Čtvrtek , 18. 08. 2022

Helena

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

21. 02. 2020

Co je to rýma a jak ji léčí odborníci?

Rýma je onemocnění sliznice dutiny nosní. Způsobují ji viry, které se šíří především vzduchem. Běžná rýma má, jako každé onemocnění, několik fází. A proto se jí nemůžete zbavit za jeden den. Můžete však nosu podstatně ulehčit, a to i za pomoci bylinek, soli a dalších dostupných metod. Nosní kapky jsou sice dobrá věc, ale i na takový „obyčejný“ lék je třeba dát pozor a přečíst si návod k použití. Některé totiž mohou být lehce návykové a ty mají pak v návodu napsáno, že se mohou užívat jen omezený počet dní.
Také když máte stále ucpaný nos a neustále kapete a kapete, můžete sliznici spíš podráždit, než uklidnit. Vyzkoušejte tedy pár jednoduchých tipů z dob, kdy lékárna nebyla na každém rohu a lidé se snažili pomoci si doma.

Slaný roztok na výplach nosu a inhalace eukalyptu

První snahou je samozřejmě uvolnit ucpaný nos. K tomu vám může pomoci slaný roztok, který si jednoduše připravíte doma. Lžíci soli rozpustíte v misce vlažné vody. Dejte třeba na lžíci, nebo se prostě nakloňte nad misku a nasajte do jedné nosní dírky, nechte působit a za deset sekund skloňte nos a nechte tekutinu vytéct. Opakujte u druhé nosní dírky. Jogíni si takto čistí nos denně, bez ohledu na rýmu.

Solný roztok si můžete nalít do lahvičky s kapátkem a používat místo kapek. Nebo si kupte v lékárně speciální konvičku na výplach nosu. Třetí variantou je inhalace, kterou lze provádět jak se solným roztokem, tak s olejem. Vhodný je olej sezamový, eukalyptový nebo bylinný (olej, v němž se louhovaly bylinky). Pár kapek můžete také nakapat na polštář, bude se vám lépe dýchat i spát.

K TÉMATUJak se vyléčit bez pomocí prášků? Pomůže nejen správná životospráva

Nezapomínejte pít hodně tekutin, léčivé čaje a kombinovat vhodné bylinky

Inhalovat můžete také směs bylinek. Stačí je dát do vody a chvíli povařit. Počítejte tak se 4 lžícemi sušených bylinek na půl litru vody. Vhodný je například list černého rybízu, květ černého bezu, heřmánek, majoránka, tymián, oregano, mateřídouška, máta, šalvěj či rozmarýn. Pěstujete-li si doma rýmovník, máte ideální rostlinu. Z rýmovníku můžete uvařit čaj, nebo si jen utrhnout list a průběžně k němu čichat.

Čaje jsou další variantou, která se bude hodit. Když máte rýmu, vynechte alkohol a kávu. Ani černý nebo zelený čaj nejsou ideální variantou. Tělo potřebuje dodat tekutiny, tak si vytvořte svou bylinkovou směs. Nezapomeňte na skvělý lipový květ, zázvor a šípky. Ty mají hodně vitamínu C, který oslabené tělo také potřebuje ve zvýšeném množství.

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

Dobře vám udělá polévka, česnek a křen

Klasický slepičí vývar podpoří vaši imunitu a hodí se při každé nemoci. I když máte „jen“ rýmu, udělejte si čas a uvařte si ho. Rýmu sice přímo nevyléčí, ale určitě podpoří vaši imunitu také česnek a křen. Jsou lidé, kteří mohou jíst česnek i syrový, například na chléb s máslem. Pokud nejste tento typ, udělejte si třeba sýrovou pomazánku se spoustou česneku. Nebo uvařte klasickou česnečku. Už při její konzumaci a vdechování horké páry se vám pročistí nos. A navíc do sebe dostanete spoustu užitečných vitamínů a látek.

Asi nejste pamětnice tzv. křenových placek, které naše prababičky používaly na spoustu bolestí těla a kloubů. Ale dobrým receptem, který se používá stále, je nastrouhaný křen smíchaný s medem. Když si vezmete třikrát denně lžičku, pročistí vám to nejen nos, ale také slzní kanálky. Křen posiluje organismus a má silné antibiotické a antiseptické vlastnosti.

K TÉMATUMít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Co na odřený nos a okolí?

Po pár dnech smrkání začne bolet odřený nos. Můžete si mastičku koupit nebo vyrobit doma. Skvělá je například majoránková mast. Pokud nejste na rýmu připraveni dopředu, vyrobte si ji rychle z másla. Tři lžíce másla rozpusťte v misce ve vodní lázni, přidejte lžičku majoránky a nechte pět minut prohřívat. Pak odstavte a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte. Pro větší účinnost můžete vmíchat 3 kapky eukalyptového oleje. Nechte v lednici zchladnout a mast je připravena k použití. Nedělejte ji však do zásoby, je přece jen z másla a dlouho nevydrží. V lednici tak maximálně 14 dní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Jídlo, zdroj energie, ale také droga, na které je závislá celá planeta. Jídlo řešíme prakticky celý život a ne nadarmo se říká, že jsme tím, co jíme. Potraviny ovlivňují nejen to, zda budeme mít nadváhu, ale také mají vliv na nemoci orgánů v našem těle a působí na náladu, imunitu, kvalitu našeho spánku a celkovou psychickou pohodu.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Nepřehlédněte

Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek