Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Ovesné vločky jako součást snídaně. Proč na ně nezapomínat?

Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.
ovesné vločky
Ovesné vločky prospívají zdraví. (foto: 123RF)

07. 05. 2021

V mnoha českých domácnostech převládají k snídani vajíčka. A ono to opravdu není špatné, i vejce obsahují tělu potřebné živiny. Jenže ovesné vločky jsou ovesné vločky. Mohou být součástí jogurtu, müsli, granoly, můžeme si z nich připravit ovesnou kaši nebo je jenom rozmixovat do proteinového nápoje či přidat do sladkých lívanců. Hlavně na ně zkrátka nezapomínejte.  

Jsou zdrojem tělu prospěšných látek 

Ovesné vločky by měly být součástí každé jednotlivé snídaně. Důvod je prostý – jsou zdrojem tělu prospěšných látek. Kromě nepostradatelných bílkovin, jež by měly být součástí každého jídla dne, obsahují také sacharidy (hlavně škrob dobře se vázající na vodu) a vlákninu (konkrétně obsahuje betaglukan, který má za úkol snižovat špatný cholesterol v krvi).  

Abychom však zmínili veškeré tělu prospěšné látky, které se v ovesných vločkách ukrývají, nesmíme zapomenout na řadu vitaminů. Obsahují vitamin A, vitamin D, také vitamin B5 a kromě toho i vitamin B6 nebo vitamin B1. Z minerálních látek stojí za zmínění draslík na dobrý krevní tlak, železo, fosfor, také sodík a zinek.  

Ovesné vločky součástí nejedné diety 

Ať už vám na cestě ke krásné figuře dopomáhá speciální dieta nebo jste si osvojili zásady zdravého jídelníčku, v každém případě se alespoň některé jídlo skládá z ovesných vloček. Důvodem toho je, že umí zadržovat pocit hladu. Ovesné vločky jinými slovy potlačují chuť k jídlu, tudíž nemáte tendenci se přejídat. A to se cení, vezmeme-li v potaz fakt, že přejídání škodí nejen našemu zdraví, ale především postavě, na které je to velice brzy znát.  

Podle odborníků stojí za udržením delšího pocitu sytosti hlavně zmiňovaný betaglukan, který umí oddálit pocit hladu až o několik hodin.  

Pro krásnější pokožku 

Věděli jste, že ovesné vločky mají pozitivní vliv i na naši pokožku? Konkrétně nás chrání před nepříjemným pocitem svědění, také ulevují podráždění pokožky. Pokud si budete vybírat kosmetiku, mrkněte na složení – řada produktů může ovesné vločky obsahovat.  

ovesné vločky pleť
Superpotravina má kladný dopad naši pokožku a pleť. (foto: 123RF)

Ovesné vločky jako prevence cukrovky 

Mezi nejobávanější nemoci dnešní doby patří cukrovka. Jedná se o nemoc, kvůli které se člověk potácí na hranici smrti a života. Tedy tak to alespoň řada pacientů popisuje. Jestli je to pravda, to mohou posoudit jenom ti, kteří cukrovkou trpí. Možná za tvrzením stojí fakt, že člověku bývá leckdy nepředvídatelně špatně z důvodu nízkého obsahu cukru v krvi. Ovšem to je jenom otázkou spekulací.  

K TÉMATUMasturbace je zdraví prospěšná! Chrání i před rakovinou. Potvrdili to sexuologové! Zapomeňte na mýty z minulosti a odvažte se

V každém případě není cukrovka nemocí, kterou by člověk chtěl trpět dobrovolně. Naštěstí existuje několik potravin, které slouží jako prevence tohoto onemocnění. A jednou z nich jsou zmiňované ovesné vločky, které obsahují kompletní sacharidy, jež se delší dobu rozkládají v těle. To zabraňuje rychlému rozložení na cukry a tím pádem se udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.  

prevence cukrovky
Mohou také předcházet cukrovce. (foto: 123RF)

Pro posílení imunity 

V současné době panujícího koronaviru bychom se měli snažit o to, aby naše imunita byla opravdu velice pevná. A toho ostatně lze dosáhnout, stačí konzumovat kupříkladu hodně vitaminu C nebo zdravé jídlo plné tělu prospěšných látek. Sem spadají i ovesné vločky, které mají pozitivní vliv na naši imunitu. Pomáhají totiž takzvaným neutrofilům, které mají za úkol bojovat proti infekcím v těle.  

posílení imunity
A také mohou posílit imunitu. (foto: 123RF)

Pro tělo plné energie 

Zejména v chladných měsících nemáme energie na rozdávání. Nic se nám nechce, počasí je velmi pochmurné a neopouští nás pocit únavy. V těchto dnech je dobré vsadit na potraviny, které mohou doplnit potřebnou energii. Jednou z těchto potravin jsou mimo jiné i ovesné vločky, které umí přinést tělu zmiňovanou energii, která v organismu nějakou chvíli zůstane. Energie se rozhodně nerovná té, kterou získáte z rychlých cukrů. Je opravdu déletrvající, uvolňuje se postupně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů na zdravé, chutné a levné snídaně, které prospějí vaší linii

Ranní rutina, která vás postaví na nohy. Vyzkoušejte studenou sprchu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.

Nepřehlédněte

Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek