Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Jak předcházet migréně – bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
jak předcházet migréně
Migréna je častý problém žen. (Foto: 123RF)

15. 07. 2021

Podle posledních statistik migréna sužuje každou pátou ženu. Pánové by však byli na omylu, kdyby si mysleli, že se jim onemocnění zcela vyhýbá a že se jedná pouze o dámskou záležitost. Postihuje i je, ovšem ne tak razantně. Všichni si proto zaslouží vědět, jak předcházet migréně.

Jaké jsou příčiny migrény? 

Pro toto onemocnění nebo zdravotní problém jsou typické pulzující bolesti hlavy, které jsou často doprovázeny nevolností či průjmem. Jak již bylo zmíněno, velice často jde ruku v ruce s menstruací, jež je pro každou ženu velmi náročným obdobím v měsíci. Ale samozřejmě nemluvíme o jediné příčině.  

Bohužel nelze vyjmenovat veškeré důvody, proč onemocnění vzniká. Samotní vědci to totiž nevědí. Ví, že je to vyvoláno zvláštní citlivostí na náhlé změny v centrálním nervovém systému a že jistou roli na vzniku bolestí hraje hormon serotonin.  

Mezi spouštěcí faktory patří jak vnitřní, tak vnější věci. Vnitřní vychází z nastavení lidského organismu, ty vnější zase z okolí. Do prvního zmíněného patří zmiňovaný hormon, vnějšími faktory je chronický nedostatek spánku, dlouhodobý stres nebo neustále se viklající počasí.  

Tělo před migrénou varuje 

Pokud jste si udělali náš test a zjistili, že na migrény trpíte, víte, že tělo před nástupem bolestí varuje. To ostatně potvrdí nejedna žena. Zkrátka se pozná, když se migréna hlásí o slovo. Této migréně s předzvěstí se jinak říká ,,migréna s aurou”. Upozorňující alarmy jsou většinou v podobě podrážděnosti, nervozity, poruchou vidění nebo změnou chutí na určité potraviny.  

Jestliže je vám dobře známá právě tato bolest s jistou předzvěstí, máte oproti ostatním výhodu. Můžete se totiž vynasnažit a migréně předejít.  

Jak předcházet migréně? 

Omezte rizikové potraviny 

Ukazuje vám váš diář, že se blíží menstruace čili se pravděpodobnost vzniku migrény razantně zvyšuje? Či vám snad tělo dává vědět, že příchod migrény je doslova na spadnutí? Pak omezte konzumaci rizikových potravin, jež vznik migrény ještě více podporují.  

K TÉMATU  Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Do této kategorie patří například sýry, ale také hromada sladkostí. Nevhodná je konzumace nezdravých potravin (jako jsou smažená jídla) nebo nápoje s kofeinem. Čemu se vyvarujte taktéž, tak červenému vínu nebo citrusovému ovoci.  

Jemnější vzory a tlumené odstíny 

Není tajemstvím, že při migréně člověka rozčílí a podráždí leccos. Do vínku bolestem přispívají i pestrobarevné odstíny a šílené vzory, které doslova dráždí lidskou hlavu. Proto se v ideálním případě vyvarujte jak vzorům, tak výrazným odstínům barev a snažte se zůstat v místnosti, kde jsou barevné tóny o něco tlumenější.  

Co také pomáhá, tak vyhýbání se nadměrnému stresu nebo velkému hluku. Je dobré se vyvarovat kontaktu s ostrým světlem a dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. 

Střídání studených a horkých obkladů 

Máte pocit, že hrozí doslova přepadení migrénou a že bude opravdu silná? Je načase vzít do ruky horké a studené obklady a začít s takzvanou šokovou terapií. Pokud vám nepomůže, napusťte si chladnou vodu do umyvadla nebo lavoru a hlavu na malou chvíli ponořte.  

Za vyzkoušení však stojí také tinktura z řimbaby, která je velice účinná. Ulevuje dokonce i při velice akutních bolestech. Stejného účinku se dočkáte i akupresurou, jež se ale doporučuje až v okamžiku, kdy bolesti udeří v plné síle. Doporučuje se zmáčknout oběma palci místo mezi obočím na sedm až deset vteřin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
V éře digitálních rande a sociálních sítí se naše cesty k lásce neustále vyvíjejí. Zjistěte, jak moderní technologie přetvářejí způsoby, jakými navazujeme a udržujeme vztahy, a co to znamená pro budoucnost romantiky.

Výběr článků

Už oběhlo dlouhých 10 let od smrti známého a skvělého zpěváka Petra Muka, který nám tu zanechal mnoho úžasných písní jako například Ráchel, Naděje, Tančíš sama, nebo Láska tě spoutá.
Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Nepřehlédněte

Mykóza je velmi nepříjemný, ale celkem běžný druh infekce. Její příčinou jsou houby, které se běžně vyskytují v našem prostředí. Pokud se kůže nohou nakazí, trápí ji nejen estetické nedostatky, ale také svědí nebo pálí. Při přemnožení hub dochází ke vzniku zánětů.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek