Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Prospívají žvýkačky našemu zdraví? Zodpovězme si pokládnou otázku

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
žvýkačky zdraví
Prospívají žvýkačky zdraví? (zdroj foto: www.123rf.com)

28. 01. 2021

Zabrousíme do historie

Než si prozradíme, jestli žvýkačky prospívají zdraví, zabrousíme do historie. Touhu osvěžit si dech měli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Staří Egypťané žvýkali kuličky z melounu, myrhy a kadidla. V Řecku se používala pryskyřice z kůry keře Pistacia lentiscus.

Mnohem později (konkrétně v roce 1983) byly firmou Wm. Wrigley Jr. Company na trh uvedeny žvýkačky Wrigley Spearmint. V roce 1910 začal Adolph Glaser vyrábět v Praze žvýkačky Rici. Během letitého vývoje došlo postupně ke změně látek, ze kterých se žvýkačky vyrábí, není v nich už sacharóza – místo ní se začal užívat xylitol nebo glucitol.

Dobrý pocit i zdravé zuby

Hlavním důvodem popularity žvýkaček je zajištění svěžího dechu. Mají ale i další pozitivní účinky na vaše zdraví. Pomohou vám třeba proti zubnímu kazu. Podle některých výzkumů jsou v tomto ohledu žvýkačky slazené xylitolem účinnější. Díky podpoře tvorby slin působí žvýkačky preventivně proti zubnímu plaku. Zároveň povzbudí vylučování žaludečních šťáv a usnadní trávení.

Žvýkačky a zdraví: Hodí vás do pohody

Žvýkání kromě jiného zajistí uvolnění svalového a psychického napětí. Dochází při něm totiž k poklesu produkce stresových hormonů. Pohyb rtů při žvýkání navozuje pocit klidu a bezpečí. Některé výzkumy dokonce označují žvýkačky za antidepresivum. Bývá popisováno také zvýšení koncentrace a zlepšení paměti. Zrychlí se krevní oběh a zlepší prokrvení tkání, tedy i zásobení mozku kyslíkem.

Usnadní hubnutí

Žvýkačky se mohou hodit, pokud chcete zhubnout. Žvýkání vám pomůže odbourat různé chutě na svačinky mezi jídly, zároveň si v ústech přivodíte určitou chuť, aniž byste do těla dostávali výrazné množství kalorií. Také urychlují látkovou výměnu a snižují pocit hladu. Při vaření pak se žvýkačkou v puse zabráníte neustálému ochutnávání jídla.

Potenciálně škodlivé látky ve žvýkačkách

Tak a jdeme tedy kouknout i na možná negativa žvýkaček. Nebojte, příliš jich není. Většina dnešních žvýkaček je vyrobena ze syntetických kaučuků. Součástí bývá gumovitá báze, pryskyřice, konzervační prostředky, různá změkčovadla, sladidla a složky zajišťující konkrétní příchuť.

K TÉMATU  Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

V některých žvýkačkách jsou však obsažené látky, na které ani mezi odborníky nepanuje jednotný názor. Nejčastěji se hovoří o BHT (butylovaném hydroxytoluenu), který se užívá jako konzervační látka zabraňující žluknutí tuků. Některé studie poukazují na možné riziko vzniku rakoviny při jeho konzumaci, ale existuje jen málo věrohodných výzkumů. Jako další zkoumané látky lze zmínit oxid titaničitý a umělé sladidlo aspartam.

Negativní dopad na vaše zdraví

Při dlouhodobém žvýkání může docházet k opotřebení zubů. Pokud si berete žvýkačku před jídlem, zvyšuje se riziko vzniku žaludečních vředů a zánětu žaludku. Některé výzkumy si v pozitivech a negativech žvýkání protiřečí. Existují totiž i takové, které dokládají zhoršení krátkodobé paměti při žvýkání. Podle nich se mozek přednostně soustředí na žvýkání a unikají mu věci, které by pozornosti jinak neušly.

Spory o užitečnosti žvýkaček

Dohady o tom, zda jsou žvýkačky ve větší míře prospěšné nebo nám škodí, panují ve společnosti už léta. Milovníky žvýkaček určitě jen tak něco od jejich vášně neodradí. Pokud jste jim však nepřišli na chuť, jistě uvidíte spíš jejich negativní stránky.

V České republice si však žvýkačky drží vysokou popularitu, v jejich spotřebě se řadíme na přední místa ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 módní návyky, které neprospívají vašemu zdraví

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.

Nepřehlédněte

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek