Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Ceny Anděl jsou rozdány. Kdo si odnesl trofej České hudební akademie? Jasný vítěz letos nebyl!

Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.
Ceny Anděl
zdroj: Zbynek Surovec

06. 03. 2019

06. 03. 2019

Ceremoniál předávání hudebních cen trval hodinu a půl, což je skutečně tak akorát pro udržení pozornosti diváka. Trošku zarážející bylo, že ČT nasadila přímý přenos až v půl desáté večer, na čem se prý veřejnoprávní stanice dohodla s pořadateli Andělů. Pořadem letos provázel Tomáš Měcháček. To je ten „hodný“ bankéř z televizních reklam.

Lucie potvrdila svůj návrat

Návrat potvrdila kapela Lucie, a v kategorii album roku vyhrála se svou poslední deskou EvoLucie. Druhou sošku dostali muzikanti za nejlepší skladbu, kterou se stala Nejlepší, kterou znám. Lucie má s Anděly zkušenosti, protože ocenění skupina získala hned na prvním ročníku v roce 1991, a to za desku In The Sky. Lucie byla dokonce vyhlášena skupinou dvacetiletí i pětadvacetiletí. Nic naplat, členové Lucie se na letošním předávání cen neukázali.

Nafrněná si také odnesla dva Anděly

Dva Anděly dostala také Barbora Poláková. První za nejlepší desku v kategorii sólová interpretka, kterou se stala ZE.MĚ, což je její zatím druhé album. Druhou sošku získala za videoklip k písni 2-8-5. Ten je unikátní v tom, že vznikl na jeden jediný záběr.

Z Hradce Králové pochází rocková skupina The Atavists, která si také odnesla dvě ocenění. Album Lo-Fi vyhrálo v kategorii Rock, ale zároveň čtveřice zvítězila jako andělský Objev. Kapela zahrála při předávání cen spolu s rapperem Vladimirem 518. Jako sólový interpret bodoval Miro Žbirka s deskou Double Album, který při ceremoniálu také vystoupil naživo. V kategorii Skupina se umístili Money Business a deskou Bad Time for Gentleman, a v jejich vystoupení během večera hostoval Ondřej Pivec.

Ceny Anděl
zdroj: 2media

Jazz, folk, rap, elektronika a klasika

Za jazzové album Iluzja byla oceněna Dorota Barová, za folkové album Louvre si odnesli ocenění Žamboši, a v kategorii Alternativa a elektronika zvítězili Floex & Tom Hodge s deskou A Portrait of John Doe. Cenu za Rap vyhrála deska interpreta Akta X, Ty Nikdy. Anděla za klasiku potom opět obdržela Česká filharmonie. Oceněn byl Bohuslav Martinů s What Men Live By, Symfonie č. 1, H289.

K TÉMATU  Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

A co sledovaná Síň slávy?

Do Síně slávy letos vstoupil Michal Prokop. Tento známý český interpret zahájil kariéru už v roce 1967 se skupinou Framus Five, a během své dlouhé kariéry se zpěvák a skladatel často z hudební scény stahoval, aby se pak zase vrátil s plnou parádou.

Divákům ve Fóru Karlín dále zahráli nebo zazpívali Albert Černý, Jan Cina, Zofie Dares nebo Josef Zíma. O závěr se pak postarali Jiří Suchý a Jitka Moravcová.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.

Nepřehlédněte

Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek