Neděle , 03. 07. 2022

Radomír

Jak předcházet migréně – bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
jak předcházet migréně
Migréna je častý problém žen. (Foto: 123RF)

15. 07. 2021

Podle posledních statistik migréna sužuje každou pátou ženu. Pánové by však byli na omylu, kdyby si mysleli, že se jim onemocnění zcela vyhýbá a že se jedná pouze o dámskou záležitost. Postihuje i je, ovšem ne tak razantně. Všichni si proto zaslouží vědět, jak předcházet migréně.

Jaké jsou příčiny migrény? 

Pro toto onemocnění nebo zdravotní problém jsou typické pulzující bolesti hlavy, které jsou často doprovázeny nevolností či průjmem. Jak již bylo zmíněno, velice často jde ruku v ruce s menstruací, jež je pro každou ženu velmi náročným obdobím v měsíci. Ale samozřejmě nemluvíme o jediné příčině.  

Bohužel nelze vyjmenovat veškeré důvody, proč onemocnění vzniká. Samotní vědci to totiž nevědí. Ví, že je to vyvoláno zvláštní citlivostí na náhlé změny v centrálním nervovém systému a že jistou roli na vzniku bolestí hraje hormon serotonin.  

Mezi spouštěcí faktory patří jak vnitřní, tak vnější věci. Vnitřní vychází z nastavení lidského organismu, ty vnější zase z okolí. Do prvního zmíněného patří zmiňovaný hormon, vnějšími faktory je chronický nedostatek spánku, dlouhodobý stres nebo neustále se viklající počasí.  

Tělo před migrénou varuje 

Pokud jste si udělali náš test a zjistili, že na migrény trpíte, víte, že tělo před nástupem bolestí varuje. To ostatně potvrdí nejedna žena. Zkrátka se pozná, když se migréna hlásí o slovo. Této migréně s předzvěstí se jinak říká ,,migréna s aurou”. Upozorňující alarmy jsou většinou v podobě podrážděnosti, nervozity, poruchou vidění nebo změnou chutí na určité potraviny.  

Jestliže je vám dobře známá právě tato bolest s jistou předzvěstí, máte oproti ostatním výhodu. Můžete se totiž vynasnažit a migréně předejít.  

Jak předcházet migréně? 

Omezte rizikové potraviny 

Ukazuje vám váš diář, že se blíží menstruace čili se pravděpodobnost vzniku migrény razantně zvyšuje? Či vám snad tělo dává vědět, že příchod migrény je doslova na spadnutí? Pak omezte konzumaci rizikových potravin, jež vznik migrény ještě více podporují.  

K TÉMATUDomácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Do této kategorie patří například sýry, ale také hromada sladkostí. Nevhodná je konzumace nezdravých potravin (jako jsou smažená jídla) nebo nápoje s kofeinem. Čemu se vyvarujte taktéž, tak červenému vínu nebo citrusovému ovoci.  

Jemnější vzory a tlumené odstíny 

Není tajemstvím, že při migréně člověka rozčílí a podráždí leccos. Do vínku bolestem přispívají i pestrobarevné odstíny a šílené vzory, které doslova dráždí lidskou hlavu. Proto se v ideálním případě vyvarujte jak vzorům, tak výrazným odstínům barev a snažte se zůstat v místnosti, kde jsou barevné tóny o něco tlumenější.  

Co také pomáhá, tak vyhýbání se nadměrnému stresu nebo velkému hluku. Je dobré se vyvarovat kontaktu s ostrým světlem a dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. 

Střídání studených a horkých obkladů 

Máte pocit, že hrozí doslova přepadení migrénou a že bude opravdu silná? Je načase vzít do ruky horké a studené obklady a začít s takzvanou šokovou terapií. Pokud vám nepomůže, napusťte si chladnou vodu do umyvadla nebo lavoru a hlavu na malou chvíli ponořte.  

Za vyzkoušení však stojí také tinktura z řimbaby, která je velice účinná. Ulevuje dokonce i při velice akutních bolestech. Stejného účinku se dočkáte i akupresurou, jež se ale doporučuje až v okamžiku, kdy bolesti udeří v plné síle. Doporučuje se zmáčknout oběma palci místo mezi obočím na sedm až deset vteřin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek