Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Ovesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
ovesné vločky
Ovesné vločky prospívají zdraví. (foto: 123RF)

07. 05. 2021

V mnoha českých domácnostech převládají k snídani vajíčka. A ono to opravdu není špatné, i vejce obsahují tělu potřebné živiny. Jenže ovesné vločky jsou ovesné vločky. Mohou být součástí jogurtu, müsli, granoly, můžeme si z nich připravit ovesnou kaši nebo je jenom rozmixovat do proteinového nápoje či přidat do sladkých lívanců. Hlavně na ně zkrátka nezapomínejte.  

Jsou zdrojem tělu prospěšných látek 

Ovesné vločky by měly být součástí každé jednotlivé snídaně. Důvod je prostý – jsou zdrojem tělu prospěšných látek. Kromě nepostradatelných bílkovin, jež by měly být součástí každého jídla dne, obsahují také sacharidy (hlavně škrob dobře se vázající na vodu) a vlákninu (konkrétně obsahuje betaglukan, který má za úkol snižovat špatný cholesterol v krvi).  

Abychom však zmínili veškeré tělu prospěšné látky, které se v ovesných vločkách ukrývají, nesmíme zapomenout na řadu vitaminů. Obsahují vitamin A, vitamin D, také vitamin B5 a kromě toho i vitamin B6 nebo vitamin B1. Z minerálních látek stojí za zmínění draslík na dobrý krevní tlak, železo, fosfor, také sodík a zinek.  

Ovesné vločky součástí nejedné diety 

Ať už vám na cestě ke krásné figuře dopomáhá speciální dieta nebo jste si osvojili zásady zdravého jídelníčku, v každém případě se alespoň některé jídlo skládá z ovesných vloček. Důvodem toho je, že umí zadržovat pocit hladu. Ovesné vločky jinými slovy potlačují chuť k jídlu, tudíž nemáte tendenci se přejídat. A to se cení, vezmeme-li v potaz fakt, že přejídání škodí nejen našemu zdraví, ale především postavě, na které je to velice brzy znát.  

Podle odborníků stojí za udržením delšího pocitu sytosti hlavně zmiňovaný betaglukan, který umí oddálit pocit hladu až o několik hodin.  

Pro krásnější pokožku 

Věděli jste, že ovesné vločky mají pozitivní vliv i na naši pokožku? Konkrétně nás chrání před nepříjemným pocitem svědění, také ulevují podráždění pokožky. Pokud si budete vybírat kosmetiku, mrkněte na složení – řada produktů může ovesné vločky obsahovat.  

ovesné vločky pleť
Superpotravina má kladný dopad naši pokožku a pleť. (foto: 123RF)

Ovesné vločky jako prevence cukrovky 

Mezi nejobávanější nemoci dnešní doby patří cukrovka. Jedná se o nemoc, kvůli které se člověk potácí na hranici smrti a života. Tedy tak to alespoň řada pacientů popisuje. Jestli je to pravda, to mohou posoudit jenom ti, kteří cukrovkou trpí. Možná za tvrzením stojí fakt, že člověku bývá leckdy nepředvídatelně špatně z důvodu nízkého obsahu cukru v krvi. Ovšem to je jenom otázkou spekulací.  

K TÉMATU  Dětské nemoci, které jsou strašáky každého rodiče. Jak je rozpoznat?

V každém případě není cukrovka nemocí, kterou by člověk chtěl trpět dobrovolně. Naštěstí existuje několik potravin, které slouží jako prevence tohoto onemocnění. A jednou z nich jsou zmiňované ovesné vločky, které obsahují kompletní sacharidy, jež se delší dobu rozkládají v těle. To zabraňuje rychlému rozložení na cukry a tím pádem se udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.  

prevence cukrovky
Mohou také předcházet cukrovce. (foto: 123RF)

Pro posílení imunity 

V současné době panujícího koronaviru bychom se měli snažit o to, aby naše imunita byla opravdu velice pevná. A toho ostatně lze dosáhnout, stačí konzumovat kupříkladu hodně vitaminu C nebo zdravé jídlo plné tělu prospěšných látek. Sem spadají i ovesné vločky, které mají pozitivní vliv na naši imunitu. Pomáhají totiž takzvaným neutrofilům, které mají za úkol bojovat proti infekcím v těle.  

posílení imunity
A také mohou posílit imunitu. (foto: 123RF)

Pro tělo plné energie 

Zejména v chladných měsících nemáme energie na rozdávání. Nic se nám nechce, počasí je velmi pochmurné a neopouští nás pocit únavy. V těchto dnech je dobré vsadit na potraviny, které mohou doplnit potřebnou energii. Jednou z těchto potravin jsou mimo jiné i ovesné vločky, které umí přinést tělu zmiňovanou energii, která v organismu nějakou chvíli zůstane. Energie se rozhodně nerovná té, kterou získáte z rychlých cukrů. Je opravdu déletrvající, uvolňuje se postupně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii

Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?
Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Každé znamení zvěrokruhu má své vlastní silné stránky. Ty jsou klíčové pro určení toho, co ženy bude na mužích přitahovat, tedy jaká znamení si budou volit jaké muže. Pokud jste žena nebo muž, vyberte si své znamení a podívejte se na jeho povahové rysy. Následně se dozvíte, jaké typy mužů budou danou ženu přitahovat.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Barva bot o vás hodně prozradí a v případě lodiček to platí dvojnásob. Vyberte si barvu podle svého vkusu a osobnosti a doplňte svůj outfit chytře a vkusně. Lodičky jsou klasické dámské boty, kterými nikdy žádný model nepokazíte. Můžete je brát na slavnostní příležitosti k róbám, ale využijete je i v casual módě. Ženy v byznysu je také ocení ke kostýmkům nebo do práce na jednání. Lodičky jsou kouzelně ženské, proto se vyplatí mít jich víc párů. Jaké barvy by neměly chybět ve vašm obetníku objevíte v tomto článku.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

Výběr článků

Na zimní období přicházejí do módy hranaté špičky bot. Přesto většina žen dobře ví, že nejvíc sexy jsou boty do špičky a na podpatku. Opticky prodlužují a zeštíhlují nohy. Hned se cítíme sebevědoměji a působíme více žensky i tím, jak musíme držet tělo rovně. Ovšem pozor na rizika, před kterými lékaři varují. Vy, které nosíte podobné boty denně, už o nich možná něco víte.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.

Nepřehlédněte

Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek