Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak předcházet migréně – bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
jak předcházet migréně
Migréna je častý problém žen. (Foto: 123RF)

15. 07. 2021

Podle posledních statistik migréna sužuje každou pátou ženu. Pánové by však byli na omylu, kdyby si mysleli, že se jim onemocnění zcela vyhýbá a že se jedná pouze o dámskou záležitost. Postihuje i je, ovšem ne tak razantně. Všichni si proto zaslouží vědět, jak předcházet migréně.

Jaké jsou příčiny migrény? 

Pro toto onemocnění nebo zdravotní problém jsou typické pulzující bolesti hlavy, které jsou často doprovázeny nevolností či průjmem. Jak již bylo zmíněno, velice často jde ruku v ruce s menstruací, jež je pro každou ženu velmi náročným obdobím v měsíci. Ale samozřejmě nemluvíme o jediné příčině.  

Bohužel nelze vyjmenovat veškeré důvody, proč onemocnění vzniká. Samotní vědci to totiž nevědí. Ví, že je to vyvoláno zvláštní citlivostí na náhlé změny v centrálním nervovém systému a že jistou roli na vzniku bolestí hraje hormon serotonin.  

Mezi spouštěcí faktory patří jak vnitřní, tak vnější věci. Vnitřní vychází z nastavení lidského organismu, ty vnější zase z okolí. Do prvního zmíněného patří zmiňovaný hormon, vnějšími faktory je chronický nedostatek spánku, dlouhodobý stres nebo neustále se viklající počasí.  

Tělo před migrénou varuje 

Pokud jste si udělali náš test a zjistili, že na migrény trpíte, víte, že tělo před nástupem bolestí varuje. To ostatně potvrdí nejedna žena. Zkrátka se pozná, když se migréna hlásí o slovo. Této migréně s předzvěstí se jinak říká ,,migréna s aurou”. Upozorňující alarmy jsou většinou v podobě podrážděnosti, nervozity, poruchou vidění nebo změnou chutí na určité potraviny.  

Jestliže je vám dobře známá právě tato bolest s jistou předzvěstí, máte oproti ostatním výhodu. Můžete se totiž vynasnažit a migréně předejít.  

Jak předcházet migréně? 

Omezte rizikové potraviny 

Ukazuje vám váš diář, že se blíží menstruace čili se pravděpodobnost vzniku migrény razantně zvyšuje? Či vám snad tělo dává vědět, že příchod migrény je doslova na spadnutí? Pak omezte konzumaci rizikových potravin, jež vznik migrény ještě více podporují.  

K TÉMATU  Chitosan: objevte jeho tajemství a pečujte o své zdraví

Do této kategorie patří například sýry, ale také hromada sladkostí. Nevhodná je konzumace nezdravých potravin (jako jsou smažená jídla) nebo nápoje s kofeinem. Čemu se vyvarujte taktéž, tak červenému vínu nebo citrusovému ovoci.  

Jemnější vzory a tlumené odstíny 

Není tajemstvím, že při migréně člověka rozčílí a podráždí leccos. Do vínku bolestem přispívají i pestrobarevné odstíny a šílené vzory, které doslova dráždí lidskou hlavu. Proto se v ideálním případě vyvarujte jak vzorům, tak výrazným odstínům barev a snažte se zůstat v místnosti, kde jsou barevné tóny o něco tlumenější.  

Co také pomáhá, tak vyhýbání se nadměrnému stresu nebo velkému hluku. Je dobré se vyvarovat kontaktu s ostrým světlem a dopřejte si kvalitní a dlouhý spánek. 

Střídání studených a horkých obkladů 

Máte pocit, že hrozí doslova přepadení migrénou a že bude opravdu silná? Je načase vzít do ruky horké a studené obklady a začít s takzvanou šokovou terapií. Pokud vám nepomůže, napusťte si chladnou vodu do umyvadla nebo lavoru a hlavu na malou chvíli ponořte.  

Za vyzkoušení však stojí také tinktura z řimbaby, která je velice účinná. Ulevuje dokonce i při velice akutních bolestech. Stejného účinku se dočkáte i akupresurou, jež se ale doporučuje až v okamžiku, kdy bolesti udeří v plné síle. Doporučuje se zmáčknout oběma palci místo mezi obočím na sedm až deset vteřin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.

Nepřehlédněte

Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek