Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Bechtěrevova nemoc
Co je to Bechtěrevova nemoc? (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Choroba, na kterou neexistuje lék 

Bechtěrevova nemoc je velice závažné onemocnění, které člověku znemožňuje pohyb (především v posledním konečném stádiu). Bohužel onemocnění nepatří k těm, které lze vyléčit. Lék je zatím neznámý a zcela v nedohlednu. I přesto však lékaři apelují na včasnou diagnózu.  

Bohužel právě s včasnou diagnózou bývá problém. Nemoc se totiž nedaří rozpoznat ihned. Někdy to lékařům trvá i dlouhé roky. To ostatně potvrzují statistiky, které říkají, že lékařům trvá celých devět let, než přijdou na to, že člověka trápí právě toto onemocnění.  

Jaké jsou příznaky nemoci? 

I proto je velice důležité zavčasu odhalit příznaky závažného onemocnění. Jak se tedy Bechtěrevova nemoc projevuje? To jsou prvotní symptomy tak zanedbatelné, že se nemoc odhalí až za devět let? 

K prvním a často sotva postřehnutelným symptomům patří chronická bolest a také ztuhlost v dolní části páteře. Doktoři říkají, že pacienty trápí bolest hlavně u křížovo-kyčelního kloubu. Co je velice zajímavé, tak že bolest je nejintenzivnější v okamžiku, kdy je pacient zcela v klidu. Když naopak vykonává jakoukoli fyzickou aktivitu, bolest je sotva znatelná.  

Kromě zmiňované bolesti je třeba zmínit i další příznaky, které spojují většinu pacientů s touto chorobou. Mluvíme také o strnulosti páteře hlavně po ránu, mizející bolesti při každém pohybu a dále fakt, že jednotlivé příznaky trvají déle než tři měsíce.  

Bechtěrevova nemoc má několik stádií 

Dnes se ví, že onemocnění je možné rozčlenit do několika stádií, respektive do několika stupňů. První stádium je typické pro svou zmiňovanou bolest, která se přesunuje i do šíje, kloubů, a nakonec i do pat. V tomto stádiu jen stěží mohou pacienti spát, protože právě při této klidné aktivitě je bolest nejhorší.  

V pozdějších stádiích dochází k napadení vnitřních orgánů. Mluvíme konkrétně o postižení srdce, plic a také ledvin a jater. V průběhu let postihuje zánět klouby a člověku je znemožněn pohyb. Dochází ke ztrátě váhy, k pocitům rozlámanosti a někdy i k horečkám.  

K TÉMATU  Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Co za nemocí stojí? 

Ptáte se, co je důvodem vzniku onemocnění? Bohužel nelze se stoprocentní pravděpodobností říct, co stojí za touto zvláštní nemocí. Doktoři se nejvíce přiklání virům a bakteriím, také za onemocněním můžou stát i poruchy látkové výměny.  

Jak vypadá léčba? 

Jak již bylo zmíněno, Bechtěrevova nemoc není onemocněním, které by se dalo vyléčit. Bohužel mluvíme o nevyléčitelném onemocnění, na které se zatím nezná účinný lék. Přesto je důležité diagnostikovat problém zavčasu, aby došlo k utlumení příznaků a předcházelo se bolestivým zánětům.  

Kromě medikamentů lékaři velice často předepisují i pravidelné rehabilitace, dále také zdravotní gymnastiku, pohybové terapie a mimo jiné i zábaly či koupele. Samozřejmostí je investovat do kvalitní podpory těla. Mluvíme konkrétně o speciálních matracích nebo o podhlavnících či ergonomických židlích.  

Onemocnění, které postihuje muže i ženy 

Bechtěrevova nemoc není něčím, co by postihovalo jenom konkrétní věkovou skupinu nebo generaci. Je to choroba postihující muže a ženy zcela bez rozdílu. U jednotlivých pohlaví však lze specifikovat příznaky více.

Zatímco ženy trápí většinou bolesti páteře, muži mají problém s bolestí kyčelních kloubů. A i když ženy trpí velkými bolestmi prakticky ve všech stupních onemocnění, u mužů je dopad nemoci na život daleko radikálnější. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Domluvily jste se na letní dámské jízdě v zahraničí? Pak je nejvyšší čas vše naplánovat. Máme pro vás seznam 5 věcí, díky kterým se dovolená vydaří na jedničku.
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!

Výběr článků

O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Že jste se rozhodly začít chodit na jógu? Protože umí protáhnout tělo, zpevnit, zklidnit. Jenže těch druhů! Která je tedy vhodná pro vás? Zjistili jsme to za vás.

Nepřehlédněte

Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.
V tomhle pařáku svlékáte všechno, co vám váš ostych dovolí. A ráda byste šla i dál, ale ještě pořád máte na těle kila navíc, která vás štvou. Jak se jich zbavit? Vždyť se tak snažíte! Zkuste číst dál, možná zjistíte, kde děláte chybu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek