Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
brambořík
Brambořík prozáří váš domov i během zimy. (foto: 123rf.com)

10. 01. 2022

Brambořík pochází z Asie a Středozemí

Květy plné zářivých barevných odstínů, jejichž tvar připomíná motýlí křídla. Přesně tak se dají popsat bramboříky, které nás mohou doprovázet nejen v teplejších měsících, ale především v zimě. Jejich původem je Středozemí, někdy se udává i Asie, odkud pravděpodobně pochází jejich latinský název cyclamen. Příznivce po celém světě získal především svou vůní i barevností, mnohé i svou všestranností.

Péče o květinu začíná už v samotném květinářství

I když brambořík nepatří k nějak náročným pokojovým rostlinám, prodloužit jeho životnost můžete už jen tím, že budete v květinářství pozorní. Právě zde (a mnohdy vlivem dopravců, nikoliv špatného zacházení v samotném obchodě) se vedle těch krásných zdravých rostlinek nachází i jedinci, kteří jsou příliš slabí a pravděpodobně by po usazení na okenní parapet na svém novém stanovišti dlouho nevydrželi. Vás by to nakonec jenom uvedlo do mírných depresí, jelikož byste se za ztrátu rostlinky logicky obviňovali.

Při koupi tedy věnujte výběru opravdu velkou pozornost. Sledujte listy. Pokud jsou svěšené, raději od nich dejte ruce pryč. Svěšené listy u bramboříků totiž znamenají, že jsou buďto napadeny nějakou chorobou (nejčastěji hnilobou hlízy), nebo jsou nastydlé natolik, že není pravděpodobné jejich vzpamatování. Ano, bramboříky sice milují chlad, ale pokud jsou dlouhodobě vystavovány teplotám pohybujícími se pod deseti stupni Celsia (což se při přepravě mnohdy stává), vede to k jejich nenávratnému poškození.

bramboříky
Velkou pozornost věnujte už při výběru rostliny. (foto: 123rf.com)

Když si přinesete brambořík domů

Vybrali jste si v květinářství adepta, který vypadá opravdu silně a zdravě? Nejdříve ho nechte se trochu rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí, novou teplotu. Zejména v zimě se vyhněte přílišným velkým teplotním šokům, které nesvědčí ani člověku, a v tomto případě ani rostlině.

Ideální teplota na pěstování bramboříků se rovná šestnácti stupňům Celsia. Jak ale bylo zmíněno, jedná se o chladnomilnou rostlinu čili ani nižší teploty jí nijak nevadí, pokud se dlouhodobě nepohybují pod deseti stupni.

K TÉMATUSaturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Chtějí hodně světla

Bramboříkům se nejvíce daří na místech, kde není o světlo nouze. Vyhněte se ale místům, kam dopadají přímé sluneční paprsky, s těmi rostlinám opravdu neuděláte radost. Ideálním stanovištěm jsou tedy okenní parapety, které jsou chráněny roletami nebo žaluziemi, případně venkovní stanoviště, kam přímé slunce nezavítá.

Přelití je tabu, suchý substrát ale také

Největší „věda” nastupuje při zalévání. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani brambořík nemá v lásce přelití. Proto se zalévá většinou střídmě a před tímto krokem se kontroluje vlhkost/suchost substrátu. Jestliže je substrát suchý, se zaléváním neváhejte. Pakliže je ještě vlhký, dejte rostlině čas, aby vypila i zbytek vody.

Pokud se vám zdá, že je ještě na zalévání čas, tak s tím opravdu vyčkejte. Ovšem dejte si pozor na jedno – na dlouhodobou suchost, která rostlinu zabíjí stejně jako přelití. Právě proto zejména začínající pěstitelé označují zalévání bramboříků za zmiňovanou vědu.

Když však umístíte rostlinu na místo, kde je vzdušná vlhkost trochu vyšší, přežije i pár dní sucha. O vlhkost se však starejte jinak než rosením. Rosení jako takové dobré není, protože opět způsobuje zmiňovanou hnilobu hlízy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Nepřehlédněte

Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek