Středa , 23. 10. 2024

Teodor

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

21. 02. 2020

Co je to rýma a jak ji léčí odborníci?

Rýma je onemocnění sliznice dutiny nosní. Způsobují ji viry, které se šíří především vzduchem. Běžná rýma má, jako každé onemocnění, několik fází. A proto se jí nemůžete zbavit za jeden den. Můžete však nosu podstatně ulehčit, a to i za pomoci bylinek, soli a dalších dostupných metod. Nosní kapky jsou sice dobrá věc, ale i na takový “obyčejný” lék je třeba dát pozor a přečíst si návod k použití. Některé totiž mohou být lehce návykové a ty mají pak v návodu napsáno, že se mohou užívat jen omezený počet dní.
Také když máte stále ucpaný nos a neustále kapete a kapete, můžete sliznici spíš podráždit, než uklidnit. Vyzkoušejte tedy pár jednoduchých tipů z dob, kdy lékárna nebyla na každém rohu a lidé se snažili pomoci si doma.

Slaný roztok na výplach nosu a inhalace eukalyptu

První snahou je samozřejmě uvolnit ucpaný nos. K tomu vám může pomoci slaný roztok, který si jednoduše připravíte doma. Lžíci soli rozpustíte v misce vlažné vody. Dejte třeba na lžíci, nebo se prostě nakloňte nad misku a nasajte do jedné nosní dírky, nechte působit a za deset sekund skloňte nos a nechte tekutinu vytéct. Opakujte u druhé nosní dírky. Jogíni si takto čistí nos denně, bez ohledu na rýmu.

Solný roztok si můžete nalít do lahvičky s kapátkem a používat místo kapek. Nebo si kupte v lékárně speciální konvičku na výplach nosu. Třetí variantou je inhalace, kterou lze provádět jak se solným roztokem, tak s olejem. Vhodný je olej sezamový, eukalyptový nebo bylinný (olej, v němž se louhovaly bylinky). Pár kapek můžete také nakapat na polštář, bude se vám lépe dýchat i spát.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

Nezapomínejte pít hodně tekutin, léčivé čaje a kombinovat vhodné bylinky

Inhalovat můžete také směs bylinek. Stačí je dát do vody a chvíli povařit. Počítejte tak se 4 lžícemi sušených bylinek na půl litru vody. Vhodný je například list černého rybízu, květ černého bezu, heřmánek, majoránka, tymián, oregano, mateřídouška, máta, šalvěj či rozmarýn. Pěstujete-li si doma rýmovník, máte ideální rostlinu. Z rýmovníku můžete uvařit čaj, nebo si jen utrhnout list a průběžně k němu čichat.

Čaje jsou další variantou, která se bude hodit. Když máte rýmu, vynechte alkohol a kávu. Ani černý nebo zelený čaj nejsou ideální variantou. Tělo potřebuje dodat tekutiny, tak si vytvořte svou bylinkovou směs. Nezapomeňte na skvělý lipový květ, zázvor a šípky. Ty mají hodně vitamínu C, který oslabené tělo také potřebuje ve zvýšeném množství.

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

Dobře vám udělá polévka, česnek a křen

Klasický slepičí vývar podpoří vaši imunitu a hodí se při každé nemoci. I když máte “jen” rýmu, udělejte si čas a uvařte si ho. Rýmu sice přímo nevyléčí, ale určitě podpoří vaši imunitu také česnek a křen. Jsou lidé, kteří mohou jíst česnek i syrový, například na chléb s máslem. Pokud nejste tento typ, udělejte si třeba sýrovou pomazánku se spoustou česneku. Nebo uvařte klasickou česnečku. Už při její konzumaci a vdechování horké páry se vám pročistí nos. A navíc do sebe dostanete spoustu užitečných vitamínů a látek.

Asi nejste pamětnice tzv. křenových placek, které naše prababičky používaly na spoustu bolestí těla a kloubů. Ale dobrým receptem, který se používá stále, je nastrouhaný křen smíchaný s medem. Když si vezmete třikrát denně lžičku, pročistí vám to nejen nos, ale také slzní kanálky. Křen posiluje organismus a má silné antibiotické a antiseptické vlastnosti.

K TÉMATU  Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

Co na odřený nos a okolí?

Po pár dnech smrkání začne bolet odřený nos. Můžete si mastičku koupit nebo vyrobit doma. Skvělá je například majoránková mast. Pokud nejste na rýmu připraveni dopředu, vyrobte si ji rychle z másla. Tři lžíce másla rozpusťte v misce ve vodní lázni, přidejte lžičku majoránky a nechte pět minut prohřívat. Pak odstavte a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte. Pro větší účinnost můžete vmíchat 3 kapky eukalyptového oleje. Nechte v lednici zchladnout a mast je připravena k použití. Nedělejte ji však do zásoby, je přece jen z másla a dlouho nevydrží. V lednici tak maximálně 14 dní.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Dorty máme spojené hlavně s narozeninami, ale sladký dezert si rády dopřejeme klidně jen tak. Sladká snídaně nebo kávě, malá sladkost z cukrárny přece neuškodí. Tyhle překrásné dorty přímo volají o to nechat se vyfotit, a člověku se do nich nechce ani krájet, jak jsou perfektní. Stejně ale nakonec neodoláte.
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.

Nepřehlédněte

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek