Domů » Bydlení » Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě
Bydlení Pěstování

Jak se starat o brambořík? Prozáří domov i v zimě

brambořík
Brambořík prozáří váš domov i během zimy. (foto: 123rf.com)
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.

Brambořík pochází z Asie a Středozemí

Květy plné zářivých barevných odstínů, jejichž tvar připomíná motýlí křídla. Přesně tak se dají popsat bramboříky, které nás mohou doprovázet nejen v teplejších měsících, ale především v zimě. Jejich původem je Středozemí, někdy se udává i Asie, odkud pravděpodobně pochází jejich latinský název cyclamen. Příznivce po celém světě získal především svou vůní i barevností, mnohé i svou všestranností.

Péče o květinu začíná už v samotném květinářství

I když brambořík nepatří k nějak náročným pokojovým rostlinám, prodloužit jeho životnost můžete už jen tím, že budete v květinářství pozorní. Právě zde (a mnohdy vlivem dopravců, nikoliv špatného zacházení v samotném obchodě) se vedle těch krásných zdravých rostlinek nachází i jedinci, kteří jsou příliš slabí a pravděpodobně by po usazení na okenní parapet na svém novém stanovišti dlouho nevydrželi. Vás by to nakonec jenom uvedlo do mírných depresí, jelikož byste se za ztrátu rostlinky logicky obviňovali.

Při koupi tedy věnujte výběru opravdu velkou pozornost. Sledujte listy. Pokud jsou svěšené, raději od nich dejte ruce pryč. Svěšené listy u bramboříků totiž znamenají, že jsou buďto napadeny nějakou chorobou (nejčastěji hnilobou hlízy), nebo jsou nastydlé natolik, že není pravděpodobné jejich vzpamatování. Ano, bramboříky sice milují chlad, ale pokud jsou dlouhodobě vystavovány teplotám pohybujícími se pod deseti stupni Celsia (což se při přepravě mnohdy stává), vede to k jejich nenávratnému poškození.

bramboříky
Velkou pozornost věnujte už při výběru rostliny. (foto: 123rf.com)

Když si přinesete brambořík domů

Vybrali jste si v květinářství adepta, který vypadá opravdu silně a zdravě? Nejdříve ho nechte se trochu rozkoukat a zvyknout si na nové prostředí, novou teplotu. Zejména v zimě se vyhněte přílišným velkým teplotním šokům, které nesvědčí ani člověku, a v tomto případě ani rostlině.

Ideální teplota na pěstování bramboříků se rovná šestnácti stupňům Celsia. Jak ale bylo zmíněno, jedná se o chladnomilnou rostlinu čili ani nižší teploty jí nijak nevadí, pokud se dlouhodobě nepohybují pod deseti stupni.

Chtějí hodně světla

Bramboříkům se nejvíce daří na místech, kde není o světlo nouze. Vyhněte se ale místům, kam dopadají přímé sluneční paprsky, s těmi rostlinám opravdu neuděláte radost. Ideálním stanovištěm jsou tedy okenní parapety, které jsou chráněny roletami nebo žaluziemi, případně venkovní stanoviště, kam přímé slunce nezavítá.

Přelití je tabu, suchý substrát ale také

Největší „věda” nastupuje při zalévání. Stejně jako jiné pokojové rostliny, ani brambořík nemá v lásce přelití. Proto se zalévá většinou střídmě a před tímto krokem se kontroluje vlhkost/suchost substrátu. Jestliže je substrát suchý, se zaléváním neváhejte. Pakliže je ještě vlhký, dejte rostlině čas, aby vypila i zbytek vody.

Pokud se vám zdá, že je ještě na zalévání čas, tak s tím opravdu vyčkejte. Ovšem dejte si pozor na jedno – na dlouhodobou suchost, která rostlinu zabíjí stejně jako přelití. Právě proto zejména začínající pěstitelé označují zalévání bramboříků za zmiňovanou vědu.

Když však umístíte rostlinu na místo, kde je vzdušná vlhkost trochu vyšší, přežije i pár dní sucha. O vlhkost se však starejte jinak než rosením. Rosení jako takové dobré není, protože opět způsobuje zmiňovanou hnilobu hlízy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Pokojovky pro příjemné klima i během léta. Které to umí?