Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Preventivní prohlídky v práci: Na jaké máte nárok?

Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
prohlídka
Na preventivní prohlídky máte nárok. Využijte toho. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Drtivá většina populace je naočkovaná, což znamená, že lékařské ordinace jsou ostatním opět otevřeny. Do hry se tedy opět dostávají preventivní prohlídky, které jsou jednou z možností, jak předcházet celé spoustě závažných onemocnění. I když jste preventivní prohlídky za poslední rok zameškávali, přesto je dobré sem i po roce zajít. Pokud za uplynulý rok k nějakému onemocnění došlo, které zatím není běžným okem postřehnutelné, lékař zahájí včasnou léčbu.

Důkladné prohlídky, které mají smysl 

Mnozí zaměstnanci jsou toho názoru, že preventivní prohlídky nejsou zrovna zapotřebí. Kdyby mi něco bylo, poznal bych to, říkají si. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Je to podobné jako s automobilem. Do servisu se chodí kvůli kontrole, aby se předcházelo vzniku potíží, případně aby se zavčasu přišlo na to, co je v nepořádku.

V případě člověka je to velice podobné. Díky docházení na pravidelné kontroly je větší pravděpodobnost toho, že se závažnému onemocnění předejde. Anebo při odhalení se může včas zakročit. Proto se neinspirujte ostatními, kteří chodí k lékaři až ve chvíli, kdy je něco bolí. Prevence je rychlejší, levnější a účinnější, než léčení nemoci v pozdějším nebo pokročilém stádiu. 

Na preventivní prohlídky máte ze zákona nárok 

Čeští zaměstnanci v porovnání s jinými lidmi ze světa mají navíc tu výhodu, že jsou jim preventivní prohlídky hrazeny z placeného zdravotního pojištění, které za ně zaměstnavatel odvádí. Pokud k lékaři nechodíte, protože se obáváte, že byste to museli platit, pak se pletete. To dokonce není to jediné, co vám zdravotní pojištění hradí. 

Když však zůstaneme u preventivních prohlídek, ze zákona máte nárok na takovou návštěvu lékaře jednou za dva roky (u dětí do tří let a dorost je to častější). V rámci prohlídky se provádí vyšetření zraku, sluchu, moči, také cholesterolu a glykémie. U lidí nad čtyřicet let se provádí i vyšetření na kardiovaskulární onemocnění, což je jedno z největších rizik dnešní doby. V rámci prohlídek se kontroluje očkování a mnozí lékaři provádí i vyšetření kůže, prsů a varlat z důvodu obav o onkologické onemocnění.  

K TÉMATU  Naučte se správně pečovat o mateřská znaménka

Máte nárok i na screeningová vyšetření 

V rámci svého zdravotního pojištění můžete podstoupit i screeningová vyšetření, ke kterým se přistupuje v akreditovaných centrech a na příslušných pracovištích. Například screening prsu je hrazen jednou za dva roky lidem od pětačtyřiceti let, screening tlustého střeva je pro osoby starší padesáti let hrazen jednou ročně, později jednou za dva roky. 

Obecně ale platí, že preventivní vyšetření se v průběhu let mění, a to v závislosti na věku pacienta. Zatímco ženy do pětatřiceti let podléhají jednou za dva roky stomatologickému vyšetření a vyšetření moči, později se přidává vyšetření EKG a mamografické vyšetření. U mužů se vedle stomatologie a vyšetření moči později přistupuje i k laboratornímu vyšetření sérového kreatinu a provádí se i testy okultního krvácení ve stolici. 

Pozor na lékaře lajdáky 

Není na škodu vědět, na co máme jakožto zaměstnanec či poplatník zdravotního pojištění nárok. Ne všichni lékaři totiž k preventivním prohlídkám přistupují tak, jak mají. Poctivě. Někteří jsou opravdu lajdáci a lékařskou péči zanedbávají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Když se rozšířily kontaktní čočky, vypadalo to, že brzy nebude brýle nosit nikdo. Opak je pravdou. Ne každému totiž kontaktní čočky vyhovují. Navíc brýle nejen korigují oční vady, ale umí také doplnit nebo podtrhnout váš outfit a osobnost. Někteří lidí dokonce nosí brýle bez dioptrických skel, jen jako zajímavý módní doplněk. Jaké jsou trendy v optice roku 2019?
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Nepřehlédněte

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek