Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Bechtěrevova nemoc
Co je to Bechtěrevova nemoc? (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Choroba, na kterou neexistuje lék 

Bechtěrevova nemoc je velice závažné onemocnění, které člověku znemožňuje pohyb (především v posledním konečném stádiu). Bohužel onemocnění nepatří k těm, které lze vyléčit. Lék je zatím neznámý a zcela v nedohlednu. I přesto však lékaři apelují na včasnou diagnózu.  

Bohužel právě s včasnou diagnózou bývá problém. Nemoc se totiž nedaří rozpoznat ihned. Někdy to lékařům trvá i dlouhé roky. To ostatně potvrzují statistiky, které říkají, že lékařům trvá celých devět let, než přijdou na to, že člověka trápí právě toto onemocnění.  

Jaké jsou příznaky nemoci? 

I proto je velice důležité zavčasu odhalit příznaky závažného onemocnění. Jak se tedy Bechtěrevova nemoc projevuje? To jsou prvotní symptomy tak zanedbatelné, že se nemoc odhalí až za devět let? 

K prvním a často sotva postřehnutelným symptomům patří chronická bolest a také ztuhlost v dolní části páteře. Doktoři říkají, že pacienty trápí bolest hlavně u křížovo-kyčelního kloubu. Co je velice zajímavé, tak že bolest je nejintenzivnější v okamžiku, kdy je pacient zcela v klidu. Když naopak vykonává jakoukoli fyzickou aktivitu, bolest je sotva znatelná.  

Kromě zmiňované bolesti je třeba zmínit i další příznaky, které spojují většinu pacientů s touto chorobou. Mluvíme také o strnulosti páteře hlavně po ránu, mizející bolesti při každém pohybu a dále fakt, že jednotlivé příznaky trvají déle než tři měsíce.  

Bechtěrevova nemoc má několik stádií 

Dnes se ví, že onemocnění je možné rozčlenit do několika stádií, respektive do několika stupňů. První stádium je typické pro svou zmiňovanou bolest, která se přesunuje i do šíje, kloubů, a nakonec i do pat. V tomto stádiu jen stěží mohou pacienti spát, protože právě při této klidné aktivitě je bolest nejhorší.  

V pozdějších stádiích dochází k napadení vnitřních orgánů. Mluvíme konkrétně o postižení srdce, plic a také ledvin a jater. V průběhu let postihuje zánět klouby a člověku je znemožněn pohyb. Dochází ke ztrátě váhy, k pocitům rozlámanosti a někdy i k horečkám.  

K TÉMATU  Co je ADHD a jak zmírnit jeho příznaky u svých dětí

Co za nemocí stojí? 

Ptáte se, co je důvodem vzniku onemocnění? Bohužel nelze se stoprocentní pravděpodobností říct, co stojí za touto zvláštní nemocí. Doktoři se nejvíce přiklání virům a bakteriím, také za onemocněním můžou stát i poruchy látkové výměny.  

Jak vypadá léčba? 

Jak již bylo zmíněno, Bechtěrevova nemoc není onemocněním, které by se dalo vyléčit. Bohužel mluvíme o nevyléčitelném onemocnění, na které se zatím nezná účinný lék. Přesto je důležité diagnostikovat problém zavčasu, aby došlo k utlumení příznaků a předcházelo se bolestivým zánětům.  

Kromě medikamentů lékaři velice často předepisují i pravidelné rehabilitace, dále také zdravotní gymnastiku, pohybové terapie a mimo jiné i zábaly či koupele. Samozřejmostí je investovat do kvalitní podpory těla. Mluvíme konkrétně o speciálních matracích nebo o podhlavnících či ergonomických židlích.  

Onemocnění, které postihuje muže i ženy 

Bechtěrevova nemoc není něčím, co by postihovalo jenom konkrétní věkovou skupinu nebo generaci. Je to choroba postihující muže a ženy zcela bez rozdílu. U jednotlivých pohlaví však lze specifikovat příznaky více.

Zatímco ženy trápí většinou bolesti páteře, muži mají problém s bolestí kyčelních kloubů. A i když ženy trpí velkými bolestmi prakticky ve všech stupních onemocnění, u mužů je dopad nemoci na život daleko radikálnější. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.

Nepřehlédněte

Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek