Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Orthorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost. Jak moc řešíte stravu?

Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
orthorexie
Neřešíte svůj jídelníček až moc?

28. 06. 2023

Na zdravém stravování není vůbec nic špatného. Dokud se z něj nestane posedlost a smysl vašeho života. Narozdíl od bulimie nebo anorexie ale pro lidi s touto nemocí není důležité zhubnout, jak u poruchy příjmu potravy automaticky předpokládáme. Přestože je orthorexie skutečnou nemocí, americké ani evropské psychiatrické společnosti ji do mezinárodní klasifikace nemocí zatím nezařadily. Poprvé ji ale pojmenoval už roku 1977 americký lékař Steve Bratman. Co je příčinou?

Obsesi poznáte podle několika ukazatelů

Bohužel samotná příčina dosud nebyla určena, neboť se orthorexie stále zkoumá. Jedním z nejrizikovějších faktorů je však samotné prodělání některých jiných poruch příjmu potravy. Lidé jsou ovšem náchylnější k této nemoci i ve chvíli, kdy vykonávají zaměstnání spojené se zdravou výživou anebo tací, kteří se zajímají o zdravé stravování už z toho principu, jaké povolání vykonávají. Mezi riziková povolání patří například baletky, výživoví poradci nebo sportovci.

Otázkou prozatím zůstává i to, kolik lidí ve skutečnosti orthorexií trpí, neboť je většinou velmi těžké rozpoznat, zdali jde ještě o neškodný (a pouze zvýšený) zájem o zdravé stravování nebo už se tato záliba stala doslova posedlostí. Nikdo navíc zatím neurčil kritéria, která budou důležitá při rozpoznávání této nemoci.

zelenina
Že na zdravém jídle nemůže být nic špatného?

Obecně se má ale za to, že jde o obsesi ve chvíli, kdy posedlost zdravým stravováním narušuje běžný každodenní život jedince, například člověk není schopný se na nic soustředit a má velmi roztěkanou mysl. Varovnou může být údajně i situace, kdy se člověk striktně odmítá stravovat jinde než doma a v restauraci není schopný objednat si obyčejný zeleninový salát ze strachu, že nemá pod kontrolou to, jak byl připravován. Dalšími varovnými příznaky mohou být:

  • Myšlenky – člověk posedlý zdravým stravováním převážně myslí pouze na zdravé stravování a ve své hlavě se tak nezabývá téměř ničím jiným.
  • Úzkosti – jenom z představy, že by měl sníst něco, co neodpovídá jeho normě zdravého stravování, ho přepadá úzkost; není schopný zachovat klid a rozvahu ve chvíli, kdy přijde například na oslavu a je mu nabídnuto občerstvení (v tu chvíli většinou jedince s takovouto obsesí zachvátí panika).
  • Frustrace – pokud jednou jedinkrát jedinec podlehne a pozře cokoliv, co nespadá do jeho konceptu zdravého stravování, zaplaví ho obrovský pocit frustrace, kterou nemůže utišit.
  • Asociální chování – jedinci s orthorexií nejsou schopní bez výčitek navštěvovat společenské akce (oslavy narozenin, party, večírky), protože mají strach, že poruší své stravovací návyky (zároveň nejsou schopni druhým rozumně vysvětlit, proč ve společnosti nejedí ani nepijí).
K TÉMATU  3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Rizika nemoci

Na první pohled nemusí orthorexie působit jako nemoc ohrožující pacientovo zdraví. Když se přece člověk zdravě stravuje, není na tom vůbec nic špatného. Leč nedávné výzkumy odhalily, že orthorexia nervosa může mít stejně závažné dopady, jako jiné poruchy příjmu potravy.

Velmi záleží na tom, co člověk považuje za zdravé stravování. V mnoha případech totiž může u člověka dojít k podvýživě, případně svému tělu nedává všechny potřebné vitamíny a minerály, které ke správnému fungování organismu potřebuje. U některých jedinců, kteří orthorexií prokazatelně trpí, se také objevila anémie (chudokrevnost) nebo měli abnormálně nízký tep. Někteří lidé zase mohou mít problémy se zažíváním, mohou trpět hormonálními poruchami a také hrozí rozhození přirozeného metabolismu. Pokud se lidé s touto poruchou nezačnou včas léčit, snadno se také může stát, že se jim začnou (kvůli nedostatku příjmu vitamínů a minerálů) rozpadat kosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak široká je hranice zdraví a nemoci? Anorexie z jiného úhlu

Slavné ženy, které bojovaly s bulimií a dokázaly ji porazit. Patřila mezi ně i princezna Diana

Zdroje článku:
www.viscojis.cz, medlicker.com, www.celostnimedicina.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Kdy si zajít na prodloužení řas? Kdy se naopak vyhnout operacím? Tento týden přinese opět spoustu zvratů. Zajímá vás, co vám hvězdy předpověděly? Přečtěte si horoskop krásy a duševního zdraví podle astroložky Nadi Šmídové.
Možná máte skvělý sex, na kterém nechcete nic měnit. V pořádku, ale jedna malá drobnost může vaše milostné prožitky pozvednout na novou, vášnivější a intenzivnější úroveň. Stačí věnovat pozornost něčemu, co běžně děláte. Správně se nadechněte!
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Bylinky nemusí být používány jenom k tomu, aby nám zajímavě ochutily jídlo a aby také zajistili jeho příjemnou vůni. Bylinky jsou odnepaměti používány také v lidovém přírodním léčitelství. My se aktuálně podáváme na ty, které jsou nejlepším pomocníkem pro naše plíce.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.

Výběr článků

Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.

Nepřehlédněte

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek