Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Syndrom prázdného hnízda dokáže manželstvím otřást

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
syndrom prázdného hnízda
Syndrom prázdného hnízda patří k rodičovství. (zdroj foto: 123rf.com)

12. 10. 2021

12. 10. 2021

Syndrom prázdného hnízda představuje poměrně náročné období v životě mnoha párů, ale zároveň je také výzvou, jak se naučit spolu opět fungovat jako partneři.  

Co je to syndrom prázdného hnízda

Dospělé děti se osamostatní a rodiče se ocitají ve zcela nové situaci odborně označované jako syndrom prázdného hnízda. Toto období bývá často provázeno pocity osamělosti, zbytečnosti, prázdna a smutku. Častěji se syndrom prázdného hnízda objevuje u těch rodičů, kteří ve výchově svých dětí viděli jediný smysl svého života.

Většinou jde o rodiče bez jakýchkoliv koníčků, zájmů, přátel a známých. Tito rodiče svým dětem věnovali všechen svůj volný čas a energii a s jejich odchodem ztratili i smysl života. Zcela logicky se pak dostaví deprese a pocity absence smyslu života.

Syndrom prázdného místa jako nový začátek

Mnoho párů se odchodem svých dětí ocitne ve zcela nové situaci, která úzce souvisí se schopností vést kvalitní manželský vztah. Společný život rodičů a dětí nedává často tolik prostoru na společný manželský život, protože mnoho párů vše podřizuje dětem a na sebe jim tolik času nezbývá. Odchodem dětí se ale vše změní. Najednou mají manželé nejen čas sami na sebe, ale také na přemýšlení o vztahu jako takovém.

Někteří manželé tak prochází obdobím, kdy zjišťují, že kromě dětí toho příliš společného nemají. Jak se naučit spolu opět fungovat, je pak velmi častá otázka mnoha párů po padesátce.

Trpí především ženy

Syndromem prázdného hnízda trpí mnohem častěji ženy. Po padesátém roce věku se u žen dostavuje také období menopauzy, což v kombinaci se syndromem prázdného hnízda může psychikou žen velmi otřást. Zbytečnost, prázdnota, deprese, úzkosti, strach ze ztráty partnera, osamělost a strach ze stáří jsou pak pocity, které nejedna žena prožívá.

K TÉMATU  9 případů, kdy je rozchod nejlepší řešení. Udělejte si ve vztahu i v životě jasno

Obětování se dětem neprospívá žádné straně

Je mnoho rodin, kde se především matka, svým dětem tzv. obětuje. S rolí matky se žena vzdala svých zájmů a přátel a veškerou svoji pozornost soustředila na děti. Vše ostatní odsunula na druhou kolej v zájmu svých dětí. Poté, co matku dospělé děti opustí, nemá nic, pro co by žila a objevují se pocity prázdnoty a deprese.

Obětování se dětem se často objevuje u úzkostných matek. Problém spočívá především v neschopnosti zorganizovat svůj život tak, aby byl zachován i aktivní život mimo rodinu, tedy přátelské vztahy, zájmy a koníčky, pracovní život.

Rovnováha rolí

Každý rodič by si měl zachovat určitou autonomii a nebýt jen a pouze rodičem. Důležité je najít rovnováhu mezi rodičovskou rolí a vlastním osobním a pracovním životem. I když jsou děti vždy pro rodiče na prvním místě, nezapomínete také sami na sebe. Jen tak budou svým dětem příkladem, že skloubit rodinný, osobní a pracovní život lze.

Člověk potřebuje být oceňován nejen jako rodič, ale také jako přítel, kamarád, pracovník. Izolace a pozornost zaměřená jen na děti nedělá dobře nikomu ze zúčastněných.

Jak dál?

Aby rodiče odchod svých dětí neprožívali jako období plné prázdnoty, je důležité naučit se spolu opět žít jako partneři. Nejen, že každý z manželů by měl mít čas a prostor jen sám pro sebe, ale měli by se naučit být spolu. Právě s odchodem dětí nastává čas, kdy lze cestovat, poznávat, věnovat se dávno zapomenutým koníčkům, obnovit vztahy s dávnými přáteli a investovat do sebe či do manželského vztahu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.

Nepřehlédněte

Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek