Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
brambořík
Brambořík prozáří váš domov i během zimy. (foto: 123rf.com)

10. 01. 2022

Brambořík pochází z Asie a Středozemí

Květy plné zářivých barevných odstínů, jejichž tvar připomíná motýlí křídla. Přesně tak se dají popsat bramboříky, které nás mohou doprovázet nejen v teplejších měsících, ale především v zimě. Jejich původem je Středozemí, někdy se udává i Asie, odkud pravděpodobně pochází jejich latinský název cyclamen. Příznivce po celém světě získal především svou vůní i barevností, mnohé i svou všestranností.

Péče o květinu začíná už v samotném květinářství

I když brambořík nepatří k nějak náročným pokojovým rostlinám, prodloužit jeho životnost můžete už jen tím, že budete v květinářství pozorní. Právě zde (a mnohdy vlivem dopravců, nikoliv špatného zacházení v samotném obchodě) se vedle těch krásných zdravých rostlinek nachází i jedinci, kteří jsou příliš slabí a pravděpodobně by po usazení na okenní parapet na svém novém stanovišti dlouho nevydrželi. Vás by to nakonec jenom uvedlo do mírných depresí, jelikož byste se za ztrátu rostlinky logicky obviňovali.

Při koupi tedy věnujte výběru opravdu velkou pozornost. Sledujte listy. Pokud jsou svěšené, raději od nich dejte ruce pryč. Svěšené listy u bramboříků totiž znamenají, že jsou buďto napadeny nějakou chorobou (nejčastěji hnilobou hlízy), nebo jsou nastydlé natolik, že není pravděpodobné jejich vzpamatování. Ano, bramboříky sice milují chlad, ale pokud jsou dlouhodobě vystavovány teplotám pohybujícími se pod deseti stupni Celsia (což se při přepravě mnohdy stává), vede to k jejich nenávratnému poškození.

bramboříky
Velkou pozornost věnujte už při výběru rostliny. (foto: 123rf.com)

Když si přinesete brambořík domů

Vybrali jste si v květinářství adepta, který vypadá opravdu silně a zdravě? Nejdříve ho nechte se trochu rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí, novou teplotu. Zejména v zimě se vyhněte přílišným velkým teplotním šokům, které nesvědčí ani člověku, a v tomto případě ani rostlině.

Ideální teplota na pěstování bramboříků se rovná šestnácti stupňům Celsia. Jak ale bylo zmíněno, jedná se o chladnomilnou rostlinu čili ani nižší teploty jí nijak nevadí, pokud se dlouhodobě nepohybují pod deseti stupni.

K TÉMATU  Řez stromů – užiteční pomocníci, kteří to umí nejlépe

Chtějí hodně světla

Bramboříkům se nejvíce daří na místech, kde není o světlo nouze. Vyhněte se ale místům, kam dopadají přímé sluneční paprsky, s těmi rostlinám opravdu neuděláte radost. Ideálním stanovištěm jsou tedy okenní parapety, které jsou chráněny roletami nebo žaluziemi, případně venkovní stanoviště, kam přímé slunce nezavítá.

Přelití je tabu, suchý substrát ale také

Největší „věda” nastupuje při zalévání. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani brambořík nemá v lásce přelití. Proto se zalévá většinou střídmě a před tímto krokem se kontroluje vlhkost/suchost substrátu. Jestliže je substrát suchý, se zaléváním neváhejte. Pakliže je ještě vlhký, dejte rostlině čas, aby vypila i zbytek vody.

Pokud se vám zdá, že je ještě na zalévání čas, tak s tím opravdu vyčkejte. Ovšem dejte si pozor na jedno – na dlouhodobou suchost, která rostlinu zabíjí stejně jako přelití. Právě proto zejména začínající pěstitelé označují zalévání bramboříků za zmiňovanou vědu.

Když však umístíte rostlinu na místo, kde je vzdušná vlhkost trochu vyšší, přežije i pár dní sucha. O vlhkost se však starejte jinak než rosením. Rosení jako takové dobré není, protože opět způsobuje zmiňovanou hnilobu hlízy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
I když to tak zatím venku ne vždy vypadá, je jaro a příroda se probouzí ze zimního spánku. Právě jarní měsíce jsou ty pravé pro přípravu zahrady na nadcházející sezónu. Pokud chcete v létě sklízet ovoce a zeleninu, válet se v zelené trávě nebo se radovat z okrasných květin, něco pro to musíte udělat už teď. Podívejte se společně s námi na patero zahradních prací, kterým je dobré věnovat čas už teď.
Villa on the rocks je název rezidence v regionu Bandol ve Francii. Stavba obklopená zelení zaujme hlavně bazénem, skrze který koukáte přímo do domu. Můžete se tu ubytovat i vy.
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Ať už v Jihočeském kraji strávíte jediný den nebo týdenní dovolenou, vždycky budete mít co poznávat a na co se dívat. Objevujte krásu našich měst, historie a přírody.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Samozřejmě že ji zvládnete. Cesta do Santiaga de Compostela má mnoho podob. Můžete si zvolit dlouhou a strastiplnou cestu, nebo raději půjdete kratší úseky a hezky pěkně po upravených cestičkách. Všechno se počítá. Každý krok se počítá.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Výběr článků

Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.
Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.

Nepřehlédněte

Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek