Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Bechtěrevova nemoc
Co je to Bechtěrevova nemoc? (zdroj foto: www.123rf.com)

05. 02. 2021

Choroba, na kterou neexistuje lék 

Bechtěrevova nemoc je velice závažné onemocnění, které člověku znemožňuje pohyb (především v posledním konečném stádiu). Bohužel onemocnění nepatří k těm, které lze vyléčit. Lék je zatím neznámý a zcela v nedohlednu. I přesto však lékaři apelují na včasnou diagnózu.  

Bohužel právě s včasnou diagnózou bývá problém. Nemoc se totiž nedaří rozpoznat ihned. Někdy to lékařům trvá i dlouhé roky. To ostatně potvrzují statistiky, které říkají, že lékařům trvá celých devět let, než přijdou na to, že člověka trápí právě toto onemocnění.  

Jaké jsou příznaky nemoci? 

I proto je velice důležité zavčasu odhalit příznaky závažného onemocnění. Jak se tedy Bechtěrevova nemoc projevuje? To jsou prvotní symptomy tak zanedbatelné, že se nemoc odhalí až za devět let? 

K prvním a často sotva postřehnutelným symptomům patří chronická bolest a také ztuhlost v dolní části páteře. Doktoři říkají, že pacienty trápí bolest hlavně u křížovo-kyčelního kloubu. Co je velice zajímavé, tak že bolest je nejintenzivnější v okamžiku, kdy je pacient zcela v klidu. Když naopak vykonává jakoukoli fyzickou aktivitu, bolest je sotva znatelná.  

Kromě zmiňované bolesti je třeba zmínit i další příznaky, které spojují většinu pacientů s touto chorobou. Mluvíme také o strnulosti páteře hlavně po ránu, mizející bolesti při každém pohybu a dále fakt, že jednotlivé příznaky trvají déle než tři měsíce.  

Bechtěrevova nemoc má několik stádií 

Dnes se ví, že onemocnění je možné rozčlenit do několika stádií, respektive do několika stupňů. První stádium je typické pro svou zmiňovanou bolest, která se přesunuje i do šíje, kloubů, a nakonec i do pat. V tomto stádiu jen stěží mohou pacienti spát, protože právě při této klidné aktivitě je bolest nejhorší.  

V pozdějších stádiích dochází k napadení vnitřních orgánů. Mluvíme konkrétně o postižení srdce, plic a také ledvin a jater. V průběhu let postihuje zánět klouby a člověku je znemožněn pohyb. Dochází ke ztrátě váhy, k pocitům rozlámanosti a někdy i k horečkám.  

K TÉMATUDětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

Co za nemocí stojí? 

Ptáte se, co je důvodem vzniku onemocnění? Bohužel nelze se stoprocentní pravděpodobností říct, co stojí za touto zvláštní nemocí. Doktoři se nejvíce přiklání virům a bakteriím, také za onemocněním můžou stát i poruchy látkové výměny.  

Jak vypadá léčba? 

Jak již bylo zmíněno, Bechtěrevova nemoc není onemocněním, které by se dalo vyléčit. Bohužel mluvíme o nevyléčitelném onemocnění, na které se zatím nezná účinný lék. Přesto je důležité diagnostikovat problém zavčasu, aby došlo k utlumení příznaků a předcházelo se bolestivým zánětům.  

Kromě medikamentů lékaři velice často předepisují i pravidelné rehabilitace, dále také zdravotní gymnastiku, pohybové terapie a mimo jiné i zábaly či koupele. Samozřejmostí je investovat do kvalitní podpory těla. Mluvíme konkrétně o speciálních matracích nebo o podhlavnících či ergonomických židlích.  

Onemocnění, které postihuje muže i ženy 

Bechtěrevova nemoc není něčím, co by postihovalo jenom konkrétní věkovou skupinu nebo generaci. Je to choroba postihující muže a ženy zcela bez rozdílu. U jednotlivých pohlaví však lze specifikovat příznaky více.

Zatímco ženy trápí většinou bolesti páteře, muži mají problém s bolestí kyčelních kloubů. A i když ženy trpí velkými bolestmi prakticky ve všech stupních onemocnění, u mužů je dopad nemoci na život daleko radikálnější. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Workoholismus: Co to je a jak závislost na práci poznat?

Syndrom náhlého úmrtí kojence je noční můrou všech maminek

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Každý nenávidí uklízení, ale každý miluje čistý dům. Existuje nejlepší způsob, jak rychle vyčistit dům? Většina nováčků v uklízení si není jistá, zda by měli nejprve vysát prach nebo vysát. Mají nejdříve uklidit kuchyň, nebo koupelnu? Je spoustu nezodpovězených otázek, co se úklidu týče.
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek