnujte výběru opravdu velkou pozornost. Sledujte listy. Pokud jsou svěšené, raději od nich dejte ruce pryč. Svěšené listy u bramboříků totiž znamenají, že jsou buďto napadeny nějakou chorobou (nejčastěji hnilobou hlízy), nebo jsou nastydlé natolik, že není pravděpodobné jejich vzpamatování. Ano, bramboříky sice milují chlad, ale pokud jsou dlouhodobě vystavovány teplotám pohybujícími se pod deseti stupni Celsia (což se při přepravě mnohdy stává), vede to k jejich nenávratnému poškození.

bramboříky
Velkou pozornost věnujte už při výběru rostliny. (foto: 123rf.com)

Když si přinesete brambořík domů

Vybrali jste si v květinářství adepta, který vypadá opravdu silně a zdravě? Nejdříve ho nechte se trochu rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí, novou teplotu. Zejména v zimě se vyhněte přílišným velkým teplotním šokům, které nesvědčí ani člověku, a v tomto případě ani rostlině.

Ideální teplota na pěstování bramboříků se rovná šestnácti stupňům Celsia. Jak ale bylo zmíněno, jedná se o chladnomilnou rostlinu čili ani nižší teploty jí nijak nevadí, pokud se dlouhodobě nepohybují pod deseti stupni.

K TÉMATU  Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

Chtějí hodně světla

Bramboříkům se nejvíce daří na místech, kde není o světlo nouze. Vyhněte se ale místům, kam dopadají přímé sluneční paprsky, s těmi rostlinám opravdu neuděláte radost. Ideálním stanovištěm jsou tedy okenní parapety, které jsou chráněny roletami nebo žaluziemi, případně venkovní stanoviště, kam přímé slunce nezavítá.

Přelití je tabu, suchý substrát ale také

Největší „věda” nastupuje při zalévání. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani brambořík nemá v lásce přelití. Proto se zalévá většinou střídmě a před tímto krokem se kontroluje vlhkost/suchost substrátu. Jestliže je substrát suchý, se zaléváním neváhejte. Pakliže je ještě vlhký, dejte rostlině čas, aby vypila i zbytek vody.

Pokud se vám zdá, že je ještě na zalévání čas, tak s tím opravdu vyčkejte. Ovšem dejte si pozor na jedno – na dlouhodobou suchost, která rostlinu zabíjí stejně jako přelití. Právě proto zejména začínající pěstitelé označují zalévání bramboříků za zmiňovanou vědu.

Když však umístíte rostlinu na místo, kde je vzdušná vlhkost trochu vyšší, přežije i pár dní sucha. O vlhkost se však starejte jinak než rosením. Rosení jako takové dobré není, protože opět způsobuje zmiňovanou hnilobu hlízy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek