Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Ovesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
ovesné vločky
Ovesné vločky prospívají zdraví. (foto: 123RF)

07. 05. 2021

V mnoha českých domácnostech převládají k snídani vajíčka. A ono to opravdu není špatné, i vejce obsahují tělu potřebné živiny. Jenže ovesné vločky jsou ovesné vločky. Mohou být součástí jogurtu, müsli, granoly, můžeme si z nich připravit ovesnou kaši nebo je jenom rozmixovat do proteinového nápoje či přidat do sladkých lívanců. Hlavně na ně zkrátka nezapomínejte.  

Jsou zdrojem tělu prospěšných látek 

Ovesné vločky by měly být součástí každé jednotlivé snídaně. Důvod je prostý – jsou zdrojem tělu prospěšných látek. Kromě nepostradatelných bílkovin, jež by měly být součástí každého jídla dne, obsahují také sacharidy (hlavně škrob dobře se vázající na vodu) a vlákninu (konkrétně obsahuje betaglukan, který má za úkol snižovat špatný cholesterol v krvi).  

Abychom však zmínili veškeré tělu prospěšné látky, které se v ovesných vločkách ukrývají, nesmíme zapomenout na řadu vitaminů. Obsahují vitamin A, vitamin D, také vitamin B5 a kromě toho i vitamin B6 nebo vitamin B1. Z minerálních látek stojí za zmínění draslík na dobrý krevní tlak, železo, fosfor, také sodík a zinek.  

Ovesné vločky součástí nejedné diety 

Ať už vám na cestě ke krásné figuře dopomáhá speciální dieta nebo jste si osvojili zásady zdravého jídelníčku, v každém případě se alespoň některé jídlo skládá z ovesných vloček. Důvodem toho je, že umí zadržovat pocit hladu. Ovesné vločky jinými slovy potlačují chuť k jídlu, tudíž nemáte tendenci se přejídat. A to se cení, vezmeme-li v potaz fakt, že přejídání škodí nejen našemu zdraví, ale především postavě, na které je to velice brzy znát.  

Podle odborníků stojí za udržením delšího pocitu sytosti hlavně zmiňovaný betaglukan, který umí oddálit pocit hladu až o několik hodin.  

Pro krásnější pokožku 

Věděli jste, že ovesné vločky mají pozitivní vliv i na naši pokožku? Konkrétně nás chrání před nepříjemným pocitem svědění, také ulevují podráždění pokožky. Pokud si budete vybírat kosmetiku, mrkněte na složení – řada produktů může ovesné vločky obsahovat.  

ovesné vločky pleť
Superpotravina má kladný dopad naši pokožku a pleť. (foto: 123RF)

Ovesné vločky jako prevence cukrovky 

Mezi nejobávanější nemoci dnešní doby patří cukrovka. Jedná se o nemoc, kvůli které se člověk potácí na hranici smrti a života. Tedy tak to alespoň řada pacientů popisuje. Jestli je to pravda, to mohou posoudit jenom ti, kteří cukrovkou trpí. Možná za tvrzením stojí fakt, že člověku bývá leckdy nepředvídatelně špatně z důvodu nízkého obsahu cukru v krvi. Ovšem to je jenom otázkou spekulací.  

K TÉMATU  Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat

V každém případě není cukrovka nemocí, kterou by člověk chtěl trpět dobrovolně. Naštěstí existuje několik potravin, které slouží jako prevence tohoto onemocnění. A jednou z nich jsou zmiňované ovesné vločky, které obsahují kompletní sacharidy, jež se delší dobu rozkládají v těle. To zabraňuje rychlému rozložení na cukry a tím pádem se udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.  

prevence cukrovky
Mohou také předcházet cukrovce. (foto: 123RF)

Pro posílení imunity 

V současné době panujícího koronaviru bychom se měli snažit o to, aby naše imunita byla opravdu velice pevná. A toho ostatně lze dosáhnout, stačí konzumovat kupříkladu hodně vitaminu C nebo zdravé jídlo plné tělu prospěšných látek. Sem spadají i ovesné vločky, které mají pozitivní vliv na naši imunitu. Pomáhají totiž takzvaným neutrofilům, které mají za úkol bojovat proti infekcím v těle.  

posílení imunity
A také mohou posílit imunitu. (foto: 123RF)

Pro tělo plné energie 

Zejména v chladných měsících nemáme energie na rozdávání. Nic se nám nechce, počasí je velmi pochmurné a neopouští nás pocit únavy. V těchto dnech je dobré vsadit na potraviny, které mohou doplnit potřebnou energii. Jednou z těchto potravin jsou mimo jiné i ovesné vločky, které umí přinést tělu zmiňovanou energii, která v organismu nějakou chvíli zůstane. Energie se rozhodně nerovná té, kterou získáte z rychlých cukrů. Je opravdu déletrvající, uvolňuje se postupně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii

Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek