Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Preventivní prohlídky v práci: Na jaké máte nárok?

Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
prohlídka
Na preventivní prohlídky máte nárok. Využijte toho. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Drtivá většina populace je naočkovaná, což znamená, že lékařské ordinace jsou ostatním opět otevřeny. Do hry se tedy opět dostávají preventivní prohlídky, které jsou jednou z možností, jak předcházet celé spoustě závažných onemocnění. I když jste preventivní prohlídky za poslední rok zameškávali, přesto je dobré sem i po roce zajít. Pokud za uplynulý rok k nějakému onemocnění došlo, které zatím není běžným okem postřehnutelné, lékař zahájí včasnou léčbu.

Důkladné prohlídky, které mají smysl 

Mnozí zaměstnanci jsou toho názoru, že preventivní prohlídky nejsou zrovna zapotřebí. Kdyby mi něco bylo, poznal bych to, říkají si. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Je to podobné jako s automobilem. Do servisu se chodí kvůli kontrole, aby se předcházelo vzniku potíží, případně aby se zavčasu přišlo na to, co je v nepořádku.

V případě člověka je to velice podobné. Díky docházení na pravidelné kontroly je větší pravděpodobnost toho, že se závažnému onemocnění předejde. Anebo při odhalení se může včas zakročit. Proto se neinspirujte ostatními, kteří chodí k lékaři až ve chvíli, kdy je něco bolí. Prevence je rychlejší, levnější a účinnější, než léčení nemoci v pozdějším nebo pokročilém stádiu. 

Na preventivní prohlídky máte ze zákona nárok 

Čeští zaměstnanci v porovnání s jinými lidmi ze světa mají navíc tu výhodu, že jsou jim preventivní prohlídky hrazeny z placeného zdravotního pojištění, které za ně zaměstnavatel odvádí. Pokud k lékaři nechodíte, protože se obáváte, že byste to museli platit, pak se pletete. To dokonce není to jediné, co vám zdravotní pojištění hradí. 

Když však zůstaneme u preventivních prohlídek, ze zákona máte nárok na takovou návštěvu lékaře jednou za dva roky (u dětí do tří let a dorost je to častější). V rámci prohlídky se provádí vyšetření zraku, sluchu, moči, také cholesterolu a glykémie. U lidí nad čtyřicet let se provádí i vyšetření na kardiovaskulární onemocnění, což je jedno z největších rizik dnešní doby. V rámci prohlídek se kontroluje očkování a mnozí lékaři provádí i vyšetření kůže, prsů a varlat z důvodu obav o onkologické onemocnění.  

K TÉMATUCo je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Máte nárok i na screeningová vyšetření 

V rámci svého zdravotního pojištění můžete podstoupit i screeningová vyšetření, ke kterým se přistupuje v akreditovaných centrech a na příslušných pracovištích. Například screening prsu je hrazen jednou za dva roky lidem od pětačtyřiceti let, screening tlustého střeva je pro osoby starší padesáti let hrazen jednou ročně, později jednou za dva roky. 

Obecně ale platí, že preventivní vyšetření se v průběhu let mění, a to v závislosti na věku pacienta. Zatímco ženy do pětatřiceti let podléhají jednou za dva roky stomatologickému vyšetření a vyšetření moči, později se přidává vyšetření EKG a mamografické vyšetření. U mužů se vedle stomatologie a vyšetření moči později přistupuje i k laboratornímu vyšetření sérového kreatinu a provádí se i testy okultního krvácení ve stolici. 

Pozor na lékaře lajdáky 

Není na škodu vědět, na co máme jakožto zaměstnanec či poplatník zdravotního pojištění nárok. Ne všichni lékaři totiž k preventivním prohlídkám přistupují tak, jak mají. Poctivě. Někteří jsou opravdu lajdáci a lékařskou péči zanedbávají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!

Nepřehlédněte

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek